Задайте вопрос юристу

884 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 10 декабря 2024, вопрос №123856 350₴

Як розраховують аліменти для спд

Доброго дня, підкажіть будь ласка. Колишня дружина мого чоловіка подала на аліменти на двох дітей. Тобто на 1/3 від доходу. Перші 6 місяців порахували по 3500 на дитину (7000 в міс). А зараз нарахували по 9000 тис на дитину. Тобто 18000 в місяць. У нього 3 група єдиний налог. Звідки могли взяти таку суму якщо в нього навіть валового доходу такого нема? На говорячи про чистий, щоб з нього вичистити такі аліменти. Податкову в нашому населеному пункті закрили, дізнатись нема в кого навіть. В виконавчій службі також не компетентні і кажуть що їм автоматично нараховується і вони не в курсі звідки такі суми.

Ответы юристов (7)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    За ч.2 ст.182 СКУ величина аліментів має бути необхідною та достатньою для цілей забезпечення гармонійного розвитку дитини.

    Якщо ФОП перебуває на спрощеній системі оподаткування, розмір аліментів визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості (ч. 2 ст. 195 СК України).

    Згідно з підпунктом 16 пункту 1 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 № 146 утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з доходів від підприємницької діяльності.

    Пунктом 13 даного Переліку передбачено, що утримання аліментів проводиться з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.

    Згідно норм Податкового кодексу України фізична особа-підприємець, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, веде спрощений облік доходів і витрат. Для таких осіб не передбачено визначення чистого доходу (лист ДФС від 11.11.2015 № 10480 / П / 99-99-17-02-02-14).

    В даному випадку державні виконавці, відповідно до Інструкції про порядок вчинення виконавчих дій, повинні розраховувати аліменти відповідно до середнього доходу по регіону.

    Дана норма також закріплена в ст.195 Сімейного кодексу України: заборгованість по аліментах платника аліментів, який є фізичною особою – підприємцем та знаходиться на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який отримує заробіток (дохід) в державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи з середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

    Тобто виконавці розраховують суму аліментів виходячи з валового доходу (обороту) відповідно до податкової звітності, не враховуючи при цьому витрати і податки підприємця.

    Щодо вище викладеного, у постанові Об'єднаної палати КЦС ВС від 5 вересня 2019 р. у справі № 760/4569/18 зроблено висновок, що норми СК України вказують на необхідність визначення розміру аліментів від частки доходу платника, а не його заробітку. Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів, до поняття «заробіток» включає також і виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широке тлумачення змісту поняття «заробіток», ніж виплати, які виплачуються в межах трудових правовідносин. Водночас у цій справі суд дійшов висновку, що кошти, отримані від продажу особистого нерухомого майна, не можуть вважатися доходом, з якого сплачуються аліменти.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ірина!

    Оскільки Ваш чоловік ФОП, то аліменти разраховуються виходячи із суми середнього доходу по регіону, а не з суми доходу саме від діяльності ФОП. Або ж виконавець порахував суму аліментів виходячи із коштів, які потрапили на рахунок ФОП Вашого чоловіка не врахувавши, що дохід від підприємницької діяльності становить 5%.

    Вам потрібно звернутись до виконавця із письмовою заявою про надання інформації з приводу розрахунку суми аліментів та отримати письмову ж відповідь від останнього, оскільки різниця у сумі стягнення занадто велика. Після того, як чоловік отримає відповідь можна буде рухатись далі. Якщо аліменти порахували з суми надходжень, то потрібно буде подати заяву про перерахунок суми.

    За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються (за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина):

    • у частці від доходу матері, батька дитини;
    • у твердій грошовій сумі.

    Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, може бути змінений за рішенням суду за позовом одержувача аліментів (ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України).

    Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

    Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину становить не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину - розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів).

    При цьому, суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати (частина друга і третя статті 182 Сімейного кодексу України).

    Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів

    Відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд ураховує:

    1. стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
    2. стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
    3. наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків чи дочки, сина;
    4. наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
    5. доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
    6. інші обставини, що мають істотне значення.

    У 2024 році прожитковий мінімум на дітей становить:

    віком до 6 років: з 1 січня 2024 року - 2563 гривні,

    віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2024 року - 3196 гривні

    Якщо необхідно стягнути аліменти з ФОП на єдиному податку, то тут законодавство не зовсім чітко регулює дані відносини.

    Згідно норм Податкового кодексу України фізична особа-підприємець, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, веде спрощений облік доходів і витрат. Для таких осіб не передбачено визначення чистого доходу (лист ДФС від 11.11.2015 № 10480 / П / 99-99-17-02-02-14), що в свою чергу ставить в скрутне становище не тільки платника, а й одержувача аліментів.

    В даному випадку державні виконавці, відповідно до Інструкції про порядок вчинення виконавчих дій, повинні розраховувати аліменти відповідно до середнього доходу по регіону.

    Середня заробітна плата — макроекономічний показник, що обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується, виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, надвишок, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень.

    Середня місячна зарплата по регіонах України у січні 2022 (грн.)

    https://index.minfin.com.ua/ua/labour/salary/avera...

    https://data.gov.ua/dataset/646de6ce-cdf8-44f2-b10...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Аліменти, як правило, розраховуються від офіційного доходу платника. Якщо ваш чоловік є фізичною особою-підприємцем (ФОП) на 3-й групі єдиного податку, то виконавча служба взяла до уваги його задекларований дохід. Якщо доходи задекларовані на мінімальному рівні або не відповідають реальним витратам, суд може встановити аліменти, виходячи із середньої заробітної плати в регіоні або по країні.

    Згідно з підпунктом 16 пункту 1 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 № 146, утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з доходів від підприємницької діяльності.

    Пунктом 13 цього Переліку передбачено, що утримання аліментів провадиться з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.

    Якщо в минулому році чоловік задекларував високий дохід, то виконавча служба саме від нього і відштовхується. Проте, скоріш за все вона не врахувала сплачені податки.

    Щоб виправити дану ситуацію чоловіку в першу чергу потрібно надіслати до державного виконавця лист з вимогою здійнити перерахунок заборгованості по аліментам, а якщо він отримає письмову відмову, то потрібно звертатись до суду та вимагати встановлення розміру аліментів виходячи із середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості (ч. 2 ст. 195 СК України).

    З повагою, юрист дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Як рахувати розмір аліментів у ФОП-єдинника, який сплачує аліменти у частці від заробітку?

    З цього приводу досі точаться суперечки, але в переважній більшості такий розмір рахується, виходячи з наступного.

    Особливістю спрощеної системи оподаткування є незастосування до неї поняття «чистий дохід».

    Відповідно до норм Податкового кодексу України зазначені особи ведуть спрощений облік доходів і витрат. Відповідно до консультації ДФС, викладеної у листі від 11.11.2015 № 10480/П/99-99-17-02-02-14 для фізичних осіб – підприємців на спрощеній системі оподаткування ПКУ не передбачено визначення чистого доходу.

    Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору – судом.

    Відповідно до статті 195 Сімейного кодексу України заборгованість за аліментами платника аліментів, який є фізичною особою – підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

    Розмір середньої заробітної плати працівника для даної місцемості можна знайти в інтернеті для кожної області.

    За таких обставин, якщо чистий дохід визначити неможливо, відповідно до Інструкції про порядок вчинення виконавчих дій, державні виконавці повинні розраховувати аліменти відповідно до середнього доходу по регіону.

    За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника.

    Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця.

    Отже, якщо платник аліментів – ФОП на спрощеній системі і сплачує аліменти у частці від заробітку, то скоріш за все розмір аліментів буде вираховуватись від середнього заробітку по регіону.

    СЕРЕДНІЙ ЗАРОБІТОК ПО ОДЕСІ ОСТАННІЙ РАЗ БУВ ОПРИЛЮДНЕНИЙ У СІЧНІ 2022 РОКУ:

    https://index.minfin.com.ua/ua/labour/salary/avera...

    Однозначно, для того щоб боржник не мав проблеми з виконавчою службою йому варто виходити саме з таких даних.

    В разі виникнення спору з приводу розміру аліментів, що підлягає стяненнню, необхідно звертатись до суду.

    ОТЖЕ,

    ВАМ НЕОБХІДНО ОФІЦІЙНО ПИСЬМОВО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ ІЗ ЗАПИТОМ ПРО НАРАХУВАННЯ АЛІМЕНТІВ (ЯКІ СУМИ НАРАХОВУЮТЬСЯ ТА НА ПІДСТАВІ ЧЬОГО), БО У ВАС ЯК ОСТАННЄ НАРАХУВАННЯ ТА І ПОРЕДНІ НЕКОРЕКТНІ (ЗАВИЩЕНІ).

    В РАЗІ ІГНОРУВАННЯ ВИКОНАВЧОЮ СЛУЖБОЮ ВАШОГО ЗАПИТУ:

    1. ПИШИТЬ СКАРГУ ВИЩЕСТОЯЩЕМУ КЕРІВНИЦТВУ ВИКОНАВЧОЇСЛУЖБИ.

    2.ТЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО СУДУ.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Скоріше за все, виконавча служба виходила із 5-відсоткового податку Вашого чоловіка, який красномовно говорить про його дохід.

    Відповідно до підпункту 16 пункту 1 Переліку видів доходів, що враховуються при визначенні розміру аліментів для одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 № 146: утримання аліментів з робітників здійснюється за всіма видами заробітку та додаткової винагороди як за основною роботою, так і за сумісництвом, включаючи доходи від підприємницької діяльності.

    Пунктом 13 цього Переліку передбачено, що утримання аліментів здійснюється із суми заробітку (доходу), належної особі, яка сплачує аліменти, після утримання податків із цього заробітку (доходу).

    Отже, якщо ФОП перебуває у загальній системі оподаткування, то аліменти платить із чистого доходу. Чистий дохід розраховується як різниця між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) та документально підтвердженою витратою, а також сумою сплаченого податку з доходів фізичних осіб.

    Постанова Об'єднаної палати КЦС ВС від 5 вересня 2019 року у справі № 760/4569/18. - в ній зроблено висновок, що норми СК України вказують на необхідність визначення розміру аліментів від частки доходу платника, а не його заробітку. Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів, до поняття «заробіток» включає також і виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широке тлумачення змісту поняття «заробіток», ніж виплати, які виплачуються в межах трудових правовідносин. Водночас у цій справі суд дійшов висновку, що кошти, отримані від продажу особистого нерухомого майна, не можуть вважатися доходом, з якого сплачуються аліменти.

    Тим не менше, рекомендую звернутися саме до виконавчої служби та з'ясувати, чому аліменти настільки зросли.

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, скоріше за все ,що чоловіка взагалі не показує як ФОП, тому нараховують аліменти від середньої заробітної плати по регіону. Інформацію про середню за у вашій області ви можете дізнатися у органах статистики.

    Турчин Ярослав Олександрович

    ДОБРОГО ДНЯ, пані ІРИНО!

    Вашому чоловіку надсилали постанову про відкриття виконавчого провадження? В ній мав бути вказаним унікальний ідентифікатор для доступу до АСВП (Автоматизованої системи виконавчого провадження).

    В системі Ви можете побачити які дії вчинив виконавець та яким чином розраховував аліменти.

    Ваш чоловік має право подати заяву про перерахунок аліментів на підставі податкової звітності ФОПа та довідки з ПФУ, Податкової про отримані доходи за відповідний період (лаг звітності в податковій становить близько 3-х місяців, бо подається поквартально).

    Щоб розібратися в тому, який саме розмір аліментів повинен сплачувати підприємець спочатку слід згадати те, що аліменти на дитину стягуються у частці від заробітку (доходу) або в твердій грошовій сумі.

    Щодо стягнення аліментів з ФОП у твердій грошовій сумі все зрозуміло: суд призначив певний розмір аліментів у гривні і підприємець його виплачує. Що ж стосується стягнення аліментів у частці від заробітку(доходу), то тут є свої законодавчі нюанси, які ми розглянемо далі.

    Розрахунок аліментних платежів також залежить від обраної підприємцем системи оподаткування. Фізична особа - підприємець може перебувати на загальній системі оподаткування або спрощеній.

    У першому випадку розмір аліментів розраховується із заробітку після сплати податків (чистий дохід).

    Якщо ФОП перебуває на спрощеній системі оподаткування, розмір аліментів визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості (ч. 2 ст. 195 СК України).

    Як правило на загальній системі оподатування в Україні ніхто з ФОП не знаходиться, тому сразу перейду до сплати аліментів ФОП спрощеної системи.

    Згідно з підпунктом 16 пункту 1 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 № 146 (в редакції від 16.11.2022 р.) утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з доходів від підприємницької діяльності.

    Пунктом 13 даного Переліку передбачено, що утримання аліментів проводиться з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.

    Якщо необхідно стягнути аліменти з ФОП на єдиному податку, то тут законодавство не зовсім чітко регулює дані відносини.

    Згідно норм Податкового кодексу України фізична особа-підприємець, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, веде спрощений облік доходів і витрат. Для таких осіб не передбачено визначення чистого доходу (лист ДФС від 11.11.2015 № 10480 / П / 99-99-17-02-02-14), що в свою чергу ставить в скрутне становище не тільки платника, а й одержувача аліментів.

    В даному випадку державні виконавці, відповідно до Інструкції про порядок вчинення виконавчих дій, повинні розраховувати аліменти відповідно до середнього доходу по регіону.

    Дана норма також закріплена в ст.195 Сімейного кодексу України: заборгованість по аліментах платника аліментів, який є фізичною особою – підприємцем та знаходиться на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який отримує заробіток (дохід) в державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи з середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

    На практиці складається так, що виконавці розраховують суму аліментів виходячи з валового доходу (обороту) відповідно до податкової звітності, не враховуючи при цьому витрати і податки підприємця. В результаті, виникає заборгованість, заарештовуються рахунки та призупиняється робота ФОП. Тому так важливо стежити за нарахуваннями органів виконавчої служби та в разі виявлення подібної ситуації вживати заходів.

    Щодо вище викладеного, у постанові Об'єднаної палати КЦС ВС від 5 вересня 2019 р. по справі № 760/4569/18 зроблено висновок, що норми СК України вказують на необхідність визначення розміру аліментів від частки доходу платника, а не його заробітку. Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів, до поняття «заробіток» включає також і виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широке тлумачення змісту поняття «заробіток», ніж виплати, які виплачуються в межах трудових правовідносин. Водночас у цій справі суд дійшов висновку, що кошти, отримані від продажу особистого нерухомого майна, не можуть вважатися доходом, з якого сплачуються аліменти.

    Розраховуючи розмір аліментів з повної середньої зарплати для регіону, чи треба від такої суми віднімати суму податкових зобов'язань? Відповідь на це питання містить постанова КЦС ВС від 14 квітня 2021 року по справі № 759/1727/16. Суд вказав, що поняття «середня заробітна плата для даної місцевості» є макроекономічним показником, вона не належить до доходу (прибутку) або його частини, як макроекономічний показник не є реальною і не може бути об'єктом оподаткування.

    Частина 2 ст. 195 СК України не допускає двозначного тлумачення. Якщо боржник ФОП на єдиному податку, то розмір аліментів розраховується за середнім заробітком у регіоні. Це умовна величина, і з неї не можна обчислювати податки та збори.

    Крім того, Верховний Суд дійшов висновку про те, що можуть розглядатися як дохід, з якого слід сплачувати аліменти, кошти, зараховані на платіжну картку.

    Однак кожна справа потребує індивідуального підходу та оцінки, чи є подібні кошти доходом, чи ні (постанова КЦС ВС від 22 березня 2023 року по справі № 212/7585/20-ц).

    Воєнний стан жодним чином не нівелює зобов'язання щодо сплати аліментних платежів, навіть через відсутність офіційного доходу у їх платника.

    Проте на період дії воєнного стану з'явилися певні зміни у стягненні аліментів. 26.03.2022 набув чинності Закон України «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» від 15.03.2022. Закон врегульовує, що у випадку виконання рішень про стягнення аліментів, підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача - на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Підкреслю що, до внесення вищевказаних змін, відрахування сплачувались на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

    За новим Законом забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії Російської Федерації, у період такої окупації. Однак, це не означає, що боржник може не сплачувати аліменти.

    Слід пам’ятати, що у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені (ст.196 Сімейного кодексу України). Прийняті вищевказаним Законом зміни не забороняють нараховувати та стягувати неустойку за прострочення сплати аліментів і стягувач не позбавлений можливості звернутися до суду із заявою про її стягнення.

    https://www.hsa.org.ua/blog/stiagnennia-alimentiv-...

    ОТЖЕ, у Вашому випадку так як чоловік на спрощеній системі оподаткування - то виплати були обраховані з середньої зарплати по регіону. Оскільки це м. Одеса, то середня зарплата там чимала.

    Станом на 2024 рік за данними Держстату України - середня заробітна плата по Одесі займала третє місце після м. Києва і Львова. Тож щоб зменшити зарплату, Вашому чоловіку непогано було б змінити адресу реєстрації ФОП на інший регіон.

    Найменша середня заробітна плата в таких регіонах як Суми, Кривий Ріг, Чернігів, Кропивницький, Запоріжжя.

    https://blog.ipay.ua/uk/serednya-zarplata-v-ukrayi...

    В іншому випадку аліменти так і будуть вираховуватися із середньої зарплати по Одесі.

    Відповідно до ч. 3 ст. 195 Сімейного кодексу України, Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

    З розумінням, юрист Ярослав Турчин


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України