Начните консультацию с юристом онлайн
Моего мужа мобилизовали - забрали ТЦК в Харькове. Всё в один день - в военкомат без телефона, ВЛК и отвезли в учебку.
У него есть справка - "Виключений з військового обліку" по судимости - тяжёлый злочин, статья грабеж.
Справку получил в 2023 году ( выдали новую вместо старой ) в районном военкомате, т.к. живём в деревне
Как можно вернуть его оттуда? Я каждый день рублю дрова, топлю печь, таскаю воду + уход за лежачей старой больной матерью, ещё и работать надо, сил больше нет
Забрали 1 ноября, сейчас в учебке, принял присягу, в Резерв в Дії не регистрировался, возраст 41 год.
Мобилизовали его незаконно? Что делать в этой ситуации?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
В Вашому випадку лише звернення до суду з позовом.
Однак, якщо чоловік підписав згоду щодо мобілізації, прийняв присягу шанси примарні оскільки він погодився щодо свого поновлення на військовому обліку та мобілізацію.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Наталія!
У него есть справка - "Виключений з військового обліку" по судимости - тяжёлый злочин, статья грабеж.Справку получил в 2023 году ( выдали новую вместо старой ) в районном военкомате, т.к. живём в деревнеКак можно вернуть его оттуда? Я каждый день рублю дрова, топлю печь, таскаю воду + уход за лежачей старой больной матерью, ещё и работать надо, сил больше нетЗабрали 1 ноября, сейчас в учебке, принял присягу, в Резерв в Дії не регистрировался, возраст 41 год.Мобилизовали его незаконно? Что делать в этой ситуации?
На жаль, якщо він мобілізований - справа дуже тяжка. Крім того, питання з виключеними з військового обліку по судимості складне, адже наразі такої підстави для виключення вже немає. Саме тому ТЦК користуються такими прогалинами задля виконання планів.
Чи є шанс вийти прямо з навчального центру? Як би прикро мені не було це говорити, але вони мінімальні. Справа в тому, що в цілому теоретичні шанси на оскарження мобілізації Ви маєте, це 100%, але на це може піти не один місяць. Як правило, розгляд таких кейсів розтягується на 8-12 місяців.
Звісно, подавати позов до суду потрібно, при чому ТЕРМІНОВО, Для цього треба підписати договір з адвокатом, який спробує витребувати всі матеріали з ТЦК та СП та підготує позов. Зараз Вам потрібно телефонувати на гарячі лінії МОУ. Генерального штабу, реєструвати скарги на незаконну мобілізацію, адже під час цього питання щодо статусу чоловіка не вивчалося від слова "зовсім".
Якщо він не проходив ВЛК - шанси є. За судовою практикою, відсутність доказів проходження чоловіком медичного огляду свідчить про недотримання ТЦК процедури мобілізації особи. Діяти потрібно якнайшвидше. Звертайтеся до адвоката за місцем проживання, можливо вони зможуть допомогти.
З повагою!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Дії ТЦК абсолютно неправомірні, але щоб витягнути чоловіка з полігону потрібно довести, що він не сам прийшов до ТЦК, а його насильно бусифікували. Проте, якщо чоловіка мобілізували 1 листопада, то чому Ви відразу не оскаржували незаконні дії ТЦК? Тоді було б набагато більше шансів його звільнити.
Зверніться до адвоката за місцем проживання, щоб він спробував визнати мобілізацію незаконною, адже це порушення прав людини.
Ви в свою чергу зателефонуйте та напишіть заяву в Генеральну прокуратуру, Державне бюро розслідувань, Національну поліцію та повідомляйте про незаконне позбавлення волі/викрадення (стаття 146 ККУ) та перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (стаття 426-1 ККУ).
Якщо чоловік був виключений з військового обліку - він є невійськовозобов'язаний. Його не мали права бусифікувати та затримувати.
Поновити його на військовому обліку та направити на ВЛК також не мали права, адже згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ, а якщо чоловік є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ і підтвердженням цього є відповідна відмітка у військово-обліковому документі, то згідно законодавства діючого на сьогоднішній день поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оновлювати військовий квиток (крім випадків коли він втрачений/викрадений) йому не потрібно було, адже згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-IX військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
ПРОТЕ! Частина 4 статті 39 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" передбачає, що на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище.
Згідно частина 6 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу"
Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Отже, на даний час такої підстави для виключення як засудження за вчинення тяжкого злочину вже немає, тому при зверненні до суду для оскарження дій ТЦК, вони будуть говорити, що чоловік сам прийшов до ТЦК для взяття на військовий облік.
На жаль, оскарження незаконної мобілізації це перш за все час, тому поки чоловік знаходиться на полігоні або у військовій частині він вважається військовослужбовцем.
Відповідно до закону військовослужбовці мають право звертатись до свого командування з рапортом по різним питанням: звільнення з військової служби, направлення на ВЛК, отримання лікування, надання відпустки тощо.
Йому потрібно подати рапорт про направлення на ВЛК у зв'язку з різким погіршення стану здоров'я, що унеможливлює його проходження військової служби та виконання покладених на нього обов'язків.
Якщо він відмовиться від виконання наказу - то скоріш за все командування розціне даний поступок як непокору і в такому випадку його спробують притягнути до кримінальної відповідальності.
Проте, згідно статті 37 розділу І, частини І «Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України» підлеглий має право звернутися до командира з проханням уточнити наказ.
Про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов’язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов’язаний доповісти вищезазначеним особам негайно.
Саме тому у випадках невпевненості у можливості виконати наказ раджу писати рапорт про уточнення наказу, обов’язково в ньому зазначаючи про те, що дядько НЕ відмовляється виконувати наказ, а просто по стану здоров'я не в змозі виконувати покладені на нього обов'язки.
Стаття 41 Кримінального кодексу України визначає, що наказ або розпорядження є законними, якщо вони віддані відповідною особою в належному порядку та в межах її повноважень і за змістом не суперечать чинному законодавству та не пов'язані з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина. Тобто виконанню підлягає тільки законний наказ.
Явно злочинним слід вважати наказ, злочинний характер якого очевидний, зрозумілий як для того, хто його віддає, так і для того, кому він адресований, а також для інших осіб. Тобто злочинність такого наказу повинна бути очевидною і не викликати сумнівів.
Не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка відмовилася виконувати явно кримінально протиправний наказ або розпорядження. Також зауважу, що виконавець наказу може бути звільнений від відповідальності, якщо він не усвідомлював і не міг усвідомлювати злочинність наказу. У такому випадку відповідальності підлягає тільки особа, що віддала кримінально протиправний наказ.
Крім того, Вашому чоловіку потрібно ознайомитись зі всіма підставами для звільнення з військової служби та працювати над підготовкою рапорта та збором необхідних документів.
Згідно частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії військового стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров’я:
в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;
г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
д) у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
е) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);
з) у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
Згідно частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, треба оскаржити розпорядження комісара про мобілізацію. Тут вам треба допомога адвоката.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ЯКЩО ВІН В ТЦКСП ПІДПИСАВ ЗАЯВУ НА ПОНОВЛЕННЯ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ, ТО ДІЇ ПО ЙОГО МОБІЛІЗАЦІЇ - ЗАКОННІ.
ЯКЩО ВІН НІЧОГО НЕ ПІДПИСУВАВ - ДІЇ ПРЕДСТАВНИКІВ ТЦКСП НЕ ВІДПОВІДАЮТЬ ВИМОГАМ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ.
ЙОГ ПОВИННІ БУЛИ ВИКЛЮЧИТИ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ В РОЦІ ЗАСУДЖЕННЯ, А ЙОГО ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ СУД ПОКИНЕН БУВ ПЕРЕДАТИ ДО ВІЙСЬКОМАТУ.
18 травня 2024 року законної сили набув закон №10449, який кардинально змінив правила військового обліку та підстави для зняття або виключення з військового обліку. В тому числі змінюються умови мобілізації для осіб, які раніше були засуджені до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею.До 18 травня 2024 року стаття 37 Закону “Про військовий обовʼязок та військову службу” передбачає, що особи, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину мають право на виключення з військового обліку. Після виключення з обліку такі особи набувають статусу невійськовозобовʼязаного та не підлягають призову на військову службу по мобілізації.При цьому право на виключення з військового обліку надавав сам факт засудження до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею. Зняття або погашена судимість не має значення та не є перепоною для виключення.Ті з вйськовозобовʼязаних, які скористались правом до 18 травня 2024 року отримали статус невійськовозобовʼязаного та повторному взяттю на облік не підлягають. Проте після 18 травня 2024 року почне діяти нове законодавство, відповідно до якого засудження до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею вже не буде підставою для виключення з військового обліку
Фактично це означає, що тільки ті хто вже виключився з обліку є невійськовозобовʼязаними. Ті хто не встиг реалізувати право на виключення з обліку до 18 травня 2024 року вже не можуть це зробити та будуть перебувати на військовому обліку. Тобто фактично їх можна буде призвати на військову службу по мобілізації.
АЛЕ ЙОГО ЦЕ НЕ СТОСУЄТЬСЯ, ТОМУ ЩО В 2012 РОЦІ ДІЯЛА РЕДАКЦІЯ ЗАКОНУ, ЩО ЗАСУДЖЕНІ ЗА ТЯЖКІ ЗЛОЧИНИ ВИКЛЮЧАЛИСЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, А ЇХ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВІ ДОКУМЕНТИ СУДОМ ПЕРЕДАВАЛИСЯ ДО ВІЙСЬКОМАТУ.
ВИ НЕ НАПИСАЛИ В ЯКОМУ РОЦІ ВІН БУВ ЗАСУДЖЕНИЙ.
ДЛЯ ПРИКЛАДУ Я НАВЕДУ ВИМОГИ ЗАКОНА ЗА 2012 РІК.
В 2012 РОЦІ ОБОВ'ЯЗОК ПЕРЕДАТИ ЙОГО ВОД ДО ВІЙСЬКОМАТУ ПОКЛАДАВСЯ НА СУД, А ВІЙСЬКОМАТ ПОВИНЕН БУВ ЙОГО ВИКЛЮЧИТИ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.
НА МОМЕНТ ЙОГО ЗАСУДЖЕННЯ ДІЯЛА НАСТУПНА РЕДАКЦІЯ ЗАКОНУ УКРАЇНИ
"Про загальний військовий обов'язок і військову службу"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12/ed2012...
Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього
6. Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які: { Абзац першийчастини шостої статті 37 із змінами, внесеними згідно із ЗакономN 2926-VI ( 2926-17 ) від 13.01.2011 }
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
Стаття 38. Обов'язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, посадових осіб, призовників і військовозобов'язаних щодо виконання правил військового обліку
5. Органи дізнання та досудового слідства зобов'язані в семиденний строк повідомити районні (міські) військові комісаріати про призовників, щодо яких ведеться дізнання або досудове слідство, а суди - про призовників, кримінальні справи стосовно яких розглядаються судом, а також про вироки щодо призовників і військовозобов'язаних, які набрали законної сили.
6. Посвідчення про приписку призовників, військові квитки військовозобов'язаних, засуджених до позбавлення волі, обмеження волі або арешту, надсилаються судами до відповідних районних (міських) військових комісаріатів.
ОТЖЕ ВІН МАВ БУТИ ВИКЛЮЧЕН З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТА НЕ Є ВІЙСЬКОЗАБОВЯЗАНИМ.
ЯКЩО ВІН БУВ ВЖЕ ВИКЛЮЧЕН З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, ТО ВІДНОВИТИ ЙОГО НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ МАЮТЬ ПРАВО ТІЛЬКИ ЗА ЙОГО ДОБРОВІЛЬНО ПОДАНОЮ ЗАЯВОЮ.
СТАТТЯ 19 КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ:
"Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України."
НЕОБХІДНО В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ОСКАРЖУВАТИ МОБІЛІЗАЦІЮ.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Наталія!
Доволі складна ситуація... Що було Вами зроблено після незаконоїмобілізації чоловіка? Ви звертались зі скаргами до МОУ? Чи були Вами подані заяви до поліції та ДБР щодо викрадення Вашого чоловіка та перевищення службових повноважень посадовими особами? Яку саме довідку про виключення з обліку мав чоловік? Чи зберіглась вона в нього?
Чи проходив чоловік ВЛК? Чи підписував мобілізаційне розпорядження та інші документи при мобілізації? Чи є в чоловіка проблеми зі здоров'ям?
Справа втім, що після змін в законодавсті 18 травня 2024 року така підстава для виключення з військового обліку, як судимість за раніше скоєний тяжкий або особливо тяжкий злочин була скасована. Тому ТЦК у незаконий спосіб поновлюють дану категорію чоловіків на військовому обліку та мобілізують, незважаючи на те, що закон не має зворотньої дії в часі та виключені з обліку не підлягають поновленню на останньому на відміну від знятих.
Станом на зараз в Вас є два варіанти вирішення питання.
Перший - позовна заява до суду про визнання дій ТЦК протиправними, скасування наказу про мобілізацію та скасування наказу про зарахування чоловіка до особового складу частини. Як наслідок відповідних дій - зобов'язання командира частини виключити чоловіка із списків особового складу частини.
Справа доволі складна й ніхто з адвокатів та юристів не надасть Вам гарантії, що рішення суду буде винесено на користь Вашого чоловіка. Проте, це один із шансів, який Ви можете використати для повернення чоловіка додому.
Другий - звільнення з ЗСУ на підставі, які перелічені у статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", звичайно, якщо в чоловіка є такі підстави:
Також, якщо не вдасться вирішити питання у зазначені вище спосіби, можна піти шляхом оскарження рішення ВЛК про придатність чоловіка до проходження ввійськової служби за умови наявних в ньогопроблем зі здоров'ям. Останнє, можливо, й не надасть Вам бажаного, тобто, повернення чоловіка додому, проте, хоча б зробить його "придатним до служби в ТЦК...", що повинно виключити направлення на нуль.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, ситуація, яку ви описуєте, дійсно викликає занепокоєння, адже мобілізація осіб, які мають довідку про виключення з військового обліку на підставі судимості за тяжкий злочин, може бути незаконною.
Юридичний статус вашого чоловікаВідповідно до чинного законодавства,а саме ст. 37 «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлює, що військовозобов’язані, які мають незняту або непогашену судимість за вчинення тяжкого злочину, не підлягають мобілізації та мають бути виключені з військового обліку.Кримінальний кодекс України Стаття, за якою судили вашого чоловіка (грабіж), класифікується як тяжкий злочин (ст. 186 ККУ залежно від обставин). Якщо судимість незнята або непогашена, вона повинна бути підставою для виключення від мобілізації, але якщо Вашого чоловіка не було знято з військового обліку до 18.05.2024, та не було зроблено про це відповідної відмітки у військовому білеті, то дуже важкоговоритипронезаконну мобілізацію.
Довідка про виключення з військового обліку:Довідка, видана у 2023 році, є офіційним документом, що підтверджує факт виключення вашого чоловіка з військового обліку. ТЦК мав би перевірити цю інформацію перед його мобілізацією.
Чи законна мобілізація?Якщо вашого чоловіка було виключено з військового обліку,то можна говорити про незаконну моібілзацію, але скоріш за все цього зроблено не було.
Крім того, за законом мобілізація можлива лише після:
1. Проходження медичного огляду (ВЛК), який підтверджує придатність до служби.
2. Надання можливості оскаржити ВЛК, якщо є підстави.
Якщо ВЛК не проводилося, або була порушена процедура його проходження, то це також порушення законодавства.
Ваші діїПисьмове звернення до ТЦК із витребування документів, які стосуються проходження ВЛК та подальшої мобілізації Вашого чоловіка. Натомість краще звернутися із адвокатським запитом, Тому зверніться до адвоката, який спеціалізується на військових питаннях. Адвокат може:Скласти адвокатський запит до військової частини, ТЦК, Міністерства оборони;
Підготувати позов до суду.
Оскарження мобілізації в судіЯкщо військова частина чи ТЦК відмовляться реагувати, ви маєте право подати адміністративний позов до суду. У позові слід вимагати:
Визнання мобілізації незаконною;
Зобов’язання командування військової частини або ТЦК звільнити чоловіка.
Звільнення за сімейними обставинамиЯкщо його мобілізацію не визнають не законною, ви можете писати рапорт на звільнення за сімейними обставинами на підставі ст. 26 ЗУ Військовий обов’язок та військову службу:
Догляд за хворою тещею, якщо Вона має групу інвалідності чи потребує сторонього догляду;
Для цього необхідно зібрати:
Медичні довідки про стан здоров’я матері;
Документи, що підтверджують, що більше ніхто не може доглядати за нею.
Підтримка правозахисних організаційВи можете звернутися до:
Юридична сотня (офіційний сайт) — спеціалізується на допомозі військовослужбовцям та їхнім родинам.
Гаряча лінія Міністерства оборони — 0 800 500 410.
ВисновкиВаші дії повинні бути спрямовані на:
1. Оскарження незаконної мобілізації (якщо Вашого чоловіка було виключено з військового обліку).