Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданство, 10 января 2025, вопрос №125203 350₴

Набуття українського громадянства

Доброго дня! Знаходжусь у наступній ситуації: я громадянка РФ, хочу здобути українське громадянство. Живу в Україні з 2015 року, одружена з громадянином України. На даний момент маю: закордонний паспорт РФ, який закінчиться у квітні 2025. Хотіла виїхати до Угорщини, щоб оновити його через консульство РФ, але всі кажуть мені, що потім я не зможу в'їхати назад. Маю постійну посвідку на проживання, яка закінчиться влітку 2029 року. Наскільки реальними є мої шанси отримати громадянство? Що буде, якщо закордонний паспорт РФ прострочиться, а новий не зможу отримати? І чи продовжать мені постійну посвідку в такому разі? Буду вдячна за будь-які поради та інформацію!

Зараз у мене є варіанти дій: або продовжити посвідку поки діє паспорт (але я не знаю, чи можна її настільки заздалегидь продовжити), або все ж таки спробувати закордонний паспорт через Угорщину, але цей варіант виглядає ненадійно та з ризиком що не в'їду обратно в Україну.

Ответы юристов (3)

    Дерій Владислав Олегович
    25.1%

    Доброго дня, пані Ірино!

    Ваша посвідка діє до літа 2025 року чи 2029 року?

    На даний момент маю: закордонний паспорт РФ, який закінчиться у квітні 2025. Хотіла виїхати до Угорщини, щоб оновити його через консульство РФ, але всі кажуть мені, що потім я не зможу в'їхати назад.

    Згідно абзацу третього частини першої статті 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців, які постійно проживають на території України, здійснюється – за паспортним документом та посвідкою на постійне проживання.

    Відповідно до статті 8 Закону України «Про прикордонний контроль»

    1. Уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України надають іноземцю, особі без громадянства дозвіл на перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну за умови:

    1) наявності в нього дійсного паспортного документа;

    2) відсутності щодо нього рішення уповноваженого державного органу України про заборону в'їзду в Україну;

    3) наявності в нього в'їзної візи, якщо інше не передбачено законодавством України;

    4) підтвердження мети запланованого перебування;

    5) наявності достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування і для повернення до держави походження або транзиту до третьої держави або наявності в нього можливості отримати достатнє фінансове забезпечення в законний спосіб на території України - для громадянина держави, включеної до переліку держав, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та особи без громадянства, яка постійно проживає у державі, включеній до такого переліку;

    6) виконання ним вимог щодо строків перебування в Україні.

    2. Іноземцям, особам без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам в'їзду в Україну, відмовляється у перетинанні державного кордону в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.

    Недотримання іноземцем, особою без громадянства умов перетинання державного кордону на в'їзд в Україну не перешкоджає можливості розгляду в установленому законом порядку питання щодо надання йому притулку чи визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

    3. Уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України надають іноземцю, особі без громадянства дозвіл на перетинання державного кордону у разі виїзду з України за умови:

    1) наявності в нього дійсного паспортного документа;

    2) відсутності щодо нього рішення уповноваженого державного органу України про заборону виїзду з України.

    Отже, для повернення в Україну - Вам достатньо мати чинний закордонний паспорт та посвідку на постійне проживання.

    Наскільки реальними є мої шанси отримати громадянство?

    Отримуючи українське громадянство, Ви спочатку отримаєте не український паспорт, а тимчасове посвідчення громадянина України. Юридично в Україні немає множинного громадянства. Отже, отримуючи українське громадянство, Ви маєте протягом двох років відмовитися від російського.

    На сьогодні неможливо оформити вихід з російського громадянства. А якщо цього не буде зроблено протягом встановленого законодавством терміну (протягом 2-х років здати набуття громадянства України), то Вам (як власнику тимчасового посвідчення громадянина України) скасовується рішення про оформлення громадянства України, тобто Ви позбавитесь всіх попередніх документів, які Ви мали (тобто посвідка на проживання у Вас також не буде діяти). Тому зараз тільки дуже ризиковані йдуть шляхом отримання українського громадянства

    Що буде, якщо закордонний паспорт РФ прострочиться, а новий не зможу отримати?

    Кодекс про адміністративні правопорушення містить статтю 203 «Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України». Дана стаття передбачає штраф у розмірі від 1700 грн. до 5100 грн. за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився.

    Зазвичай цю статтю застосовують у разі проживання на території України з простроченим строком перебування, або з недійсними посвідками. Але теоретично її можна застосувати і до проживання з недійсним паспортним документом іноземця.

    І чи продовжать мені постійну посвідку в такому разі?

    Українське законодавство не передбачає визнання недійсною посвідки на постійне проживання через недійсність паспортного документа іноземця. Тому вона повина діяти до 2029 року (саме таку дату Ви вказали в питанні)

    Проте, якщо Ви бажаєте продовжити термін дії посвідки, то Ви повинні надати дійсний закордонний паспорт, адже без дійсного паспортного документа обміняти (продовжити) посвідку на постійне проживання неможливо.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Ірина!

    Наскільки реальними є мої шанси отримати громадянство?

    Відповідно до статті 9 Закону України "Про громадянство України", іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України. Умовами прийняття до громадянства України є (одночасне виконання):

    • визнання і дотримання Конституції України та законів України;
    • подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов`язання припинити іноземне громадянство (для іноземців);
    • безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років (окрім осіб, які перебувають у шлюбі з громадяниноми України понад 2 роки; осіб, які перебували у шлюбі з громадянином України понад 2 роки, який припинився внаслідок його смерті; осіб, яких визнано біженцями; осіб, які проходять військову службу в Збройних силах України за контрактом; осіб, які проходять військову службу в Збройних силах України за контрактом та нагороджені державною нагородою; осіб, які мають визначні заслуги перед Україною; осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України; осіб, які отримали посвідку на тимчасове проживання відповідно до частини 20 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства");
    • отримання дозволу на імміграцію (окрім осіб, які проходять військову службу в Збройних силах України за контрактом; осіб, які проходять військову службу в Збройних силах України за контрактом та нагороджені державною нагородою; осіб, які мають визначні заслуги перед Україною; осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України; осіб, які отримали посвідку на тимчасове проживання відповідно до частини 20 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства");
    • володіння державною мовою відповідно до рівня, встановленого законодавством України — підтверджується сертифікатом про рівень володіння державною мовою, який видається Національною комісією зі стандартів державної мови за результатами іспиту (окрім осіб, які мають визначні заслуги перед Україною або осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України та осіб, які отримали посвідку на тимчасове проживання відповідно до частини 20 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства");
    • наявність законних джерел існування (окрім осіб, яких визнано біженцями; осіб, які проходять військову службу в Збройних силах України за контрактом та нагороджені державною нагородою; осіб, які мають визначні заслуги перед Україною; осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України; осіб, які отримали посвідку на тимчасове проживання відповідно до частини 20 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства").

    Громадяни рф, які мають в Україні родини та бізнес і живуть тут не один рік, мають проблеми з отриманням українського громадянства через складну процедуру виходу з громадянства росії. Щоби стати громадянином України, потрібна довідка про відмову від російського паспорта, проте отримати її можна лише особисто — і лише на території росії. А у рф, аби людина позбулася громадянства, відмову від нього має затвердити особисто президент. Така сама практика виходу з громадянства діє і в Україні.

    Також залишається великий ризик отримати відмову у виході з громадянства рф.

    Раніше в Україні можна було позбавити людину російського громадянства через іноземне посольство чи консульство. Умова була лише одна: людина має бути резидентом іншої країни з посвідкою на постійне проживання. Але така послуга не мала попиту в Україні.

    Крім того, на сьогодні Київ розірвав будь-які дипломатичні відносини з москвою — відповідно, російські консульства взагалі не функціонують в Україні.

    Отже, отримати громадянство станом на зараз Вам буде надзвичайно складно, якщо взагалі можливо.

    https://zaborona.com/ukrayinecz-ne-zmig-vidmovytys...

    Зараз у мене є варіанти дій: або продовжити посвідку поки діє паспорт (але я не знаю, чи можна її настільки заздалегидь продовжити),

    Строк дії посвідки на постійне проживання у формі ID-карти — 10 років. Бланк такої посвідки потрібно обмінювати (продовжувати посвідку) на новий не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати її закінчення. При цьому повторно отримувати дозвіл на імміграцію не потрібно.

    Проте, для продовження посвідки у майбутньому Вам буде необхідний чинний паспорт.

    або все ж таки спробувати закордонний паспорт через Угорщину, але цей варіант виглядає ненадійно та з ризиком що не в'їду обратно в Україну.

    Ви маєте посвідку про потійне проживання на території України зі строком дії до 2029 року. Отже, це означає, що в країні Ви знаходитесь на законних підставах, тож, про який ризик йде мова?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    24.9%

    Віттаю Вас.

    Доброго дня! Знаходжусь у наступній ситуації: я громадянка РФ, хочу здобути українське громадянство. Живу в Україні з 2015 року, одружена з громадянином України. На даний момент маю: закордонний паспорт РФ, який закінчиться у квітні 2025. Хотіла виїхати до Угорщини, щоб оновити його через консульство РФ, але всі кажуть мені, що потім я не зможу в'їхати назад. Маю постійну посвідку на проживання, яка закінчиться влітку 2029 року. Наскільки реальними є мої шанси отримати громадянство? Що буде, якщо закордонний паспорт РФ прострочиться, а новий не зможу отримати? І чи продовжать мені постійну посвідку в такому разі? Буду вдячна за будь-які поради та інформацію!

    Так, якщо виїхати до Угорщини, Вас можуть не пропустити назад до України. Це правда і я не став би так ризикувати.

    Однією з підстав набуття українського громадянства є державний інтерес до певної персони з боку України. Найбільш простий та поширений спосіб – народитися в Україні.

    Також можна отримати громадянство за територіальним походженням. Тобто якщо один з батьків чи дідусів/бабусь або сестри/брата народилися або постійно проживали на території України, УРСР, ЗУНР чи УНР, людина має право на українське громадянство. Наприкінці 2021 року цей перелік розширили, включивши туди прадідів та прабабусь.

    Ще один шлях отримання українського громадянства – або 5 років прожити в Україні, або 2 роки бути одруженим (чи заміжньою) з громадянином України.

    Для цього потрібно зібрати низку документів. Зокрема, дозвіл на імміграцію в Україну, який можна оформити не раніше, ніж проживши два роки у країні, чи довідку про несудимість у Росії. Раніше за цією довідкою треба було їхати у консульський відділ російського посольства у Києві. Але після розірвання дипломатичних стосунків між Україною та Росією з початком повномасштабної війни, виконати цю вимогу практично неможливо. Багато випадків, коли людина має підстави для українського громадянства, але не має дійсного паспортного документу чи інших довідок.

    Якщо документи на громадянство ви все ж подали, далі заяву (та людину) перевіряє міграційна та СБУ. Якщо СБУ та міграційна не знайшли нічого небезпечного та забороненого, заява на громадянство потрапляє до Офісу президента. Вже в Офісі ваш пакет документів має розглянути комісія при Президентові України з питань громадянства, яка має рекомендувати чи не рекомендувати президенту прийняти людину до громадянства України.

    Тільки Президент може підписати Указ про надання громадянства, або прийняти рішення про відмову. Причому, якщо терміни роботи міграційної та комісії при президенті визначені законодавчими та підзаконними актами, то президент, де-факто, у часі необмежений.

    Детальна інформація про набуття громадянства України громадянами рф за посиланням: https://www.helsinki.org.ua/articles/chomu-hromadi...

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA