Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 16 января 2025, вопрос №125545 1300₴

Зміна прізвища через шлюб закордоном

Вітаю!
Я уклала шлюб в Америці і в свідоцтві про шлюб вказала, що змінюю своє дівоче прізвище на прізвище чоловіка. Я ще не починала процес зміни прізвища в американських документах.
Почитавши про українські закони я так розумію мені потрібно змінити прізвище спочатку в українському внутрішньому паспорті, а після цього в закордонному. І це я можу зробити тільки знаходячись в Україні. По моїм американським документам, якщо я поїду в Україну міняти документи, то я не зможу повернутися до Америки, бо втрачу свій статус виїхавши закордон.
Та і мій закордонний паспорт закінчується у липні 2025 і я думала, що зможу отримати вже новий з новим прізвищем.
Чи є якісь варіанти зміни прізвища не виїжджаючи з Америки? У які терміни потрібно змінити прізвище?
Чи можу я використовувати оба прізвища? Я читала що в Америці так можна і мене запевняють, що це не проблема. Але в українському законодавстві здається все інакше.
Якщо зміна прізвища в українських документах може бути проблематичною, то краще його зараз не змінювати і отримати новий закордонний паспорт на дівоче прізвище? Чи не буде рахуватись як порушення те, що я в американському свідоцтві про шлюб вказала, що змінюю прізвище, але не заміню документи на нові?
Дякую!

Ответы юристов (6)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Марі!

    Варто почати консультацію з питання: в якій установі Ви укладали шлюб, це була дипустанова України, чи уповноважений орган США (зокрема суд, мерія)?

    Щодо зміни прізвища у разі укладання шлюбу за українськими законами Вам треба знати наступне:

    Підстави та порядок зміни прізвища громадянином України регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», а також Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по-батькові фізичної особи, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. № 915 (зі змінами та доповненнями) та Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, котрі затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5 (зі змінами та доповненнями) та іншими нормативно-правовими актами.

    Порядок такий:

    Наведеними вище нормативно-правовими актами визначено, що громадянин України, який бажає змінити прізвище за власним бажанням подає за зареєстрованим місцем проживання до територіального відділу державної реєстрації актів цивільного стану (далі – РАЦС) установленого зразка заяву про зміну прізвища. Затверджений зразок Заяви міститься у Додатку № 1 до даної довідки.

    До заяви додаються:

    довідка з місця проживання Заявника;

    свідоцтво про народження Заявника;

    свідоцтво про шлюб (якщо Ви уклали шлюб, зареєструвавши його в уповноважених органах США, то при подачі свідоцтва про шлюб треба обов'язково перекласти його на українську мову);

    свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);

    свідоцтво про народження дітей (у разі, коли Заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);

    свідоцтво про зміну імені Заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;

    фотокартка Заявника, розміром 3Х4;

    квитанція про сплату державного мита (розмір 0,3 неоподаткованого розміру доходів громадян = 17 грн.Х0,3= 5,1 грн.)

    Під час подання заяви працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану звіряє вказані в ній відомості з поданими документами Заявника, попереджає його про встановлену законодавством відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей і про необхідність обміну паспорта громадянина України.

    Отримавши вищевказаний пакет документів, відділ РАЦС з метою підтвердження достовірності поданих документів отримує витяги щодо Заявника з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Витяги додаються до поданого Заявником пакету документів. Також, відділ РАЦС перевіряє відомості щодо Заявника в архіві по місцю проживання останнього. При необхідності, РАЦС направляє запити в архіви інших відділів РАЦС.

    Також РАЦС направляє запит до територіального органу Національної поліції за місцем проживання Заявника. Територіальний орган Національної поліції за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, у місячний строк готує та надсилає висновок про можливість зміни імені разом з усіма матеріалами до РАЦСу. На основі отриманих даних ДРАЦС протягом трьох місяців готує висновок про дозвіл змінити прізвище або відмову і направляє його Заявнику. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці, з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції.

    Підставами для відмови у наданні дозволу на зміну прізвища є:

    здійснення стосовно Заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;

    наявність у Заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;

    офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку Заявника;

    подання Заявником неправдивих відомостей.

    Інші підстави для відмови у зміні прізвища законодавством не передбачено.Відмову РАЦСу у зміні прізвища можна оскаржити до суду.

    У разі відсутності підстав для відмови, відділ РАЦС видає Заявнику Свідоцтво про зміну прізвища.

    Про державну реєстрацію зміни прізвища призовника і військовозобов’язаного РАЦС в семиденний строк після проведення державної реєстрації зміни імені військовозобов’язаних або призовників надсилає повідомлення районному (міському) військовому комісаріату, у якому Заявник перебуває на обліку, а також повідомлення до територіального органу Національної поліції України, територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання Заявника.

    Документи, які підлягають обов’язковій заміні після зміни прізвища громадянином України (на протязі 1 місяця з дня зміни прізвища):

    Паспорт громадянина України.

    Закордонний паспорт громадянина України.

    Ідентифікаційний код.

    Банківські рахунки. Відкриті банківські рахунки на минуле прізвище Заявника підлягають закриттю. На нове прізвище відкриваються нові рахунки (передбачено п. 20.2. «Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» № 492 від 12.11.2003 р., котра затверджена Постановою Правління Національного банку України).

    Військовий квиток. Військовий квиток на минуле прізвище Заявника підлягає обміну у військовому комісаріаті де Заявник перебуває на новий військовий квиток з новим прізвищем (передбачено Положенням про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу, яке затверджено Указом Президента України від 30.12.2016 р. № 582/2016).

    Зміна в установчих документах юридичної особи та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (передбачено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»).

    Зміна в документах фізичної особи-підприємця та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

    Перереєстрація платника ПДВ. У разі зміни прізвища засновника юридичної особи, перереєстрація не потрібна. У разі зміни прізвища директора юридичної особи необхідно здійснити перереєстрацію. (Передбачено п. 183.15 ст. 183 Податкового кодексу України).

    Зміна ЕЦП. Зміна ЕЦП передбачена як для Заявника так і для юридичних осіб, в яких Заявник є директором або займає іншу посаду, пов’язану з поданням податкової звітності або обміну електронними документами. ЕЦП виданий на минуле прізвище Заявника після його зміни вважається не дійсними. (Передбачено Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, який затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 р. № 557).

    Документи, які після зміни прізвища не обов’язково змінювати:

    Водійське посвідчення. У законодавстві відсутнє посилання, що у разі зміни прізвища водійські права є недійсними. При керуванні транспортними засобами після зміни прізвища під час пред’явлення водійських прав необхідно буде пред’являти й Свідоцтво про зміну прізвища. У разі, якщо особа Заявник виявить бажання замінити водійські права на нові, то така заміна відбувається Сервісним центром МВС без здачі екзаменів. (передбачено Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, котре затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1994 р. зі змінами та доповненнями).

    Документи про освіту: дипломи про середню і вищу освіту, дипломи кандидатів і докторів наук, сертифікати про проходження курсів з підвищення кваліфікації і так далі.

    Документи, що встановлюють право на майно. Наприклад, договір купівлі-продажу квартири не підлягає заміні, а залишиться в тому вигляді, в якому він і є.

    Трудова книжка. Залишається та ж сама, тільки у відділі кадрів повинні внести в неї відповідну поправку.

    Разом, з пред’явленням вищевказаних документів, необхідно пред’являти й свідоцтво про зміну прізвища.

    В той самий час, якщо під час укладання шлюбу Ви проживаєте в США, то порядок зміни прізвища інакший.

    Ось роз'яснення з цього приводу Генерального консульства України в Нью-Йорку:

    "Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного ім’я та по батькові) проводиться лише стосовно громадян України, які постійно проживають за кордоном*.

    *Громадянин України, який постійно проживає за кордоном той, хто оформив процедуру постійного місця проживання згідно чинного законодавства України та має відмітку в паспортному документі «ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В …..»

    Якщо ви бажаєте змінити власне ім'я, вам потрібно подати заяву (її зразок додаю в посиланні під своєю відповіддю) про зміну власного імені до консульської установи за місцем проживання - в межах консульського округу Генерального консульства України в Нью-Йорку (штати: Вермонт, Коннектикут, Массачусетс, Мейн, Нью-Гемпшир, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Пенсильванія, Роуд Айленд).

    Одночасно до заяви додаються наступні документи (необхідне Вам я виділив жирним шрифтом):

    • паспортний документ;
    • свідоцтво про народження заявника;
    • свідоцтво про шлюб (якщо Ви уклали шлюб, зареєструвавши його в уповноважених органах США, то при подачі свідоцтва про шлюб треба обов'язково перекласти його на українську мову);
    • свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);
    • свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
    • свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінено;
    • фотокартка заявника;
    • квитанція про сплату державного мита (державна реєстрація зміни імені згідно тарифів консульського збору, затвердженого Наказом Міністерства закордонних справ України від 23.04.2018 № 182, складає 100 дол. США у вигляді “money order”).

    Клопотання про зміну імені розглядається в тримісячний термін з дня подачі такого клопотання, цей термін може бути продовжений до шести місяців.

    Просимо врахувати, що в умовах повномасштабної російської агресії щодо України, а також введення на території України воєнного стану розгляд клопотань може затягуватись на невизначений термін.

    Для запису на прийом з метою подачі документів на зміну імені необхідно зареєструватися у системі електронного запису за посиланням: https://go.mfa.gov.ua/ (інструкція - https://ny.mfa.gov.ua/zapisatis-na-prijom).

    У разі виникнення додаткових запитань звертатись до Мусієнко Наталії Валентинівни — консул (питання міжнародного усиновлення та захисту прав усиновлених дітей-громадян України, витребування, питання РАЦС) (212) 371 5690, (212) 371 5691 - дод. 108, електронна пошта: nataliia.musiienko@mfa.gov.ua.".

    ВИСНОВОК:

    По суті, без повернення до України Ви можете змінити своє прізвище лише в закордонному паспорті.

    Втім, чи варто навіть починати ініціювати процес зміни прізвища в українських документах - велике питання. За таких обставин Ви будете вимушені довести його до кінця (принаймні в тих документах, де така зміна вважається обов'язковою), а для того прийдеться точно приїжджати до України. В іншому випадку у Вас виникнуть розбіжності у документах, які за певних обставин можуть потягнути за собою істотні проблеми у майбутньому.

    Ви повинні знати, що зміна Вашого прізвища в українських документах у разі одруження за законами США не є обов'язковою. Ви також не зобов'язані повідомляти про шлюб українську міграційну службу та українські органи реєстрації актів громадського стану.

    Не знаю напевно, чи обов'язково змінювати своє прізвище в американських документах після відповідного допису у рішенні про укладання шлюбу (очевидно це зробити необхідно, хоча саме з цього приводу рекомендую Вам отримати коротеньку консультацію в американського лоєра), але у будь якому випадку категорично не рекомендую починати змінювати його в українських документах. В такому випадку Ви можете опинитись в безвихідній ситуації:

    з одного боку, Вам треба буде довести до кінця процедуру зміни прізвища практично в усіх своїх життєво важливих українських документах, які я зазначив вище;

    з другого боку, Ви не зможете поїхати для того в Україну, оскільки в такому випадку втратите свій статус в США та право на повернення в цю країну.

    Тож у викладеній у Вашому питанні ситуації раджу отримувати новий закордонний паспорт громадянина України на Ваше старе прізвище, а проблему зміни останнього в українських документах поки що взагалі не чіпати. Принаймні до того моменту, коли Ви зможете вільно виїжджати з США та повертатись туди.

    З повагою адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, пані Марі!

    Скажіть, будь ласка, ви укладали шлюб у консульстві чи в американських державних органах? Чи маєте штамп про виїзд на постійне місце проживання до США? Чи перебуваєте на постійному консульському обліку? Ви маєте громадянство США?

    Якщо Ви одружувалися в консульстві США та при поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу вказали спільне прізвище - Вам необхідно було б у місячний термін змінити паспорт.

    Якщо Ви уклали у шлюб у американському суді чи мерії, то реєстраційні органи України не знають про Ваш шлюб та бажання мати прізвище чоловіка.

    В такому випадку змінити прізвище Ви можете будь-коли, але не на підставі свідоцтва про шлюб виданого у США, а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 915 «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи» та наказу Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні».

    Якщо Ви маєте штамп про постійне місце проживання на території США та перебуваєте на постійному консульському обліку, то змінити прізвище можете в посольстві або консульстві України у США. На жаль, якщо у Вас цього немає, тому Вам потрібно повертатися в Україну.

    Державна реєстрація зміни імені проводиться за заявою про зміну імені фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, відділом ДРАЦС за місцем її проживання.

    Процедура зміни прізвища

    1. Вам потрібно звернутися в ДРАЦС за зареєстрованим місцем проживання та надати такі документи:

    • Заява про зміну прізвища (додаток 14)
    • Ваше свідоцтво про народження;
    • Ваше свідоцтво про шлюб (на якому проставлений апостиль та нотаріальний переклад на державну мову);
    • витяг з паспорта
    • фотокартка;
    • квитанція про сплату державного мита.

    Заява про зміну прізвища подається громадянином України ОСОБИСТО у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України.

    Заява про зміну імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану розглядається у ТРИМІСЯЧНИЙ строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.

    Відділ державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції України про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені (додаток 15) або про відмову у зміні імені (додаток 16) в двох примірниках, один з яких надсилає Вам.

    У разі надання дозволу на зміну прізвища Ви у тримісячний строк від дня його надання відділом ДРАЦС можете звернутися особисто для державної реєстрації зміни імені до відділу ДРАЦС, яким складається актовий запис про зміну імені. Якщо Ви без поважних причин у зазначений строк не звернулися до відділу ДРАЦС для державної реєстрації зміни імені, дозвіл на зміну прізвища втрачає силу.

    Відмова у наданні дозволу на зміну прізвища може бути оскаржена в суді в установленому порядку.

    Отримавши свідоцтво про зміну імені, з ним та паспортом, ви звертаєтесь до міграційної служби: якщо у вас паспорт-книжечка - за місцем своєї реєстрації, якщо ID-картка - до будь-якого підрозділу служби.

    Процедура оформлення паспорта громадянина України на нове ім’я не відрізняється від процедури звичайного оформлення паспорта, більше про неї за лінком https://dmsu.gov.ua/poslugi/pasport-gromadyanina-ukrajni.html

    ОТЖЕ

    1. Якщо Ви одружувалися не в консульстві, а у державних органах США, то Україна не знатиме про Ваш шлюб і для державних органів України Ви вважитиметесь неодруженою.

    2. Змінити прізвище Ви зможете лише на території України подавши особисто документи в ДРАЦС. Якби Ви мали штамп у закордонному паспорті про МПМ у США, тоді можна було б спробувати змінити прізвище у США.

    3. Розгляд заяви про зміну прізвища може затягнутися до 6 місяців. Як правило, протягом 3 місяців Вам повинні надати висновок про надання дозволу на зміну імені. Протягом 3 місяців після отримання висновку Ви повинні повторно звернутися в ДРАЦС та змінити прізвище, інакше дозвіл на зміну прізвища втратить силу.

    4. Отримавши свідоцтво про зміну прізвища Вам потрібно змінити внутнірішній паспорт та закордонний паспорт.

    5. Проте, якщо у Вас є візи у закордонному паспорті - просіть, щоб Ваш залишили цей паспорт.

    Тепер коротко пробіжусь по Вашим питанням

    Чи є якісь варіанти зміни прізвища не виїжджаючи з Америки?

    Лише в консульстві, якщо Ви перебуваєте на постійному консульському обліку та маєте штамп ПМП в США

    У які терміни потрібно змінити прізвище?

    Якщо одружувалися не в консульстві, то можете змінити прізвище будь-коли.

    Чи можу я використовувати оба прізвища? Я читала що в Америці так можна і мене запевняють, що це не проблема. Але в українському законодавстві здається все інакше.

    Україна не знає про Ваш шлюб та новий папспорт громадянина США. Тому у відносинах з українськими державними органами Ви може використовувати дівоче прізвище. Проте в Україні Ви вважатиметесь незаміжньою.

    Якщо зміна прізвища в українських документах може бути проблематичною, то краще його зараз не змінювати і отримати новий закордонний паспорт на дівоче прізвище?

    Якщо Ви не перебуваєте на консульському обліку , то змінити прізвище Ви можете лише в Україні. Процес займе до 6 місяців. При цьому Вам потрібно двічі повертатись в Україну або весь цей час залишатись там.

    Тому можете оформити український закордонний на дівоче прізвище та використовувати його при зверненні до українських державних органів.

    Чи не буде рахуватись як порушення те, що я в американському свідоцтві про шлюб вказала, що змінюю прізвище, але не заміню документи на нові?

    Вам потрібно змінити Ваші американські документи після укладення шлюбу.

    Україна ж не знає про Ваш шлюб поки Ви його не легалізували. Тому не змінивши прізвище в українських паспортних документах Ви нічого не порушуєте

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    1.

    Перш за все, раджу не використовувати документи, головним чином, паспорти видані на ваше попереднє прізвище, не відкривати по таких документах рахунки, не перетинати кордон тощо. Так як в такому випадку ви подаєте завідомо неправдиву інформацію про себе (це прізвище вже не ваше), і людини з такими даними уже просто не існує.

    Для виїзду в Україну оформіть в консульстві України дозвіл на повернення на Ваше нове прізвище.

    Далі - про заміну прізвища в паспорті. Спершу ви мате змінити паспорт громадянина України (внутрішній паспорт) на нове прізвище і лише потім - закордонний. Посольства і консульства не оформляють внутрішні паспорти, тож можуть в вам робити лише закордонний. А для цього ви маєте подати - серед інших документів - паспорт громадянина України, оформлений на нове прізвище. Отже посольства та консульства можуть оформити закордонний паспорт з новим прізвищем, якщо ви надасте внутрішній паспорт, оформлений на нове прізвище.

    Наразі внутрішній паспорт закордоном українці можуть оформити:

    https://pasport.org.ua/centers

    НАЖАЛЬ В США ЦЕ НЕМОЖЛИВО.

    2.

    Ст.35 Сімейного кодексу України передбачає право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу:

    1. Наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами.
    2. Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище нареченого, нареченої.

    З іншого боку, статею 113 Сімейного кодексу України передбачене право на вибір прізвища після розірвання шлюбу: особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

    Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) в Україні передбачає заміну у місячний строк паспорта громадянина України. Одночасно із заміною паспорта громадянина України можна обміняти або оформити і закордонний паспорт.

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю! Давайте розглянемо ваші запитання щодо зміни прізвища після укладення шлюбу в США та оформлення відповідних документів.

    Чи є можливість змінити прізвище, не виїжджаючи з Америки?

    Так, ви можете змінити прізвище в українських документах, перебуваючи за кордоном. Проте цеможливо якщо Ви проживаєте за кордоном на постійній основі та пройти процедуру з оформлення постійного проживання. Для цього необхідно звернутися до найближчої дипломатичної установи України (посольства або консульства) в США. Вони надають послуги з оформлення нових паспортів громадянина України для виїзду за кордон (закордонних паспортів) на нове прізвище. Зверніть увагу, що для цього вам потрібно мати свідоцтво про шлюб, яке підтверджує зміну прізвища і якщо вказане свідоцтво про реєстрацію видане в США то потрібно зробити його переклад на українську мову.

    У які терміни потрібно змінити прізвище?

    Законодавство України не встановлює конкретного строку для зміни прізвища після укладення шлюбу за кордоном. Однак, рекомендується здійснити цю процедуру якомога швидше, щоб уникнути можливих розбіжностей між українськими та американськими документами. Проте погоджусь із колегами що повного проходження цієї процедури варто все ж таки повертатися в Україну.

    Чи можу я використовувати обидва прізвища?

    В Україні офіційно визнається лише одне прізвище, зазначене в паспорті громадянина України. Використання двох прізвищ одночасно не передбачено українським законодавством. Тому, якщо ви змінили прізвище після шлюбу, то рекомедую Вам оновити українські документи згідно з новим прізвищем після шлюбу.

    Чи можу я отримати новий закордонний паспорт на дівоче прізвище?

    Якщо ви офіційно не змінили прізвище в українських документах, ви можете отримати новий закордонний паспорт на дівоче прізвище. Однак, якщо у свідоцтві про шлюб зазначено зміну прізвища, рекомендується привести всі документи у відповідність, щоб уникнути можливих юридичних непорозумінь.

    Чи буде порушенням, якщо я вказала зміну прізвища в американському свідоцтві про шлюб, але не змінила документи?

    Відсутність оновлення українських документів після зміни прізвища вважається невідповідністю, але не є серйозним порушенням. Однак, для уникнення можливих труднощів у майбутньому, рекомендується оновити документи відповідно до нового прізвища.

    Тому я рекомендую

    Зверніться до українського консульства в США для отримання детальної інформації про процедуру зміни прізвища та оформлення нових документів.

    Підготуйте необхідні документи, зокрема свідоцтво про шлюб, паспорт громадянина України та інші, які можуть знадобитися.

    Оформіть новий закордонний паспорт на нове прізвище через консульство, щоб мати можливість подорожувати без перешкод.

    Отже Ви можете звернутися до консульства, за умови, що:

    у Вас оформлений дозвіл на виїзд на постійне проживання в США (на 4-5 стор. закордонного паспорта є відмітка «постійне проживання в США») або

    Ви вже змінили свій внутрішній паспорт на нове прізвище за місцем свого постійного проживання в Україні

    Ви можете подати документи на новий закордонний паспорт на нове прізвище після отримання дозволу компетентних органів України на залишення на постійне проживання за кордоном (

    Якщо ви вийшли заміж на території США, але в свідоцтві про шлюб не вказано, що Ви змінили прізвище. Який документ Ви модете надати для підтвердження факту зміни прізвища?

    Це може бути рішення суду за місцем Вашого проживання в США, в якому буде вказано, що Ви змінили прізвище внаслідок шлюбу і користуєтесь ним законно з визначеної дати. Рішення суду обов’язково має бути засвідчене в Офісі секретаря штату (Office of the Secretary of State) Апостилем (Apostille).

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Чи є якісь варіанти зміни прізвища не виїжджаючи з Америки? У які терміни потрібно змінити прізвище?Чи можу я використовувати оба прізвища? Я читала що в Америці так можна і мене запевняють, що це не проблема. Але в українському законодавстві здається все інакше.Якщо зміна прізвища в українських документах може бути проблематичною, то краще його зараз не змінювати і отримати новий закордонний паспорт на дівоче прізвище? Чи не буде рахуватись як порушення те, що я в американському свідоцтві про шлюб вказала, що змінюю прізвище, але не заміню документи на нові?

    За повідомленням Посольства України в США:

    Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного ім’я та по батькові) проводиться лише стосовно громадян України, які постійно проживають за кордоном*.

    *Громадянин України, який постійно проживає за кордоном той, хто оформив процедуру постійного місця проживання згідно чинного законодавства України та має відмітку в паспортному документі «ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В …..»

    По досягненню 16 років, ви маєте право на власний розсуд змінити своє прізвище та ім'я.

    З 14 років, ви можете змінити своє ім'я лише за згодою батьків.

    Якщо ви бажаєте змінити власне ім'я, вам потрібно подати ЗАЯВУ ( .doc , 46.08 Кб ) про зміну імені до консульської установи за місцем проживання - в межах консульського округу Генерального консульства України в Нью-Йорку (штати: Вермонт, Коннектикут, Массачусетс, Мейн, Нью-Гемпшир, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Пенсильванія, Роуд Айленд).

    Одночасно до заяви додаються наступні документи:

    • паспортний документ;
    • свідоцтво про народження заявника;
    • свідоцтво про шлюб (у разі, коли заявник перебуває у шлюбі);
    • свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);
    • свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
    • свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінено;
    • фотокартка заявника;
    • квитанція про сплату державного мита (державна реєстрація зміни імені згідно тарифів консульського збору, затвердженого Наказом Міністерства закордонних справ України від 23.04.2018 № 182, складає 100 дол. США у вигляді “money order”).

    Клопотання про зміну імені розглядається в тримісячний термін з дня подачі такого клопотання, цей термін може бути продовжений до шести місяців.

    Просимо врахувати, що в умовах повномасштабної російської агресії щодо України, а також введення на території України воєнного стану розгляд клопотань може затягуватись на невизначений термін.

    Зокрема ст. 35 Сімейного кодексу України передбачає право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу:

    1. Наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами.
    2. Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище нареченого, нареченої.

    З іншого боку, статею 113 Сімейного кодексу України передбачене право на вибір прізвища після розірвання шлюбу: особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

    Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) в Україні передбачає заміну у місячний строк паспорта громадянина України. Одночасно із заміною паспорта громадянина України можна обміняти або оформити і закордонний паспорт.

    З повагою! Успіхів Вам.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня,

    Ви повинні звернутися до консульства України за кордоном.

    Відповідно зі статею 113 Сімейного кодексу України передбачене право на вибір прізвища після розірвання шлюбу: особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

    Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) в Україні передбачає заміну у місячний строк паспорта громадянина України. Одночасно із заміною паспорта громадянина України можна обміняти або оформити і закордонний паспорт.

    У разі необхідності подання до компетентних органів Італії довідки-роз'яснення законодавства України про зміну прізвища для пояснення розбіжності у персональних даних, громадяни України, які проживають на території консульського округу Генерального консульства України в Мілані, можуть звернутися до установи з відповідною заявою.

    Окрім заповненої заяви, необхідно надати:

    • Дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон + 2 копії першої сторінки цього паспорта;
    • Оригінал свідоцтва про народження + копію (+ копію перекладу на італійську мову, у разі наявності);
    • Оригінал свідоцтва про одруження, розлучення, смерті одного з подружжя + копію (+ копію перекладу на італійську мову, у разі наявності);
    • У разі відсутності свідоцтва про одруження чи розлучення - Витяг з державного реєстру актів цивільного стану про дошлюбне прізвище + копію (+ копію перекладу на італійську мову, у разі наявності).

    Довідка видається українською мовою. За бажанням заявника довідку можна отримати також іноземною мовою.

    Довідка оформлюється як у терміновому (до 5 днів), так і у звичайному (10 робочих днів) порядку. Дату готовності довідки визначає консульська посадова особа, яка приймає документи, та видає заявнику квитанцію із зазначенням часу та дати видачі довідки.

    Вартість довідки (відповідно до затверджених тарифів консульського збору):


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA