Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день. Колишній чоловік помер, і у нього залишився борг по аліментам 300 тисяч.
Майна у нього немає, але при виключені з зсу у нього будуть якісь виплати (за не використану відпустку, остання зарплата і тд).
Чи вважається грошовий атестат померлого його спадщиною?
У мене декілька питань, чи підуть ці гроші в оплату боргу, повністю чи військова частина вирахує тільки 50% з цих коштів?
У померлого також вже є нова жінка. Чи отримає вона щось?
Чи можливо зробити так щоб ці кошти були повністю переведені на погашення боргу? Якщо так, то це відбудеться автоматично чи потрібно щось робити?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (14)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, якщо відкрито виконавче провадження, і на рахунках є арешт, поки виконавче провадження не буде закрито, вони не зможу отримати спадщину поки не закриють провадження. Тому якщо так то робити нічого не треба. Якщо ні звертайтесь до виконавчої служби для накладання арешту на банківський рахунок.
Ваша дитина має право на одноразову грошову допомогу у разі загибелі батька військовослужбовця у рівній часті з тими кого утримував чоловік(батьки,діти,жінка)
Розмір огд 15 млн на всіх.
Більш детально про одноразову грошову допомогу за посиланням.
https://legalaid.gov.ua/publikatsiyi/poryadok-vypl...
Тобто якщо у померлого військового залишилася невиплачена зарпалта та відпустка, то їх можно отримати тільки вступивши в спадщину чи ні? Бо всюди пишуть що ці виплати можна отримати за заявою родичей, без прийняття спадщини
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеЗа заявою це коли безвісти зниклим.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Марина!
Добрий день. Колишній чоловік помер, і у нього залишився борг по аліментам 300 тисяч.Майна у нього немає, але при виключені з зсу у нього будуть якісь виплати (за не використану відпустку, остання зарплата і тд).
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника.
Обов’язок щодо сплати аліментів на дитину припиняється у разі смерті платника аліментів і не входить до складу спадщини, оскільки дане зобов’язання нерозривно пов’язане з особою батька/матері та дитини і не може бути виконане іншою особою.
Натомість, відповідно до вимог частини 1, 4 ст. 194 Сімейного кодексу України аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання. Заборгованість за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття, а у випадку, передбаченому статтею 199 Сімейного кодексу України, — до досягнення нею двадцяти трьох років.
Отже, від погашення заборгованості за аліментами боржника не може звільнити жодна обставина. Саме припинення обов’язку по сплаті аліментів зовсім не означає анулювання боргу по аліментам, який утворився за життя такого платника аліментів. Наявна на момент смерті спадкодавця заборгованість зі сплати аліментів на дитину входить до складу спадщини, а спадкоємці такого платника зобов'язані погасити заборгованість за рахунок наявних активів спадкової маси.
Зазначене узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 21.03.2018 у справі № 161/11682/15-ц, від 12.08.2020 у справі № 199/5826/16-ц, від 11.11.2020 у справі № 161/11682/15-ц та від 16.06.2021 у справі № 754/17704/18.
В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Діти успадковують після смерті своїх батьків, як батька, так і матері. Визначення походження дитини від певних батьків проводиться відповідно до правил ст.ст. 121-140 СК. Зокрема, якщо шлюб між батьком і матір'ю був незареєстрований, але в свідоцтві про народження дитини вони зазначені як її батьки, то після їх смерті дитина має право на спадщину і після батька, і після матері. Крім того, діти народжені від шлюбу, визнаного недійсним, не втрачають права спадкування після смерті батьків. Спадкує дитина і тоді, коли її батьки, що не перебували в шлюбі, свій шлюб зареєстрували, і чоловік (спадкодавець) визнав себе батьком дитини. Якщо дитина народжена поза шлюбом і немає спільної заяви батьків про батьківство, батьківство встановлюється в судовому порядку. На підставі рішення суду про встановлення батьківства робиться запис в органах РАЦС. До спадкоємців першої черги належать також усиновлені діти (ст. 1260 ЦК).Діти, народжені від особи, з якою їх мати не перебувала в зареєстрованому шлюбі, але яка була записана батьком дитини, також спадкують після смерті такої особи. Право на спадкування мають не лише діти, які були живі на час смерті спадкодавця, але й ті діти, які були зачаті за життя спадкодавця та народилися після його смерті (так звані "постуми"). При вирішенні питання, кого слід вважати постумом, застосовується правило, відповідно до якого дитиною померлого вважається особа, котра народилася протягом не більш як 10-місячного строку після його смерті.
Той із подружжя, хто пережив іншого, спадкує в першу чергу в тому випадку, якщо він перебував у зареєстрованому шлюбі зі спадкодавцем на момент смерті. Перебування у шлюбі має підтверджуватися свідоцтвом про шлюб. Укладення шлюбу за релігійним обрядом не тягне правових наслідків і не створює передумов для спадкування.
Батьки спадкують після смерті своїх дітей на підставі правового зв'язку з дітьми, доказом чого є запис про народження у книгах запису актів цивільного стану, крім випадків, коли вони усуваються від спадкування (позбавлення батьківських прав тощо).
На жаль, ні. Це не можливо, ці кошти увійдуть до складу спадщини. При тому є певна проблема у майбутньому, оскільки спадкоємці Вашого колишнього чоловіка, а саме: Ваша дитина та теперішня дружина (як би безглуздо це не звучало по відношенню до дитини ) будуть зобов'язані погасити заборгованість з аліментів за рахунок наявних активів спадкової маси.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, пані Марино!
1. Згідно Порядку виплати грошової компенсації за невикористані дні відпусток членам сімей військовослужбовців та поліцейських у разі їх загибелі (смерті) У разі загибелі (смерті) військовослужбовців грошова компенсація за всі невикористані ними за час проходження військової служби дні щорічних основної та додаткової відпусток, а також додаткової відпустки військовослужбовцям, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, та додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону України “Про відпустки”, виплачується членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, зазначеним в абзаці четвертому пункту 6 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, а у разі їх відсутності - входить до складу спадщини.
ОТЖЕ, компенсація за невикористані відпустки не входить до складу спадщини, а розподіляється в рівних частинах між дружиною, дітьми та батьками військовослужбовця.
Ви, як законний представник дитини, повинні подати заяву про виплату даних коштів і для цього не потрібно вступати у спадщину.
2. Щоб стягнути борг в 300 тис. грн. - потрібно, щоб державний виконавець наклав арешт на рахунки та майно військовослужбовця. В такому випадку вся грошова маса, яка міститься на рахунках військовослужбовця та всі його борги будуть входити до складу спадщини.
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину (частина 1 статті 1282 ЦК України). Кожен із спадкоємців (якщо їх декілька) зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Таким чином, відповідальність спадкоємців за борги спадкодавця носить частковий характер і обмежується вартістю майна, успадкованого цією особою та виключає покладення на спадкоємців солідарного обов'язку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
У померлого нічого немає ні на рахунках , ні ніякого майна. Арешт на майно та на рахунки виконавча служба вже наклала. А останню зарплату та компенсацію за невикористану відпустку бухгалтерія ще не нарахувала та не надала грошовий атестат. Чи все одно ці кошти будуть розподілені між родичами? Чи так як арешт вже накладено , ці кошти підуть у склад спадщини чи ні?
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеЯкщо кошти були перераховані на рахунок померлого і на рахунку арешт, кошти вже ні яким чином з відти Не витягнуть..
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеЦі кошти не підуть до складу спадщини! Вони виплачуються родичам на підставі їхньої заяви
Згідно статті 1227 ЦКУ суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Згідно Порядку виплати грошової компенсації за невикористані дні відпусток членам сімей військовослужбовців та поліцейських у разі їх загибелі (смерті) У разі загибелі (смерті) військовослужбовців грошова компенсація за всі невикористані ними за час проходження військової служби дні щорічних основної та додаткової відпусток, а також додаткової відпустки військовослужбовцям, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, та додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону України “Про відпустки”, виплачується членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, зазначеним в абзаці четвертому пункту 6 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (дружина, законні представники дітей, батьки), а у разі їх відсутності - входить до складу спадщини.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеВаша дитина матиме право отримати 50% від зазначених Вами виплат. Іншу половину отримає дружина Вашого колишнього чоловіка. Вам, як представнику дитини, потрібно звернутись із відповідною заявою до військової частини.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеСитуація, не однозначна, ви вчепились в 300 тисяч, а на мою думку ви повинні займатись отримання одноразової грошової допомоги, це і буде допомога батька дитини. Це не мала сумма. Тому я раджу саме спрямувати всі зусилля на отримання допомоги а не стягнення боргу.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеЗа не використані дні відпустки та частина заробітної плати все одно не перекриє суму 300 тисяч. Вважаю це марною тратою часу, спочатку отримайте допомогу потім вирішуйте питання з боргом.
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
У разі загибелі (смерті) поліцейських грошова компенсація за всі невикористані ними дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток, а також щорічної додаткової відпустки поліцейським, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, виплачується членам їх сімей, зазначеним в абзаці третьому частини шостої статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, а у разі їх відсутності - входить до складу спадщини.
Члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, поліцейських, які мають право на отримання грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки та додаткових відпусток військовослужбовцями, поліцейськими у зв’язку із загибеллю (смертю), можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) військовослужбовця, поліцейського, що вказана у свідоцтві про смерть.
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
При цьому, до складу спадщини не входять, зокрема, обов’язки особи як боржника, якщо вони нерозривно пов'язані з його особою і у зв'язку з цим не можуть бути виконані іншою особою (ст.ст. 1219, 608 ЦК України).
З викладеного вище вбачається, що обов’язок щодо сплати аліментів на дитину припиняється у разі смерті платника аліментів і не входить до складу спадщини, оскільки дане зобов’язання нерозривно пов’язане з особою батька/матері та дитини і не може бути виконане іншою особою.
Статтею 1281 ЦК України визначено, що спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб. Я думаю, таких свідомих спадкоємців, які шукають особу, якій необхідно виплатити заборгованість по аліментам, дуже мало, тому батьку або матері дитини, які мають право на отримання боргу по аліментам, та виступають в даному випадку кредиторами, варто звернути увагу на частину 2 даної статті.
Пред'явлення вимог може відбуватися як безпосередньо спадкоємцю, так і через нотаріуса, шляхом подання йому претензії кредитора про наявність невиконаного зобов’язання спадкодавцем. Однак, для підтвердження суми заборгованості по аліментам необхідно спершу звернутися до державного або приватного виконавця для отримання довідки про заборгованість по виплаті аліментів на дитину.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВ доповнення до своєї відповіді...
Ви можете також зосередити свої зусилля для отримання одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця.
Якщо військовослужбовець загинув у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.
Для отримання ОГД потрібно звернутися в ТЦК із заявою та документами з переліку за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0176-23#n76
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Колишній чоловік помер, і у нього залишився борг по аліментам 300 тисяч. Майна у нього немає, але при виключені з зсу у нього будуть якісь виплати (за не використану відпустку, остання зарплата і тд).Чи вважається грошовий атестат померлого його спадщиною?У мене декілька питань, чи підуть ці гроші в оплату боргу, повністю чи військова частина вирахує тільки 50% з цих коштів?У померлого також вже є нова жінка. Чи отримає вона щось? Чи можливо зробити так щоб ці кошти були повністю переведені на погашення боргу? Якщо так, то це відбудеться автоматично чи потрібно щось робити?
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 16 січня 2024 р. № 37 Київ
Про затвердження Порядку виплати грошової компенсації за невикористані дні відпусток членам сімей військовослужбовців та поліцейських у разі їх загибелі (смерті)
2. У разі загибелі (смерті) військовослужбовців грошова компенсація за всі невикористані ними за час проходження військової служби дні щорічних основної та додаткової відпусток, а також додаткової відпустки військовослужбовцям, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, та додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону України “Про відпустки”, виплачується членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, зазначеним в абзаці четвертому пункту 6 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, а у разі їх відсутності - входить до складу спадщини.
3. У разі загибелі (смерті) поліцейських грошова компенсація за всі невикористані ними дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток, а також щорічної додаткової відпустки поліцейським, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, виплачується членам їх сімей, зазначеним в абзаці третьому частини шостої статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, а у разі їх відсутності - входить до складу спадщини.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.01.2023 № 45
Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану
1.1. Цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
1.2. ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).
1.3. Сім’ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей
Стаття 16-1. Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги
1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
2. За наявності особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, на користь яких складено таке особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках.
Незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи у розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження.
3. У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у пункті 4 цієї статті, у рівних частках.
4. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:
діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
вдова (вдівець);
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З повагою! Щасти Вам!