Начните консультацию с юристом онлайн
Чи анульовується статус «Не придатний із викленням військового обліку».Якщо в дію вели Відповідно до наказу № 686 .Про зміну статусу Непридатний але без виключення.І чи можу без перешкодно перетинати кордон якщо виключений з військового обліку через хворобу з висновком ВЛК,чи потрібно буде проходити додаткові обстеження?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ, ОЛЕКСАНДР!
Перш за все, закон не має зворотньої дії в часі. Ви вже невійськовозобов"язаний і сміливо можете перетинати кордон, якщо у Вас є в Резерв+ відповідна відмітка про виключення, яка підтверджує дійсність паперових військово-облікових документів.
По-друге. Наказо МОУ № 686 лише привів Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ у відповідність з Законом, адже рішення про виключення з обліку має приймати ТЦК, а не ВЛК. Саме тому прибрали непридатний з виключенням зі служби, залишивши формулювання як в законі.
Звісно це зараз є предметом спекуляцій малограмотних блогерів - юристів, а також може бути хибно сприйнято й малограмотними ТЦКшниками. По факту нічого не змінилося.
Згідно з частиною шостою статті 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" в редакції чинній на 27.11.2024 р.:
Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
ТОБТО, згідно з положеннями закону - визнання непридатним до військової служби - є підставою для виключення з військового обліку. Якщо ТЦК це не робить - це є підставою для звернення до суду.
Переогляд раніше виключених осіб не передбачений законом. А накази міністра оборони в цій частині якби й були видані - є юридично нікчемними.
Закон має вищу юридичну силу над внутрішніми локальними чи підзаконними актами міністретств та відомств.
Про це неодноразово до війни вказував Верховний Суд.
Верховний Суд України в пунктах 30 - 35 постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16 квітня 2020 року по справі № 804/330/17, зазначив наступну правову позицію, обов"язкову для застосування всіма органами виконавчої влади:
https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/88...
30. Юридична сила закону як основного джерела права, а також його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України
31. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади, яким у відповідності до пункту 3 частини першої статті 85 Конституції України є Верховна Рада України.
32. У Рішенні Конституційного Суду України від 17.10.2002 №17-рп (щодо повноважності Верховної Ради України) зазначено, що Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади, а відтак це означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони.
33. Згідно з приписами частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
34. Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні їм суперечити, а відтак, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону необхідно застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
35. Аналогічний висновок щодо застосування закону як акта, який має вищу юридичну силу, ніж підзаконний нормативно-правовий акт, викладений у постановах Верховного Суду від 15.08.2019 у справі №281/459/17, від 24.10.2019 у справі № 761/14626/17 та у справі № 295/7219/16-а.
У правила військового обліку в частині виключення з обліку - також ніяких змін уряд не приймав.
В будь-якому разі, Ви наразі маєте законне право перетину державного кордону. Якщо відмовлять по некомпетентності, незнанню або з метою особистого збагачення - на одному пункті пропуску - це не заважає спробувати виїхати через інший, адже на полі відсутності чіткого правового регулювання - важливе значення має особистісний фактор особи, що здійснює пропуск. Відмова ніде не фіксується і на інших пунктах пропуску не знають про попередні спроби громадян.
Звісно, що теоретично можуть відмовити з будь-яких надуманих підстав, чи взагалі без підстав. Ситуація щодо кордону неоднозначна і кожним прикордонним законом тлумачиться по-своєму.. залежно від думки керівника такого прикордонного загону чи навіть наявності негласних вказівок з Києва не випускати навіть дітей 16-17 річних... Нажаль це факт, що підтверджується і судовою практикою. Одні прикордонники випускають людину з одним пакетом документів, він повертається потім до України, пробує виїхати з тими ж документами вже через інший пункт пропуску і його не випускають. В той же час, суди як правило демонструють адекватність сприйняття ситуації та стають на бік людей, чиї права порушують прикордонники.
Тож у разі відмови, Вам необхідно отримати письмове Рішення про відмову у перетинанні державного кордону України, за формою, затвердженою Наказом МВС України від 05.06.2023 № 457. Це обов'язкова умова. Не видати таке рішення прикордонники не можуть, хоча судячи з практики деяких людей, можуть бути спроби ввести в оману, що таке рішення не видається. У разі відмови надати рішення можна оскаржувати такі дії посадової особи шляхом вимоги проінформувати безпосереднього керівника пункту пропуску. Так само можна фіксувати протиправні дії на диктофон телефона та / або на відео...
Крім цього, ефективним є дзвінок на гарячу лінію Адміністрації ДПС України - +38(044) 527-63-63 (міський номер для дзвінків з України та із за кордону) або на багатоканальний номер 1598 (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв"язку або мобільних оператрів зв"язку на території України). Телефони є цілодобовими.
Також можна звернутися через Телеграм бот служби "Довіра" ДПСУ. https://t.me/DPSUkr
Ви маєте знати, що Рішення про відмову складається у 2-х екземплярах, а тому варіант, коли вам просто дають сфотографувати оригінал недопустимий. У вас має бути 1 примірник в оригіналі!!!
Обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у Рішенні про відмову. Зокрема Ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла. У формулювання підстав відмови бажано не лізти, тому що чим кривіше воно сформульовано прикордонниками, тим краще для Вас і Вашого юриста.
Часто виникає запитання громадян чи потрібно підписувати Рішення про відому у виїзді за кордон. Це не обов’язково, але якщо Ви отримуєте свій примірник, то підписати треба і в цьому немає нічого страшного. Єдине, що з моменту отримання Рішення почнеться відлік строків на оскарження цього рішення і скаргу можна буде подати протягом 30 днів. З іншого боку, навіть якщо Рішення ви не отримуєте і відповідно не розписуєтесь на місці, то в подальшому, коли Ви отримаєте рішення і захочете подати скаргу, можуть виникнути проблеми із строками.
Адміністрація ДПСУ скоріше за все займе позицію відносно пропуску вами строку на оскарження. З цим звісно можна боротись, але це додаткова проблема яка потребуватиме багато часу на її вирішення.
Після отримання Рішення, потрібно невідкладно писати і подавати Скаргу на Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Скарга подається на ім"я Начальника органу охорони державного кордону. Моя думка така, що скаргу краще писати і подавати за підтримки юриста, тому що тут важливо дуже добре обґрунтувати позицію громадянина, який має намір виїхати за кордон і переконати ДПСУ, що така позиція правильна.
Хоча, як правило, звісно нікого Ви не переконаєте, бо у них на усе одна позиція - "Вони Боги, вони праві, а всі інші - дурні і гуляти вийшли".
У випадку незадоволення Скарги начальником, потрібно оскаржувати таке рішення в судовому порядку.
Завжди раджу йти паралельно і не чекати відповіді з Державної прикорднної служби, а йти до суду. Якщо скаргу задовільнять, це може бути підставою для суду визнати факт примирення сторін. З іншого боку, Ви точно не пропустите строк оскарження, адже дуже часто в адміністративних судах скорочують строк позовної давності після досудового оскарження - з 6 до 1 місяця і потім залишають позовні заяви без розгляду - за пропущеним строком звернення.
Звісно мною описані крайні випадки, які все ж інколи трапляються. Тож краще бути обізнаним та попередньо готовим, ніж коли протиправна поведінка військовослужбовця АДПСУ застане зненацька.
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олександре!
Зміст Наказу МОУ, про який Ви згадуєте, дійсно може привести до певних непорозумінь. Зокрема, виглядає так, що с Положення про ВЛЕ, в тому числі з Розкладу хвороб, зникло таке поняття, як виключення з обліку. Насправді, це не зовсім так. Просто згадане положення було приведено у відповідність з Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу" після того, як в нього були внесені зміни Законом України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 18 травня цього року.
Проте, це зовсім не означає, що військовозобов'язані та військовослужбовці, визнані ВЛК непридатними до служби не будуть виключатися з військового обліку, а тим більше мова зовсім не йде про тих з них, які вже виключені з обліку. Ні за яких умов останні повернуті на облік не будуть.
Пояснюю чому:
Відповідно до стаття 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":
6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку"Чи анульовується статус «Не придатний із викленням військового обліку».Якщо в дію вели Відповідно до наказу № 686 .Про зміну статусу Непридатний але без виключення.І чи можу без перешкодно перетинати кордон якщо виключений з військового обліку через хворобу з висновком ВЛК,чи потрібно буде проходити додаткові обстеження?Тож, не бачу у Вас жодної проблеми з перетином кордону, оскільки Ви, як були невійськовозобов'язаним, так ним і залишились, і зміни у згаданому вище Положенні, аж ніяк Вас не стосуються.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеКонсультація з питань перетину кордону
Отримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:
Доброго дня, якщо ви вже виключені з військового обліку, ви вже не військовозобов'язані, тому не підпорядковується ТЦК. На усі прохання пройти ВЛК, відмовляйтеся, та взагалі відмовляйтеся від отримання будь якої повістки,у такому разі буде складено акт відмови в якому ви зазначте причину вашої відмови у вашому випадку, це що ви виключені з військового обліку. У такому випадку будь яка відповідальність відсутня.
Тому не піддавайтеся на різні маніпуляції, з досвіду ска, що тцк обманним шляхом, ставлять. Вас на облік, в тоді вже все. Забудьте про перетин кордону.
Але поки ви виключенні з військового обліку, ви маєте право на перетин кордону, для цього вам потрібно мати такі документи
Закордонний паспорт
Військовий квиток зі штрих кодом
Витяг з рішення ВЛК про ваше виключення з військового обліку.
Консультація з питань перетину кордонуОтримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:
Якщо вас було виключено з військового обліку, тут вступає в силу стаття 58 Конституції України
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Стаття 19.Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Висновок. Вам нічого не загрожує поки у вас на руках військовий квиток з виключенням з військового обліку, тому ні кому його не віддавайте. Не приймайте будь, які повістки і все у вас буде гаразд!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Міністерство юстиції зареєструвало наказ Міністерства оборони, який вносить зміни до положення військово-лікарських комісій. Зокрема, наказ передбачає, що непридатних до військової служби не зніматимуть з обліку і такі особи залишатимуться в реєстрі військовозобов’язаних. Про це йдеться в наказі Міноборони №686.
РОЗ'ЯСНЕНЬ З ПРИВОДУ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ ЦІЄЇ НОВОЇ КАТЕГОРІЇ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИХ ПОКИ НЕМАЄ. АЛЕ ПО ЛОГІЦІ, ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ НЕОБХІДНО БУДЕ МАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
ТАКОЖ НЕ ЗРОЗУМІЛО, НА ЯКИХ ПІДСТАВАХ ТА ЯК БУДУТЬ СТАВИТИ НА ОБЛІК РАНІШЕ ВИКЛЮЧЕНИХ ОСІБ, БО ВОНИ НЕ Є ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИМИ.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеЧастиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1951-19#Text
Стаття 13. Формування Реєстру
2. Відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами, знищуються суб’єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
ЦЕ ДІЮЧИЙ ЗАКОН, ОТЖЕ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ОСІБ ВИКЛЮЧЕНИХ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ НЕ ПОВИННО БУТИ В "ОБЕРІГУ "
Адвокат, г. Ровно, 6 лет опыта
Общаться в чатеВідповідно до п.3 ч. 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу": Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
визнані непридатними до військової служби.
Зміни внесено в Наказ 402, однак Закон вищезгаданий не змінено, тому я вважаю, що нічого не повинно змінюватися в частині вашого права на виїзд та статусу невійськовозобов'язаного.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Чи анульовується статус «Не придатний із викленням військового обліку».Якщо в дію вели Відповідно до наказу № 686 .Про зміну статусу Непридатний але без виключення.
Ні, не анульовується, не хвилюйтеся. На мій погляд, останні зміни взагалі не торкаються категорії НВВО, як щодо військово-облікового статусу, так і щодо питання виїзду за кордон.
І чи можу без перешкодно перетинати кордон якщо виключений з військового обліку через хворобу з висновком ВЛК,чи потрібно буде проходити додаткові обстеження?
Ви невійськовозобов'язаний та не повинні проходити жодні обстеження.
Про військовий обов'язок і військову службу
Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього
...
6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
...
3) визнані непридатними до військової служби
Виключена з військового обліку особа не має обов'язків уточнювати дані та на неї не поширюється законодавства у сфері мобілізації.
Щодо мобілізації, то Вам не можуть і не мають ніякого права навіть вручити повістку про явку, не говорячи про мобілізацію або ВЛК. Втім, на жаль, повістку можуть вручити будь-кому, в чому не один раз пересвідчувався на своїй практиці. Думаю це і стало предметом Вашого питання та мотивуючим фактором звернутися до юристів платформи. Тим не менше, це не повинно Вас хвилювати. Ви визнані непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку один раз, остаточно. Жодних переглядів по неправильній процедурі чи щось на кшталт цього - порушення Конституції та законів України.
Чинне законодавство не передбачає права ставити виключених з обліку за станом здоров'я на повторний військовий облік за бажанням окремих нешанованих українцями громадян, не хвилюйтеся. Органи державної влади, на відміну від громадян, сповідують принцип - дозволено все, що прямо передбачено законом.
Якщо Ви маєте на руках всі документи про виключення з військового обліку - Вам немає про що турбуватися. Ви не зобов'язані виконувати незаконні дії та вимоги органів влади та їх посадових осіб. Ви вже невійськовозобов'язаний!
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141)
Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Виключених з військового обліку більше НЕ буде, права на виїзд більше НЕ буде: сьогодні саме такі коментарі читаю в багатьох ЗМІ, які коментують останній наказ МОУ № 686 від 14.10.2024 щодо змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Наказ було оприлюднено у "Офіційному віснику України" та 20 листопада 2024 року він набрав чинності. Основна зміна - трансформація одного із висновків, який може прийматися військово-лікарською комісією.
Було: "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку"
Стало: "непридатний до військової служби".
ЗМІ одразу почали нагнітати, буцімто "раніше категорія непридатний із виключенням із військового обліку дозволяла військовозобов’язаним із серйозними діагнозами бути повністю виключеними з реєстру. Однак тепер це поняття скасоване. Якщо за станом здоров’я особа непридатна до військової служби, вона все одно залишається військовозобов’язаною. Це означає, що навіть у такому випадку громадянин перебуватиме у відповідному реєстрі. Це виключає можливість повного звільнення від обов'язків військового обліку".
Категорично з цим не погоджуюся. Проаналізуємо чинне законодавство.
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу":
"6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку"
Тобто, висновок про непридатність до військової служби, як передбачено пунктом 3 частини шостої статті 37 ЗУ "Про ВОіВС" є підставою для виключення особи з військового обліку, як і раніше. Останні зміни до Положення № 402 мають на меті привести його норми у відповідність із ЗУ "Про ВОіВС".
??? Чи мають право скасувати висновок про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, який отримував до 20.11.2024?
Однозначно, ні. Принаймні на підставі того, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (стаття 58 Конституції України). Крім того, переогляд осіб, раніше виключених з військового обліку, чинним законодавством не передбачений.
??? Чи матимуть право особи, визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку до 20.11.2024, на перетинання державного кордону?
Однозначно, так. Рекомендую серйозно підійти до питання збору документів, що і так зрозуміло.
З повагою!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
В якому році Вас виключили з військового обліку?
Якщо Ви маєте відмітку у військово-обліковому документі про виключення з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст. 37 ЗУ "Про військовий облік та військову службу", то Ви являєтесь невійськовозобов'язаним і Ваш статус не зміниться.
Поновити Вас на військовому обліку та направити на ВЛК не мають права, адже згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ, а Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ, підтвердженням цього є відповідна відмітка у військово-обліковому документі, а згідно законодавства діючого на сьогоднішній день поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене.
Якщо на блокпостах представники ТЦК будуть намагатися вручити Вам повістку - відмовляйтесь, адже Ви є невійськовозобов'язаним, а згідно постанови КМУ 560 оповіщенню підлягають лише резервісти та військовозобов'язані.
Ви маєте права на перетин кордону, а додаткові обстеження проходити не потрібно.Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно пункту 23 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
1) закордонний паспорт;
2) військово-обліковий документ, де вказано про виключення з військового обліку. Можете додатково роздрукувати е-ВОД з Резерв+ або ДІЇ
3) Бажано мати при собі довідку ВЛК, але вона не є ключовим документом, адже Ви маєте відмітку про виключення з військового обліку в тимчасовому посвідченні та відомості в Реєстрі військовозобов'язаних.
Якщо Вам по надуманим причинам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.
Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.
Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.
З повагою, юрист Дерій В.О.!