Начните консультацию с юристом онлайн
Вітаю! Я громадянка рф. Хочу отримати Українське громадянство. Маю посвідку на постійне проживання з 2013 року. З 2008 року у шлюбі з громадянином України. Є двоє неповнолітніх дітей громадянини України. Шлюб та народження дітей були на території України.
Закордонний паспорт був прострочений 2020 році ( не поміняла за певних обставин). В кінці 2023 року в міграційній службі відмовили приймати документи, тому що немає дійсного закордонного паспорта, запропонували поки що почекати.
Можливо отримати Українське громадянство? Наперед дякую за відповідь!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олена!
Від початку війни умови отримання українського громадянства не зазнали змін. Ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-ІІІ) передбачає такі умови:
1) визнання і дотримання Конституції України та законів України, що засвідчується особою у поданій в установленому порядку заяві про прийняття до громадянства України;
2) подання зобов'язання припинити іноземне громадянство або декларації про відмову від іноземного громадянства;
3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років;
4) отримання дозволу на імміграцію;
5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;
6) наявність законних джерел існування.
Процедура прийняття до громадянства України передбачає подання документа із назвою «зобов'язання припинити іноземне громадянство». Це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він/вона протягом двох років з моменту такого набуття припинить іноземне громадянство і надасть документ, що це підтверджує.
В демократичних юрисдикціях проблем з виходом зазвичай не існує. У свою чергу, вихід з громадянства РФ чи РБ в сучасних реаліях - це складна та бюрократична процедура, що передбачає низку перешкод у реалізації. В деяких випадках складність може зашкалювати і переходити у практичну неможливість. Пояснюється це рядом проблем:
19 грудня 2021 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про громадянство України” щодо спрощеного набуття громадянства України окремими категоріями осіб (далі - Закон № 1941-IX), яким і були запроваджені нові норми.
Для прийняття до громадянства України замість зобов'язання припинити іноземне громадянство декларацію про відмову від громадянства може бути подано іноземцем:
Отже, процедура подачі декларації стосується лише виключної категорії осіб та потребує документів, які підтверджують таку належність.
Якщо особа не відноситься до цього переліку, а просто є громадянином РФ / РБ, що проживає на території України, то вона подає зобов'язання припинити іноземне громадянство та самостійно виходить з громадянства РФ.
Керуючись положеннями п. 47 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок), для прийняття до громадянства України особа подає такі документи:
а) Заяву про прийняття до громадянства України (в двох примірниках);
б) Три фотокартки (розміром 35*45 мм);
в) Один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства);
- зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців);
- декларацію про відмову від іноземного громадянства;
- заяву про зміну громадянства (для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України).
г) Один із таких документів:
- документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років, - для особи, яка в'їхала в Україну іноземцем (копія паспортного документа);
- документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом трьох років з моменту в'їзду в Україну, разом із документом, який підтверджує, що особа в'їхала в Україну особою без громадянства, - для особи, яка в'їхала в Україну особою без громадянства (копія паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, або копія проїзного документа особи без громадянства, або копія посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон).
д) Один із таких документів:
- копію документа про дозвіл на імміграцію в Україну;
- копію паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з відміткою про прописку на території України;
- копію посвідки на постійне проживання (для іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну на постійне проживання до набрання чинності Законом України «Про імміграцію»).
е) Один із таких документів:
- документ про володіння державною мовою;
- копію атестата чи витяг із залікової відомості диплома;
- документ, що підтверджує інвалідність (для особи, яка має фізичні вади).
є) Документ про наявність законних джерел існування протягом останніх шести місяців на момент подання заяви про прийняття до громадянства України;
В залежності від категорії особи, перелік необхідних документів для набуття громадянства може змінюватися (у більшості випадків спрощуватися).
Заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть бути подані іншою особою або надіслані поштою (п. 5 Порядку). Впровадження воєнного стану, ймовірно, відноситься до поважних причин. Водночас, враховуючи важливість кроку та задля усунення будь-яких непорозумінь, рекомендуємо за можливості користуватися загальним правилом і подавати документи особисто.
Після подачі заяви і необхідних документів розпочинається процедура їх перевірки. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ ДМСУ не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу ДМСУ приймає рішення про припинення провадження за цією заявою (абц. 2 п. 101 Порядку).
Державна міграційна служба України відправляє подані іноземцем документи до органів СБУ та МВС, які повинні підтвердити відсутність підстав, за яких прийняття до громадянства України не допускається
Після отримання позитивних рішень ДМСУ відправляє документи до Комісії при Президентові України з питань громадянства, яка розглядає подані документи й у разі відсутності недоліків приймає рішення про внесення пропозицій Президентові України щодо задоволення заяви іноземця про прийняття до громадянства України.
У разі ухвалення позитивного рішення Президент України виносить Указ про присвоєння іноземцю громадянства України, а документи відправляються разом із наказом до Державної міграційної служби України та Міністерства закордонних справ України.
https://biz.ligazakon.net/analitycs/211214_yak-gro...
Можливо, Вам також будуть корисними наступні статті:
Чому громадяни Росії не можуть отримати український паспорт: проблемні питання. https://www.helsinki.org.ua/articles/chomu-hromadi...
Як вийти з громадянства держави-агресора в умовах війни https://biz.ligazakon.net/analitycs/217181_yak-viy...
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
На жаль, але це не просто. Але теоретично у Вас є таке право, адже виконана одна із вимог - 5 років прожити в Україні, або 2 роки бути одруженим (чи заміжньою) з громадянином України.
Для подання на громадянство потрібно зібрати низку документів. Зокрема, дозвіл на імміграцію в Україну, який можна оформити не раніше, ніж проживши два роки у країні, чи довідку про несудимість у Росії. Раніше за цією довідкою треба було їхати у консульський відділ російського посольства у Києві. Але після розірвання дипломатичних стосунків між Україною та Росією з початком повномасштабної війни, виконати цю вимогу практично неможливо. Багато випадків, коли людина має підстави для українського громадянства, але не має дійсного паспортного документу чи інших довідок. Якщо документи на громадянство ви все ж подали, далі заяву (та людину) перевіряє міграційна та СБУ.
Якщо СБУ та міграційна не знайшли нічого небезпечного та забороненого, заява на громадянство потрапляє до Офісу президента. Вже в Офісі ваш пакет документів має розглянути комісія при Президентові України з питань громадянства, яка має рекомендувати чи не рекомендувати президенту прийняти людину до громадянства України.
Тільки Президент може підписати Указ про надання громадянства, або прийняти рішення про відмову.
Ви зверталися до міграційної служби усно чи письмово? Маєте письмову відмову?
Вітаю. Зверталась усно. Письмової відмови немає
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, пані Олено!
Рекомендував би Вам спробувати подати новий пакет документів разом із письмовою заявою та отримати (у випадку негативної відповіді) письмовий лист. Далі - працювати з цією відповіддю і можливо подавати скаргу до вищестоящого органу та/або суду.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
З отриманням громадянства будуть складнощі.
Перш за все, проживання в Україні без дійсного паспортного документа є порушенням пункту 22 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», де визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, зобов’язані мати дійсний паспортний документ.
Проте санкцій за порушення цього зобов’язання згаданий Закон не встановлює.
Водночас Кодекс про адміністративні правопорушення містить статтю 203 «Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України». Дана стаття передбачає штраф у розмірі від 1700 грн. до 5100 грн. за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився.
Зазвичай цю статтю застосовують у разі проживання на території України з простроченим строком перебування, або з недійсними посвідками. Але теоретично її можна застосувати і до проживання з недійсним паспортним документом іноземця.
По-друге, Згідно п. 49-1 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень Іноземець разом із заявою про прийняття до громадянства України подає документ (або документи - за наявності в іноземця громадянства кількох держав), виданий уповноваженим органом іноземної держави, про відсутність підстав, передбачених пунктами 1 і 3 частини п'ятої статті 9 Закону, за наявності яких особа не приймається до громадянства України (документ про те, що особа на території іноземної держави не вчиняла тяжких або особливо тяжких злочинів, злочинів проти людства та не здійснювала геноцид).
Тобто, Вам потрібно буде подати довідку про несудимість у РФ. Раніше за цією довідкою треба було їхати у консульський відділ російського посольства у Києві. Але після розірвання дипломатичних стосунків між Україною та Росією з початком повномасштабної війни, виконати цю вимогу практично неможливо.
Отже, на даний час Вам буде досить проблематично отримати громадянство України.
Проте, Ви можете подати документи на громадянство та в разі письмової відмови спробувати оскаржити її.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Від початку війни умови отримання українського громадянства не зазнали змін. Ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-ІІІ) передбачає такі умови:
1) визнання і дотримання Конституції України та законів України, що засвідчується особою у поданій в установленому порядку заяві про прийняття до громадянства України;
2) подання зобов'язання припинити іноземне громадянство або декларації про відмову від іноземного громадянства;
3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років;
4) отримання дозволу на імміграцію;
5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;
6) наявність законних джерел існування.
Більшість умов прості і напрацьовані роками, проте під час війни найбільше питань виникає щодо поєднання процедур прийняття до українського громадянства з припиненням іноземного громадянства.
Вихід з громадянства РФ чи РБ в сучасних реаліях - це складна та бюрократична процедура, що передбачає низку перешкод у реалізації. В деяких випадках складність може зашкалювати і переходити у практичну неможливість. Пояснюється це рядом проблем:
Законодавець ще за 2,5 місяці до війни, ніби передбачаючи проблему, для деяких категорій осіб спростив процедуру прийняття до громадянства, розширивши перелік осіб, які замість зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство) можуть подати документ із назвою «декларація про відмову від іноземного громадянства». 19 грудня 2021 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про громадянство України” щодо спрощеного набуття громадянства України окремими категоріями осіб (далі - Закон № 1941-IX), яким і були запроваджені нові норми.
Для прийняття до громадянства України замість зобов'язання припинити іноземне громадянство декларацію про відмову від громадянства може бути подано іноземцем:
- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України або яка в установленому законодавством України порядку проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, контракт якої припинено (розірвано), та звільнена з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б" пунктів 1-3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
- має визначні заслуги перед Україною або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України;
- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України та нагороджена державною нагородою України;
- є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнала у країні своєї громадянської належності переслідувань, що підтверджується документом, передбаченим цим Законом.
Як бачимо, процедура подачі декларації стосується лише виключної категорії осіб та потребує документів, які підтверджують таку належність.
Якщо особа не відноситься до цього переліку, а просто є громадянином РФ / РБ, що проживає на території України, то вона подає зобов'язання припинити іноземне громадянство та самостійно виходить з громадянства РФ.
Відкритим залишається питання щодо можливості подачі декларації про припинення громадянства особами, які не відносяться до вищезазначених категорій осіб, проте мають інші об'єктивні причини неможливості виходу з іншого громадянства. Зокрема, якщо громадянин РФ / РБ займає активну проукраїнську позицію і відкрито висловлює її в соціальних мережах. У такому разі поїздка такої особи в РФ / РБ для ініціювання процедур виходу може виявитися останньою - її просто заарештують за однією чи кількома політичними статтями.
Щодо роботи таким громадянам закон прямої відповіді не дає. Формально такі обставини не підпадають під законодавче визначення «незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства» (тут вимагатиметься відсутність законодавчої процедури виходу або її нездійснення, в тому числі у певні строки). Також навряд можна говорити про "переслідування", коли воно ще не розпочалося або про нього невідомо.
Ймовірно, неповноту законодавства тут перекриватиме ефективне правозастосування. Наприклад, через тлумачення «очевидної загрози переслідування» як рівнозначної самому «переслідуванню». В майбутньому ж можна очікувати розширення категорії «незалежних від особи причин», що зараз закріплена в абзаці 13 ст. 1 ЗУ «Про громадянство України».
ххх
Тільки Президент може підписати Указ про надання громадянства, або прийняти рішення про відмову. Причому, якщо терміни роботи міграційної та комісії при президенті визначені законодавчими та підзаконними актами, то президент, де-факто, у часі необмежений:
У Порядку розгляду заяв про отримання громадянства є певні терміни, але ці терміни більше стосуються саме прийняття заяв органами державної міграційної служби та комісією при президентові з питань громадянства. Саме на цих ланках визначені певні строки (сумарно, без затягування термінів, це може відбуватися протягом двох років з моменту подачі заяви – це дійсно великий термін). А ось якщо комісія надає рекомендацію надати громадянство – от тут у Порядку немає визначених строків саме підписання президентом Указу про отримання громадянства. Є певні розумні строки: не може бути так, що справа тягнеться роками. Але на практиці це дійсно так й відбувається.
Втім воєнний стан не накладає якихось законодавчих обмежень щодо надання українського громадянства.
При цьому під час воєнного стану Президент продовжує надавати українське громадянство росіянам та білорусам, про що свідчить статистика Державної міграційної служби:
— Згідно з показниками відомчої статистичної звітності ДМС у період з 01.03.2022 по 29.02.2024 18 громадян Російської Федерації та 10 громадян республіки Білорусь прийнято до громадянства України за Указами Президента України відповідно до статті 9 Закону України "Про громадянство України".
ЗВЕРТАЙТЕСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ:
https://www.helsinki.org.ua/advice-centres/
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВІТАЮ ВАС, пані ОЛЕНО! Це не зовсім законно так діяти з боку міграційників України, але навіть якби визнали Ваш паспорт, Вам одразу не видадуть на руки паспорт України, а видадуть бомажку - "посвідчення громадянина" з яким Ви навіть закордонний паспорт протягом 2-х років оформити не зможете і виїхати теж будь-куди. То чи є в цьому сенс поки що?
Це класична схема по спонуканню посадовими особами ДМСУ людей до сплати хабарів за подібні речі.
І звісно у багатьох знайдеться виправдання політичне та військове... бо війна і на це можна роками списувати свої корупційні схеми, відверту некомпетентність та безпідставне зайняття посад державної служби.
Чомусь Європейський Союз без проблем ідентифікує осіб за документами, які завершили свою дію і не відмовляє. А тут посадові особи ДМСУ фактично спонукають людей до звернення за паспортом до країни з якою держава належності таких осіб перебуває у фактичній війні. Чи не слід такими особами зайнятися СБУ на предмет їх лояльності державі Україна? Хоча мабуть СБУ не вирішує питання наявності здорового глузду у державних службовців, бо тут скоріш за все не зрада, а просто відсутність інтелекту, достатнього для виконання функцій державного службовця.
Ось в мережі інтернет є матеріал на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини від 02.05.2024 р.
https://www.helsinki.org.ua/articles/chomu-hromadi...
Чи можна змінити громадянство з російського на українське? З таким питанням звертаються іноді до юристів люди, які проживають тривалий час в Україні, проте з тих чи інших причин мають російський паспорт. Особливо ця проблема розповсюджена у прикордонних регіонах: коли народитися людина могла в Росії, а вирости вже на території України. Відмовитися від російського громадянства теж не просто.
Як відбувається надання українського громадянства зараз, чи мають громадяни Росії отримувати довідки на території РФ та чому не можуть відмовитися від російського громадянства — розбиралися журналісти порталу 0462.ua. Координатор громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Чернігові Дмитро Науменко роз’яснив проблемні моменти.
Ще один шлях отримання українського громадянства – або 5 років прожити в Україні, або 2 роки бути одруженим (чи заміжньою) з громадянином України.
Як відбувається оформленняДля цього потрібно зібрати низку документів. Зокрема, дозвіл на імміграцію в Україну, який можна оформити не раніше, ніж проживши два роки у країні, чи довідку про несудимість у Росії. Раніше за цією довідкою треба було їхати у консульський відділ російського посольства у Києві. Але після розірвання дипломатичних стосунків між Україною та Росією з початком повномасштабної війни, виконати цю вимогу практично неможливо. Багато випадків, коли людина має підстави для українського громадянства, але не має дійсного паспортного документу чи інших довідок.
Якщо документи на громадянство ви все ж подали, далі заяву (та людину) перевіряє міграційна та СБУ.
— Закон передбачає можливість набувати українське громадянство іноземцям та особам без громадянства, в тому числі і громадянами Росії. Приймаємо справи в спрощеному порядку (за територіальним походженням), коли людина народилась або була зареєстрована тут до 24.08.1991 й, також, щодо тих, хто має близьких кровних родичів в Україні. Робляться запити до правоохоронних органів, до СБУ для перевірки таких громадян та безпечності їх подальшого перебування на території України, – розповідає про те, як наразі відбувається прийняття документів від громадян Росії, Ксенія Лук’янець.
Якщо СБУ та міграційна не знайшли нічого небезпечного та забороненого, заява на громадянство потрапляє до Офісу президента. Вже в Офісі ваш пакет документів має розглянути комісія при Президентові України з питань громадянства, яка має рекомендувати чи не рекомендувати президенту прийняти людину до громадянства України.
Тільки Президент може підписати Указ про надання громадянства, або прийняти рішення про відмову. Причому, якщо терміни роботи міграційної та комісії при президенті визначені законодавчими та підзаконними актами, то президент, де-факто, у часі необмежений:
— У Порядку розгляду заяв про отримання громадянства є певні терміни, але ці терміни більше стосуються саме прийняття заяв органами державної міграційної служби та комісією при президентові з питань громадянства. Саме на цих ланках визначені певні строки (сумарно, без затягування термінів, це може відбуватися протягом двох років з моменту подачі заяви – це дійсно великий термін). А ось якщо комісія надає рекомендацію надати громадянство – от тут у Порядку немає визначених строків саме підписання президентом Указу про отримання громадянства. Є певні розумні строки: не може бути так, що справа тягнеться роками. Але на практиці це дійсно так й відбувається, – розповідає Дмитро Науменко, координатор громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Чернігові.
Втім воєнний стан не накладає якихось законодавчих обмежень щодо надання українського громадянства.
При цьому під час воєнного стану Президент продовжує надавати українське громадянство росіянам та білорусам, про що свідчить статистика Державної міграційної служби:
— Згідно з показниками відомчої статистичної звітності ДМС у період з 01.03.2022 по 29.02.2024 18 громадян Російської Федерації та 10 громадян республіки Білорусь прийнято до громадянства України за Указами Президента України відповідно до статті 9 Закону України «Про громадянство України»,– зазначає голова міграційної служби Наталія Науменко.
Отримуючи українське громадянство, людина отримує не український паспорт, а тимчасове посвідчення громадянина України. Юридично в Україні немає множинного громадянства. Отже, отримуючи українське громадянство, людина має протягом двох років відмовитися від попереднього.
Зробити це було складно й до повномасштабного вторгнення. Їхати в Росію для людини, яка тривалий час живе та підтримує Україну – було небезпечно ще й до 24 лютого 2022-го. Зараз відмовитися від російського громадянства стало ще складніше. А у певних випадках – просто нереально.
— На сьогодні неможливо оформити вихід з російського громадянства. А якщо цього не буде зроблено протягом встановленого законодавством терміну (протягом 2-х років здати набуття громадянства України), то людині (власнику тимчасового посвідчення громадянина України, – прим.) скасовується рішення про оформлення громадянства України, тобто особа позбавляється всіх попередніх документів, які вона мала (тобто посвідка на проживання в нього також не буде діяти). Тому зараз тільки дуже ризиковані йдуть шляхом отримання українського громадянства,– визнає Ксенія Лук’янець.
Як альтернатива документа від Росії чи Білорусі про припинення їх громадянства, законодавство передбачає декларативну відмова від попереднього громадянства, якщо людина є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнала у країні своєї громадянської належності переслідувань.
Проте того, що людина зараз живе в Україні та підтримує Україну – недостатньо. Потрібний документ, що підтверджує переслідування – довідка Міністерства закордонних справ, видана у затвердженому Кабміном порядку. Як правило, таку довідку отримати також вкрай складно:
— Більшість немає якогось політичного переслідування. Але, зрозуміло, що за тих обставин, які зараз є, якщо вони повернуться до Російської Федерації, це для них закінчиться дуже погано,– каже Дмитро Науменко.
Міграційна служба не приймає декларативний вихід з українського громадянства. Тож, щоб зберегти українське громадянство, сотні людей вимушені йти до суду. Через ці проблеми певний час тому виникла спільнота громадян України з тимчасовим посвідченням громадянина.
Правозастосовча практика щодо тих, хто вже має українське громадянство, але не має українського паспорта (лише тимчасове посвідчення), скажімо так, «кульгає»:
— Сказати, що це посвідчення дає такі ж права, що й громадянам України з постійним паспортом – не можна, – визнає Дмитро Науменко. – На практиці така особа обмежена у дуже багатьох ситуаціях. Наприклад, зробити з таким документом паспорт для виїзду за кордон – неможливо. Так само стати на військовий облік: по тимчасовому посвідченню – відмовляють. Укласти шлюб, голосувати на виборах… Велика кількість проблем. Тож казати, що людина є повноцінним громадянином України – неможливо. За фактом, тимчасове посвідчення громадянина України – це документ, який дозволяє перебувати на території України, але, позбавляє великої кількості як прав, так й обов’язків, які є в громадян України. Хоча в законодавстві вказується, що це тимчасове посвідчення, а не тимчасове громадянство.
Власники тимчасових посвідчень громадян України досі вимушені звертатися до суду, аби вибороти право на український паспорт. Й, як правило, один суд виграти недостатньо – часто доводиться йти до апеляції, або навіть до касації.
Люди, які зітнулися з подібними проблемами, можуть отримати допомогу, звернувшися до приймалень УГСПЛ.— Ми можемо надати консультативну допомогу. В певних випадках можемо надати вторинну допомогу – участь адвоката, написання позовних заяв або оскарження відмов від ДМС. Але наразі є складнощі не у правовому полі, а у практиці виконання певних норм та недосконалості законодавства у цій сфері,– визнає Дмитро Науменко.
Ось якось так виглядає наразі Ваше питання. З думками Української гельсінської спілки з прав людини в даному питанні погоджуюсь.
На жаль Державна міграційна служба України давно перетворилася з центрального органу виконавчої влади на магазин з продажу паспортів, тобто фактично замість надання адміністративних послуг та реалізацій державної політики, займається господарською та торгівельною діяльністю, маючи на меті лише отримання прибутку.
Ця структура за всі роки свого існування не подала ні одного нормального проекту нормативно-правового акту чи законопроекту, який би міг реалізувати Уряд України. А навіщо воно їм... головне продавати паспорти і вигадувати ID-карти з терміном дії, щоб втрачали частіше, щоб треба було постійно нести гроші в міграційну службу... Бо гроші для ДМСУ мабуть єдиний інтерес в цьому світі, на жаль.
І вже скільки разів Верховний Суд тикав їх носом на те, що вони творять беззаконня. Кого там це турбує. Як не виконували рішення Верховного Суду у конкретних справах - так і не виконують. Як не враховували правові позиції Верховного Суду щодо застосування норм права - так і не враховують. І в"язниця їх не лякає, бо як вони самі кажуть - ми структура Міністерства внутрішніх справ... хто нас посадить... Ось так і живемо.
Я щиро Вам співчуваю в цьому випадку, але перспективи отримання паспорту з такою структурою примарні.
Якщо війна закінчиться і буде хоч якась комунація урядів України та РФ, то Вас і тим більше відправлять в РФ для отримання паспорта, якщо навіть війна цих неляканих чиновників не змушує хоч трохи думати таким органом як голова.
Спробуйте звернутися на прийом Української Гельськінської спілки у Вашому регіоні. Можливо вони Вам підкажуть якісь шляхи подолання цієї ситуації, бо я відверто втомився допомагати людям боротися з цим ДМСУшним "вітряним млином", який треба не в судах спонукати робити по закону вже мабуть, а враховуючи системний характер протиправної діяльності цього органу - розігнати цю структуру під нуль та утворити нову, незалежну від МВС та міліціонерських порядків, які ніяк не можуть викорінитись в міграційній службі, скільки її не "оцивільнюй".
https://www.helsinki.org.ua/kontakty/
Щасти Вам!
З повагою та розумінням