Задайте вопрос юристу

887 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Автомобильное право, 05 января 2025, вопрос №124915 340₴

Виїзд за кордон на службовому легковому авто

Які можуть бути нюанси при виїзді за кордон на службовому легковому авто (облік у ТЦК тощо). Які документи потрібні?

Ответы юристов (6)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, якщо ви не є власником авто повинен мати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу для виїзду за кордон. Його можна отримати у сервісному центрі МВС на підставі заяви власника транспортного засобу

    Вам з керівником підприємства треба звернутися до МВС центру для оформлення сертифікату.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо транспортний засіб не призначений для доукомплектування Збройних Сил України , то працівник має право їхати на ньому у закордонне відрядження.

    Згідно частини 7 статті 6 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    З моменту оголошення загальної мобілізації транспортні засоби, які призначені для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період та перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, забороняється відправляти за межі території України та до інших областей, передавати права власності на них юридичним особам або громадянам, в оренду (лізинг), надавати їх як предмет застави для виконання зобов’язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою, а також вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів Збройним Силам України та іншим військовим формуванням.

    Як повідомляє Державна митна служба України https://customs.gov.ua/en/news/novini-20/post/info...

    Для виїзду за кордон на службовому авто працівнику (чоловіку від 18 до 60 років) потрібно мати:

    • посвідчення водія,
    • свідоцтво про реєстрацію авто (техпаспорт),
    • міжнародний поліс страхування "Зелена карта",
    • закордонний паспорт,
    • військово-обліковий документ працівника та документи, які підтверджують підставу для виїзду (наприклад, наказ про службове відрядження та документи про бронювання).

    Якщо час дозволяє Ви можете подати письмовий запит або зателефонувати до Держмитслужби та дізнатись додаткову інформацію щодо точного переліку документів, наприклад, в публічному просторі це не вказано, але внутрішніми документами може бути передбачено, що для перетину кордону на службовому авто потрібно додатуково мати довідку з ТЦК про те, що авто не призначене для доукомплектування ЗСУ або підприємство повинно оформити довіреність на право керування ТЗ.

    Загалом же громадянам-резидентам, які перетинають митний кордон України у напрямку виїзду на транспортних засобах особистого користування, та не є їх власниками, НЕ потрібна довіреність на такий транспортний засіб від безпосереднього власника. https://customs.gov.ua/en/news/novini-20/post/info...

    Проте, тут мова йде про особисті авто, а не службові.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Артеме!

    Ви виїжджаєте у службове відрядження? Чи маєте Ви військово-обліковий документ?

    Необхідні документи для виїзду за кордон:

    • національне посвідчення водія;
    • міжнародне посвідчення водія (якщо країна відвідування ратифікувала Женевську Конвенцію про дорожній рух 1949 року);
    • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу для виїзду за кордон;
    • наліпка на авто або знак UA на номерних знаках;
    • міжнародний страховий сертифікат «Green Card».

    Необхідні документи для отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу для виїзду за кордон:

    • паспорт з відміткою про реєстрацію місця проживання (або ID-картка та витяг про місце проживання);
    • довідка про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
    • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
    • довіреність (у разі звернення через уповноваженого представника).

    При зверненні власник підписує заяву про дозвіл користуватися автівкою іншій особі. Цій особі видається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу для виїзду за кордон. Свідоцтво власника залишається на зберіганні у сервісному центрі МВС.

    Після повернення з-за кордону реєстраційний документ на ім’я кермувальника чи пасажира необхідно повернути до сервісного центру МВС, в якому таке свідоцтво було видане, упродовж 10 днів власник має забрати свій документ на авто.

    Нотаріально засвідчена довіреність від власника автомобіля також дає право на виїзд на цьому автомобілі з України. Але за кордоном вона буде дійсна за кількох умов. Документ потрібно перекласти мовою країни перебування та легалізувати у встановленому порядку. Тобто виконати процедури, які необхідні для визнання документа виданого в іншій країні – апостиль або консульська легалізація. Однак, ця процедура є складнішою, тож зручніше буде оформити свідоцтво про реєстрацію для виїзду за кордон.

    https://hsc.gov.ua/2024/09/06/podorozh-na-avto-dru...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    На відміну від відрядження в межах України, використання службових автомобілів у закордонних відрядженнях більш врегульоване. Так, п. 12 Інструкції № 59 вимагає, щоб у закордонному відрядженні:

    • наказ визначив маршрут пересування відрядженої особи і витрати пального відшкодовували з урахуванням цього маршруту. До речі, про цей маршрут ще й згадується в оновленому п. 1 розділу ІІ Інструкції № 59, то обов’язково деталізуйте цей маршрут;
    • відшкодовували витрати на технічне обслуговування, стоянку та паркування службового автомобіля та різні збори, які сплачуються.

    АЛЕ:

    Згідно із законодавством, всі транспортні засоби юросіб підлягають військовому обліку. Новий закон про мобілізацію, який набув чинності в травні 2024 року, лише посилив ці вимоги, прописавши, наприклад, узгодження з ТЦК навіть переміщення транспорту в інші регіони.

    Керівники підприємств, установ та організацій подають щороку до 20 червня територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки інформацію про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан. Також надається інформація про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці.

    Інформацію слід подавати за формою згідно з додатком 1 до Положення про військово-транспортний обов'язок. Це передбачено п. 15 указаного Положення.

    Громадяни та бізнес більше не можуть переміщувати автомобілі, які перебувають на військовому обліку у ТЦК, за межі України та до інших областей, передавати права власності на них юридичним чи фізичним особам, здавати в оренду, надавати їх як предмет застави.

    Відповідні зміни передбачає закон про посилення мобілізації №3633-IX (законопроект 10449), який набув сили 18 травня.

    Так, стаття 6 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відтепер викладена у новій редакції.

    Відповідно до неї з моменту оголошення загальної мобілізації транспортні засоби, які призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період та перебувають на військовому обліку у ТЦК, забороняється відправляти за межі території України та до інших областей, передавати права власності на них юридичним особам або громадянам, в оренду (лізинг), надавати їх як предмет застави для виконання зобов’язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою, а також вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів Збройним Силам України та іншим військовим формуванням.

    Відправлення таких транспортних засобів під час загальної мобілізації до суміжних областей дозволяється після повідомлення ТЦК про місце перебування транспортних засобів на строк не більше одного місяця.

    ОТЖЕ БЕЗ ДОЗВОЛУ ТЦК ВИ НЕ ЗМОЖЕТЕ ПЕРЕТНУТИ КОРДОН НА СЛУЖБОВОМУ АВТО.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Які можуть бути нюанси при виїзді за кордон на службовому легковому авто (облік у ТЦК тощо). Які документи потрібні?

    З якою метою планується виїзд за кордон? Службове відрядження? Балансоутримувачем ТЗ є ТЦК та СП? Ви працівник ТЦК та СП?

    Ваше питання складається із 2 складових:

    1. Виїзд за кордон як фізичної особи під час дії обмежень щодо перетинання державного кордону особами чоловічої статі 18-60 років.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-15. У разі введення в Україні воєнного стану пропуск військовослужбовців через державний кордон здійснюється уповноваженими особами Держприкордонслужби на підставі прийнятих Міністром оборони, керівником іншого утвореного відповідно до закону військового формування, керівником правоохоронного органу спеціального призначення, керівником розвідувального органу рішень щодо виконання завдань у сфері безпеки і оборони.

    2. Виїзд за кордон на службовому транспортному засобі.

    Сервісна служба МВС повідомляє:

    До поїздки за кордон допускаються транспортні засоби:

    • на які видані реєстраційні документи відповідно до Конвенції про дорожній рух;
    • за якими закріплені номерні знаки, із зображенням літер латинського алфавіту.

    У разі відсутності права власності на транспортні засоби, оформлення документів для поїздок за кордон здійснюється на підставі:

    • заяви власника транспортного засобу;
    • документів, що підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортними засобами.

    Особам, що здійснюють поїздку за кордон, на період поїздки за їх бажанням видається свідоцтво про реєстрацію на їх ім’я, яке підлягає поверненню до сервісного центру МВС не пізніше ніж протягом 10 днів після повернення з-за кордону.

    Свідоцтво про реєстрацію, видане на ім’я власника транспортного засобу, і документи, які підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортними засобами, зберігаються у сервісних центрах МВС.

    Зобов’язання власника та вимоги до транспортного засобу, перед виїздом за кордон:

    • розпізнавальний знак України;
    • договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів

    До поїздок за кордон не допускаються транспортні засоби, на які згідно із законом встановлено тимчасову заборону на зняття з обліку.

    У БУДЬ-ЯКОМУ ВИПАДКУ, РЕКОМЕНДУВАВ БИ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА КОНСУЛЬТАЦІЄЮ ДО ДЕРЖАВНОЇ МИТНОЇ СЛУЖБИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЧІТКОГО ПЕРЕЛІКУ ПОТРІБНИХ ДОКУМЕНТІВ.

    З повагою! Успіхів Вам.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, АРТЕМЕ! На жаль по закону в Україні взагалі транспорт їздити не мав би, бо заборонили навіть між областями автотранспорт рухати. Але якщо в законах написаний маразм, то їх як правило в Україні не виконують, хоча й не скасовують, бо держава не любить визнавати маразматичність своїх законів, навіть якщо це вказав Конституційний Суд. Наскільки мені відомо принаймні фури зернотрейдерів та мереж супермаркетів і послуг поштового зв"язку (Укрпошта, Новапошта) якось їздять і по Україні, і за кордон, незважаючи на наявність неадекватної норми ст. 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". І ніяких дозволів ТЦК не вимагають. Чи дозволять Вам перетин - не можу дати гарантії. Поки що не чув про випадки, коли не випускали. На щастя митники не підпорядковані Міністерству оборони і навіть МВС, а тому діють як самі вважають за потрібне, бо ж часто МВС пише казна що, роз"яснюючи водіям як перетинати кордон на своєму авто, а у митниці зовсім інша позиція.

    Перетин кордону автомобілем відбувається у багатосторонньому автомобільному пункті пропуску.

    Перед тим, як ви в’їдете на територію МАПП, на КПП вас перевірять на наявність документів, необхідних для знаходження в МАПП — посвідчення особи та документи на автомобіль. Безпосередньо у МАПП ви пройдете спочатку прикордонний контроль, а потім митний. При необхідності ви можете пройти додаткові види контролю, такі як санітарно-епідеміологічний контроль, ветеринарний контроль та деякі інші. Після цього на виїзді з МАПП ви пройдете остаточний контроль.

    Що мати при собі для перетину кордону на автомобілі

    Для виїзду за кордон на автомобілі необхідно мати при собі:

    • паспорти всіх, хто перебуває в автомобілі;
    • національне посвідчення водія міжнародного зразка;
    • поліс міжнародної “автоцивілки” “Зелена карта” (Green Card);
    • свідоцтво про реєстрацію ТЗ.
    • військово-обліковий документ та інші документи, які дають право на перетин кордону в умовах воєнного стану (згідно з постановою КМУ № 57) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    Також необхідно, щоб на транспортному засобі був присутній розпізнавальний знак України та номер машини.

    Перетин кордону на службовому автомобілі. Крім вищезгаданих документів, буде потрібна довіреність на виїзд на авто за кордон від юридичної особи (вашого роботодавця) та дорожній/маршрутний лист.

    Бажано мати при собі також засвідчену печаткою організації копію або витяг з наказу про відправку у відрядження.

    На контрольно-пропускному пункті вам необхідно буде приготувати паспорти водія та кожного з пасажирів. А також, можливо, потрібно надати страховку на машину для виїзду за кордон та поліс обов’язкового медичного страхування (знов-таки для кожного з пасажирів).

    Але перевіряти ваші документи не будуть. На КПП відбувається лише перевірка їхньої наявності. Процедура не завжди обов’язкова, тому іноді КПП взагалі відсутні на МАПП.

    Є ймовірність, що вам видадуть талончик із зазначенням номера автомобіля та кількості пасажирів у ньому. Якщо вам не видали такий талончик – не турбуйтеся, це просто не передбачено на цьому пункті пропуску.

    Після початкової перевірки документів, дотримуйтесь вказівок співробітника на КПП, або, за його відсутності, просто проїжджайте далі за знаками, вони завжди присутні на МАПП.

    Після того, як ви проїхали КПП, всі ваші дії будуть виконуватися за вказівкою — співробітника МАПП, або будь-якого вказівного засобу.

    Цілком можливо, що вам доведеться пройти попередній контроль перед в’їздом до зони прикордонного контролю, але це зовсім не обов’язково залежить від правил конкретного МАПП. Коли ви під’їдете на стоп-лінію і чекатимете дозволу на проходження прикордонного контролю, до вас можуть підійти співробітники пункту пропуску, опитати, оглянути багажник машини.

    Коли вам дозволять проїхати до зони контролю, слідкуйте за діями співробітника, який вкаже вам, де потрібно зупинитися. За його відсутності проїжджайте на стоп-лінію або до знака STOP.

    ПРИКОРДОННИЙ КОНТРОЛЬ.

    У точці прикордонного контролю відбувається перевірка особи громадян, які в’їжджають у країну (або навпаки, що залишають її).

    Вам потрібно буде надати необхідні документи для виїзду за кордон на автомобілі. На прикордонному контролі є паспорти, страховка на авто для виїзду за кордон, медична страховка. Опціонально віза на в’їзд, дозвіл на вивезення дитини та інші.

    Прикордонник звірить ваше обличчя з фотографією в паспорті і здійснить перевірку ваших даних у базі даних щодо заборони на в’їзд до країни, а також може розпитати вас про цілі візиту до країни.

    Не варто жартувати з прикордонниками. Незважаючи на всю свою доброзичливість і усміхненість, вони все ж таки співробітники служби безпеки своєї країни. До того ж, бути привітними — це їхній прямий обов’язок, який може зовсім не співпадати з настроєм самого співробітника. Кінцеве рішення, чи пропускати вас у країну, ухвалює саме він. Але не варто турбуватися: якщо всі документи в порядку, ніхто не стане спеціально прискіпуватися до вас, щоб відмовити у в’їзді в країну.

    Після проходження прикордонного контролю вам поставлять штамп у паспорті про перетин кордону, після чого повернуть усі документи.

    Митний контроль

    Митний контроль відповідає за перевірку всіх товарів, що завозяться на територію держави, і навпаки, що вивозяться з неї. Тут слід зазначити, що під словом товар мається на увазі взагалі будь-який матеріальний об’єкт, що перетинає кордон.

    Основні функції митного контролю — стягнення мит та припинення перевезення через кордон заборонених речей, таких як зброя, наркотики тощо.

    Тут вам потрібні особисті документи, а також документи на транспортний засіб. Якщо потрібно, вас попросять заповнити митну декларацію на товари/транспортний засіб.

    Після цього починається опитування та огляд особистих речей. Співробітник митниці розпитає вас про цілі поїздки, наявність заборонених на ввезення предметів — зброї, наркотиків (для країн ЄС, наприклад, на ввезення заборонено навіть молочні та м’ясні продукти).

    Огляд автомобіля та особистих речей може і не проводитися зовсім на розсуд працівника митниці. У такому разі він просто оформить ваші документи і пропустить вас. При огляді Вас можуть попросити висадити пасажирів із транспортного засобу, після чого попросять відкрити відсіки у вашому автомобілі – багажник, бардачок, капот. Можуть заглянути у пакети та сумки. Якщо все гаразд, вам оформлять документи для подальшого слідування.

    Після того, як ви пройдете всі види контролю (додаткові види, що згадувалися в тексті, зазвичай пов’язані з митним), вам залишиться пройти КПП на виїзді. Якщо вам видали талончик на в’їзді до пункту пропуску, віддаєте його співробітнику на КПП. Він перевіряє, чи ви пройшли всі види контролю, після чого дасть дозвіл на проїзд.

    Щасти Вам у вирішенні Вашого питання!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA