Задайте вопрос юристу

891 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Автомобильное право, 23 января 2025, вопрос №126018 500₴

Особа з довіреністю продала машину, прийшов штраф власнику

Доброго дня, ситуація наступна:
Декілька років назад, мій батько вирішив подарувати мені машину. Як виявилося, оформити на себе він її не міг, через заборгованість по аліментам. Таким чином, я отримала у власність машину яку бачила лише 1 раз. Всі документи залишилися у нього, не контактуємо з тих пір.
Сьогодні отримала повідомлення в приват 24, та превірила свої дані в реєстрі боржників, скріншоти надано нижче.
Авто він продав якийсь час назад, так як на нього оформлена довіреність. Я не знала що без присутності власника таке можливо, але це моя провина.
Що я можу зробити в даній ситуації? Як дізнатися що за штраф і як відмовитися від прав на власність ?

Ответы юристов (3)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня,

    Хто несе відповідальність, водій чи власник транспортного засобу?

    Згідно статті 122 КУпАП, суб’єктом вищезазначених правопорушень є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення.

    Втім, відповідно до ст. 14-1 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.

    Важливо! Якщо є обставини, які свідчать про вчинення порушення, іншою особою, власник транспортного засобу може протягом десяти днів з дня вручення йому постанови повідомити про ці обставини (наприклад, транспортний засіб знаходився у володінні чи користуванні іншої особи, вибув з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб тощо) орган або посадову особу, що прийняла постанову про накладення адміністративного стягнення. На період з’ясування та перевірки виконання постанови зупиняється до моменту встановлення особи, яка вчинила зафіксоване правопорушення.

    Зверніть увагу! Для уникнення надходження постанови власнику, а не водію, який вчинив адміністративне правопорушення рекомендується своєчасно внести відомості про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

    Де можна дізнатися про наявність штрафу за порушення, зафіксоване в автоматичному режимі

    Отримати відомості про наявність адміністративного стягнення або сплатити штраф за порушення ПДР можна декількома способами:

    • за посиланням і QR-кодом, які містяться на лицьовому боці постанови, можна перейти на адресу вебсайту в мережі Інтернет для ознайомлення із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент учинення адміністративного правопорушення та постановою в електронній формі;
    • на сервісі перевірки адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху за посиланням. Для здійснення пошуку необхідно обов’язково вказати два параметри: номерний знак транспортного засобу, а також серію та номер постанови або інформацію про власника транспортного засобу (РНОКПП/серію та номер паспорта громадянина України/серію та номер посвідчення водія/серію та номер свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу);
    • у застосунку «Штрафи ПДР» (є в AppStore та GooglePlay) і телеграм-боті «Штрафи ПДР»;
    • на вебпорталі електронних послуг «ДІЯ»;
    • у кабінеті водія за посиланням.
    Строки і порядок виконання постанови про накладення штрафу

    Згідно зі ст. 300-1 КУпАП у разі сплати відповідальною особою, зазначеною у частині першій статті 14-2 КУпАП, або громадянином (резидентом) України, який ввіз на територію України транспортний засіб, зареєстрований за межами України, 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), така постанова вважається виконаною.

    Постанова про накладення адміністративного стягнення за порушення зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), також вважається виконаною у разі сплати штрафу за повідомленням про притягнення до адміністративної відповідальності, залишеним уповноваженою посадовою особою на місці вчинення правопорушення на лобовому склі транспортного засобу, у тому числі шляхом сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вчинення відповідного правопорушення.

    Згідно зі ст. 291 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.

    ᛫У разі несплати штрафу особами, зазначеними у частині першій цієї статті, протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сферах безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів така постанова підлягає примусовому виконанню.

    ᛫У разі оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за правопорушення у сферах безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів перебіг строків, визначених цією статтею, зупиняється до розгляду скарги.

    ᛫Відповідальність за порушення ПДР, що були зафіксовані в автоматичному режимі, передбачена ст.14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    Законодавець передбачив два варіанти оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення: 1) Позасудовий порядок; 2) Судовий порядок.

    Що стосується позасудового порядку, то особа, яка отримала постанову про накладення адміністратвиного стягнення, може її «скасувати» шляхом звернення до Департаменту патрульної поліції впродовж 20 днів з моменту отримання оскаржуваної постанови.

    Який порядок оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення?

    Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено до вищестоящого органу (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд.

    В ст. 289 КУпАП зазначено, що скаргу на постанову по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, потрібно подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили.

    В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

    Дерій Владислав Олегович
    100%

    Доброго дня!

    Як батько подарував Вам атомобіль - через нотаріуса чи в сервісному центрі МВС?

    Якщо машина була оформлена на Вас , то Ваш батько не міг продати Ваше без Вашого відома!

    Для формального переходу права власності на автомобіль необхідно оформити договір купівлі-продажу або будь-який інший, який передбачає перехід права власності на автомобіль, та провести перереєстрацію в сервісному центрі МВС. Тільки такі дії означають формальну зміну власника автомобіля.

    Видача довіреності не означає передачу власності на автомобіль. Це лише право користуватися та розпоряджатися автомобілем (якщо це передбачено).

    Тому, якщо по документам Ви є власником авто, а людина, якій батько (якимось чином) передав авто по довіреності - лише користувач, то всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть надходити Вам.

    Тому дізнайтесь у батька контакти користувача авто та вимагайте, щоб він переоформив авто на себе або спробуйте повернути авто собі у власність.

    Якщо контакти не збереглися, то:

    1. Спробуйте знайти користувача авто за допомогою страхових компаній. На сторінці МТСБУ https://policy-web.mtsbu.ua/?md=4F1A56C292E612D979... за номером автомобіля можна перевірити наявність поліса ОСЦВ, оформленого на автомобіль, та контакти страхової компанії. Координат людини, яка оформляла страховий поліс система не покаже, але видасть контакти фірми, з якою укладено договір. Зверніться до страховиків, залишивши свої контакти, з проханням зв'язатися з власником поліса. Повідомте, що якщо користувач авто не зв'яжиться з Вами Ви як власник - переоформите авто на іншу людину або знімите авто з місця реєстрації.

    2. Переоформіть авто через ДІЮ на когось із своїх родичів https://www.epravda.com.ua/publications/2024/01/16... Ваш родич як новий власник матимете техпаспорт та нові номера (за бажанням) і зможе подати авто в розшук.

    3. Ви самі можете подати авто розшук через 102 або онлайн https://www.npu.gov.ua/onlajn-zvernennya

    4. Ви можете просто здійснити вибракування транспортного засобу https://hsc.gov.ua/index/poslugi/poslugi-pov-yazan... Після вибракування транспортного засобу відновлення реєстрації буде неможливе. Вам штрафи приходити вже не будуть, а поліція відбере авто у користувачів. І поновити реєстрацію буде дуже складно, навіть, в судовому порядку.

    Загалом у Вас досить цікава ситуація, адже якщо батько фіктивно передав авто іншій особі, то Ви до сих пір вважаєтесь власником авто і можете повернути його собі у користування. Але, у Вашій ситуації потрібно розбиратись детальніше.

    Перевірте інформацію щодо авто в кабінеті водія https://e-driver.mvs.gov.ua/login

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Вікторія!

    Декілька років назад, мій батько вирішив подарувати мені машину. Як виявилося, оформити на себе він її не міг, через заборгованість по аліментам. Таким чином, я отримала у власність машину яку бачила лише 1 раз. Всі документи залишилися у нього, не контактуємо з тих пір.

    Як саме батько подарував Вам авто? Договір дарування? Якщо так, то як це стало можливим за умови того, що авто не було оформлено на батька?

    Чи батько купив авто та оформив останнє на Вас?

    Сьогодні отримала повідомлення в приват 24, та превірила свої дані в реєстрі боржників, скріншоти надано нижче.Авто він продав якийсь час назад, так як на нього оформлена довіреність. Я не знала що без присутності власника таке можливо, але це моя провина.

    Тобто, власником авто є Ви і, Ви ж видали на ім'я батька довіреність із правом продажу?

    Що я можу зробити в даній ситуації? Як дізнатися що за штраф і як відмовитися від прав на власність?

    Потрібно спочатку розібратись із попередніми питаннями, аби надалі можна було прийти до якогось висновку.

    Як варіант Ви можете відкликати довіреність, яку видали батьку та подати авто у розшук.

    Особа, яка видала довіреність, за винятком безвідкличної довіреності, може в будь-який час скасувати довіреність або передоручення. Відмова від цього права є нікчемною (стаття 249 Цивільного кодексу України).

    Порядок скасування довіреності визначений главою 4 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5. Відповідно до Порядку, скасування довіреності здійснюється нотаріусом або завідувачем державного нотаріального архіву за заявою особи, яка видала довіреність.

    Про скасування довіреності або передоручення нотаріус чи завідувач державного нотаріального архіву робить відмітку на примірнику довіреності, що зберігається у справах нотаріуса чи архіву, а також у реєстрі для реєстрації нотаріальних дій. Напис про скасування довіреності або передоручення також робиться на примірнику довіреності особи, яка її видала, якщо такий примірник у неї є. У такому разі примірник з написом разом із заявою особи додається до примірника, що зберігається у справах нотаріуса чи архіву.

    Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, повинна негайно повідомити про це представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність (стаття 249 Цивільного кодексу України). Повідомлення про скасування довіреності може бути оформлено нотаріусом згідно з Порядком, зокрема шляхом передавання відповідної заяви.

    Припинення дії довіреності підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей у порядку, встановленому Положенням про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2006 № 111/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.12.2006 за № 1378/13252.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA