Задайте вопрос юристу

893 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 04 февраля 2025, вопрос №126712 350₴

Хочу утеплити стіну від сусідів

Доброго дня!

У мене таке питання: "Як я можу утеплити стіну мого будинку, яка знаходиться у дворі моїх сусідів?".
Справа в тому, що сусіди мають у дворі виноградник, каркас якого впритул збудований до моєї стіни. Тепер через цей каркас, я не можу утеплити стіну, тому що він заважає проведенню будь-яких будівельних робіт. Окрім того від того виноградника стіна не отримує належної вентиляції і сонця, через що стіна руйнується. Сам каркас був побудований ще за часів моєї бабусі так років 50 назад. Вона вдова, жила сама і сусіди робили, що хотіли.
Я не хочу з ними сваритися і хочу їм запропонувати оплатити роботи по ліквідації того виноградника, але можливо вони не погодяться, тому мені потрібні якісь інші механізми і варіанти, аби я міг досягти своєї мети.
Окрім того у них у дворі є дуже старий сарай, який у повністю занедбаному і аварійному стані, що стоїть так само впритул до моєї кухні можливо років 70, але сам сарай сьогодні, або завтра може завалитися. Ці сусіди дуже важкі по натурі люди, тому хочу мати якісь законні варіанти, якщо вони не погодяться на мої умови добровільно. З сараєм можна почекати, але виноградник мені бажано прибрати.
Державні акти на земельні ділянки є і в сусіда і в мене.
Підкажіть якісь варіанти.

Дякую!

Ответы юристов (3)

    Корнійчук Євген Іванович
    28.6%

    Доброго дня, впритул до вашої стіни не мають право нічого будувати.

    У разі відмови вирішення питання у добровільному порядку.Ви можете подати скаргу до міської ради. Або звернутися до суду

    Більш детальна інформація за посиланням

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%91%D1%8...

    Дерій Владислав Олегович
    28.6%

    Доброго дня!

    Згідно частини 1 статті 103 Земельного кодексу України Власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

    Отже, встановлення каркасу виноградника, якй затіняє Вам будинок та розміщення біля Вашої кухні сараю, який перебуває в аварійному стані - є порушенням правил добросусідства та державних будівельних норм.

    Розміщення господарських будівель по лінії забудови з житловими будинками не допускається. Відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами слід приймати відповідно до санітарних норм (а саме площею до 50 кв.м – не ближче 15 м від житлових будинків і літніх кухонь та не ближче 20 м від свердловин водопостачання (питних колодязів), але не менше протипожежних норм.

    Попри це має бути забезпечене виконання необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть попаданню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок або взаємоузгоджене водовідведення.

    Спробуйте домовитись із сусідами щодо добровільного демонтажу споруд, які заважать Вам облаштувати свій будинок.

    В протилежному випадку Ви можете поскаржитися на сусідів до органів місцевого самоврядування та зобов'зати їх у судовому порядку демонтувати каркас та аварійну забодову.

    Крім того, Вам слід переглянути межі земельної ділянки, яка належить Вам, адже цілком можливо, що сусіди поставили каркас на Вашій території і в такому випадку вже буде мати місце самовільне зайняття земельної ділянки. Ви можете самостійно демонтувати каркас.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    42.9%

    Доброго дня, Федір!

    Вам дійсно потрібно почати із спроби врегулювати дане питання із сусідами. При тому поясніть останнім, що у разі відмови, Ви будете змушені вирішувати цю проблему в інший спосіб, оскільки порушуються Ваші права. Якщо все ж таки не вдасться вирішити питання мирним шляхом, то далі - звернення до міської ради. Самим останнім варіантом буде подання позовної заяви до суду.

    Відповідно до статті 103 ЗК України зміст добросусідства полягає в тому, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

    Сторони сусідніх земельних ділянок зобов’язані не вчиняти перепон, які б могли перешкоджати цільовому використанню сусідніх земельних ділянок та не допускати негативний вплив на сусідню земельну ділянку, який є не припустимим.

    Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах території територіальних громад щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян,обмежень у використанні земель та земельних сервітутів, додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

    Земельні спори розглядаються органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у тижневий строк з дня подання заяви.

    Для об’єктивного розгляду спору, необхідне зібрання доказів, участь зацікавлених осіб, розгляд спору на місці тощо. Строки, визначені статтею 20 Закону України "Про звернення громадян", згідно якої звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження.

    Спори щодо додержання правил добросусідства — обов’язку власників і землекористувачів обирати способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей, розглядаються судами у порядку цивільного судочинства за нормами ст. 103-109 Земельного кодексу України і в тому разі, коли вони попередньо не розглядалися відповідним органом місцевого самоврядування чи органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

    Згідно з частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Відповідно до положень статей 391, 396 ЦК України позов про усунення порушень права, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов`язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA