Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 13 января 2025, вопрос №125344 350₴

В який момент скасовується право власності, та на підставі яких документів?

Суд першої інстанції виніс рішення, апеляційний суд своєю Постановою залишив рішення в силі, опоненту суд зробив виділ зі спільної часткової власності, на підставі цього він зареєстрував право власності і зробив тех.паспорт. Касаційний суд скасував Постанову апеляційного суду. Рішення першої інстанції скасоване? В який момент скасовується витяг на право власності, та на підставі яких документів?

Ответы юристов (3)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Спочатку потрібно проаналізувати рішення касаційного суду. Якщо можете - скиньте номер справи.

    Чи Верховний Суд, скасувавши постанову апеляційного суду, направляв справу на повторний розгляд до суду апеляційної інстанції?

    У разі скасування касаційним судом постанови апеляційного суду та направлення справи на новий розгляд, рішення суду першої інстанції фактично втрачає свою силу або якщо рішення апеляційного суду було скасовано в повному обсязі. У такій ситуації необхідно звертатися до реєстраційних органів для врегулювання питання щодо права власності.

    Загалом, право власності може бути скасоване або анульоване у разі скасування судового рішення, яке було підставою для реєстрації права власності

    Після отримання рішення касаційного суду реєстраційний орган скасовує попередній запис у реєстрі і вносить зміни щодо права власності. Це означає, що право власності, яке було зареєстроване на підставі скасованого рішення, анулюється.

    Згідно статті 26 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"

    3. Відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.

    У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід’ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв’язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв’язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід’ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

    У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв’язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід’ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

    Державна реєстрація прав у випадках, передбачених цією частиною, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, крім випадку визнання її вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання рішення державного реєстратора про державну реєстрацію на підставі рішення Міністерства юстиції України, що виконується посадовою особою Міністерства юстиції України відповідно до статті 37 цього Закону.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Ірина!

    Перш за все, хочу наголосити, що потрібно бачити рішення касаційного суду, аби надати Вам більш конкретну відповідь.

    Процедура скасування записів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснюється із дотриманням вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, а також щодо технічної можливості скасування запису – пункту 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141.

    Скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводиться державною мовою. Адміністративні послуги щодо скасування державної реєстрації прав до Державного реєстру прав надаються через Центри надання адміністративних послуг районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування (міст обласного значення), державними реєстраторами суб’єктів державної реєстрації прав виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, акредитованими суб’єктами та нотаріусами.

    Виходячи із вимог Закону, то однією із умов скасування державної реєстрації права власності, обтяження та іншого речового права є рішення суду, яке набрало законної сили. Так, згідно статті 26 Закону передбачено, що запис про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень держаними реєстраторами вноситься до Державного реєстру прав у разі скасування на підставі рішення суду:

    - рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

    - документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

    - скасування записів про проведену державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

    Крім цього, вказаною нормою Закону визначено, що у разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав державним реєстратором вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.

    Частиною п’ятою статті 26 Закону встановлено, що внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються в порядку, передбаченому для державної реєстрації прав.

    Відповідно до пункту 3 частини першої статті 2 Закону заявником є власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи – у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав. Звертаємо увагу, що пунктом 4 частини першої статті 2 Закону встановлено, що іншим правонабувачем є орендар, суб’єкт іншого права, похідного від прав власності, іпотекодержатель, спадкоємець (у разі оформлення спадщини, до складу якої входять речові права на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації згідно Закону.

    Так, для внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав або нотаріусу, заяву та рішення суду, що набрало законної сили. Скасування запису здійснюється у строк що не перевищує 2 години з часу реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.Водночас інформуємо, що згідно частини четвертої статті 20 Закону заява про проведення реєстраційних дій не приймається за відсутності документа, що підтверджує оплату послуг, та у разі внесення відповідної плати не в повному обсязі.

    При розгляді поданої заяви про скасування, державний реєстратор може прийняти рішення щодо відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав виключно за наявності таких підстав:

    – заява про скасування державної реєстрації прав подана неналежною особою;

    – подане рішення суду про скасування рішення державного реєстратора не набрало законної сили або не завірене належним чином відповідно до законодавства;

    – запис про скасування державної реєстрації прав уже внесено, запис Державного реєстру прав з відповідним реєстраційним номером уже скасовано.

    В результаті внесення записів про скасування державної реєстрації прав у відповідному розділі Державного реєстру прав державний реєстратор робить відмітку про скасування державної реєстрації прав.

    При внесенні записів до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав, що здійснюється щодо державної реєстрації переходу чи припинення речових прав, державний реєстратор робить відмітку про скасування державної реєстрації прав, а також поновлює записи про речові права на нерухоме майно, що існували до проведення державної реєстрації прав.

    У випадку коли внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється щодо державної реєстрації прав на об’єкт нерухомого майна, який поділено чи частку з якого виділено, або на об’єкти нерухомого майна, що об’єднано, державний реєстратор робить відмітку про скасування державної реєстрації прав та відкриває закритий розділ Державного реєстру прав та відповідну реєстраційну справу на підставі прийнятого ним рішення про відкриття закритого розділу Державного реєстру прав та реєстраційної справи.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, шановна пані ІРИНО! Погоджуся з колегами, що без аналізу судового рішення - складно сказати 100 %, що треба робити. Припускаю, що Касаційний цивільний суд скасував рішення апеляційного суду і залишив в силі рішення суду 1-ї інстанції? Але ж судом вже видано було виконавчий лист на підставі якого рішення апеляції було виконано державним реєстратором. Треба оформлювати в суді поворот виконання судового рішення. Якщо це не зробив Верховний Суд, то це питання вирішує суд 1-ї інстанції, який розглядав справу.

    Поворот виконання рішення – це цивільна процесуальна гарантія захисту майнових прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення та повернення стягувачем відповідачу (боржнику) всього одержаного за скасованим (зміненим) рішенням. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала. (речення перше, друге абзацу п’ятого підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України)Статтею 1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (частина перша).Як наголошено в Рішенні Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003, «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абз. 10 п. 9 мотивувальної частини).

    Питання про поворот виконання рішення суд вирішує за наявності відповідної заяви сторони.

    Відповідно до вимог ст. 444 ЦПК України:Суд апеляційної чи касаційної інстанції, приймаючи постанову, вирішує питання про поворот виконання, якщо, скасувавши рішення (визнавши його нечинним), він:

    • закриває провадження у справі;
    • залишає позов без розгляду;
    • відмовляє в позові повністю;
    • задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.

    Якщо рішення після його виконання скасовано і справу повернуто на новий розгляд, суд, ухвалюючи рішення, вирішує питання про поворот виконання, якщо під час нового розгляду справи він:

    • закриває провадження у справі;
    • залишає позов без розгляду;
    • відмовляє в позові повністю;
    • або задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.

    Суд вирішує питання про поворот виконання, якщо за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами він:

    • закриває провадження у справі;
    • залишає позов без розгляду;
    • відмовляє в позові повністю;
    • задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.

    Якщо питання про поворот виконання рішення не було вирішено судом відповідно до частин першої - третьої статті 444 ЦПК України, заява відповідача про поворот виконання рішення розглядається судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

    Відповідно до ч. 7 ст. 444 ЦПК України, за подання заяви про поворот виконання - судовий збір не сплачується.

    Заява про поворот виконання може бути подана протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення суду апеляційної чи касаційної інстанції або з дня ухвалення рішення при новому розгляді справи. Така заява розглядається у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника у двадцятиденний строк з дня надходження заяви, проте їх неявка не перешкоджає її розгляду. ( ч. 10 ст. 444 ЦПК України).

    Заява про поворот виконання може бути подана протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення суду апеляційної чи касаційної інстанції або з дня ухвалення рішення при новому розгляді справи. Така заява розглядається у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника у двадцятиденний строк з дня надходження заяви, проте їх неявка не перешкоджає її розгляду.

    Повернення набутого на підставі скасованого рішення має відбуватися через поворот виконання рішення, а не через повернення безпідставно набутого майна (кондикцію) (ВС КЦС, справа № 592/12956/21 від 22.03.2023 р.)

    Якщо суд першої та апеляційної інстанції задовольнив позов, ВС КЦС вдався до формалізму, і відмовив, мотивуючи тільки тим, що мовляв, тут обрано неефективний спосіб захисту, а мало б бути обрано поворот виконання рішення (що саме заважало застосувати кондикцію, замість повороту виконання рішення - ВС не пояснив).

    Питання про поворот виконання рішення не підлягає вирішенню в порядку ухвалення додаткового рішення (ВС КЦС справа № 201/8079/19 від 28.07.2021 р.) Поворот виконання рішення в цивільному судочинстві - це важливий і незамінний інструмент, що дозволяє повернути в попереднє становище сторін при виконанні судового рішення, скасованого апеляційною та/або касаційною інстанцією. Проте, цей інструмент необхідно застосовувати своєчасно та за встановленими в Цивільному процесуальному кодексі України

    ОТЖЕ, ВАМ ТРЕБА ПОДАВАТИ ЗАЯВУ до суду 1-ї інстанції, який розглядав справу - про поворот виконання судового рішення.

    Ось приклади таких рішень судів України.

    https://youcontrol.com.ua/ru/catalog/court-documen...

    https://opendatabot.ua/court/117301271-4fae127991c...

    https://youcontrol.com.ua/ru/catalog/court-documen...

    https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/11...

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA