Задайте вопрос юристу

856 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 18 сентября 2024, вопрос №119621 350₴

Чоловік відмовляється прописувати мене з дитиною в нашій спільно купленій квартирі.

Ми з чоловіком придбали квартиру у шлюбі. Я хочу прописатися разом з дитиною в цій квартирі. Чоловік не прописаний теж і він відмовляється це робити. Не хоче надати мені або довіреність щоб я зробила це від його імені і не надає письмовий дозвіл на прописку дитини. Чи можу я як дружина що приймала участь у купівлі квартири але в праві власності вказаний тільки чоловік прописати сама себе та дитину без участі чоловіка? Якщо все ж таки ні , то наступне питання чи можна це зробити в судовому порядку тоді? Або порадьте як це зробити бо прописка потрібна мені для того щоб нас взяли в державний дитячий садочок?

Ответы юристов (4)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    1.

    РЕЄСТРАЦІЯ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ ДИТИНИ.

    Відповідно до статей 7,155 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, які встановлені Конституцією України та Конвенцією про права дитини, а батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

    Місце проживання дитини до 10 років визначається за згодою батьків.

    "Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків" (ч.1 ст. 160 СКУ).

    "Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків* ..." (ч.4 ст. 29 ЦКУ)

    "Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом (шляхом подачі позову про визначення місця проживання дитини)" (ч. 1 ст. 161 СКУ).

    Подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

    Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку (пункт 33 Порядку).

    У випадку, якщо один з батьків не надав згоди на реєстрацію місця проживання дитини з другим з батьків, реєстрація місця проживання дитини здійснюється на підставі рішення суду чи органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дитини.

    2.

    ВАМ ПОТРІБНО В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ОФОРМИТИ НА СЕБЕ 1/2 КВАРТИРИ - БЕЗ ЦЬОГО ВИ НЕ ЗМОЖЕТЕ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ В КВАРТИРІ, КОТРА ОФОРМЛЕНА НА ЧОЛОВІКА.

    У сімейному законодавстві діє принцип спільності майна подружжя та частки чоловіка і дружини є рівними, відповідно до ст. 60 СКУ.

    Квартира оформлена на ім’я одного з подружжя, не змінює її статусу спільної власності (ВС/КЦС у справі № 161/14048/19 від 29.01.2021 р.).

    При цьому, суд касаційної інстанції звернув увагу на те, що «якщо майно придбано під час шлюбу, то реєстрація прав на нього лише на ім`я одного із подружжя не спростовує презумпцію належності його до спільної сумісної власності подружжя».

    Єдина умова, за якої суд визнає майно, придбане під час шлюбу, особистою власністю – доведення факту його придбання за особисті кошти. При цьому, тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції спільної власності покладається на того з подружжя, який її спростовує. І такі доводи повинні бути беззаперечними та реальними.

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Анна!

    Чи можу я як дружина що приймала участь у купівлі квартири але в праві власності вказаний тільки чоловік прописати сама себе та дитину без участі чоловіка?

    Питання полягає в тому, що прописати дитину у квартирі можливо лише за місцем реєстрації одного із батьків. У Вашому випадку жоден з батьків не зареєстрований у нерухомості. Отже, спочатку зареєструватись у квартирі потрібно Вам. Для того, аби Ви мали змогу прописатись у квартирі без згоди на те чоловіка Вам потрібно визнати право власності на пів квартири у судовому порядку. Після того, як Ви станете власником житла - зможете зареєструвати своє місце проживання.

    Проте, надалі у Вас виникає ще одна проблема, а саме - зареєструвати дитину без згоди батька. Отже, Вам прийдеться пройти ще один суд або звернення до органу опіки та піклування, аби визначити місце проживання дитини з Вами та на цій підставі зареєструвати її місце проживання.

    Відповідно до Постанови КМУ "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад":

    35. Для реєстрації місця проживання (перебування) особа або її законний представник (представник), уповноважена особа житла або уповноважена особа спеціалізованої соціальної установи, закладу для бездомних осіб, іншого надавача соціальних послуг з проживанням подає:

    1) заяву за формою згідно з додатками 2, 3 і 8;

    2) паспортний документ особи або довідку про звернення за захистом в Україні (для осіб, які реєструють місце перебування);

    3) свідоцтво про народження (для дітей віком до 14 років), крім іноземців та осіб без громадянства, або документ про реєстрацію народження, виданий компетентним органом іноземної держави і легалізований у встановленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України;

    4) довідку про реєстрацію особи громадянином України (у разі здійснення вперше реєстрації місця проживання дитини віком до 14 років, у свідоцтві про народження якої зазначено, що батьки або один із батьків є іноземцем чи особою без громадянства);

    5) документи, що підтверджують:

    право на проживання (перебування) в житлі, зокрема свідоцтво про право власності, ордер, договір оренди (найму, піднайму), договір найму житла у гуртожитку (для студентів), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші підтверджуючі документи.

    У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, наймача та членів його сім’ї, уповноваженої особи житла (зазначені документи та згода не вимагаються під час реєстрації місця проживання (перебування) малолітніх та неповнолітніх дітей за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або законних представників (представників), або одного з них;

    право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, іншого надавача соціальних послуг з проживанням (довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, іншого надавача соціальних послуг з проживанням за формою згідно з додатком 4, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у таких установах або закладах);

    6) відомості або документ, що підтверджує сплату адміністративного збору (не подається у разі здійснення реєстрації місця перебування);

    7) військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

    и можна це зробити в судовому порядку тоді?

    Подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

    Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку (пункт 33 Порядку).

    У випадку, якщо один з батьків не надав згоди на реєстрацію місця проживання дитини з другим з батьків, реєстрація місця проживання дитини здійснюється на підставі рішення суду чи органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дитини.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    За загальним правилом, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

    Статтею 63 Сімейного Кодексу України (далі - СКУ) передбачено, що дружина і чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

    Проте, якщо квартира оформлена на чоловіка, але він не дає згоди на те, щоб Ви зареєстрували своє та дитини місце проживання - то Вам потрібно звернутись до суду та визнати право власності на 1/2 квартири.

    Після того, як Ви оформите право власності - Ви можете без проблем зареєструвати своє місце проживання та Вашої дитини.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Зареєструвати дитину можна лише там, де прописані батьки.

    Зареєструвати місце проживання можна через:

    ● виконавчі органи сільських, селищних, міських рад;

    ● центр надання адміністративних послуг;

    ● єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

    Якщо батько відмовляються надати згоду на реєстрацію місця проживання дитини – розв’язати ситуацію можна лише у судовому порядку.

    Тож потрібно:

    ● звернутися до ЦНАПу із заявою про реєстрацію місця проживання дитини;

    ● отримати відмову у реєстрації місця проживання дитини;

    ● звернутися з позовом до суду.

    Оскільки в цьому випадку порушуються права дитини, отримати допомогу зі зверненням до суду можна безоплатно.

    Діти мають право безоплатну правничу допомогу, в тому числі зі зверненням до суду (наприклад, складання заяви до суду, представництво інтересів у суді). На підставі ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правничу допомогу».

    Допомога зі зверненням до суду дітям в цьому випадку надається через законних представників — батьків, усиновлювачів, опікунів тощо.

    Згідно з ч.1 ст.156 ЖК члени сім’ї власника житлового будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються житловим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири).

    У ч.2 ст.156 говориться, що за згодою власника будинку (квартири) член його сім’ї має право заселяти в житлове приміщення інших членів сім’ї. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згода власника не потрібна.

    Частина 4 ст.156 ЖК встановлює, що до членів сім’ї власника будинку (квартири) належать особи, вказані в ч.2 ст.64 Кодексу. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням.

    Відповідно до ч.2 ст.64 ЖК до членів сім’ї наймача відносяться дружина, їх діти і батьки. Членами сім’ї можуть бути визнані й інші особи, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

    Отже і В Вашому випадку розв’язати ситуацію можна лише у судовому порядку.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Советы юристов 16 0 10 сент. 2024
Советы юристов 27 0 9 сент. 2024
Советы юристов 101 0 7 сент. 2024