Начните консультацию с юристом онлайн
Підприємство на даний момент має статус критично важливого, з бронюванням 50 відсотків, які заброньовані через Дію. Попередньо перед введенням бронювання через Дію було отримано рішення про критичність через Мінекономіки України. Термін згідно закону до 28.02.25. Чи потрібно людям, які на даний момент заброньовані і не є обмежено придатними проходити ВЛК, йшовши самим у ТЦК чи ні. Фактично ті самі 50 відсотків з високою вірогідністю продовжить компанія бронювати, оскільки підтвердить статус критичності. І якщо так, то яка безпечна процедура повинна бути?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, пане Андрію!
Самостійного обов'язку йти до ТЦК та проходити ВЛК у Вас немає, адже згідно пункту 69 постанови КМУ 560 На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.
Крім того, згідно пункту 63 постанови КМУ 560 ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНІ, У ЯКИХ СТРОК ДІЇ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ, НА ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД НЕ ЗАВЕРШИВСЯ, НА МЕДИЧНИЙ ОГЛЯД НЕ НАПРАВЛЯЮТЬСЯ, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
Відповідно до п.27 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час для бронювання підприємство подає через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/bronyuvannya-pracivni... список, в якому зазначаються такі відомості щодо військовозобов’язаного:
ОТЖЕ, як бачите, для бронювання ВЛК вказувати не потрібно.
Тобто, якщо Ви перебуваєте на військовому обліку, працюєте на критичному підприємстві, уточнили дані, не перебуваєте у розшуку, то Вас повинні забронювати незалежно від того пройдете Ви ВЛК чи ні.
Проте, якщо Ви захочете самостійно пройти медичний огляд, то краще йти до ТЦК поки у Вас є право на відстрочку (до 28 лютого), адже в такому випадку Вас не мають права мобілізувати. Щоб безпечно це зробити - станьте в електронну чергу до ТЦК, де перебуваєте на обліку.
До ТЦК потрібно прибути з військово-обліковим документом, Витягом про бронювання та роздрукованим е-ВОД з Резерв+
В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо після ВЛК Вас визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.
Найбільший ризик такого проходження ВЛК заключається в тому, що Вам можуть вручити повістку на уточнення даних на 1 березня і якщо у Вас не буде оформленого бронювання, тоді Вам можуть вручити повістку на відправку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Киев, 24 года опыта
Общаться в чатеДобрий день!
Щодо проходження ВЛК, це дискусійне питання. Особисто я вважаю, що ініціювати проходження ВЛК не потрібно, оскільки обов'язку проходження ВЛК без виклику, в законодавстві немає. А пройдете ВЛК, це пряма дорога до мобілізаційного розпорядження.
Крім того, жодних вимог щодо проходження ВЛК для бронювання, теж немає.
Юрист, г. Киев, 3 года опыта
Общаться в чатеВітаю, Андрій!
Так, якщо Ви є військово зобов'язаним зі статусом обмежено придатного - Ви ЗОБОВ'ЯЗАНІ перепройти ВЛК, зважаючи на наступне:
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон 3621) встановлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медогляду з метою визначення придатності до військової служби.
У разі невиконання обов'язку стосовно проходження повторного ВЛК, на Вас може бути накладено штраф та оголошено у "розшук" ТЦК.
Тут варто звернути увагу на нововедення законодавства, а саме: відповідно до ст. 29. Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" : "Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
перебуває на військовому обліку;
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
не перебуває у розшуку."
Як безпечно пройти ВЛК?
Оскільки Ви маєте бронювання, то Ви можете самостійно з'явитися до ТЦК і пройти ВЛК. За наявності бронювання вони Вас НЕ МОБІЛІЗУЮТЬ!
Тому раджу Вам пройти ВЛК поки є бронювання.
З повагою, юрист Аліна Алієва.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Андрію!
Обмежено придатні однозначно не мають обов'язку йти до ТЦК самостійно для того, аби отримати повістку на переогляд ВЛК. Тим паче, ця вимога не стосується військовозобов'язаних, які не мають відповідного статусу.
Закнодавством визначено обов'язок саме ТЦК направляти військовозобов'язаних на проходження комісії, як обмежено придатних, так і придатних до проходження служби.
Згідно із Постановою КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
"1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів".
Статтею 22 Закону України "Про мобіліаційну підготовку та мобілізацію" визначено наступне:
1. Громадяни зобов’язані:
"з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов’язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду".
Не бачу жодних проблем із бронюванням, оскільки останнє взагалі не пов'язано із проходженням військовозобов'язаних ВЛК.
Згідно пункту 29 Постанови КМУ №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час":
29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
Відповідно до пункту 27 вищезгаданої Постанови:
У списку на бронювання зазначаються такі відомості щодо:
2) військовозобов’язаного:
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Підприємство на даний момент має статус критично важливого, з бронюванням 50 відсотків, які заброньовані через Дію. Попередньо перед введенням бронювання через Дію було отримано рішення про критичність через Мінекономіки України. Термін згідно закону до 28.02.25. Чи потрібно людям, які на даний момент заброньовані і не є обмежено придатними проходити ВЛК, йшовши самим у ТЦК чи ні. Фактично ті самі 50 відсотків з високою вірогідністю продовжить компанія бронювати, оскільки підтвердить статус критичності. І якщо так, то яка безпечна процедура повинна бути?
Неоднозначне питання. Нещодавно читав в мережі інформацію, що всі, хто були обмежено придатні та не пройдуть ВЛК до 04.02.2025, автоматично матимуть порушення правил військового обліку, що буде відображено у Резерв+. Це, як Ви розумієте, пряма перепона щодо Вашого бронювання. Інформація звісно з роду фантастики, але тим не менше.
Звертаю увагу на постанову КМУ від 14.01.2025 № 36, якою передбачається, зокрема, розв'язання проблеми із 72-годинною паузою, необхідною для переведення працівника на спеціальний військовий облік, під час якої він залишався без відстрочки.
Відтепер, з 22 січня до 1 березня 2025 року підприємства, які підтвердили свій статус критично важливих, можуть подавати списки на нове бронювання. Це дозволяє анулювати попереднє бронювання (чинне до 28 лютого) та одразу оформити нове — без жодних перерв. Такі заяви будуть опрацьовувати протягом одного дня.
Щоб "перебронювати" працівників, не очікуючи 28 лютого 2025 року, потрібно:
1) підтвердити критичність за новими Критеріями.
2) анулювати попереднє бронювання працівника;
3) подати заяву на бронювання (у такому випадку не потрібно буде очікувати 72 години).
На мій погляд, Ви ускладнюєте собі життя. Закон дійсно не передбачає того, що Ви маєте звернутися особисто. Але що Ви будете робити, якщо у Вас з'явиться повідомлення про порушення правил військового обліку? Вірно, йти до ТЦК та вирішувати питання там. То чому краще не зробити цього заздалегідь, тим паче, що після останніх змін до процедури бронювання.
Я все таки прихильник тої думки, що кожна особа самостійно несе відповідальність за себе, у тому числі з питань військового обліку. А тому чекати від ТЦК повістки не варто. Повістки може не бути, але будуть представники ТЦК на блокпостах.
Відповідно до п. 2 прикінцевих та перехідних положень закону № 3621-IX громадяни, які мають висновок про обмежену придатність протягом 9 місяців, тобто до 4 лютого 2025 року, підлягають повторному медичному огляду з метою визначення ступеню придатності до військової служби.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2024, № 22, ст.196)
II. Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон набирає чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Рекомендую ознайомитися з моїм дописом щодо ситуації з обмежено придатними: https://uristy.ua/ua/blogs/obmezeno-pridatni-pereo...
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеПане, Андрію, так як Ви не є обмежено придатним - Вам взагалі за ВЛК не потрібно хвилюватись.
Якщо Ви не отримаєте повістки, то самостійного обов'язку проходити ВЛК у Вас немає.
Час від часу оновлюйте Резерв+ і якщо там все добре, то Вам продовжать бронювання через ДІЮ без особистого відвідування ТЦК.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ВАМ НЕ ПОТРІБНО ПРОХОДИТИ ВЛК ДЛЯ ПРОДОВЖЕННЯ БРОНЮВАННЯ.
Після змін у 2024 році проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для бронювання від мобілізації більше не є обов'язковим для всіх випадків. Оновлені норми мобілізаційного законодавства чітко вказують, що військовозобов'язані, які працюють на підприємствах критичної інфраструктури та мають офіційне бронювання, не зобов'язані проходити ВЛК, щоб отримати відстрочку від мобілізації.Однак є винятки: якщо військовозобов'язаний не проходив ВЛК при статусі "обмежено приданий до військової служби" або його висновки не є актуальними (висновки про тимчасову непридатність з переглядом дійсні до 1 року), у такому разі доведеться знадобитися пройти комісію для додержання правил ведення військового обліку.
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Згідно пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Отже, у разі отримання направлення Вам необхідно буде пройти ВЛК.
Ваше бронювання буде продовжено за умови:
Ви перебуваєте на військовому обліку та маєте військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі);
Ви уточнили дані щодо перебування на військовому обліку відповідно до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку;
Ви не перебуваєте у розшуку.
У розшук військовозобов'язаний може потрапити, якщо він порушив правила військового обліку. Приклади таких порушень:
Оскільки наявність бронювання не надає Вам права порушувати правила військового обліку та мобілізаційне законодавство моя Вам порада - НЕ ІГНОРУЙТЕ ПОВІСТКИ ТЦКСП. Наслідки такого ігнорування зазначені вище.