Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня, у мене на підприємстві має бути перевірка ТЦК, сам я заброньований через Дію, але в моєму е-ВОД немає ВОС і відмітки ВЛК, так як до того я мав старе приписне, і після того як був знижений призовний вік, я залишився тільки з приписним, після оновлення даних в Резерв+ я отримав цей е-ВОД і забронювався.
Сьогодні мені дзвонять з відділу кадрів, кажуть що е-ВОД, не є документом, а потрібен паперовий (оцей що фотографією і він кодом), що перевірці ТЦК такий документ не підійде і як я взагалі міг забронюватися, якщо в мене нема ВОС, що в мене можуть відібрати бронь і тд..
Скажіть будь ласка, як себе захистити в разі чого і як діяти в разі якщо заберуть прям з підприємства?
Дякую!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (17)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
1. Електронний ВОД сформований через Резерв+ або Дію має таку ж сму юридичну силу як і паперовий. Тому можете спокійно надавати його для перевірки,
Це прямо передбачено пунктом 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
2. Ваше бронювання є дійсним, адже згідно пункту 2 постанови КМУ 76 Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
3. Анулювати та скасувати Ваше бронювання не мають права, адже Вас автоматично зарахували на спеціальний військовий облік через ДІЮ.
4. ТЦК можуть Вам вручити повістку на явку до ТЦК, але так як у Вас є бронювання Вас не мають права мобілізувати або направляти на ВЛК, адже згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
5. Теоретично Вас можуть спробувати притягнути до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, адже після зниження призовного віку Ви повинні були стати на військовий облік військовозобов'язаних.
Проте, для цього Вас повинні були викликати повісткою, адже згідно правил військового обліку військовозобов'язані повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Також мені сказали в відділі кадрів, що вони ведуть військовий облік і них має бути ВОД паперовий з фотографією і ВОС, що оце що в мене бронювання є і нема ВОС це так як би колізія і такого не має бути і тд..
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВас не мають права мобілізувати та анулювати Ваше бронювання, адже Ви були правомірно заброньовані через ДІЮ.
Щодо підприємства, то їх можна зрозуміти, адже вони повинні вести Списки персонального військового обліку, де вказуються ВОС та звання військовозобов'язаного.
Тому, щоб все стало на свої місця Вам потрібно оформити ВОД на бланку та на його підставі сформувати е-ВОД.
Якщо Ви цього не зробите самостійно, то підприємство, щоб не отримати штраф, звернеться до ТЦК та повідомить їх про Вашу ситуацію.
Я зрозумів, дякую
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Ситуація, яку ви описали, досить складна, але є кілька кроків, які ви можете вжити для захисту своїх прав і з'ясування ситуації:
1. Перевірка статусу документівПерш за все, важливо уточнити, чи дійсно е-ВОД (електронний військовий обліковий документ) є достатнім для підтвердження вашого бронювання. За правилами, е-ВОД визнається офіційним документом, але можливі обмеження або невизначеності у використанні електронних версій документів під час перевірок.
2. Консультація з військовим комісаріатомЗверніться до територіального центру комплектування (ТЦК) або військкомату за місцем вашої реєстрації, щоб уточнити, які документи вам потрібні для підтвердження бронювання і чи є можливість оформити паперовий ВОД із зазначенням вашого військово-облікового спеціальності (ВОС) та відмітки військово-лікарської комісії (ВЛК). У разі потреби ви можете подати заявку на отримання паперової версії документа.
3. Звернення до відділу кадрівПоясніть ситуацію у відділі кадрів вашого підприємства, показавши їм підтвердження бронювання через Дію. Поясніть, що е-ВОД був отриманий після оновлення даних у Резерв+ і є дійсним документом. Якщо відділ кадрів наполягає на паперовій версії, ви можете попросити їх допомоги в оформленні цього документа через ТЦК.
4. Ваша бронь і захист правЯкщо на вас намагаються чинити тиск щодо можливого анулювання бронювання або примусового відправлення до військової частини, дійте наступним чином:
- Зверніться до юриста: Військовий адвокат або юрист, що спеціалізується на трудовому праві, може надати вам правову допомогу в разі порушення ваших прав.
- Офіційний запит до ТЦК: Ви маєте право звернутися до ТЦК з письмовим запитом щодо статусу вашого бронювання та отримання офіційних роз’яснень.
- Захистіть свої права: Якщо вас намагаються забрати з підприємства, наголошуйте на своїй броні і вимагайте офіційного роз'яснення щодо законності таких дій. Якщо у вас є копія вашого е-ВОД та підтвердження бронювання через Дію, це слід показати як доказ.
5. Документування ситуаціїЯкщо виникають загрози або неправомірні дії з боку перевіряючих, фіксуйте все письмово і повідомте керівництву підприємства та юридичному відділу, якщо такий є. Це може допомогти в подальшому захисті ваших прав.
Ваші права на бронювання мають бути захищені, і важливо діяти відповідно до законодавства, щоб уникнути неправомірних дій.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Михайло!
Ваше бронювання здійснене у законий спосіб із додержанням всіх вимог, а отже не бачу підстав для хвилювання.
Відповідно до Постанови КМУ №650 "ПОРЯДОК бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послу":
15. Керівник державного органу, підприємства, установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних в державному органі, на підприємстві, в установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Реєстрі військовозобов’язаних, а саме:
16. У списку зазначаються такі відомості щодо:
17. Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, підприємства, установи або уповноваженої ним особи.
18. Сформований список перевіряється засобами Реєстру військовозобов’язаних з метою перевірки наявності особи в зазначеному Реєстрі.
20. Військовозобов’язаний не підлягає бронюванню, про що керівнику державного органу, підприємства, установи повідомляється засобами Порталу Дія, у разі:
відсутності в Реєстрі військовозобов’язаних відомостей про військовозобов’язаного;
відсутності в Реєстрі військовозобов’язаних відомостей про перебування військовозобов’язаного у трудових відносинах з державним органом, підприємством, установою.
Е-ВОД є належним документом, що прямо передбачено законодавством.
Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
З приводу Вашого бронювання, то, як я і зазначив вище, останнє було законим, оскільки ВОС та звання - це необхідні дані тільки при бронюванні через подання списків до Міноборони, а не через Дію.
Не бачу підстави для того, аби Вас забирали з підприємста. Єдине, що може статись - це видача повістки до ТЦК на уточнення даних.
Відповідно до Постанови КМУ №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний ча":
З повагою, адвокат Айвазян.
Також мені сказали в відділі кадрів, що вони ведуть військовий облік і них має бути ВОД паперовий з фотографією і ВОС, що оце що в мене бронювання є і нема ВОС це так як би колізія і такого не має бути і тд..
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеУ чому саме колізія? Якщо є Постанова КМУ, яка визначає порядок бронювання через Дію без необхідності вказування даних щодо ВОС та звання?
Вашу бронь ніхто не анулює, оскільки для того немає жодної підстави. Єдине, що Вам потрібно зробити для того, аби у подальшому не було проблем з роботодавцем та ТЦК - отримати паперовий ВОД нового зразку, про що я Вам і говорив у попередній відповіді.
Оскільки Ви вже заброньовані та перебваєте на спеціальному обліку в ТЦК, то не бачу в тому проблеми. У Вас є право на відстрочку й мобілізувати Вас не можуть ні за яких обставин.
Дякую, буду рухатися в тому напрямку
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Михайло! Вдачі Вам!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ВАША СИТУАЦІЯ ПОВ'ЯЗАНА З ПРАВОВОЮ НЕВИЗНАЧЕНІСТЮ З ЦЬОГО ПИТАННЯ.
1.
16 березня 2017 року було прийнято відповідний Закон. З 2017 року розпочався експеримент щодо розробки та впровадження дослідної програми, а у 2019 році автоматизовану систему з шифром «Оберіг» офіційно було прийнято на постачання та введення в експлуатацію Збройних Сил України.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основним завданням Реєстру є ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України (п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів».
Але, законодавство України не містить згадки про реєстр "Оберіг" і про "Резерв+" і тому як докази інформація з них надаватись не може.
У Міноборони та Кабміні пояснили, що відповідна постанова про порядок ведення реєстру "Оберіг" засекречена. Однак тоді незрозуміло, чому в інших, вже опублікованих постановах про військовий облік, жодним чином не згадують ані про "Резерв+", ані про реєстр "Оберіг".
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Уряд вирішив не публікувати постанову, якою регулюється питання юридичної сили застосунку Резерв+. При цьому відповідна постанова про затвердження у новій редакції Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів №523 була прийнята ще 10 травня 2024 року.
Прикметно, що через неопублікування нової редакції Порядку органи влади фактично повинні орієнтуватися на попередній документ, який в базах законодавства має статус «чинний», але фактично чинним бути не може, адже Кабмін 10 травня виклав його у новій редакції.
Цим попереднім документом є Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який було затверджено Наказом Міністерства оборони від 28 березня 2022 року №94.
Фактично це є певним правовим нонсенсом. Адже нова постанова №523 стосується прав широкого кола осіб і на неї в подальшому, безперечно, будуть посилатися громадяни, які оновили дані через Резерв+.
2.
З 18 червня 2024 року набрала чинності Постанова Кабміну № 721.
Цією постановою внесені зміни до Порядку № 559, яким у травні цього року було затверджено вимоги до ВОД нового зразка.
Нагадаємо, що до 18 травня цього року військово-обліковими документами вважалися:
Однак з 18 травня отримують не військовий квиток чи посвідчення для підтвердження свого статусу, а військово-обліковий документ, який видається за єдиною формою.
ВОД може бути в електронній та паперовій формі. При цьому ВОД в електронній формі та ВОД у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Про це вказано у п. 9 Порядку № 559.
Які вимоги встановлені до ВОД в електронній формі та чи може він повноцінно замінити ВОД у паперовій формі?:
Головна вимога передбачена у п. 81 Порядку № 559. ВОД в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Саме через QR-код можна перевірити відомості, які вказані у ВОД в електронній формі.
Чому це важливо? Тому що ВОД в електронній формі може бути роздрукований. Про це вказано у новому п. 82 Порядку № 559.
Це має дещо спросити для роботодавців процедуру прийняття на роботу осіб, які є військовозобов’язаними або призовниками, але не мають військово-облікового документу ні старого, ні нового зразка в паперовій формі. Обов’язок роботодавця в частині перевірки таких документів наразі діє і його не скасовано - це передбачено у п. 34 Порядку № 1487.
А у п. 20, який згадано у п. 34 Порядку № 1487, визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Роботодавець має перевірити наявність військово-облікового документу у кандидата при прийнятті його на роботу. І якщо у нього немає ВОД у паперовій формі, то він може надати для перевірки ВОД в електронній формі. При цьому він може завантажити копію цього документу у форматі PDF файлу. Це також передбачено у новому п. 82 Порядку № 559.
Але доцільно також і посадовій особі відділу кадрів при оформленні нового працівника перевірити ВОД в електронній формі через додаток Резерв+. Оскільки цей застосунок дозволяє сканувати QR-код електронного ВОД і без авторизації у додатку, то працівник відділу кадрів при оформленні новоприйнятого працівника на роботу може перевіряти QR-код його електронного ВОД, використовуючи свій смартфон. Працівник у свою чергу може особисто сформувати ВОД у форматі PDF файлу і передати посадовій особі відділу кадрів. Такий файл слід роздрукувати і можна додати до особової справи працівника.
Але чи достатньо такої роздруківки для повноцінного військового обліку працівника за місцем його роботи і чи є у цьому ризики з точки зору відповідальності за достовірність військового обліку?:
Скоріш за все роздрукована копія PDF файлу - це варіант тимчасового вирішення питання, щоб виконати вимоги п. 37 Порядку № 1487, де вказано, що до справи, яка має бути сформована до відповідних списків персонального військового обліку, додаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зверніть увагу на те, що роздрукована копія електронного ВОД може бути додана за умови, що у ній є вся інформація для заповнення всіх відповідних граф списку і така інформація є актуальною!
Але чи завжди це так? У п. 7 Порядку № 559 вказано, що ВОД в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
І в ньому вказується інформація, яка вже «підтягнулася» в Єдиний держреєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів із інших держреєстрів. Можна навіть не сумніватися, що така інформація може бути частково недостовірна або неактуальна.
Саме тому важливо врахувати, яка дата і який час оновлення облікових даних та дата і час формування ВОД вказані у PDF-копії ВОД. Нагадаємо, що з 18 травня по 16 липня цього року всі військовозобов’язані, призовники та резервісти мають оновити свої військово-облікові дані. Тож логічно, що дата оновлення ВОД має відповідати цьому періоду.
Крім того важливо врахувати п. 7 Порядку № 559, де вказано, що строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Зверніть увагу, що ВОД в електронні формі за певних умов може бути недійсним!
Про це також вказано у п. 7 Порядку № 559:
Давайте уточнимо, про які відомості йдеться.
- прізвище, власне ім'я (усі власні імена); по батькові (за наявності);
- дата народження;
- Індивідуальний податковий номер;
- відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
- відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
- відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
- відомості щодо звернення або надсилання до Нацполіції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення.
Отже ВОД в електронній формі вважається недійсним, якщо він містить вказані відомості, які на момент зчитування інформації не відповідають відомостям в ЄДРПВР.
Чи може посадова особа відділу кадрів перевірити достовірність всіх цих відомостей, маючи лише застосунок Резерв+? Навряд чи.
Тож як бути?
Давайте виходити з того, що поява ВОД в електронній формі базується на тому, що особа має також ВОД у паперовій формі. Чи не за таким принципом сформовано такі електронні документи як паспорт громадянина України чи посвідчення водія у додатку Дія?
Тому доцільно все ж запропонувати працівнику звернутися до ТЦК і отримати ВОД у паперовій формі (тобто на бланку). Особливо це важливо у разі, якщо у його електронному ВОД відсутня дата оновлення даних, або відомості по окремих реквізитах взагалі відсутні.
Відсутність паперового ВОД у працівника суттєво ускладнить, або й взагалі зробить неможливим його бронювання, якщо у підприємства є для цього підстави.
Нагадаю, що відповідно до п. 3 Порядку № 76 керівники підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
Тож для керівника підприємства важливо, щоб у списках, які подаються для бронювання працівників, були вказані достовірні і актуальні військово-облікові дані.
Та й звірка з ТЦК також може мати негативні наслідки, якщо виявиться, що у працівника є ВОД в електронній формі, який містить помилкову або недостовірну інформацію.
Тому ВОД в електронній формі – це практично і сучасно, але з військово-обліковим документом на бланку все ж більш безпечно. Принаймні для керівника підприємства, де працює військовозобов’язаний, у якого є ВОД лише в електронній формі.
ПОРАДА:
1. ЗВЕРНІТЬСЯ З ОФІЦІЙНИМИ ЗАПИТОМ ДО МОУ ПРО РОЗ'ЯСНЕННЯ СТАТУСУ ЕЛЕКТРОННОГО ВІЙСЬКОВОГО КВИТКА ЗГЕНЕРОВАНОГО ЧЕРЕЗ РЕЗЕРВ +.
2. СПРОБУЙТЕ ДОВЕСТИ АДМІНІСТРАЦІЇ, ЩО ВАШ ЕЛЕКТРОННИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК ДІЙСНИЙ.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Михайло!
Доброго дня, у мене на підприємстві має бути перевірка ТЦК, сам я заброньований через Дію, але в моєму е-ВОД немає ВОС і відмітки ВЛК, так як до того я мав старе приписне, і після того як був знижений призовний вік, я залишився тільки з приписним, після оновлення даних в Резерв+ я отримав цей е-ВОД і забронювався.Сьогодні мені дзвонять з відділу кадрів, кажуть що е-ВОД, не є документом, а потрібен паперовий (оцей що фотографією і він кодом), що перевірці ТЦК такий документ не підійде і як я взагалі міг забронюватися, якщо в мене нема ВОС, що в мене можуть відібрати бронь і тд..Скажіть будь ласка, як себе захистити в разі чого і як діяти в разі якщо заберуть прям з підприємства?
Не хвилюйтеся, така ситуація можлива, адже Ви були заброньовані через ДІЮ.
Якщо так, Ви автоматично повинні були бути зараховані на спеціальний військовий облік, як передбачено чинним законодавством. За таких умов, ТЦК не має жодного права та інструментів для відміни цього статусу, ніяким чином не можуть вплинути на бронювання. Але оновити військово-обліковий документ Ви точно повинні, для цього до ТЦК йти доведеться.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 5 червня 2024 р. № 650 Київ
Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану
19. У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки.
З моменту переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.
...
22. За заявою працівника в електронній формі, поданою засобами Порталу Дія, може формуватися витяг про бронювання військовозобов’язаного (далі - витяг), який є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки.
23. Витяг формується в електронній формі засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту. Витяг надсилається засобами Порталу Дія в електронний кабінет користувача.
24. Витяг містить інформацію про:
повне найменування державного органу, підприємства, установи;
код державного органу, підприємства, установи згідно з ЄДРПОУ;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) військовозобов’язаного;
дату народження військовозобов’язаного;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
серію (за наявності) та номер (за наявності) військово-облікового документа військовозобов’язаного або унікальний номер запису в Реєстрі військовозобов’язаних;
найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов’язаний перебуває на обліку;
дату формування витягу;
номер витягу;
строк дії відстрочки.
Якщо Ви маєте на руках Витяг, який містить передбачену вище інформацію, Ви офіційно вважаєтеся заброньованим. ТЦК не має можливості Вас мобілізувати.
Але стоїть проблема в оновленні Ваших персональних даних та отриманні належного ВОД.
Загалом у будь-якому випадку приблизний алгоритм Ваших дій за нинішньої ситуації наступний:
1. Звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомат) краще за місцем реєстрації (однак якщо за місцем реєстрації можливостей немає, можна і за місцем фактичного проживання) для постановки на військовий облік та проходження медичної комісії.
Вам потрібно подавати заяву на видачу військово-обліоковго документу нової форми.
Звертаю увагу:
Необхідні документи
2. Ви повинні бути готовими, що Вас притягнуть до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку - стаття 210 КУпАП.
Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
АЛЕ ЗВЕРТАЮ УВАГУ!!!
Стаття 38. Строки накладення адміністративного стягнення
...
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Фактично станом на зараз строки притягнення Вас до відповідальності вийшли. Якщо ТЦК накладе на Вас адміністративне стягнення, радив би Вам його оскаржувати.
3. На медичну комісію із собою обов'зково візьміть перелік всіх необхідних документів, у першу чергу медичних, які підтверджують Вашу історію хвороби.
4. Сказати точно, яке рішення прийме медичне комісію, юристи не мають права. Адже рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
З повагою!
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВІТАЮ ВАС, МИХАЙЛО!
На жаль вони праві. Тобто, якби Ви були на обліку військовозобов"язаних, то еВОД можна приймати. Можна було б лише наполягти на внесенні ВОС у Реєстр. А так - Вас взагалі не мало б бути на обліку в Резерв+ вже. Може підтягнуло тому, що було бронювання. І дійсно виникає питання як Вас вдалося забронювати без ВОД.
По досягненню віку перебування у статусі призовник - ТЦК взагалі мало повне право зняти Вас з обліку призовників і видалити ваші дані з Резерв+.
ТЦК згідно з Правилами військового обліку має право знімати з обліку без явки та відома військовозобов'язаного, призовника, а ось автоматично ставити на облік вони нібито не можуть.
Тобто виходить, що призовники, які після досягнення 27 років або 25 років після набрання чинності положеннями про граничний вік призовників - 25 років - залишаються поза військовим обліком.
З одного боку, це плюс. Немає обов'язку уточнювати дані. Тобто немає складу адміністративного правопорушення за ст. 210-1 КУпАП.
З іншого боку – такі особи можуть бути притягнуті до відповідальності за ст. 210 КУпАП - за порушення правил військового обліку та не перебування на такому для досягнення віку зарахування до запасу як військовозобов'язаних, які не служили на строкову службу.
При цьому на облік Вас поставити не зможуть дистанційно. Тільки явка до ТЦК за місцем реєстрації.
81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.
{Пункт 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
ТОБТО, у Вашому випадку єдиним можливим варіантом вирішення ситуації є похід в ТЦК для прийняття Вас на військовий облік військовозобов"язаних та зарахування в запас.
При цьому можуть вимагати пройти ВЛК. Чи визнають Ваше бронювання в ТЦК - не переконаний.
З іншого боку у ТЦК немає повноваження визнавати бронювання чи ні. Якщо є факт його оформлення і ця інформація перебуває в Резерв+.
Але тут, на жаль, дуже тонка грань. Може мати місце протиправна мобілізація з боку ТЦК.
В будь-якому разі постановка на облік може зайняти до 1 місяця. Така практика в ТЦК. Швидко вони оформлюють лише тих, кого готують на відправку в учбовий центр для мобілізованих.
Он бачите яка ситуація. Провідного майстра Южноукраїнської АЕС всеодно визнав суд винним в ухиленні від мобілізації, за те, що він не поїхав служити по незаконній повістці, адже думав, що начальство належним чином оформило йому бронювання. Але суд це не пройняло. Як і покази свідків, що вони дійсно оформили бронювання - і неподобство було з боку ТЦК, яке не визнало таке бронювання. Ну хоча б дали умовний строк. Але від цього не легше людині, яка дорожить своєю репутацією і планує жити в цій країні. Після таких вироків взагалі руки опускаються радити співпрацювати з ТЦК в законному руслі. Співпрацюй не співпрацюй - всеодно винен.
От зараз люди без належних ВОД по віку - і є головними клієнтами шахрайських схем ТЦК. І 400+ кримінальних справ, відкритих за 2 роки на працівників ТЦК з боку Державного бюро розслідувань - нікого не лякають і не зупиняють.
Хай щастить у позитивному вирішенні Вашого питання.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Дякую за роз'яснення
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Згідно Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг:
З моменту переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76, - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.
Бронювання військовозобов’язаного підлягає анулюванню у випадках, визначених пунктом 13 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76, - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.
Згідно з п. 13 Порядку надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:
1) закінчення строку її дії;
2) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
3) позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
5) звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);
6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством;
7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;
8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;
10) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
Як бачите названа Вами обставина не є підставою для аналювання відстрочки.
Проте, згідно з п. 11 Порядку зазначення в рішенні Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного неправильної інформації про його прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), рік народження, військово-облікову спеціальність (профіль), найменування (повне та скорочене) та місцезнаходження органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, код згідно з ЄДРПОУ (за наявності) може бути підставою для відмови у зарахуванні такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом (Порядок КМУ №560).
Тому рекомендую поки є бронювання привести в порядок свій ВОД.
Дякую, я вже так зробив
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеБудь -ласка.