Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 09 октября 2024, вопрос №120818 500₴

Чи може власник квартири (дружина) виписати свого військовозобов'язаного чоловіка з квартири?

Я подарував дружині квартиру по договору дарування. Тобто вона є власником. Прописані в цій квартирі дружина, я і 2 наших малолітніх дітей.

Сьогодні я дізнався що дружина мене виписала з квартири. Я є військовозобов'язаний (був військовим, зараз звільнений з ЗСУ по здоров'ю внаслідок поранення), інвалід внаслідок війни 3 групи, УБД, батько дітей, які прописані в цій квартирі. У шлюбі. Але подала до суду на розірвання шлюбу та аліменти. Рішення ще не було.

Чи це законно, що вона мене виписала без моєї згоди і мого повідомлення? Якщо ні, то на підставі чого це не законно (бо в інтернеті знайшов статті, де пишеться що це неможливо, але посилання на закон не знайшов) і як це оскаржити?

Ответы юристов (6)

    Богун Сергій Павлович
    10%

    Доброго дня.

    Власник квартири має право "виписати" особу, яка не є співвласником з належного йому житла.

    Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/ реєстрації місця проживання (перебування) визначає Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265.

    Відповідно до пп. 5 п. 50 Порядку передбачено право власника житла звернутися до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) для здійснення зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6 до Порядку.

    Турчин Ярослав Олександрович
    10%

    ДОБРОГО ДНЯ, пане ОЛЕКСІЙ!

    Так, власник (діючий, а за умови продажу і новий) маєте на це за чинним законодавством повне право. Для цього треба звернутися в ЦНАП міської ради та надати документи, що підтверджують право власності на житло.

    В той же час геть не факт, що Вас взагалі внесли в Реєстр територіальної громади, якщо Ви були зареєстровані в житлі раніше 2014 року.

    Власник житла можете попередньо взяти витяг з Реєстру територіальної громади про усіх, хто зареєстрований у відповідній квартирі.

    Крім того, покупець квартири має таке саме право зняти з реєстрації усіх осіб, які зареєстровані в квартирі. Це теж робиться в ЦНАПі.

    Кілька років вже як не треба для цього звертатися до суду чи шукати зареєстрованих, щоб добровільно це зробили.

    Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/ реєстрації місця проживання (перебування) визначає Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 (надалі – Порядок).

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/265-2022-%D0%B...

    Відповідно до пп. 5 п. 50 Порядку передбачено право власника житла звернутися до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) для здійснення зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6 до Порядку.

    Необхідно зазначити, що відповідно до п. 56 Порядку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) співвласника житла за заявою іншого співвласника такого житла не здійснюється.

    З огляду на що, власник житла має право самостійно через органи реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) зняти з зареєстрованого місця проживання (перебування) всіх дорослих членів своєї сім’ї, які не є співвласниками та неповнолітніх дітей, але тільки за згодою їх законних представників.

    За послугу щодо зняття з задекларованого/зареєстрованого місця проживання особа сплачує адміністративний збір у розмірі 1,5 відсотка прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2024 році адміністративний збір складає 45,42 грн).

    Адміністративний збір не справляється у разі зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть або відомостей про державну реєстрацію смерті з Державного реєстру актів цивільного стану.

    У разі зняття із зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла більше однієї особи до органу реєстрації подаються заява та документ або відомості, що підтверджують сплату адміністративного збору, окремо щодо кожної особи.

    За реєстрацію місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір справляється лише за одну адміністративну послугу (стаття 6 Закону).

    Заява власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6 (пункт 50 Порядку).

    Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання в електронній формі здійснюється в день подання документів або не пізніше наступного робочого дня у разі їх надходження після закінчення робочого часу органу реєстрації (пункт 67 Порядку).

    За запитом суб’єкта звернення орган реєстрації або центр надання адміністративних послуг видає витяг із реєстру територіальної громади, який може містити інформацію про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) на підставі відомостей, що містяться у відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби України, які надійшли від органів реєстрації на дату формування такого витягу.

    Хай щастить!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Дерій Владислав Олегович
    10%

    Вітаю Вас!

    На жаль, оформивши з дружиною договір дарування квартири, вона стала одноосібним власником нерухомості.

    На даний час, щоб зняти людину із зареєстрованого місця проживання – достатньо звернутись до ЦНАП із заявою ( додаток 6), паспортом та документами підтверджуючими право власності на квартиру.

    Згідно п.2 ч.1 ст. 18. ЗУ «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні»

    Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:

    за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

    Відповідно до п. 61 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано в житлі, що належить власнику на підставі права власності, до якої додається:

    • документ, що посвідчує особу;
    • документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано чи зареєстровано місце проживання особи, що знімається.

    Можна спробувати визнати договір дарування недійсним, але на практиці це буде дуже складно.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    10%

    Доброго дня, Олексію!

    Чи це законно, що вона мене виписала без моєї згоди і мого повідомлення? Якщо ні, то на підставі чого це не законно (бо в інтернеті знайшов статті, де пишеться що це неможливо, але посилання на закон не знайшов) і як це оскаржити?

    На жаль, але після того, яяк Ви подарували дружині квартиру, вона стала єдиним власником нерухомості. Якщо раніше зареєстровану особу не можливо було виписати без її на те згоди та присутності, то станом на зараз законодавство це дозволяє. Отже, Ви ніяк не зможете оскаржити дії Вашої дружини.

    Відповідно до Постанови КМУ №265 "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад":

    50. Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі:

    1) заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником) за формою згідно з додатком 5;

    2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою (у такому випадку адміністративний збір не сплачується);

    3) свідоцтва про смерть або відомостей про державну реєстрацію смерті з Державного реєстру актів цивільного стану. У таких випадках датою зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи є дата видачі свідоцтва про смерть або дата здійснення актового запису про смерть особи;

    4) повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспортного документа померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

    5) заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6.

    Згідно із Законом України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні":

    Стаття 18. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування)

    1. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:

    1) за заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), поданою у паперовій формі такою особою, її законним представником або представником;

    2) за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності.

    У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    10%

    Вітаю!

    ТАК, ЦЕ ЦІЛКОМ ЗАКОННО - ОСКАРЖИТИ ЦЕ ПРАКТИЧНО НЕМОЖЛИВО.

    ЗАРАЗ ВІДМІНЕНО ІНСТИТУТ ПРОПИСКИ - НА СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ ДІЙСНА РЕЄСТРАЦІЯ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ.

    Донедавна, зняти особу з реєстрації можна було лише у судовому порядку, якщо особа добровільно не погодилась самостійно подати відповідну заяву.

    Революційні зміни в питанні зняття особи із зареєстрованого місця проживання відбулися з набранням чинності Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» . Цей нормативно-правовий акт набув чинності 1 грудня 2021 року, але фактична його реалізація була неможлива до затвердження підзаконних актів Кабінетом Міністрів України. Тому, 7 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (далі – Порядок) , якою було затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), а також деякі інші акти, необхідні для реалізації вказаного закону.

    Підстави та перелік необхідних документів для надання послуги.

    Відповідно до п. 61 Порядку зняття з реєстрації місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано в житлі, що належить власнику на підставі права власності, до якої додається:

    • документ, що посвідчує особу;
    • документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано чи зареєстровано місце проживання особи, що знімається.
    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Вітаю Вас, Олексію!

    Я подарував дружині квартиру по договору дарування. Тобто вона є власником. Прописані в цій квартирі дружина, я і 2 наших малолітніх дітей.Сьогодні я дізнався що дружина мене виписала з квартири. Я є військовозобов'язаний (був військовим, зараз звільнений з ЗСУ по здоров'ю внаслідок поранення), інвалід внаслідок війни 3 групи, УБД, батько дітей, які прописані в цій квартирі. У шлюбі. Але подала до суду на розірвання шлюбу та аліменти. Рішення ще не було.Чи це законно, що вона мене виписала без моєї згоди і мого повідомлення? Якщо ні, то на підставі чого це не законно (бо в інтернеті знайшов статті, де пишеться що це неможливо, але посилання на закон не знайшов) і як це оскаржити?

    На жаль, але це ЗАКОННО.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 7 лютого 2022 р. № 265 Київ

    Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад

    61. У разі звернення до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) разом із заявою власника житла про зняття особи (осіб) із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) власник житла подає:

    1) документ, що посвідчує особу (у разі особистого звернення);

    2) документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається.

    У разі зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла більше однієї особи до органу реєстрації подаються заява та документ або відомості, що підтверджують сплату адміністративного збору, окремо щодо кожної особи.

    Така заява може бути подана лише повнолітньою особою або законним представником малолітньої дитини.

    ...

    Водночас буває практика, коли ЦНАПи, зокрема у моєму м. Чернігів, відмовляють у задоволенні такої заяви, коли мова йде про зняття з обліку військовозобов'язаного. Але у Вашій ситуації дружина скоріше за все зняла Вас з місця реєстрації саме через ЦНАП і Ви з цим нічого не зможете зробити, на превеликий жаль.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України