Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 18 декабря 2024, вопрос №124262 700₴

Чи має право батько дітей взяти копії документів дітей.

Доброго дня. Я перебуваю наразі в офіційному шлюбі з громадянином Туреччини. У шлюбі зареєстровано троє діток ,рік народження.2020,2022,2023. На початку війни ми виїжджали в Німеччину , там чоловік здійснював фізичне,моральне насилля . На 8 місяці після чергового нападу,і гематом на лиці сусіди викликали поліцію ,мене відселили в кризовий центр, через тиждень я повернулась в Україні народивши донечку. Після того було багато погроз що викраде старшого сина. Приїжджала поліція . Наразі ми живемо окремо ,раз в декілька місяців він приїздить до дітей. Зараз батько дітей в Німеччині. Але сьогодні він із шантажем вимагав усі документи дітей, я не відмовляла а запитала для чого? На це він відповів , що це не моя справа. Він вимагав, свідоцтва дітей,( хоча вони у нього є), документи про шлюб (він теж є у нього) довідка про те що вони громадяни України, завірені копії закордонних паспортів, прописки дітей. Чи має він змогу юридично отримати їх ? Якщо все-таки маючи ці документи ,чи зможе він вивести дітей? дякую

Ответы юристов (4)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ЖОДНИХ ДОКУМЕНТІВ НАДАВАТИ НЕПОТРІБНО.

    ОТРИМАТИ ЦІ ДОКУМЕНТИ САМОСТІЙНО ПЕРЕБУВАЮЧИ В НІМЕЧЧИНІ ВІН НЕ ЗМОЖЕ.

    ЩОБ ВІН НЕ ВИКРАВ ДІТЕЙ ПЕРЕБУВАЮЧИ В УКРАЇНІ ТА НЕ ВИВІЗ ІХ ДО ТУРЕЧЧИНИ, ЗРОБІТЬ ОФІЦІЙНУ ЗАБОРОНУ НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ ВАШІМИ ДІТЬМИ БЕЗ ВАШОГО ДОЗВОЛУ.

    Як пояснює Держприкордонслужба:

    «Надання Державній прикордонній службі та виконання нею доручень уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, здійснюються відповідно до Порядку надання Державній прикордонній службі України та виконання нею доручень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2013 № 280 (далі – Порядок).

    Згідно з пунктом 5 Порядку уповноважені державні органи можуть надавати доручення про заборону виїзду з України осіб, яких за рішенням слідчого судді, суду тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі тих, до яких застосовано запобіжний захід, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України, за умовами якого передбачено таке обмеження.

    У разі надходження до Адміністрації Держприкордонслужби України судового рішення про тимчасове обмеження у праві виїзду з території України дитини і внесення інформації у відповідні бази даних, Державною прикордонною службою України буде вжито всіх заходів, передбачених законодавством, щодо недопущення її незаконного виїзду за межі України», - зазначає ДПСУ.

    Також там пояснили, як інформувати про небажання виїзду дитини з одним із батьків

    «Усно це зробити неможливо.

    Для інформування про обмеження виїзду дитини за кордон необхідно письмове звернення до Адміністрації Держприкордонслужби, до якого обов’язково додати НОТАРІАЛЬНИЙ бланк про непогодження такого виїзду одним із батьків.

    Для інформування про обмеження виїзду дитини за кордон необхідно письмове звернення до Адміністрації Держприкордонслужби, до якого обов’язково додати НОТАРІАЛЬНИЙ бланк про непогодження такого виїзду одним із батьків.

    У разі існування обґрунтованих підстав вважати, що виїзд за межі України може зашкодити інтересам та безпеці дитини, рекомендуємо Вам звернутися на ім’я Голови Державної прикордонної служби України, необхідно зазначити Вашу повну адресу проживання, ПІБ (відповідно до Закону України «Про звернення громадян»), а також обґрунтування підстав необхідності такої заборони. За можливості додайте до Вашого звернення копії документів, що підтверджують родинні зв’язки та підтвердження обставин, викладених у вашій заяві.

    Ви можете звернутися листом на поштову адресу:

    01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26,

    або особисто в громадську приймальню за адресою:

    м. Київ, вул. Володимирська, 30,

    Або

    на електронну пошту на адресу: zvernennia@dpsu.gov.ua".

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Христино!

    Якщо чоловік шантажує вас або погрожує, зверніться до поліції із заявою. Це допоможе документально зафіксувати його дії.

    Чи має він змогу юридично отримати їх ?

    Батько дітей, як законний представник, має право на отримання певних документів про дітей, якщо вони потрібні для законних цілей (наприклад, оформлення соціальної допомоги,тощо). Однак це не означає, що Ви зобов’язані передати йому всі документи без пояснення мети.

    Якщо є підстави вважати, що він може використати ці документи для вивезення дітей без Вашого дозволу, Ви маєте право відмовити йому або передати документи лише за рішенням суду.

    Якщо все-таки маючи ці документи ,чи зможе він вивести дітей?

    В Україні під час воєнного стану діти можуть виїжджати за кордон в присутності одного з батьків без нотаріальної згоди іншого з батьків https://sud.ua/uk/news/ukraine/245176-v-gospograns....

    Проте, Ви як мати можете обмежити виїзд дітей шляхом:

    • Звернення до суду з вимогою заборонити виїзд дітей за кордон. Якщо ви маєте підстави (наприклад, є ризик, що батько не повернеться з дітьми або це шкодить інтересам дітей), суд може винести ухвалу про заборону.
    • Звернення до Державної прикордонної служби України. Для інформування про обмеження виїзду дитини за кордон необхідно письмове звернення до Адміністрації Держприкордонслужби, до якого потрібно додати нотаріальний бланк про непогодження Вами такого виїзду.

    У разі існування обґрунтованих підстав вважати, що виїзд за межі України може зашкодити інтересам та безпеці дітей, Вам необхідно звернутися на ім’я Голови Державної прикордонної служби України та зазначити Вашу повну адресу проживання, ПІБ (відповідно до Закону України «Про звернення громадян»), а також обґрунтування підстав необхідності такої заборони. За можливості додайте до Вашого звернення копії документів, що підтверджують родинні зв’язки та підтвердження обставин, викладених у вашій заяві.

    Звернення потрібно відправити рекомендованим листом на поштову адресу: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26, та/або особисто подати в громадську приймальню за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 30, та/або відправити на електронну на адресу: zvernennia@dpsu.gov.ua (бажано накласти ЕЦП).

    Щоб не гаяти час Ви вже можете подавати звернення, адже його будуть розглядати протягом 1 місяця.

    Якщо батько не приймає участі у вихованні і утриманні дітей Ви можете стягнути з нього аліменти, навіть, без розірвання шлюбу. При накопленні заборгованості - його можуть притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності та в певних випадках обмежити виїзд за кордон.

    Якщо ж у Вас на меті в майбутньому розірвати шлюб, то Ви можете в судовому порядку визначити місце проживання дітей разом з Вами.

    Також майте на увазі, що в разі здійснення чоловіком домашнього насильства або погроз його вчинення (фізичного, сексуального, психологічного, економічного) - Вам потрібно фіксувати ці дані та звертатися до поліції.

    Представники поліцї оформлять терміновий заборонний припис, який може містити такі заходи:

    • зобов’язання залишити місце Вашого проживання (перебування);
    • заборона на вхід та перебування в місці Вашого проживання (перебування);
    • заборона в будь-який спосіб контактувати з Вами.

    Працівники уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України можуть у встановленому законом порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов’язання залишити Ваше місце проживання (перебування), а чоловік відмовляється добровільно його залишити.

    Чоловіка зобов’яжуть повідомити про його місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ поліції за місцем учинення домашнього насильства.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Христина!

    Він вимагав, свідоцтва дітей,( хоча вони у нього є), документи про шлюб (він теж є у нього) довідка про те що вони громадяни України, завірені копії закордонних паспортів, прописки дітей.

    Батько дітей може вимагати від Вас документи, проте, Ви ні в якому разі не зобов'язані надавати останні. Якщо йому потрібні документи, то як другий з батьків, він має право отримати дублікати самостійно у відповідних державних органах на території України.

    Чи має він змогу юридично отримати їх ?

    Так, на жаль, він має змогу юридично отримати дублікати свідоцтв про народження дітей та дублікат свідоцтва про шлюб. Хоча, мені не зорозуміло навіщо йому відповідні документи, коли вони є в наявності, як Ви стверджуєте.

    Щодо закордонних паспортів, то тут вже тільки Ви, маючи оригінали документів, зможете зробити нотаріально засвідчені копії.

    Якщо все-таки маючи ці документи ,чи зможе він вивести дітей?

    За нормальних (довоєнних) обставин, при перетині кордону дитиною з одним із батьків обов’язково вимагалася нотаріально посвідчена згода іншого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі (пункт 1 частини 4 Правил), або така ж нотаріальна згода від обох батьків, якщо дитина виїжджала з іншими особами (частина 5 Правил). Крім цього, Правила передбачали перелік підстав для перетину дитиною кордону за відсутності згоди одного з батьків, наприклад, на підставі дозволу, наданого судом.

    На час воєнного стану вимоги для виїзду дітей за кордон істотно спростили. Перші зміни до Порядку № 57 були внесені 28 лютого 2022 року шляхом його доповнення пунктом 2 прим. 4 і стосувалися дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та таких, що перебувають на утриманні держави. Змінами до Порядку № 57 від 01 березня 2022 року (набрали чинності 03.03.2022 року) було:

    • скасовано вимогу нотаріально посвідченої згоди другого з батьків;
    • розширено перелік осіб, з якими дитина може виїхати без нотаріально посвідченої згоди батьків, а саме з одним з батьків, бабою, дідом, повнолітніми братами, сестрами, мачухою, вітчимом;
    • передбачено можливість виїзду дітей за кордон у супроводі інших осіб, уповноважених лише одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків;
    • скорочено перелік необхідних документів для перетину кордону — до паспорту громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України).

    Частина перша статті 162 Сімейного кодексу України встановлює, що якщо один з батьків або інша особа самочинно, без згоди другого з батьків чи інших осіб, з якими на підставі закону або рішення суду проживала малолітня дитина, або дитячого закладу (установи), в якому за рішенням органу опіки та піклування або суду проживала дитина, змінить її місце проживання, у тому числі способом її викрадення, суд за позовом заінтересованої особи має право негайно постановити рішення про відібрання дитини і повернення її за попереднім місцем проживання. Дана стаття регулює сімейно-правові спори, що виникли в межах кордонів України.

    Ви маєте підозру в тому, що батько дітей збирається вивезти їх за кордон без Вашої згоди? Тобто, викрасти? Якщо це так, то я би радив Вам вже сьогодні починати вчиняти дії, яки можуть стати тому на заваді.

    За словами представників Державної прикордонної служби, в усній формі заборону на виїзд дітей з одним із батьків накласти неможливо. Ефективних варіантів дій можна використовувати два (який саме з них залежить від ситуації):

    Варіант 1. Отримання рішення суду.

    У своїх діях та рішеннях Держприкордонслужба керується Порядком, затвердженим Постановою Кабміну №280 від 17.04.2013. У пункті 5 Порядку йдеться про тимчасове обмеження у праві виїзду з України за рішенням слідчого судді, суду.

    До Адміністрації Держприкордонслужби може надійти судове рішення щодо тимчасового обмеження дитини у праві перетину кордону України. Відповідна інформація вноситься до баз даних. За таких обставин прикордонники вживатимуть усіх передбачених законом заходів щодо недопущення виїзду дитини за межі України.

    Варіант 2. Письмове звернення до Адміністрації Держприкордонслужби.

    Ви можете звернутися до Держприкордонслужби із заявою, надіславши звернення офлайн або електронною поштою:

    • адреса Адміністрації Держприкордонслужби: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26 (громадська приймальня – вул. Володимирська, 30);

    У заяві повинно бути зазначено:

    1. обґрунтувати той факт, що виїзд за кордон може нашкодити дитині, поставити під загрозу її безпеку, суперечить її інтересам;
    2. коректно оформити дані про адресата та заявника – звертатися варто безпосередньо на ім’я голови Держприкордонслужби, про себе вказати:
      • ПІБ;
      • повну адресу проживання.

    Заяву необхідно підкріпити – додати нотаріально засвідчений документ щодо неузгодження виїзду дитини за кордон одним із батьків. Також бажано додати документи, що підтверджують родинний зв’язок, інші важливі обставини.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня. Я перебуваю наразі в офіційному шлюбі з громадянином Туреччини. У шлюбі зареєстровано троє діток ,рік народження.2020,2022,2023. На початку війни ми виїжджали в Німеччину , там чоловік здійснював фізичне,моральне насилля . На 8 місяці після чергового нападу,і гематом на лиці сусіди викликали поліцію ,мене відселили в кризовий центр, через тиждень я повернулась в Україні народивши донечку. Після того було багато погроз що викраде старшого сина. Приїжджала поліція . Наразі ми живемо окремо ,раз в декілька місяців він приїздить до дітей. Зараз батько дітей в Німеччині. Але сьогодні він із шантажем вимагав усі документи дітей, я не відмовляла а запитала для чого? На це він відповів , що це не моя справа. Він вимагав, свідоцтва дітей,( хоча вони у нього є), документи про шлюб (він теж є у нього) довідка про те що вони громадяни України, завірені копії закордонних паспортів, прописки дітей. Чи має він змогу юридично отримати їх ? Якщо все-таки маючи ці документи ,чи зможе він вивести дітей?

    То це громадянин Туреччини вчиняє фізичне насильство?

    Звісно, не рекомендую Вам так просто надавати всі документи, тим паче після такого насилля з його сторони щодо Вас. Отримати іншим способом ці документи він навряд чи зможе. Все ж таки, на мій погляд, він затіває щось не дуже добре, а тому краще утриматися від добровільного надання документів.

    Чи можете конкретизувати про виїзд дітей, що Ви маєте на увазі. Він хоче вивезти дітей до Туреччини, вірно розумію?


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA