Задайте вопрос юристу

887 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 03 января 2025, вопрос №124815 500₴

Чи можуть заборонити перетин кордону дівчині 17 років?

Доброго дня, чи можуть виникнути проблеми при перетині кордону з Польщею у дівчини 17 років, без супроводу і письмового дозволу? Судячи по цивільному кодексі, у прикордонників немає не пропустити дівчину 17-ти років спираючись тільки на вік, правильно?
Якщо все правильно сформував, то чи можливо буде звернутися до вас у телефонній формі, при виникненні якогось роду проблем при перетині кордону?

Ответы юристов (7)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Олег!

    У 17-річної дівчини не повинно виникнути проблем з виїздом за межі України зі сторони українських прикордонників. Головне, щоб у неї був чинний закордонний паспорт.

    Згідно законодавства України, а саме статті 313 Цивільного кодексу громадяни України після досягнення 16 років мають право на вільний самостійний виїзд за межі України, тому ніяких дозволів від батьків брати не потрібно.

    Але в різних країнах законодавство відрізняється і це може зумовлювати певні обмеження.

    До прикладу, якщо діти віком 16-18 років приїхали до Польщі без батьків чи законних опікунів, вони вважатимуться там дітьми без нагляду. За польськими законодавчими нормами, їх можуть помістити у заклади для тимчасового перебування, поки їх не заберуть законні представники – батько, мати або інша людина, яка уповноважена ними нотаріально.

    На сайті Штабу Польської прикордонної служби, «окремих вимог щодо в'їзду на територію Республіки Польща для неповнолітніх» немає. Однак варто наголосити, що прикордонна служба звертає особливу увагу на дітей, незалежно від того, подорожують вони під наглядом дорослих чи самі.

    Якщо дівчину буде супроводжувати повнолітня особа - до неї буде менше питань зі сторони іноземних прикордонників.

    Можливо, польські прикордонники врахують її вік та нададуть можливість подорожувати без супроводу батьків.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ.

    Для перетину кордону особі 17-ти років не потрібні додаткові дозволи від батьків, адже після досягнення 16-ти років Цивільним кодексом передбачено право на вільний самостійний виїзд за межі країни.

    Якщо прикордонники безпідставно відмовили у виїзді, це рішення можна оскаржити. Для цього потрібно подати скаргу начальнику органу охорони державного кордону, назва та адреса якого вказані в рішенні. Також можна звернутися на гарячу лінію прикордонної служби за номером 1598.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олеже!

    чи можуть виникнути проблеми при перетині кордону з Польщею у дівчини 17 років, без супроводу і письмового дозволу? Судячи по цивільному кодексі, у прикордонників немає не пропустити дівчину 17-ти років спираючись тільки на вік, правильно?

    Звичайно, українські прикордонникі не мають права відмовити дівчини у перетині кордону, оскільки вона має на це законне право.

    Що стосується польських прикордонників, то це питання Вам необхідно вточнити упосольстві Польщі в Україні https://www.gov.pl/web/ukraina-uk/embassy-kyiv. Оскільки деякі страни ЄС мають певні обмеження щодо пропуску неповнолідніх громадян та їх подальшого самостійного перебування в країні.

    Відповідно до статті 313 ЦКУ, яка регулює право на свободу пересування:

    1. Фізична особа має право на свободу пересування.

    2. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на вільне самостійне пересування по території України і на вибір місця перебування.

    Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років, має право пересуватися по території України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

    3. Фізична особа, яка є громадянином України, має право на безперешкодне повернення в Україну.

    Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

    Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

    {Абзац третій частини третьої статті 313 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017}

    4. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.

    5. Фізична особа не може бути видворена з обраного нею місця перебування, доступ до якого не заборонений законом.

    6. Законом можуть бути встановлені особливі правила доступу на окремі території, якщо цього потребують інтереси державної безпеки, охорони громадського порядку, життя та здоров'я людей.

    Якщо все правильно сформував, то чи можливо буде звернутися до вас у телефонній формі, при виникненні якогось роду проблем при перетині кордону?

    Так, Ви можете звернутись до юристів цього сайту, наприклад, за допомогою чату.

    При виникненні якогось роду проблем при перетині саме українського кордону (якщо питання все ж таки не вдасться вирішити) дівчині обов'язково потрібно буде отримати відмову у перетині кордону

    Після отримання відмови, необхідно подати скаргу на рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Скарга подається для Начальника органу охорону державного кордону.

    За результатами розгляду скарги начальник органу охорону державного кордону може прийняти одне з таких рішень:

    • рішення про скасування рішення про відмову у перетині державного кордону. У такому випадку ви просто повертаєтесь на пункт пропуску ДПСУ і виїжаєте;
    • рішення про зміну рішення про відмову у перетині державного кордону;
    • рішення про відмову у скасуванні рішення про відмову у перетині державного кордону.

    У разі незадоволення скарги, рішення начальника, який розглянув скаргу також можна оскаржити шляхом подачі позову до Окружного адміністративного суду. Позов подати потрібно протягом 6 місяців. Відповідно, надалі вже в судовому порядку буде перевірятись законність або не законність рішень посадових осіб ДПСУ про відмову у перетині державного кордону.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Відповідно до українського законодавства, особи, які досягли 16-річного віку, мають право самостійно виїжджати за межі України без супроводу батьків чи опікунів.

    Таким чином, 17-річна дівчина може перетинати кордон без супроводу та без письмового дозволу батьків.

    Однак, для успішного перетину кордону з Польщею, необхідно мати такі документи:

    Дійсний закордонний паспорт.

    Візу (якщо немає біометричного паспорта, який дозволяє безвізовий в'їзд до країн Шенгенської зони).

    Підтвердження мети поїздки (наприклад, запрошення на навчання, бронювання готелю тощо).

    Підтвердження фінансової спроможності (наприклад, довідка з банку про наявність коштів).

    Медичне страхування, що покриває можливі витрати під час перебування за кордоном.

    Варто також врахувати, що під час воєнного стану в Україні діють особливі правила перетину кордону.

    Зокрема, жінки та діти мають право на безперешкодний виїзд за межі України.

    Однак, перед поїздкою рекомендую ознайомитися з актуальними вимогами прикордонних служб обох країн, оскільки правила можуть змінюватися.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Згідно з польським законодавством дитина до досягнення повноліття (до 18 років), може перебувати на території Польщі лише під наглядом одного з батьків або законного опікуна.

    Саме тому українцям слід врахувати, що у випадку виїзду без батьків дітей віком від 16 до 18 років з України до Польщі, слід заздалегідь:
    • подбати про те, хто буде її тимчасовим опікуном на території Польщі;
    • підготувати й передати відповідну заяву про дозвіл на встановлення опікунства певній особі у Польщі.
    Заява на опікунство від потенційного опікуна подається до міського суду за місцем перебування дитини. Взірець бланка можна знайти на сайті суду або отримати при особистому зверненні.Разом із заявою потенційного опікуна до суду на встановлення опіки у Польщі слід подати:
    • копію закордонного (біометричного) паспорту зі штампом про в’їзд тимчасового опікуна, якщо опікун громадянин України;
    • карту тимчасового перебування, якщо така є;
    • паспортний документ дитини зі штампом про в’їзд на територію Польщі;
    • копію свідоцтва про народження дитини;
    • заяву від батьків щодо згоди на тимчасову опіку.
    Потенційний опікун для дитини з України може мати й громадянство Польщі. У такому випадку особі слід при поданні заяви мати із собою національний паспорт.Рішення про призначення тимчасового опікуна для дітей віком до 18 років у Польщі набирає чинності з моменту його проголошення.
    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, обмеження на перетин кордону діє лише, для чоловіків віком від 18 до 60 років. Тому ви маєте повне право на перетин кордону. Впевнитись в цьому ви можете зателефонувавши на гарячу лінію.

    Консультація з питань перетину кордону

    Отримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:

    • 1598 для дзвінків з території України (лінія безкоштовна);
    • +38(044) 527-63-63 для дзвінків із-за кордону (згідно з тарифами відповідного оператора зв’язку).
    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня, чи можуть виникнути проблеми при перетині кордону з Польщею у дівчини 17 років, без супроводу і письмового дозволу? Судячи по цивільному кодексі, у прикордонників немає не пропустити дівчину 17-ти років спираючись тільки на вік, правильно?Якщо все правильно сформував, то чи можливо буде звернутися до вас у телефонній формі, при виникненні якогось роду проблем при перетині кордону?

    Так, звертатися можна, завжди готовий Вам допомогти. Ви все вірно розумієте, згідно із законодавством, Ви маєте повне право на перетинання державного кордону у 17-річному віці САМОСТІЙНО, без супроводу батьків.

    Для виїзду Ви повинні мати закордонний паспорт, це головний документ. Якщо Ви плануєте їхати саме до Польщі, то там також не повинно виникнути проблем з Вашим облаштуванням та проїздом. Поляки без проблем пропускають неповнолітніх осіб віком від 16 років.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)

    Стаття 313. Право на свободу пересування

    1. Фізична особа має право на свободу пересування.

    2. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на вільне самостійне пересування по території України і на вибір місця перебування.

    Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років, має право пересуватися по території України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

    3. Фізична особа, яка є громадянином України, має право на безперешкодне повернення в Україну.

    Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

    Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

    4. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.

    5. Фізична особа не може бути видворена з обраного нею місця перебування, доступ до якого не заборонений законом.

    6. Законом можуть бути встановлені особливі правила доступу на окремі території, якщо цього потребують інтереси державної безпеки, охорони громадського порядку, життя та здоров'я людей.

    З повагою! Успіхів Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA