Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Земельное право, 10 декабря 2024, вопрос №123873

земля ОСББ і комерційні структури на ній

Чи може ОСББ, яке рішенням міської ради отримало земельну ділянку прибудинкової території у постійне користування, вимагати оформлення земельних строкових сервітутів з комерційними структурами, що викупили квартири на 1-му поверсі та зробили з них нежитлові приміщення (аптека, магазини, салон краси...), добудували на цій території вітрини, сходи, пандуси, квітники, тощо, тобто використовують частину прибудинкової території у комерційних цілях?
Одна з комерційних структур відмовляється на таку пропозицію та готова укласти лише договір на відшкодування своєї, - пропорційної до загальної території частини земельного податку, який ОСББ сплачує за ставкою 0,3% (код КВПЦЗ 02.03 - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку).
До отримання ОСББ землі у постійне користування дані комерційні структури сплачували на рахунок міської ради орендну плату у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.

Ответы юристов (1)

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю!

    Якщо прибудинкова територія оформлена в постійне користування ОСББ, це означає, що ОСББ має право управляти цією ділянкою відповідно до її цільового призначення. Згідно із Земельним кодексом України, постійне користування землею передбачає, що земля використовується виключно для забезпечення діяльності багатоквартирного будинку та його мешканців.

    Комерційні структури, які використовують частину прибудинкової території для розміщення додаткових конструкцій (вітрин, сходів, пандусів тощо), фактично використовують землю поза межами своїх нежитлових приміщень.

    ОСББ може вимагати оформлення відносин із комерційними структурами в один із таких способів:

    а) Договір земельного сервітуту/оренди

    ОСББ має право запропонувати комерційним структурам укласти договори земельного сервітуту. Це дозволить врегулювати використання прибудинкової території на платній основі. Земельний сервітут укладається за згодою сторін і передбачає плату за користування ділянкою.

    б) Угода про відшкодування витрат

    Якщо комерційна структура відмовляється від сервітуту, можливо укласти договір про відшкодування витрат. Однак така угода повинна враховувати реальні витрати ОСББ на обслуговування земельної ділянки (включаючи земельний податок, утримання, благоустрій тощо), пропорційно до фактично зайнятої території.

    в) Звернення до суду

    Якщо комерційна структура відмовляється врегульовувати питання, ОСББ може звернутися до суду з вимогою про:

    • Усунення перешкод у користуванні землею (ст. 152 Земельного кодексу України).
    • Зобов’язання укласти договір сервітуту чи інший вид угоди.
    • Стягнення компенсації за безпідставне використання земельної ділянки.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA