Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 15 февраля 2025, вопрос №127329 340₴

Чи потрібно довідка з загсу про розлучення?

Розлучились з дружиною, є неповнолітня дитина,
Є рішення суду (2022р), ніяких невирішених питань чи претензій не залишилось.

питання: чи потрібно мені крім рішення суду взяти ще довідку(інший документ) з ЗАГСу чи іншого органу?
Якщо така довідка (документ) існує і її можна зробити, то в яких випадках вона мені може згодитись?
Може її краще мати, ніж при якихось обставинах тепміново робити.
Чи рішення суду достатньо для будь-яких ситуацій?

Ответы юристов (7)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Романе!

    Якщо Ви маєте на увазі під "довідкою з ДРАЦС" свідоцтво про розірвання шлюбу, то документом, який підтверджує факт розірвання шлюбу, до 27 липня 2010 року дійсно було лише свідоцтво про розірвання шлюбу. До цієї дати навіть, якщо шлюб було розірвано через суд, один з подружжя повинен був зареєструвати факт розірвання шлюбу у ДРАЦСі й отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.

    Після 27.07.2010 свідоцтво про розірвання шлюбу видається тільки у випадках, коли шлюб розірвано в органі реєстрації актів цивільного стану.

    Якщо ж шлюб розірвано через суд, то після 27 липня 2010 року документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

    Суд сам надсилає рішення до органу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб. Однак свідоцтво про розірвання шлюбу на підставі рішення суду не видається.

    На рішення суду можна поставити апостиль та зробити переклад. Рішення з апостилем та перекладом можна використовувати за кордоном, це буде офіційний документ про сімейний стан.

    Якщо ж мова йде про витяг про розірвання шлюбу, то останній можна замовити безпосередньо в органі РАЦС або онлан: https://diia.gov.ua/services/vityag-pro-rozirvanny...

    Витяг про розірвання шлюбу - це документ, що підтверджує проведення державної реєстрації розірвання шлюбу.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, РОМАНЕ!

    Коли шлюб розривається за рішенням суду, свідоцтво не видається, а документом про розірвання шлюбу є судове рішення.

    Рішення суду про розірвання шлюбу є єдиним документом, який підтверджує розлучення подружжя. Свідоцтво про розірвання шлюбу вже не видається (ст.115 Сімейного кодексу України).

    Документом, який підтверджує факт розірвання шлюбу, до 27 липня 2010 року було лише свідоцтво про розірвання шлюбу. До 27.07.2010 навіть якщо шлюб було розірвано через суд, то один з подружжя повинен був зареєструвати факт розірвання шлюбу у РАЦСі і отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.

    Після 27.07.2010 свідоцтво про розірвання шлюбу видається тільки у випадках, коли шлюб розірвано в органі реєстрації актів цивільного стану.

    Якщо ж шлюб розірвано через суд, то після 27 липня 2010 року документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

    Шлюб вважатиметься розірваним не тоді, коли суд ухвалив рішення, а коли рішення суду набрало закнної сили (через 30 дів після ухвалення, якщо не подано апеляційну скаргу). На паперовому примірнику рішення має бути відмітка про те, що рішення набрало законної сили.

    При цьому сам суд має направити примірник рішення в органи РАЦС, щоб останні внесли запис про розірвання шлюбу у відповідний реєстр.

    Чи внесено зміни в Реєстр -можна перевірити в застосунку ДІЯ. Оскільки з минулого року оцифровані всі актові записи - в ДІЇ мають з"явитися усі документи РАЦС - свідоцтво / актовий запис про народження, шлюб, розірвання шлюбу.

    У більшості випадків - достатньо судового рішення, яке фактично замінює свідоцтво про розлучення.

    Документ з органів РАЦС може знадобитися лише за межами України з досвіду.

    Довідки органи РАЦС вже не видають. Усі види довідок замінили витяги з ДРАЦСГ.

    За потреби, можна отримати витяг про розірвання шлюбу. Його можна замовити безпосередньо в органі РАЦС або онлан: https://diia.gov.ua/services/vityag-pro-rozirvannya-shlyubu

    Він може знадобитися для підтвердження факту неперебування в шлюбі - для його укладення за кордоном, адже за кордоном у ЄС немає електронного обміну актовими записами з Україною. Тому для вступу в новий шлюб часто вимагають підтвердити те, що більше не вступали в шлюб.

    Для України це не треба, бо у ЗАГСів України є доступ до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

    Якщо треба документ для використання за межами України, то у значній частині країн ЄС доведеться робити попередньо в Україні "Апостиль", що на рішення суду, що на Витяг з РАЦС. Без цього документ не визнають в Європі.

    Список країн Європи, для яких не потрібні апостиль та легалізація
    • Болгарія
    • Естонія
    • Латвія
    • Литва
    • Македонія
    • Молдова
    • Монголія
    • Польща
    • Румунія
    • Сербія
    • Угорщина
    • Чехія

    ОТЖЕ, у більшості випадків достатньо судового рішення. Але треба перевірити чи не забув суд направити копію рішення в РАЦС та чи не забули там проставити відмітку про розірвання шлюбу в Актовому записі.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Свідоцтво про розірвання шлюбу в такому випадку не видається (ст. 114 Сімейного кодексу України).

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, у разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Якщо шлюб розривається через суд, свідоцтво про розірвання шлюбу не видається. Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (ст.115 СК України).

    • Про державну реєстрацію розірвання шлюбу та про розірвання шлюбу, здійснене в судовому порядку, робиться відмітка в актовому записі про шлюб.

    У разі розірвання шлюбу в судовому порядку рішення суду, яке набрало законної сили, надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (ст.115 СК України).

    В цьому рішенні викладені всі аспекти розлучення:

    • факт розлучення
    • місце проживання дитини (якщо розглядалося судом)
    • поділ майна подружжя (якщо розглядалося судом)

    ЦЬОГО РІШЕННЯ ВАМ ДОСТАТНЬО.

    Про державну реєстрацію розірвання шлюбу та про розірвання шлюбу, здійснене в судовому порядку, робиться відмітка в актовому записі про шлюб.

    Сам суд має направити примірник рішення в органи РАЦС, щоб останні внесли запис про розірвання шлюбу у відповідний реєстр.

    Отримати витяг про розірвання шлюбу можна безпосередньо в органі РАЦС або онлан: https://diia.gov.ua/services/vityag-pro-rozirvannya-shlyubu

    ІНШІХ ДОВІДОК НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Розлучились з дружиною, є неповнолітня дитина,Є рішення суду (2022р), ніяких невирішених питань чи претензій не залишилось.питання: чи потрібно мені крім рішення суду взяти ще довідку(інший документ) з ЗАГСу чи іншого органу?Якщо така довідка (документ) існує і її можна зробити, то в яких випадках вона мені може згодитись?Може її краще мати, ніж при якихось обставинах тепміново робити.Чи рішення суду достатньо для будь-яких ситуацій

    Не хвилюйтеся, жодної довідки отримувати не потрібно. Більше того, така довідка не видається і взагалі чинним законодавством не передбачена. Якщо Ви розлучилися, документом, що підтверджує даний факт, є рішення суду. Додатково отримувати свідоцтво про розірвання шлюбу не треба і його Вам не видадуть. Отримайте засвідчену копію рішення суду про розлучення, яке набрало законної сили.

    Інший момент: час від часу від Вас можуть вимагати документ, який підтверджує те, що Ви не перебуваєте в шлюбі. Інформую, що так само окремої довідки щодо цього не передбачено.

    Довідка про сімейний стан відділами ДРАЦС НЕ видається.

    Важливо: довідка про склад сім’ї втратила чинність відповідними постановами КМУ від 18 листопада 2022 року.

    Так, законодавством встановлено:

    У разі необхідності підтвердження сімейного стану з метою реєстрації шлюбу в іншій державі громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, та громадяни України, які проживають за кордоном, подають заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, у тому числі дипломатичним представництвом чи консульською установою України, у якій особа повідомляє про себе, що вона ніколи не перебувала у шлюбі, або про те, що вона раніше перебувала у шлюбі, але зараз її шлюб припинено, та належним чином легалізовану, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

    Тому не хвилюйтеся. Як варіант, можете оформити нотаріальну заяву про те, що Ви не перебуваєте в шлюбі.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно статті 115 Сімейного кодексу України

    1. Розірвання шлюбу, здійснене в порядку, передбаченому статтями 106 і 107 цього Кодексу, повинно бути зареєстроване в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

    2. Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

    3. Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

    Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

    Стаття 116 Сімейного кодексу україни

    1. Після розірвання шлюбу та одержання Свідоцтва про розірвання шлюбу або рішення суду, яке набрало законної сили особа має право на повторний шлюб.

    Отже, рішення суду про розірвання шлюбу, яке вступило в законну силу після 27 липня 2010 року, є основним документом, що підтверджує цей факт. Свідоцтво про розірвання шлюбу на підставі рішення суду більше не видається.

    Суд сам надсилає рішення до органу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

    Свідоцтво про розлучення видавали лише ДО вступу в силу ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010р., адже був інший порядок реєстрації розірвання шлюбу, який передбачав додаткову видачу свідоцтва про розірвання шлюбу на підставі рішення суду.

    Щоб повторно зареєструвати шлюб - Вам достатньо мати рішення суду, яке набрало законної сили.

    Якщо Ви плануєте одружуватися за кордоном, то додатково в Україні Вам потрібно оформити нотаріальну заяву про те, що не перебуваєте у шлюбі.

    Якщо Ви маєте на меті оформити відстрочку у зв'язку з самостійни вихованням дитини, то самого рішення суду про розірвання шлюбу недостатньо.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України