Начните консультацию с юристом онлайн
Як стягуються аліменти від частки доходу у гіг-спеціаліста? Це зі всього доходу після відрахування налогу чи з середньої заробітної плати по регіону?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
це більше до бугалтерів краще зверніться!
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ, пане ІВЛАД! Гіг-контракт є особливою формою правовідносин, яка поєднує в собі договір цивільно-правового характеру та трудовий договір. Гіг-спеціаліст не є ФОПом, а тому на моє глибоке переконання аліменти мають обраховуватися як з людини, яка працює за трудовим договором, тобто із зарплати отриманої працівником, а не по середній зарплаті в регіоні. Якщо виконавець порушує закон - Ви маєте право відповідно до ч. 3 ст. 195 Сімейного кодексу України оскаржити в суді такі дії.
Обгрунтовую свою правову позицію наступним.
Правовою основою нового інструменту гіг-правовідносин у сфері ІТ-технологій є Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 1667-IX від 15.07.2021 в останній редакції від 16.11.2024 р. (надалі в тексті - Закон України №1667-IX).
Відповідно до приписів пунктів 1, 2, 12, 15 частини першої статті 1 Закону України №1667-IX, у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
1) гіг-контракт - цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V цього Закону;
2) гіг-спеціаліст - це фізична особа, яка уклала гіг-контракт із Резидентом Дія. City та виконує на його замовлення роботу/ надає послуги.
12) розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам - сума, що розраховується шляхом ділення суми всіх виплат у вигляді винагороди (заробітної плати) (до утримання податків, зборів та інших обов’язкових платежів), здійснених юридичною особою працівникам та гіг-спеціалістам у відповідному календарному місяці, на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким здійснювалися такі виплати;
15) фахівець - працівник чи гіг-спеціаліст резидента Дія Сіті або фізична особа (фізична особа - підприємець), залучена резидентом Дія Сіті на підставі іншого цивільно-правового чи господарсько-правового договору про виконання робіт (надання послуг) у межах здійснення видів діяльності, передбачених частиною четвертою статті 5 цього Закону.
Щоб розібратися в тому, який саме розмір аліментів повинен сплачувати громадянин спочатку слід згадати те, що аліменти на дитину стягуються у частці від заробітку (доходу) або в твердій грошовій сумі.
Щодо стягнення аліментів у твердій грошовій сумі все зрозуміло: суд призначив певний розмір аліментів у гривні і громадянин його виплачує. Що ж стосується стягнення аліментів у частці від заробітку (доходу), то тут є свої законодавчі нюанси, які ми розглянемо далі.
Розрахунок аліментних платежів також залежить від того які доходи та від якої зайнятості отримує громадянин. У випадку якщо така особа є фізичною особою - підприємцем - від обраної підприємцем системи оподаткування. Фізична особа - підприємець може перебувати на загальній системі оподаткування або спрощеній.
У першому випадку розмір аліментів розраховується із заробітку після сплати податків (чистий дохід).
Якщо ФОП перебуває на спрощеній системі оподаткування, розмір аліментів визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості (ч. 2 ст. 195 СК України).
1. Заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.
2. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості.
3. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Як правило на загальній системі оподатування в Україні ніхто з ФОП не знаходиться, тому сразу перейду до сплати аліментів ФОП спрощеної системи.
Згідно з підпунктами 16, 19 пункту 1 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 № 146 (в редакції від 16.11.2022 р.) утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з доходів від підприємницької діяльності, а також інших видів заробітку.
Пунктом 13 даного Переліку передбачено, що утримання аліментів проводиться з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.
Переліки доходів, з яких не потрібно утримувати аліменти, наведені у ст. 73 Закону про виконавче провадження та п. 12 Переліку № 146. Якщо уважно переглянути зазначені у вищенаведених нормах (переліках) види доходів, то стане зрозумілим, що винагороди за договорами ЦПХ серед них не має. А це означає, що з таких сум (сум винагород) аліменти утримуються.
Врахуйте, що утримання аліментів із суми заробітку (доходу) здійснюється після утримання податків та зборів (ч. 1 ст. 70 Закону про виконавче провадження, п. 13 Переліку № 146). Це стосується і того випадку, коли утримання провадиться із сум винагороди за договорами ЦПХ. Тому здійснюючи утримання аліментів, не забувайте спочатку утримати ПДФО І ВЗ
На практиці складається так, що виконавці розраховують суму аліментів навмання, в тому числі виходячи з валового доходу (обороту) відповідно до податкової звітності або без урахування доходу за гіг-контрактом, не враховуючи при цьому витрати і податки. В результаті, виникає заборгованість, заарештовуються рахунки та призупиняється робота. Тому так важливо стежити за нарахуваннями органів виконавчої служби та в разі виявлення подібної ситуації вживати заходів.
Щодо вище викладеного, у постанові Об'єднаної палати КЦС ВС від 5 вересня 2019 р. по справі № 760/4569/18 зроблено висновок, що норми СК України вказують на необхідність визначення розміру аліментів від частки доходу платника, а не його заробітку. Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів, до поняття «заробіток» включає також і виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широке тлумачення змісту поняття «заробіток», ніж виплати, які виплачуються в межах трудових правовідносин. Водночас у цій справі суд дійшов висновку, що кошти, отримані від продажу особистого нерухомого майна, не можуть вважатися доходом, з якого сплачуються аліменти.
Однак кожна справа потребує індивідуального підходу та оцінки, чи є подібні кошти доходом, чи ні (постанова КЦС ВС від 22 березня 2023 року по справі № 212/7585/20-ц).
Положення ч. 2 ст. 195 СК України надають вичерпні підстави нарахування аліментів за середньою заробітною платою по регіону. Гіг-контракт до таких підстав не належить, тому формально аліменти за гіг-контрактами мають стягуватися так само як і з заробітної плати.
З розумінням, юрист Ярослав Турчин