Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
У меня 30ая неделя беременности. Врач предлагает оформить декретный отпуск. Я буду работать как ФОП (3 категории без наёмных сотрудников) ещё месяц и хочу снова начать работать через 3 месяца. Планировала получать денежную помощь от Фонда социального страхования за этот период.
Вопросы
1. Можно ли (и как, если да) оформить эту помощь на 91 день вместо 126?
2. Имею ли я, как ФОП, право получать денежную выплату и при этом работать/иметь доход, или одно исключает другое?
3. Правильно ли я понимаю, что во время всего срока стоит продолжать платить ЕСВ и ЕН 5% (от 0 дохода) и присылать декларации (ничего дополнительно платить/подавать не надо)?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Харків, 26 років досвіду
Помощь по беременности и родам работающим мамам выдаётся на основании больничногл и листа и она по сути является компенсацией потерянного за это время заработка. Поэтому Вы сами решаете с врачом дату ухода в декретный отпуск. Прервать его и начать работу с получением дохода - это тоже Ваше право, но получать выплаты по больничном листу с одновременным получением доходов от ФЛП нельзя. Есв надо оплачивать независимо от получения дохода, поэтому во время нахождения в декретом отпуске надо оплачивать минимальный страховой взнос и подавать ежеквартально декларации плательщика ЕН.
Адвокат, м. Харків, 26 років досвіду
По поводу невозможности быть на больничном и получать доходы, я был не прав. Вы декларируете доходы ежеквартально и определить в какой период были получены доходы невозможно и никому не нужно. Праао на оплату больничного листа Вы получили ежемесячной оплатой Есв, главное, чтобы на момент оформления больничного у Вас не было задолженности по оплате Есв.
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте. Декретный отпуск ФОПам не предусмотрен. Как только получили больничный лист (справку от врача), можно писать заявление в Фонд и подавать расчет выплат.
Декларации подавать обязательно в обычном режиме. ЕСВ платить надо тоже и налог, если он будет.
Одно не исключает другого.
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіИ ещё, в вашем случае это будет 126 дней, если не будете закрывать ФОП
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня.
По вашим питанням повідомляю наступне
1) Можно ли (и как, если да) оформить эту помощь на 91 день вместо 126?
По-перше, відповідно до пункту 6.1. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України 13.11.2001 № 455, листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 - після).
По-друге, жінка-підприємець, якщо вона сплачувала страхові внески, має право на отримання допомоги по вагітності та пологам з Фонду соціального страхування (ФСС), як і звичайні працівниці (ст. 19 Закону про загальнодержавне соцстрахування від 23.09.1999 р. № 1105).
Алгоритм дій при оформленні декретної відпустки та виплат з фонду у ФОП:
1.Отримуєте лікарняний (листок тимчасової втрати працездатності
2.Складаєте протокол рішення уповноваженого з соцстрахування щодо призначення матеріального забезпечення (уповноважений – це сама ФОП)
3.Звертаєтесь до ДПС за місцем обліку для отримання довідки про сплату ЄСВ.
Довідка видається безкоштовно. Для отримання декретних необхідна відсутність боргу перед ФСС. Якщо у вас є квитанції про оплату з останні 12 місяців, то цей крок можна пропустити й додати ці квитанції.
4. Проводимо розрахунок декретних та складаємо довідку у довільній формі.
5.Відвідуєте банк, щоб відкрити в ньому спецрахунок
6.Складаєте заяву-розрахунок до ФСС
7.Заповнюєте зворотній бік лікарняного (якщо у вас є сумніви щодо заповнення лікарняного, то заповніть олівцем і проконсультуйтеся у Фонді в момент здачі документів)
8. Протягом 5 днів після складання протоколу щодо призначення матеріального забезпечення подаємо пакет документів до ФСС, а саме:
заява-розрахунок;
копія лікарняного. Для працюючих ФОП така копія має бути ще й завірена підписом керівника та печаткою з основного місця роботи;
довідка з ДПС про сплату ЄСВ (або можна копію платіжок про сплату ЄСВ за розрахунковий період (12 попередніх місяців));
копія паспорта;
копія номера облікової картки платника податку (ідентифікаційний код);
письмове повідомлення про відкриття окремого спецрахунку для фінансування матеріального забезпечення;
витяг з ЄДР (підтверджує, що жінка є підприємцем на момент подачі заяви-розрахунку, можна отримати на сайті Мін’юсту);
Крім того, можна додати довідку-розрахунок допомоги по вагітності та пологам (форма довільна). Також з собою захопіть на всяк випадок оригінал лікарняного та протокол уповноваженого (вони залишаються у ФОП).
Після подачі документів чекаємо на рішення ФСС (10 робочих днів) та після отримання коштів виводимо гроші зі спецрахунку. Напряму зі спецрахунку кошти витрачати не можна, тому необхідно їх вивести з нього. На підприємницький рахунок також не треба, так як у єдиноподатників одразу виникне об’єкт оподаткування. Можна зняти готівкою або перевести на свій рахунок як фізичної особи (непідприємницький).
2) Имею ли я, как ФОП, право получать денежную выплату и при этом работать/иметь доход, или одно исключает другое?
Під час перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами, Ви маєте право отримувати допомогу у зв'язку з вагітністю і пологами і водночас працювати та отримувати дохід. При цьому Вам необхідно буде сплачувати ЄСВ та єдиний податок (якщо буде дохід).
3) Правильно ли я понимаю, что во время всего срока стоит продолжать платить ЕСВ и ЕН 5% (от 0 дохода) и присылать декларации (ничего дополнительно платить/подавать не надо)?
Так, на період декретної відпустки ФОП, яка не працює та неотримує дохід (прибуток), не звільняється від сплати єдиного внеску за себе.
Особа, яка обліковується в ДПС як платник єдиного внеску, зобов’язана щокварталу сплачувати єдиний внесок у розмірі не меншому ніж 1039,06 грн на місяць/не менше за 3117,18 грн за квартал. Строк сплати внеску — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується внесок (за 2020 рік — до 20 квітня, 20 липня, 20 жовтня 2020 року та 20 січня 2021 року).
Крім того особа, яка обліковується в ДПС як платник єдиного внеску та зобов’язана сплачувати єдиний внесок, незалежно від того, провадить діяльність чи ні, отримує дохід (прибуток) чи ні, зобов’язана формувати та подавати за себе звіт з ЄСВ один раз на рік (за формою додатка 5 Порядку № 435) із зазначенням типу форми «початкова».
Якщо Ви не будете працювати та не буде доходу, то відповідно і єдиний податок Ви не платите. Адже відповідно до п. 293.3 Податкового кодексу України ФОП 3-ї групи сплачують ЄП від суми всієї виручки, що надійшла.
Однак, звітність все одно необхідно подавати. Декларація з єдиного податку – щокварталу протягом 40 днів.
Всього доброго.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Так Ви маєте на право на отримання допомоги по вагітності та пологам .
Це передбачено ст.19 та ст. 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування"
Як отримати таку допомогу.
1. Отримати лікарняний на 30 тижні вагітності.
2. Самостійно ФОП скласти рішення про призначення матеріального забезпечення.
3. Перевірити, чи не маєте заборгованості з ЄСВ і штрафів від ДФС.
4. Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період (12 місяців до отримання лікарняного листка)сплачено і заборгованість відсутня. Видають її безкоштовно.
5. Замовити довідку за формою ОК-5 з Пенсійного фонду. Можно через Портал електронних послуг Пенсійного фонду.
6. У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися кошти. Візьміть виписку з банку про відкриття спецрахунку. Підприємницький рахунок для одержання декретних не підходить.
7.Надати у фонд соціального страхування з тимчасової непрацездатності пакет документів:
-заява-розрахунок;
-лікарняний листок, копія та оригінал;
- рішення про призначення матеріального забезпечення.
- довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ (можуть попросити й копії документів про сплату ЄСВ);
- довідку за формою ОК-5 з Пенсійного фонду.
- виписку з банку про відкриття спецрахунку;
- з собою потрібно взяти: копію паспорта, ІПН і трудової книжки, якщо є (при собі мати оригінали) і копію виписки з Єдиного держреєстру.
8. Після одержання декретних протягом місяця ви маєте подати до Фонду повідомлення про виплату коштів застрахованим особам.
У період декретної відпустки ви зобов'язані сплачувати ЄСВ за себе, навіть якщо не ведете діяльності.
Підприємці 1–2-ї груп ЄП. під час декрету сплачують щомісяця єдиний податок.
Якщо найманих працівників немає, є можливість отримати звільнення від сплати єдиного податку на підставі лікарняного по вагітності й пологах на весь період тимчасової непрацездатності. Для цього необхідно подати заяву в податкову.
У разі, якщо не ведете діяльності, можете перейти на 3-ю групу, там єдиний податок платять від доходу. Тобто , якщо дохід відсутній, то і податок не сплачується.
Якщо є працівники, ведете діяльність, отримуєте доходи, то обов'язково сплачуєте всі податки.
ФОП закривати не потрібно!
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
по больничному вам будет начисляться пособие а выход на работу - это ваше право
платить Вам необходимо будет уплачивать ЕСВ и единый налог (если доход).