Задайте вопрос юристу

893 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 22 января 2025, вопрос №125940

При каких обстоятельствах суд может лешить родительских прав

При каких обстоятельствах и основаниях суд может лешить родительских прав? Буду благодарен вашему ответу.

Ответы юристов (7)

    Лисак Ангеліна
    Лисак Ангеліна день назад

    Юрист, г. Киев, 4 года опыта

    Відповідно до ст. 164 Сімейного кодексу мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

    1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

    2) ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;

    3) жорстоко поводяться з дитиною;

    4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

    5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

    6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.

    Відповідно до статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони:

    1. Не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.
    2. Ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
    3. Жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо).
    4. Є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками).
    5. Вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (примушення до праці або використання праці дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, використання праці, що спричиняє істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, використанням дитячої праці в шкідливому виробництві тощо), примушують її до жебракування та бродяжництва (систематичне випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб тощо).
    6. Засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

    Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:

    • не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
    • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
    • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
    • не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
    • не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
    • не створюють умов для отримання нею освіти.

    Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками (пункт 16 Постанови Пеленуму Верховного суду України від 30.03.2007 № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав").

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович день назад

    Юрист, г. Львов, 9 лет опыта

    Доброго вечора. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття. Підстави для позбавлення батьківських прав подані вичерпно, хоча і з використанням понять "жорстоко" та "ухиляються", які належить оцінити суду.

    Батько вважатиметься таким, що ухиляється від обов'язку з вихованню дитини, якщо він ні усно, ні письмово не спілкується з нею, не проявляє про неї батьківської турботи, хоча має таку можливість. Жорстока поведінка щодо дитини можу полягати в тілесних покараннях, мордуванні голодом, психічному насильстві, споюванні алкоголем, втягування у вживання наркотиків тощо. Експлуатацією дитини можна вважати залучення ї до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю.

    Костюк Любовь Тарасовна
    Костюк Любовь Тарасовна день назад

    Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта

    Доброго дня, позбавить батьківських прав доволі складна процедура, пару місяців тому винесли рішення, я представляла інтереси відповідача. Справа тривала 8 місяців, тому обставин, які вказані в Сімейному кодексі не достатньо для надання вам відповіді. Для того щоб вас проконсультувати з даного питання потрібно знати всі обставини.

    • Сергей Клиент 3 часа назад

      як я можу с вами звязатися щоб уточнити обставини?

      • Лисак Ангеліна
        Лисак Ангеліна 3 часа назад

        Юрист, г. Киев, 4 года опыта

        Зі мною можете зв'язатись по контактам, вказаним в моєму профілі. Я займаюсь справами щодо позбавлення батьківських прав.

      • Костюк Любовь Тарасовна
        Костюк Любовь Тарасовна 2 минуты назад

        Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта

        Зверніться через сайт або в чаті, ми не маємо право надавати свої контакти.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA