Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день! Чи можливо наразі продавати авто через комісійний договір від юридичної особи ТОВ на фізичну особу? Які ризики виникають для нас, як продавця(ТОВ)? Бази в сервісних центрах не працюють, то не зрозуміло, як можна переоформити авто.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Згідно статті 1011 ЦКУ За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Слід зазначити, що комісіонер виступає перед третіми особами як власник товару. Укладаючи договір з третіми особами від свого імені як самостійний розпорядник товару, комісіонер передає покупцеві право власності незважаючи на те, що він не є власником проданого товару. За комітентом право власності на комісійне майно зберігається до того часу, поки воно не продано комісіонером i не перейшло у власність третіх осіб.
Тобто, по комісійному договору Ви укладете угоду з компанією комісіонером, яка буде спочатку шукати покупця. Потім комісіонер повинен буде від свого імені укласти договір купівлі-продажу авто в нотаріуса або в сервісному центрі МВС з подальшим переоформленням авто на покупця.
Саме оформлення договору комісії не пердбачає переходу права властності. Повноцінним продажем буде лише укладення договору купівлі-продажу в нотаріуса або в сервісному центрі МВС.
На жаль, у зв’язку зі збоєм у роботі деяких державних реєстрів сервісні центри МВС з 20 грудня 2024 року вимушені призупинити надання окремих реєстраційних послуг з транспортними засобами, повʼязаних зі зміною власника:
Також тимчасово не надаються послуги уповноваженим представникам, які звертаються для отримання послуг в інтересах інших осіб за нотаріальною довіреністю.
Тому, Ви можете укласти договір комісії незважаючи на призупинення роботи Реєстрів. Комісіонер може знайти покупця та оформити договір купівлі-продажу в нотаріуса, але повноцінно переоформити авто (змінити техпаспорт) вдасться лише після того, як запрацюють реєстри.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитро!
Одним з видів посередницьких договорів, поряд з агентським договором та договором доручення, є договір комісії.
За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ст. 1011 ЦК України).
Отже, сторонами договору комісії є комітент і комісіонер. Ними можуть бути будь-які юридичні та фізичні особи. Водночас не є стороною комісії третя особа, із якою комісіонер укладає правочини на користь комітенту.
Істотними умовами договору комісії, за якими комісіонер зобов'язується продати або купити майно, є умови про це майно та його ціну (ч. 3 ст. 1012 ЦК України).
Тобто, предметом договору комісії є вчинення комісіонером одного чи кількох правочинів від свого імені, але за рахунок та за дорученням комітента.
При цьому, слід зауважити, що відповідно до ст. 1014 ЦК України, комісіонер зобов'язаний вчиняти правочини на умовах, найбільш вигідних для комітента, і відповідно до його вказівок. Якщо у договорі комісії таких вказівок немає, комісіонер зобов'язаний вчиняти правочини відповідно до звичаїв ділового обороту або вимог, що звичайно ставляться. Якщо комісіонер вчинив правочин на умовах більш вигідних, ніж ті, що були визначені комітентом, додатково одержана вигода належить комітентові.
Ціна договору комісії (комісійна плата) врегульована у ч. 1 ст. 1013 ЦК України, відповідно до якої, комітент повинен виплатити комісіонерові плату в розмірі та порядку, встановлених у договорі комісії. Також, Якщо комісіонер поручився за виконання правочину третьою особою, він має право на додаткову плату. Якщо договором комісії розмір плати не визначений, вона виплачується після виконання договору комісії виходячи зі звичайних цін за такі послуги. Якщо договір комісії не був виконаний з причин, які залежали від комітента, комісіонер має право на комісійну плату на загальних підставах. У разі розірвання або односторонньої відмови від договору комісії комісіонер має право на плату за фактично вчинені дії (ч.ч. 2 - 5 ст. 1013 ЦК України).
Комісіонер також має право на відшкодування витрат, зроблених ним у зв'язку з виконанням своїх обов'язків за договором комісії, зокрема у випадку, якщо він або субкомісіонер вжив усіх заходів щодо вчинення правочину, але не міг його вчинити за обставин, які від нього не залежали (ст. 1024 ЦК України).
Також, комісіонер має право відраховувати належні йому за договором суми з усіх грошових коштів, що надійшли до нього для комітента, якщо інші кредитори комітента не мають переважного перед ним права на задоволення своїх вимог із грошових коштів, що належать комітентові (ст. 1020 ЦК України).
Строк договору комісії. Договір комісії може бути укладений на визначений строк або без визначення строку (ч. 1 ст. 1012 ЦК України).
Форма договору комісії. За загальним правилом договір комісії вчиняється у простій письмовій формі (ст. 208 ЦК України), проте сторони можуть за своєю волею можуть вчинити такий правочин і у нотаріальній формі (ч. 4 ст. 209 ЦК України).
Комісіонер не відповідає перед комітентом за невиконання третьою особою договору, укладеного з нею за рахунок комітента, крім випадків, коли комісіонер був необачним при виборі цієї особи або поручився за виконання договору (делькредере). У разі порушення третьою особою договору, укладеного з нею комісіонером, комісіонер зобов'язаний негайно повідомити про це комітента, зібрати та забезпечити необхідні докази. Комітент має право вимагати від комісіонера відступлення права вимоги до цієї особи (ч. ч. 3, 4 ст. 1016 ЦК України).
Майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента (ст. 1018 ЦК України). Проте, комісіонер має право для забезпечення своїх вимог за договором комісії притримати річ, яка має бути передана комітентові. У разі оголошення комітента банкрутом комісіонер вважається заставодержателем притриманої ним речі (ст. 1019 ЦК України). Разом з тим, комісіонер відповідає перед комітентом за втрату, недостачу або пошкодження майна комітента (ст. 1021 ЦК України).
Варіант – укладання договорів з відстроченою реєстрацією. Це договір під зобов'язання, що покупець переоформить авто після того, як запрацює ця послуга.
Тобто, укласти угоду Ви можете зараз, а офіційно новий власник оформить авто на себе у сервісному центрі – згодом. Проте, все ж таки залишається ризик того, що новий власник цього не зробить та авто залишеться на обліку на ТОВ.
Отже, на Вашому місті я би почекав, допоки реєстри МВС не почнуть працювати, а вже потім продавати авто. Якщо ж Ви маєте 100% впевненість в тому, що новий власник однозначно переоформить авто на себе після того, як запрацюють реєстри, можете укладати таку угоду зараз. Тож, в кінцевому варіанті все залежить від добросовісності комісіонера та покупця.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
У зв’язку зі збоєм у роботі деяких державних реєстрів сервісні центри МВС з 20 грудня 2024 року вимушені призупинити надання окремих реєстраційних послуг з транспортними засобами, повʼязаних зі зміною власника:
---
Порядок оформлення угоди з купівлі-продажу автомобіля не відрізняється складністю, але потрібно врахувати всі нюанси і підготувати потрібні документи, правильно оформити договір, провести оцінку. Продаж авто може проводиться різними способами - як шляхом укладення нотаріального або комісійного договору про купівлю-продаж, так і оформлення подібного договору в територіальному сервісному центрі МВС.
На сьогоднішній день продаж автомобіля можна оформити будь-яким з трьох способів.
За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити одну або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ч. 1 ст. 1011 ЦКУ).
За договором комісії на продаж авто комісіонер зобов'язується за дорученням комітента за плату продати транспортний засіб.
Процедура полягає в залученні до процесу третьої, юридичної особи, комісіонера. Власник передає комісіонеру машину для реалізації, після успішного заключення угоди власник отримує гроші, покупець – машину, компанія - оплату за роботу, зазвичай у відсотках від ціни.
Рішення продати машину через комісіонера забезпечує власнику дотримання результату без докладання зайвих зусиль. На час пошуку клієнтів не потрібно турбуватися про збереження технічного стану та зовнішнього вигляду автівки, все це, включно з місцем на парковці, яка знаходиться під охороною, надає автосалон. Для обох сторін угоди посередник є особою, що несе відповідальність за прозорість та безпеку. Для продавця – забезпечуючи перевірку платоспроможності покупця та виключаючи можливих аферистів, для покупця – перевіряючи документи власника, стан автівки. Співробітництво включає такі етапи:
Оплата послуг посередника відбувається лише після підписання угоди купівлі-продажу. В залежності від початкового договору винагорода може складати відсоток від загальної вартості або мати вигляд фіксованої суми.
Оскільки розпоряджання майном (активами) підприємства здійснюється засновниками або їхніми уповноваженими особами, рішення про продаж автомобіля та порядок продажу встановлюється наказом директора або іншої уповноваженої особи.
КОМІСІЙНИЙ МАЙДАНЧИК ДОПОМОЖЕ ВАМ УНИКНУТИ РИЗИКІВ ТА НАДАСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЮ ПРО ПОРЯДОК ПЕРЕРЕЄСТРАЦІЇ АВТО В НИНІШНІХ УМОВАХ (ПРАЦЮЮТЬ З СЕРВІСНИМИ ЦЕНТРАМИ МВС).
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)
Стаття 1011. Договір комісії
1. За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Стаття 1012. Умови договору комісії
1. Договір комісії може бути укладений на визначений строк або без визначення строку, з визначенням або без визначення території його виконання, з умовою чи без умови щодо асортименту товарів, які є предметом комісії.
2. Комітент може бути зобов'язаний утримуватися від укладення договору комісії з іншими особами.
3. Істотними умовами договору комісії, за якими комісіонер зобов'язується продати або купити майно, є умови про це майно та його ціну.
Якщо є можливість, все таки порадив би спробувати дочекатися відновлення функціонування Реєстру. Тільки проведення угоди із внесенням змін до Реєстру зменшує будь-які ризики до нуля. Це й, зокрема, перевірка наявності арешту, застави і так далі. Тому моя порада - дочекатися відновлення роботи Реєстрів.
Іншим офіційним механізмом, який доступний в умовах призупинення дії Реєстру - укладення договору купівлі-продажу із відстроченням реєстрації у сервісних центрах МВС. Однак від ризику НЕ переоформлення авто це мало рятує.
Інший варіант - продаж авто по "техпаспорту", що я НЕ рекомендував би робити, адже власник авто фактично не змінюється.
Тому два варіанти:
1. Чекати відновлення роботи Реєстру.
2. Укласти у нотаріуса договір купівлі-продажу із відстроченням реєстрації у сервісних центрах МВС.
З повагою! Успіхів.!