Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Социальное обеспечение, 11 октября 2024, вопрос №120966 340₴

На які декретні виплати можна розраховувати, якщо працюю на 0,333 ставки в ДЮК за трудовим договором

Добрий день! До січня 2024 р. я офіційно працювала в ТОВ помічником директора. Звільнилася за власним бажанням за сімейними обставинами. Знову роботу на повний робочий день не шукала, але тимчасово влаштувалася керівником платного гуртка в ДЮК за трудовим договором з лютого 2024 р. Пропрацювала офіційно до середини червня 2024 р. В кінці червня дізналася, що я вагітна. З середини вересня 2024 р. знову за трудовим договором працюю керівником платного гуртка в ДЮК на 0,333 ставки. Договір закінчується 31.12.2024 р. В ДЮК мені сказали, що ні на які декретні виплати я не маю права розраховувати, адже офіційно за договором моя робота там вважається як робота за сумісництвом. Але ж це сеодно робота. Хоча з 01.01.2025 р. я буду офіцфйно безробітня. Довідку у лікаря про вагітність я зможу взяти орієнтовно за два тижні до закінчення трудового договору. В цьому випадку я можу розраховувати на якісь декретні виплати чи лише на мінімальні по безробіттю після закінчення дії трудового договору. ЄСВ в пенсійний сплачувалось постійно.

Ответы юристов (5)

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Вас вводять в оману, щоб не сплачувати кошти за Ваші декретні. Тому нікого не слухайте та не затягуйте зі зверненням до лікаря та оформлення лиска непрацездатності. Незалежно від того, що до закінчення договору Вам залишиться 2 тижні - Вам потрібно оформляти відпустку та допомогу по вагітності та пологах.

    1. Згідно ст. 22 Закону № 1105

    Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    На це звертає увагу ПФУ у листі від 17.03.2023 р. № 2800-030402-8/14044.

    2. Одразу зауважу, що розрахунок допомоги по вагітності та пологах для працівників, зайнятих неповний робочий день, нічим не відрізняється від розрахунку таких виплат для інших співробітників.

    Тобто той факт, що Ви у розрахунковому періоді працюєте за графіком неповного робочого дня, на розрахунок декретних не впливає.

    3. Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, що обчислена з мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку (п. 2 Порядку № 1266). Якщо середня зарплата «недотягує» до мінімуму, то для обчислення середньої тоді використовується цифра «30,44» – це середньомісячна кількість к. дн. (п. 4 Порядку № 1266):

    середньоденна виплата (зарплата) = мінімальна зарплата ÷ 30,44

    Отже, мінімальна середньоденна зарплата складає (на основі даних Закону про Держбюджет 2024):

    • січень-березень 2024 – 233,25 грн (= 7100 грн ÷ 30,44);
    • квітень-грудень 2024 – 262,81 грн (= 8000 грн ÷ 30,44).

    Таким чином, загальну суму мінімальних декретних виплат за 126 днів у 2024 році становить:

    • січень-березень 2024 – 29389,50 грн (= 233,25 грн × 126);
    • квітень-грудень 2024 – 33114,06 грн (= 262,81 грн × 126).
    4. Ваш алгоритм дій

    Перший з потрібних документів – листок непрацездатності, як правило, відкривається з 30-го тижня вагітності. Після того, як Ви його отримали Вам потрібно:

    1. Повідомити бухгалтера про вже відкритий листок непрацездатності, аби він перевірив його в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ);
    2. Пишете заяву надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Обов'язково реєструйте заяву!!! Для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі роботодавець має проставити відмітку про те, що він отримав від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі заяви. Якщо заяву не реєструють - в той же самий день відправляйте її рекомендованим листом з описом вкладеного на адресу роботодавця
    3. Зазначте дату, з якої бажає піти у декретну відпустку (день, з якого відкритий лікарняний).

    Якщо Вам відмовляють у відпустці, затягують з рішенням про виплати декретних, не реєструють заяву - пригрозіть їм зверненням зі скаргою до Держпраці та до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Тамара!

    Ви можете розраховувати на декретні виплати, той факт, що Ви працюєте за строковим трудовим договіром на неповну ставку не позбовляє Вас права на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.

    Яким чином Ваша робота може вважатись роботою за суміцниством, якщо Ви не маєте окрім цієї роботи іншої роботи?

    Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін .

    Сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи.

    Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” на оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у т. ч. в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізосіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки-підприємці, членкині фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

    Сума допомоги по вагітності та пологах не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, установленої на час настання страхового випадку.

    У разі якщо сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, установленої на час настання страхового випадку, необхідно здійснювати доплату до суми допомоги до рівня мінімальної заробітної плати, установленої на час настання страхового випадку.

    Згідно зі ст. 184 КЗпП, звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації (далі – підприємства), коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

    Обов’язкове працевлаштування зазначених категорій жінок здійснюється також у разі їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за такими жінками зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Тамара Клиент 27 дней назад

      Добрий день! Пане Юрію, дуже Вам вдячна за розгорнуту відповідь! Але мене все ж бентежить, що офіційно в трудовому договорі прописано, що я працюю за сумісництвом. Як мені пояснили в ДЮК, вони працюють за фінансової підтримки держави і більшість гуртків, які там є безкоштовні для дітей. Викладачі цих гуртків, як я зрозуміла, працюють там як за основним місцем роботи. Але якщо гурток платний (батьки дітей його оплачують), то керівника в такий гурток можуть взяти тільки на умовах роботи за сумісництвом, навіть якщо людина більше ніде офіційно не працює. І мені одразу сказали, що ні наякі декретні виплати в даному випадку я не маю права розраховувати. Тим більше, що взяти довідку від лікаря я зможу лише за тиждень чи два до закінчення діїі трудового договору. Не знаю чому мене переклинило і я все ж вирішила проконсультуватися... Вже неодноразово різні державні органи (правда більше по справах мого чоловіка військового-іноземця) відмовляли нам у наданні тих чи інших послуг, знаходячи мільйон і одну причину (за їх словами законодавчу), чому вони не можуть нам надати послуги...

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Доброго дня, Тетяна!

        Все ж таки в мене є питання щодо оформлення Вас, як сумісника, з урахуванням того, що Ви не маєте основного місця роботи.

        Щодо допомоги, то згідно роз'яснень ПФУ, як сумісник Ви також маєте право на останню, але...у разі нереалізації такого права за основним місцем роботи, якого Ви не маєте...

        Допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах призначають та надають за основним місцем роботи і лише у разі нереалізації права на таку допомогу її надають за місцем роботи за сумісництвом. Водночас ст. 22 Закону № 1105 поширюється як за місцем роботи за зовнішнім сумісництвом, так і за внутрішнім, а також за місцем надання послуг за договором цивільно-правового характеру.

        Тож обчислюють середню зарплату для розрахунку страхової виплати, виходячи із зарплати застрахованої особи лише за місцем роботи, на якому буде надаватись страхова виплата.

        Документальним підтвердженням нереалізації права застрахованої особи на страхову виплату у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами буде вмотивоване рішення страхувальника або уповноважених ним осіб про відмову в призначенні страхової виплати.

        Таке рішення страхувальник приймає на підставі причин, зазначених у ст. 16 Закону № 1105, або у випадку, коли застрахована особа за період тимчасової непрацездатності не втратила зарплати, а також коли було призупинено дію трудового договору і такий період збігся із періодом хвороби.

        За наявності у застрахованої особи декількох місць роботи за сумісництвом, в т.ч. і роботи за договором цивільно-правового характеру, застрахована особа реалізує своє право на страхову виплату, подавши до одного з місць роботи за сумісництвом або роботи за договором цивільно-правового характеру рішення страхувальника або уповноважених ним осіб з основного місця роботи про відмову в призначенні страхової виплати.

        Також у листі ПФУ від 17.03.2023 р. № 9726-10744/О-03/8-2800/23 звертають увагу, шо законодавство не передбачає відсутність основного місця роботи при наявності місця роботи за сумісництвом.

        Листки непрацездатності формуються з урахуванням даних, зазначених в реєстрі застрахованих осіб, тож страхова виплата у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності буде надаватися застрахованій особі за основним місцем роботи страхувальником, в кабінеті якого на вебпорталі електронних послуг ПФУ відображено листок непрацездатності, сформований як за основним місцем роботи.

        Отримати страхову виплату у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за сумісництвом можна лише за одним місцем роботи за сумісництвом. Тому за наявності у застрахованої особи на момент настання страхового випадку декількох місць роботи за сумісництвом, вона може скористатися правом на допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах, подавши до одного з місць роботи за сумісництвом рішення страхувальника або уповноважених ним осіб з основного місця роботи про відмову в призначенні страхової виплати.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Ви маєте право на декретні виплати.

    Куди необхідно звертатися?

    Допомога по вагітності та пологам мають виплатити за місцем роботи. Для цього потрібно надати листок непрацездатності у зв’язку із вагітністю і пологами. Крім того, потрібно написати заяву, де вказати з якого дня Ви маєте намір піти у відпустку (але не раніше дня, яким відкритий лікарняний). У випадку якщо у жінки є декілька місць роботи, вона має право на допомогу і по сумісництву – туди їй необхідно принести копію листка непрацездатності, яка засвідчена підписом керівника і печаткою по основному місцю роботи, довідку про середню заробітну плату з основної роботи і також написати заяву.

    Розмір допомоги

    Розмір допомоги розраховує бухгалтерія підприємства. Якщо в загальному, то спочатку визначають середньоденний заробіток жінки за останні 12 місяців перед місяцем виходу у декретну відпустку.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України