Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 12 ноября 2024, вопрос №122637 350₴

Відстрочка від мобілізації

Чи можуть мобілізувати мого батька, якщо моя мати померла? Мій вік 16 років і я не маю проблем зі здоров'ям. Із родичів є бабусі та дідусі з обох сторін. Також є дядько зі сторони матері, але він має інвалідність ІІІ групи.

Ответы юристов (3)

    Турчин Ярослав
    Турчин Ярослав день назад

    Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта

    Общаться в чате

    ДОБРОЇ НОЧІ, АРТЕМЕ! Щиро співчуваю втраті близької людини!

    З точки зору закону - ні, Вашого батька до досягнення Вами 18-річного віку - не мають права мобілізувати, якщо він оформить відстрочку, бо ситуація така, що ТЦК наполягає на тому, що осіб, які не скористалися правом на відстрочку, вони можуть мобілізувати. Хоча це дискусійне питання, краще все-таки оформити відстрочку.

    Так зокрема відповідно до пункту 5частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію",

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    4) жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;

    ВІдповідно до Переліку документів, затверджених постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в чинній редакції) за даною підставою треба наступні документи:

    • свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів:
    • свідоцтво про смерть одного з батьків
    • або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим,
    • або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав,
    • або рішення суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім,
    • або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі,
    • або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).

    Для реалізації права на відстрочку військовозобов"язана особа за місцем проживання та перебування на військовому обліку військовозобов"язаних подає до ТЦК заяву за встановленою формою згідно з постановою КМУ № 560 (в редакції, що діє з кінця серпня 2024 року).

    Зразок заяви додаю до відповіді.

    Заяву можна подавати особисто (іноді існує ризик наразитися на цинічне порушення прав людини працівниками ТЦК, які ставлять виконанння мобілізаційного плану вище конституційних прав і свобод людей), або також можна спробувати відправляти поштою.

    Лист треба відправляти Укрпоштою. Бажано з супровідним листом довільної форми накшталт - "Направляю особисто на Вашу адресу Заяву на відстрочку, відповідно до вимог Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

    Додається: Заява на відстрочку, пвідпис на якій посвідчений нотаріально з додатками в оригіналах або нотаріально посвідчених копіях всього на ___ аркушах".

    Заява надсилається через відділення УДППЗ "Укрпошта" рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (паперовим бланком за формою Укрпошти, а не СМСкою).

    Бланк опису вкладення Укрпошти за посиланням:

    https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_opysu_v...

    Бланк рекомендованого повідомлення про вручення за посиланням:

    https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_rekomen...

    В ідеалі, щоб підпис на заяві про відстрочку був посвідчений нотаріально, щоб не було від ТЦК розмов, що заява підписана була не особисто та ін.

    Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 .

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    {Абзац перший пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    "..."

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    "..."

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    64. Заяви військовозобов’язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п’яти років.

    65. У разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10.

    Якщо батько на обліку як військовозобов"язаний та має запис про перебування на обліку в Резерв+, вчасно уточнив (оновив) дані в Резерв+ або ТЦК - то він без жодних проблем має оформити відстрочку.

    Вимога пройти ВЛК перед прийняттям заяви на відстрочку або ж оплачувати будь-які штрафи чи ще щось - цілком незаконні. Заява на відстрчоку має бути прийнята у будь-якому разі, незалежно від будь-яких обставин окрім не перебування на військовому обліку.

    Щасти Вам та Вашому батьку! Бережіть себе та близьких!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Артеме!

    Ваш батько має право на відстрочку, незважаючи на наявність в Вас інших родичів та Ваш стан здоров'я. Отже, все, що залишилось - це в обов'язковому порядку оформити відстрочку в ТЦК.

    Чи перебуває Ваш батько на обліку в ТЦК? Чи має військово-обліковий документ?

    Для оформлення відстрочки батьку необхідно подати до ТЦК заяву (додаток 4 до Постанови КМУ №560), копії Вашого свідоцтва про народження та свідоцтва про смерть Вашої матері (при особистому поданні можна завірити "згідно з оригіналом"). При собі йому потрібно мати паспорт, РНОКПП та військово-обліковий документ. Заяву необхідно підготувати у двох примірниках на одному з яких працівник ТЦК повинен проставити дату та підпис. Це означатиме, що заява на відстрочку зареєстрована.

    Якщо заяву із підтверджувальними документами батько надсилатиме Укрпоштою, рекомендованим листом з описом вкладення, то раджу завірити всі вищеперелічені документи нотаріально (свідоцтво про народження, свідоцтво про смерть, паспорт, РНОКПП та ВОД).

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    "4) жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України".

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів:

    свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим,

    або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав,

    або рішення суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім,

    або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі,

    або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).

    Згідно із вищезгаданою Постановою КМУ порядок оформлення відстрочки наступний:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав
    50%
    Турчин Ярослав день назад

    Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта

    Общаться в чате

    ЩЕ РАЗ ДОБРОЇ НОЧІ, АРТЕМЕ! Вибачте допустився помилки в тексті відповіді. Право Вашого батька на відстрочку передбачене не пунктом 5 як я зазначив помилково, а пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію",

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    4) жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;

    У заяві на відстрочку пункт підстави вказано правильно.

    Щасти Вам та Вашому батьку! Бережіть себе та близьких!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України