Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте! Моей сестре 14 лет, мы переселенцы с оккупированной территории. По причине того что я не являюсь ее опекуном она не может получить паспорт, так как единственный живой родитель и опекун остался на оккупированной территории.
В опекунстве отказали, так как родитель живой. Но он не может явиться лично и выехать с оккупированной территории, связь с ним есть, он может сделать фото документов, но поможет ли это?
В цнапе отказали в выдаче паспорта. Возможно ли его сделать или остается только ждать ее 18-летия?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Які Ви документи подавали в ЦНАП? Чи отримали письмову відмову?
Відповідно до роз'яснення ДМС https://dmsu.gov.ua/vazhlivo/pitannya-povyazani-z-... Особа, яка досягла 14-річного віку, має звернутися до будь-якого територіального підрозділу ДМС і надати такі документи:
Таким чином, у разі відсутності у заявника оригіналів документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України) можуть подаватися, у тому числі, або копії таких документів, або інформація (персональні дані) батьків (чи одного з них).
При цьому, за будь-яких обставин подання копій вказаних документів не є обов’язковою умовою при прийнятті від заявника документів для оформлення паспорта громадянина України та не може бути підставою для відмови особі в оформленні паспорта громадянина України (зокрема, згідно з підпунктом 5 пункту 100 Порядку № 302 «особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта»)
З повагою, юрист Дерій В.О.!
До ЦНАП подавали: Свідотсвто про народження дитини, копію паспорта батька, орігінал паспорта отримати немає змоги. Отримали відмову
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеСпробуйте звернутись не в ЦНАП, а центр «Паспортний Сервіс» https://pasport.org.ua/ або в територіальний орган ДМС. Скоріш за все Вам неправомірно відмовили, проте оскаржити це можна лише в судовому порядку.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Іване!
Ви отримали письмову відмову у ЦНАП? Законодавство не містить норми, яка зобов'язує бути присутніми батьків при оформленні паспорта дитині, якій виповнилось 14 років.
Вашій сестрі достатньо було надати копію паспорта батька.
Громадянин України, який досяг 14-річного віку з метою подання документів та заяви-анкети для оформлення паспорта вперше звертається особисто відповідно до зареєстрованого місця проживання до:
- територіального підрозділу ДМС;
- центру надання адміністративних послуг/державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, або його відокремленого підрозділу – за умови наявності обладнання для оформлення заяв-анкет засобами Єдиного державного демографічного реєстру.
Внутрішньо переміщена особа подає документи та заяву-анкету до територіального підрозділу ДМС/центру надання адміністративних послуг/державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС або його відокремленого підрозділу за місцем проживання, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Послуга ID-14 надається абсолютно безкоштовно при оформленні першого паспорта. За 20 днів дитина зможе отримати ID-картку з номером платника податків, що дійсна чотири роки. Номер платника податків не змінюється.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Ровно, 6 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня,
Для оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 14-річного віку особа подає:
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України.
Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України) повертаються особі або її законному представнику/уповноваженій особі після оформлення заяви-анкети.
Відмова заявнику в прийнятті документів та оформленні заяви-анкети здійснюється у разі неподання повного переліку документів або не відповідність їх оформлення вимогам законодавства.Відмова в оформленні чи видачі паспорта за результатами розгляду заяви-анкети та поданих документів надається заявнику у разі якщо:
Скоріш за все ви подали не всі документи, а саме не пред'явили оригінал паспорту батьків.
Оскільки ця вимога є обов'язковою, вам правомірно відмовили в оформленні паспорту.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ!
Звісно, що Вам відмовили протиправно, але оскаржувати це в судах - довго і не дає ніякої гарантії.
Мало того, існує ризик, що дитину ще й можуть передати до інтернатного закладу, як позбавленого фактичного батьківського піклування й ініціювати позбавлення батьківських прав.
Чекання до 18 років нічого не дасть. Бо і в 18 років не видадуть паспорт без батьків.
Законодавство не вимагає особистої присутності батьків під час оформлення паспорта дитині. Достатньо лише, щоб Ваша дитина, крім свідоцтва про народження, надала паспорт громадянина України батьків або одного з них.
На мій погляд найшвидшим варіантом є - піти до нотаріуса на території РФ та видати на Вас довіреність щодо представництва його інтересів у питаннях опіки над дитиною, а також посвідчити паспорт опікуна. На жаль, треба буде на ці документи поставити "Апостиль", бо Україна вийшла з Мінської конвенції про правову допомогу і тепер будь-які документи з РФ лише з апостилем. І то не факт, що не нарветеся на якусь не дуже юридично грамотну та гіперпатріотичну посадову особу, яка не буде визнавати такі документи.
Якщо є змога, то опікун може переслати Вам паспорт через треті країни в Україну. Це може бути як внутрішній паспорт, так і закордонний, які мають однакову юридичну силу.
З іншого боку, бачу ось таку позицію Управління ДМС у Чернівецькій області
https://dmsu.gov.ua/news/region/16044.html
"Чи існує можливість оформлення паспорта громадянина України вперше по досягненню 14-річного віку, якщо у особи з поважних причин немає документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, її батьків? Так, навіть за таких умов громадянина України можна і потрібно документувати особу, яка досягла 14 років, першим паспортом у вигляді ID-картки.
Під час подання заяви-анкети на оформлення паспорта громадянина України вперше особа, зокрема, подає оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України.
У випадках, коли у заявника з поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв’язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутня можливість подати паспорти громадянина України батьків особи або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України, перевірка факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави."
ОТЖЕ, треба подавати такі письмові пояснення та вимагати надання офіційної відмови у наданні адміністративної послуги. Особливо, якщо ця послуга оплатна.
Також можна звернутися за втручанням до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Адже ця ситуація може мати значний резонанс у ЗМІ України, у разі її оприлюднення.
І дійсно спробуйте через ДП "Документ". Вони документи лише приймають, тому в будь-якому разі буде відписка від ДМСУ, яку можна оскаржити. А може й оформлять.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Здравствуйте! Моей сестре 14 лет, мы переселенцы с оккупированной территории. По причине того что я не являюсь ее опекуном она не может получить паспорт, так как единственный живой родитель и опекун остался на оккупированной территории. В опекунстве отказали, так как родитель живой. Но он не может явиться лично и выехать с оккупированной территории, связь с ним есть, он может сделать фото документов, но поможет ли это? В цнапе отказали в выдаче паспорта. Возможно ли его сделать или остается только ждать ее 18-летия?
Вам відмовили незаконно, звісно.
Особа, яка досягла 14-річного віку, має звернутися до будь-якого територіального підрозділу ДМС і надати такі документи:
- свідоцтво про народження або витяг із ДРАЦСу (за наявності). Якщо відсутній документ, інформацію працівники ДМС перевірять самостійно.
- паспорти батьків або одного з них (для перевірки належності до громадянства України). Якщо особа не підтримує стосунки з батьками або не може надати їх через воєнний стан, достатньо надати інформацію про такі документи.
Якщо один із батьків є іноземцем або особою без громадянства, подається довідка про реєстрацію особи громадянином України.
Також за наявності може подаватися реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).
У разі відсутності оригіналів документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, заявником також можуть подаватися копії таких документів або інформація (персональні дані) батьків (чи одного з них).
У ДМС також зазначили, що подання копій вказаних вище документів не є обов’язковою умовою при прийнятті від заявника документів для оформлення паспорта та не може бути підставою для відмови в оформленні документа.
Де та як оформити український паспортУ ДМС необхідно з’явитись особисто, щоб посадовці могли побачити, що така людина дійсно є. Через це батьки не можуть оформити паспорт на свою дитину без її присутності.
Заздалегідь на сайті ДМС запишіться в електронну чергу. Тут слід буде обрати регіон, дату та час, коли ви плануєте відвідати установу. Водночас під час повномасштабної війни електрона черга може не працювати в окремих відділках.
Оформити документи у підрозділах, які відсутні на сайті, можна у порядку живої черги.
Крім ДМС, подати документи на український паспорт можна у будь-якому центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) або Паспортному сервісі ДП Документ.
У яких випадках можуть відмовити в оформленні паспортаДля українців віком до 18 років достатньо мати свідоцтво про народження українського зразка, оскільки до них не застосовується процедура встановлення особи. Тому їм у ДМС не можуть відмовити в оформленні українського паспорта. Проте після 19 років така ймовірність вже є.
“Якщо це доросла людина та втратила свої документи, то відмовити в оформленні паспорта можуть, якщо не зможуть встановити її особу. Це буває у випадках, коли немає ні родичів, хто міг би підтвердити, ніяких інших документів. Або коли надані свідки та сусіди не підтверджують родинні зв’язки, бо подружка чи друг це не може зробити. Тоді це тільки проходити процедуру встановлення особи”, — пояснює Віолета Артемчук.
Тому, якщо ви не маєте ніяких документів про себе та батьків, які зможуть підтвердити ваші дані та приналежність до громадянства, варто встигнути пройти процедуру оформлення паспорта до 19-річчя.
У випадках відсутності свідоцтва про народження, яке видали українські державні органи, варто звертатись по допомогу до правозахисників.
З повагою!
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Для оформлення документа вперше по досягненню 14-річного віку подаються ОРИГІНАЛИ свідоцтва про народження, паспорти батьків або одного з них. Якщо хоча б один з батьків не був громадянином України на момент народження дитини — довідка про реєстрацію особи громадянином України. Видається ДМС України за місцем проживання одного з батьків або консульством України в країні народження дитини та вилучається при оформленні паспорта громадянина України вперше.
https://pasport.org.ua/faq/693