Начните консультацию с юристом онлайн
У меня необычная ситуация. Пол года назад я решила поступить в университет, я нашла университет с программой бесплатного дистанционного обучения для детей с оккупированых территорий, через организацию «Крим-Донбасс Україна», они прислали мне договора сказав что я имею право учиться на бюджете, но один договор был контрактом на оплату обучения (оба контракта прилагаются) на что я уточнила точно ли все верно, ведь я вступаю на бюджет, мне ответили: «даний контракт є умовою для зарахування і підтвердженням потреби у виділенні додаткового бюджетного місця МОН України». После чего я заполнила контракт с уверенностью в том что буду учиться бесплатно. Через несколько месяцев меня оповестили что я зачислена, через ещё 4 дня что я должна оплатить долг за учебу. На что я сказала что на это не рассчитывала и мне это не подходит. По своей глупости я не написала заявление на отчисление, но при этом не участвовала в учебном процессе никак, так как даже не знала что делать и как посещать занятия потому что мне никто ничего не объяснил. Сейчас спустя пол года мне говорят что за несдачу сессии меня отчисляют, но я всё равно должна оплатить учебу за пол года, иначе они обратятся в суд. (Уточняю что всё это время я не находилась и не нахожусь в Украине и не имею средств для оплаты обучения) Подскажите, что я могу сделать в этой ситуации.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго вечора, пані Алевтино!
1. Провірте чи дійсно Вас зарахували на навчання. Для цього перейдіть за посиланням - https://info.edbo.gov.ua/check-person/ та оформіть виписку з ЄДЕБО
2. Подайте до ВНЗ заяву про відрахування.
3. Якщо Ви не отримували освітніх послуг та Вас змусили підписати контракт шляхом шахрайських дій, то Ви не зобов'язані сплачувати їхні послуги. Тим більше, що контракт з описками. Якщо Вам повідомлять про необхідність сплати послуг - напишіть їм претензію. Якщо справа дійде до суду, то Вам головне мати докази того, що Вас обманули (лист від ВНЗ, скріни переписок та листування)
Згідно статті 230 Цивільного кодексу України
1. Якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним.
Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.
2. Сторона, яка застосувала обман, зобов'язана відшкодувати другій стороні збитки у подвійному розмірі та моральну шкоду, що завдані у зв'язку з вчиненням цього правочину".
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Алевтина!
Ви підписали договір про навчання за рахунок видатків державного бюджету, але при тому також підписали договір про надання саме платної освітньої послуги, який передбачений у разі навчання за рахунок коштів фізичних осіб.
Бюджет передбачає безоплатне навчання для студентів — їхнє навчання фінансується з державного чи регіонального бюджету, а самі бюджетні місця виділені під потреби держави чи певного регіону.
Згідно із Законом України "Про вищу освіту" підставою для зарахування особи на навчання є виконання вимог Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти, правил прийому та укладання договору про навчання між закладом вищої освіти та вступником (за участі батьків або законних представників - для неповнолітніх вступників), в якому можуть бути деталізовані права та обов’язки сторін відповідно до типової форми, затвердженої Кабінетом Міністрів України. Цим договором не можуть обмежуватися права чи встановлюватися додаткові обов’язки здобувачів освіти, не передбачені цим Законом чи іншими актами законодавства.
Контракт — це навчання власним коштом або за рахунок компанії / організації / підприємства тощо, які зголосилися оплачувати навчання студента.
У разі зарахування на навчання за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб додатково укладається договір між закладом вищої освіти та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу для себе або для іншої особи, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати».
Виникає багато питань до ВНЗ, якщо контракт про надання освітньої послуги був умовою для зарахування і підтвердженням потреби у виділенні додаткового бюджетного місця МОН України, то де саме це бюджетне місце на якому Ви повинні були навчатись? МОН не виділило останнє?
Отже, виходить так, що ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО замість надання Вам освітньої послуги щодо дистанційного безоплатного навчання, як дитині з окупованої території, станом на зараз вимагає з Вас сплати коштів за безоплатне навчання й при тому погрожує судом.
Чи зберіглося в Вас будь яке листування із даним ВНЗ?
Я наполегливо раджу Вам для початку звернутись зі скаргою до Міністерства освіти та науки, освітнього омбудсмена та Уповноваженого з прав людини. Вже після надання Вам відповідей рухатись далі.
Відповідно до частини шостої статті 5 Закону України «Про звернення громадян» письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). Отже, електронне звернення є різновидом письмового звернення.
У зверненні громадянина має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати*. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надісланні електронного звернення не вимагається.
З урахуванням викладеного підпис громадянина в електронному зверненні може бути відсканованим, сфотографованим тощо. Звичайно опрацьовуються електронні звернення громадян, підписані з застосуванням кваліфікованого електронного підпису.
Датою подання електронного звернення є дата його реєстрації в автоматизованій системі документообігу МОН. Якщо електронне звернення надійшло на визначену електронну адресу в неробочий день та час, то датою подання такого звернення вважається наступний після нього робочий день.
Служба освітнього омбудсмена:
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини:
Міністерство освіти і науки:
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ, АЛЕВТИНО АНДРІЇВНО! На мій погляд - це відверте шахрайство і дискредитація закладу освіти в евакуації, якщо ректор цього закладу причетний до цього. А хто у Вас вимагає гроші? Навчальний заклад? Шкода, що Ви поставили свій підпис на договорі, зазначивши, що отримали його примірники Але як я розумію з печаткою у Вас жодного з двох договорів немає. Тому заклад спокійно собі викине перший договір, де підкреслено "бюджет" і буде оперувати другим договором з Вашим підписом і зазначенням, що Ви його отримали. В будь-якому разі обидва підписані договори є юридично нікчемними, адже не відповідають закону.
Вам вже було 18 років на момент укладення договору?
Відповідно до частини шістнадцятої статті 44 Закону України “Про вищу освіту”, підставою для зарахування особи на навчання є виконання вимог Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти, правил прийому та укладання договору про навчання між закладом вищої освіти та вступником (за участі батьків або законних представників - для неповнолітніх вступників), в якому можуть бути деталізовані права та обов’язки сторін відповідно до типової форми, затвердженої Кабінетом Міністрів України. Цим договором не можуть обмежуватися права чи встановлюватися додаткові обов’язки здобувачів освіти, не передбачені цим Законом чи іншими актами законодавства. У разі зарахування на навчання за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб додатково укладається договір між закладом вищої освіти та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу для себе або для іншої особи, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати.
Наведені Вами форми договору не відповідають типовій формі, затвердженій Постанові Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 р. № 735.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/735-2020-%D0%B...
Типовий договір - договір від змісту якого сторони не можуть відступати, але мають право конкретизувати його умови.
До типових належать умови, які оприлюднено у встановленому порядку як типові для договорів певного виду (частина 1 статті 630 Цивільного кодексу України). Причому типові умови можуть міститись як у типових формах цивільно-правових договорів, що прийняті відповідними органами державної влади, так і в окремому переліку для конкретного договору. Якщо у договорі не міститься посилання на типові умови, такі типові умови можуть застосовуватись як звичай ділового обороту. Значення типових умов полягає в тому, що у разі тлумачення змісту договору може бути враховано також типові умови, навіть якщо в договорі немає посилання на ці умови (частина 2 статті 637 Цивільного кодексу України).
ОТЖЕ, на мій погляд шанси стягнути з Вас будь-які кошти - практично нульові. Адже по-перше договір юридично нікчемний. По-друге, Вам не була надана освітня послуга, Ви не отримали залікову книжку, Вам не видано студентський квиток, не забезпечено навчання, не прийнято Ваші документи в оригіналах, а не в електронному вигляді, що унеможливлює можливість приступити до навчання.
При цьому зазначу, що договори № 1, 2 передбачають ДЕННУ форму навчання, а не дистанційну чи ще якусь.
В першому договорі підкреслено бюджетна форма навчання, але на жаль не вказано від руки цю умову. Тому це може по-різному бути витлумачене. Крім того, ніхто не заважає дописати це від руки самим закладом освіти, бо ж Ви не отримали копію договору - розписавшись у зворотньому. Завжди уважно читайте договори, які підписуєте. І не треба думати, що державна установа не може бути шахрайською організацією, яка Вас ошукає на підписаному договорі.
Також припускаю, що з Вами взагалі можуть спілуватися шахраї і заклад освіти тут ні до чого. Ознакою цього є пропозиція перерахувати кошти не на бюджетний казначейський рахунок закладу вищої освіти. а на рахунок третьої установи, організації чи взагалі на рахунок фізичної особи.
Наостанок, мені дуже прикро за вітчизняну юридичну науку і чинних науковців, бо якщо під цим договором дійсно поставив свій підпис професор, доктор юридичних наук, пан Бортняк В.А., то науки юридичної у нас мабуть більше немає... Бо це ганьба бути настільки некомпетентним у практичній юридичній площині, щоб отаке підписувати зі студентами. Хоча розумію, що це все може робитися ціленаправлено і свідомо, з метою досягнення шахрайської мети та імітації діяльності закладу вищої освіти й залучення контингенту студентів під приводом бюджету на комерційне навчання.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, самостійно нічого не платіть, нехай звертаються до суду, там вже можна буде побудувати лінію захисту
Порядок відшкодування коштівУ разі наявності за результатами вступних випробувань відповідно до законодавства підстав для зарахування особи для повторного здобуття вищої освіти за певним ступенем за державним або регіональним замовленням керівник відповідного вищого навчального закладу видає наказ про її зарахування до числа здобувачів вищої освіти та встановлює строк відшкодування такою особою коштів не пізніше 10 робочих днів з дня початку відповідного навчального року.Розрахунок коштів, що підлягають відшкодуванню.
Розрахунок коштів, що підлягають відшкодуванню здобувачем вищої освіти, який навчався за державним або регіональним замовленням за денною формою навчання, здійснюється за такою формулою:
S = Σ (Vі × 0,5) × ((K - Kз)/K)де S - кошти, що підлягають відшкодуванню здобувачем вищої освіти, який навчався за державним або регіональним замовленням за денною формою навчання;
Vi - середня вартість навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного здобувача вищої освіти згідно з інформацією про виконання паспорта бюджетної програми за і-тий календарний рік головного розпорядника коштів, до сфери управління якого належав вищий навчальний заклад у і-тому році і в якому особа здобувала вищу освіту за державним або регіональним замовленням за денною формою навчання минулого разу (відповідно Vi × 0,5 - середня вартість навчання одного здобувача вищої освіти протягом одного навчального семестру у і-тому календарному році).
У випадку, якщо особа вперше здобувала вищу освіту за відповідним ступенем вищої освіти за державним або регіональним замовленням у державному (комунальному) вищому навчальному закладі до запровадження програмно-цільового методу у бюджетному процесі, у зв’язку з чим відсутня інформація про виконання паспорта бюджетної програми за відповідний рік, Vi розраховується як середня вартість навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного приведеного здобувача вищої освіти за і-тий рік згідно із касовими видатками звіту про фінансово-господарську діяльність державного (комунального) вищого навчального закладу, в якому особа здобувала вищу освіту за державним або регіональним замовленням минулого разу (відповідно Vi × 0,5 - середня вартість навчання одного здобувача вищої освіти протягом одного навчального семестру);
К - загальна кількість кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (далі - трансферно-накопичувальна система), за якими особа пройшла навчання для здобуття певного ступеня освіти за попереднім місцем навчання (визначається згідно з академічною довідкою, виданою особі у встановленому законодавством порядку). Кількість кредитів трансферно-накопичувальної системи навчального семестру, у якому здобувач вищої освіти не завершив навчання і вибув з вищого навчального закладу за попереднім місцем навчання, встановлюється на рівні нормативу кредитів трансферно-накопичувальної системи на один навчальний семестр (30 кредитів трансферно-накопичувальної системи незалежно від фактичної тривалості навчання здобувача вищої освіти протягом останнього навчального семестру за попереднім місцем навчання);
Kз - загальна кількість кредитів трансферно-накопичувальної системи, за якими особу атестовано за попереднім місцем навчання і які зараховані вищим навчальним закладом за новим місцем навчання.
При цьому середня вартість навчання протягом одного навчального семестру (першого навчального семестру (і-1)-го календарного року або другого навчального семестру і-того календарного року) розраховується як 0,5 середньої вартості навчання відповідно (і-1)-го або і-того року незалежно від фактичних календарних дат початку та закінчення відповідних навчальних семестрів.
Сума коштів, що підлягають відшкодуванню здобувачем вищої освіти, який навчався за державним або регіональним замовленням за заочною (дистанційною) або вечірньою формою навчання, дорівнює 0,35 × S або 0,85 × S відповідно.
Джерелом інформації про виконання паспорта бюджетної програми за календарний рік є звіт про виконання паспорта бюджетної програми за цей рік, що міститься на офіційному веб-сайті головного розпорядника коштів.
Приклад обчислення суми відшкодування коштівНа підставі розрахунку, вищий навчальний заклад, до якого особу зараховано для повторного здобуття вищої освіти за державним або регіональним замовленням, не пізніше трьох робочих днів з дня її звернення, надає такій особі розрахунковий документ для відшкодування коштів. При цьому сума коштів, отримана в результаті розрахунку, збільшується на коефіцієнт, що дорівнює добутку офіційно встановлених коефіцієнтів інфляції на відповідний календарний рік, що визначений за період від дати відрахування особи з вищого навчального закладу до 1 січня року, в якому особу зараховано для повторного здобуття вищої освіти за державним або регіональним замовленням.
Реструктуризація відшкодування коштівКерівник вищого навчального закладу, до якого особу зараховано для повторного здобуття вищої освіти за державним або регіональним замовленням, може самостійно реструктуризувати відшкодування коштів та встановити строк їх відшкодування протягом поточного навчального року за вмотивованою заявою особи з урахуванням її матеріального стану. При цьому перший платіж повинен становити не менше 50% загального розміру коштів, що підлягають відшкодуванню.
Відшкодування особою коштів до державного або місцевого бюджету здійснюється у встановленому законодавством порядку.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Дуже дивна ситуація, яка трапилася явно через не дуже совісну поведінку працівників закладу освіти. По факту, Ви підписалися під договором про надання платної освітньої послуги, що дивно. Наразі звісно не рекомендую Вам щось оплачувати, адже договір було укладено під впливом обману, нехай подають до суду.
Подайте до закладу освіти заяву про відрахування та повідомлення, що Ви не збираєтеся нічого оплачувати, а договір про надання платної освітньої послуги можна вважати недійсним.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)
Стаття 230. Правові наслідки вчинення правочину під впливом обману
1. Якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним.
Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.
2. Сторона, яка застосувала обман, зобов'язана відшкодувати другій стороні збитки у подвійному розмірі та моральну шкоду, що завдані у зв'язку з вчиненням цього правочину.
З повагою! Успіхів Вам.
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Звертайтесь зі скаргами до інституцій, які контролюють, оцінюють і перевіряють ВНЗ.
Зокрема НАЗЯВО аналізує якість освітнього процесу, а ДСЯО – контролює дотримання вимог законодавства про освіту.
НАЗЯВО:
ДСЯО:
Служба освітнього омбудсмена:
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини:
Національне агентство з питань запобігання корупції: