Задайте вопрос юристу

895 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 09 февраля 2025, вопрос №126992 340₴

академічна мобільність та наслілки

Добрий день. Я навчаюсь на аспірантурі в університеті та зараз приймаю участь про програмі академічної мобільності в універ-партнері за кордоном як стажер. Я хочу за сімейними обставинами достроково перервати контракт та повернутися в Україну. За умовами підписаних договорів я маю завчасно попередити та повернути кошти за невикористані місяці. Програма має тривати рік, я хочу поїхати через 3 місяці. Проте зʼявилась інформація про те, що я матиму сплатити компенсацію своєму університету за репутаційні втрати у вигляді 3 стипендій (в моєму випадку, 3 тисячі євро). Я не підписувала такої інформації і мені її не надавали. Чи дійсно таке може бути? Як діяти в такій ситуації?

Чи є сімейні обставини достатньою причиною? Чи будуть вимагати доказів? Чи може вуз впертися і не йти не згоду сторін? Що робити тоді в такому випадку? Які мене можуть чекати наслідки? Я в будь якому випадку маю їхати додому. Чи може бути, що вони мене не відпустять в принципі?

Ответы юристов (4)

    Корнійчук Євген Іванович
    50%

    Доброго дня, відповідно договору та положення, а так інших нормативних актів ви нічого повертати не повинні. Розірвати договір ви можете за згодою сторін, поввдовши за 30 днів свій навчальний заклад.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Тетяна!

    Відповідно до умов договіру про академічну мобільність Ви дійсно, як сторона, яка розриває договір, повинні попередити ВНЗ за 30 днів до дати розірвання договіру.

    Проте зʼявилась інформація про те, що я матиму сплатити компенсацію своєму університету за репутаційні втрати у вигляді 3 стипендій (в моєму випадку, 3 тисячі євро).

    Вимога щодо репутаційних втрат у наданому Вами договорі не передбачена. Звідки Ви маєте відповідну інформацію?

    Я не підписувала такої інформації і мені її не надавали. Чи дійсно таке може бути? Як діяти в такій ситуації?

    Потрібно розуміти звідки саме Ви маєте таку інформацію і чим саме передбачені репутаційні втрати.

    Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про порядок реалізації права на академічну мобільність учасників освітнього процесу Київського столичного університету імені Бориса Грінченка:

    7.1. За здобувачами фахової передвищої, вищої освіти та здобувачами освітньонаукового ступеня доктора філософії на період навчання в закладі-партнері (науковій установі) в Україні чи за її межами відповідно до чинного законодавства та укладеного договору про академічну мобільність зберігаються місце навчаннята виплата стипендії, якщо стипендія не передбачена або ж передбачена частково умовами програми академічної мобільності.

    7.2. Якщо програма академічної мобільності розрахована більше ніж один семестр, стипендія виплачується лише у першому семестрі, а у другому і кожному наступному семестрах до завершення програми академічної мобільності виплати відбуваються за рішенням стипендіальної комісії Університету за умови виконання зобов’язань за Договором про академічну мобільність. Відповідно до чинного законодавства стипендія може виплачуватись як під час, так і після завершення програми академічної мобільності.

    7.7. Матеріальне забезпечення учасників програм академічної мобільності здійснюється відповідно до умов договору про програму академічної 10 мобільності.

    9.10. Якщо здобувач освіти під час перебування у закладі-партнері (науковій установі) не виконав умов, визначених у договорі академічної мобільності в частині опанування змісту освітніх компонентів та виконання обсягу навчального навантаження, такий учасник після повернення до Університету в установленому порядку ліквідовує академічну заборгованість до закінчення першого семестрового контролю після його повернення або повторно вивчає відповідні освітні компоненти за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб.

    Згідно ПОРЯДКУ реалізації права на академічну мобільність https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/579-2015-п#Tex...:

    14. У договорі академічної мобільності, що укладається між особою, яку відібрано відповідно вимог цього Порядку для участі у програмі академічної мобільності, та українським закладом освіти (науковою установою) постійного місця навчання, зазначаються:

    • реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, та довідки про присвоєння йому реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової карти платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
    • мета, завдання, вид та форма, тривалість, строк (у разі потреби етапи); результати, яких очікується досягти; документ, що отримує учасник після завершення участі у програмі академічної мобільності; перелік та зміст освітніх компонентів, обсяг навчального навантаження, детальний опис оцінювання результатів та їх відображення в додатку до диплома (для освітньої академічної мобільності);
    • права та обов’язки сторін;
    • фінансові умови програми академічної мобільності, умови медичного забезпечення або медичного страхування;
    • строк, умови та порядок звітування під час або після повернення до українського закладу-партнера, визнання результатів академічної мобільності, а також заходи, що вживатимуться в разі недосягнення цілей академічної мобільності або невизнання її результатів;
    • порядок вибору додаткових навчальних дисциплін (крім вивчення в закладі-партнері обов’язкових навчальних дисциплін) для освітньої академічної мобільності;
    • строк, умови та порядок ліквідації академічної заборгованості, у тому числі в закладі-партнері;
    • порядок внесення змін до договору академічної мобільності;
    • інші умови, необхідні для забезпечення досягнення результатів академічної мобільності.

    Договір академічної мобільності, що укладається під час реалізації будь-якого виду чи форми академічної мобільності українським учасником, який навчається на підставі державного (регіонального) замовлення, в обов’язковому порядку повинен містити вимогу щодо незбільшення строку здобуття відповідного освітнього, освітньо-наукового/освітньо-творчого рівня або наукового ступеня та в разі невиконання цієї вимоги - продовження строку здобуття освіти такою особою понад нормативний для такого освітнього, освітньо-наукового/освітньо-творчого рівня або наукового ступеня за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Я не підписувала такої інформації і мені її не надавали. Чи дійсно таке може бути? Як діяти в такій ситуації?

    Згідно Договору 624/25 одностороння відмова/розірвання від договору академічної мобільності не передбачена.

    Згідно частини 5 статті 653 ЦКУ Якщо договір змінений або розірваний у зв'язку з істотним порушенням договору однією із сторін, друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих зміною або розірванням договору.

    Між ВНЗ та закладом-партнером (іноземний заклад освіти, що бере участь у програмі академічної мобільності) повинен бути укладений договорів про співробітництво, в якому вказана відповідальність за порушення програми академічної мобільності.

    Тому, ВНЗ може вимагати від Вас відшкодування витрат, які були понесені під час направлення Вас до Італії.

    Чи є сімейні обставини достатньою причиною?

    Згідно статті 652 ЦКУ

    1. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

    Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

    2. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

    1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

    2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

    3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

    4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

    3. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.

    4. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

    Стаття 653 ЦКУ

    3. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

    4. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

    5. Якщо договір змінений або розірваний у зв'язку з істотним порушенням договору однією із сторін, друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих зміною або розірванням договору.

    Отже, якщо Ви доведете, що сімейні обставини є настільки поважними, що якби Ви могли їх передбачити, то не укладали б договір про академічну мобільність, то цілком можливо у Вас не буде великих проблем з ВНЗ.

    Чи будуть вимагати доказів?

    Звичайно, будуть. Ви повинні мати документи, які можуть підтвердити викладені у вмотивованій заяві сімейні обставини (наприклад медичні документи, які підтверджують, що Вам потрібно здійснювати догляд за родичем, тощо)

    Чи може вуз впертися і не йти не згоду сторін? Що робити тоді в такому випадку?

    Звичайно, що може.

    В такому випадку розірвати договір можете в судовому порядку.

    Які мене можуть чекати наслідки? Я в будь якому випадку маю їхати додому. Чи може бути, що вони мене не відпустять в принципі?

    Насильно Вас ніхто тримати у ВНЗ не буде.

    Просто з Вас у судовому порядку можуть вимагати відшкодування витрат/збитків понесених ВНЗ у зв'язку з розірванням договору про академічну мобільність.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, відповідно договору та положення, а так інших нормативних актів ви нічого повертати не повинні. Розірвати договір ви можете за згодою сторін, поввдовши за 30 днів свій навчальний заклад.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України