Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 15 февраля 2025, вопрос №127352 500₴

Как оформить опекунство над инвалидом?

Мой дядя ветеран войны, ему определили 1 стадию инвалидности. Ему жизненно необходимо иметь опекуна. У него есть родители, мать и отец у которых проблемы со здоровьем и они в возрасте, проблемы со здоровьем весьма серьезные. Его сестра (моя мать) находится за границей уже 7 лет и отказывает в помощи дяде. Меня зовут Ян, мне 22 года и я хочу оформить опекунство над своим дядей. В управлении соц защиты мне отказали по причине того что сестра ближе по родственной связи чем я. Мы не считаем это компетентным. Мы знаем случаи, когда опекунство оформляли независимо от родственных связей но не знаем как это доказать управлению, если это возможно. Существует ли способ оформить на меня опекунство? Я полностью здоров и дееспособен. Мне нужен юрист который проконсультирует и подскажет в оформлении документов.

Ответы юристов (10)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, отримайте у соціальній службі письмову відмову від оформлення догляду. Після чого її можна буде оскаржувати у адміністративному суді, визнати відмову не законною, та забов'язати вчинити певні дії тобто забов'язати оформити на вас догляд. Ваше питання вирішується у судовому порядку. Не обов'язково, догляд оформлюється на родичів.

    Тому пишіть заяву до соціальної служби України з а місцем реєстрації особи з інвалідністю про призначення вас доглядачем і чекайте письмову відмову, або вимагайте її від них.

    Опіка передбачає собою позбавлення дієздатності людини я думаю ви сплутали опіку і догляд. Опіка призначається через суд, а догляд у соціальній службі.

    Карпенко Андрій Володимирович
    20%

    Вітаю!

    ВСЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ТОГО ЯКУ ФОРМУ ДОГЛЯДУ ВИ ВСТАНОВЛЮЄТЕ.

    ОПІКА АБО ПІКЛУВАННЯ ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ТІЛЬКИ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ.

    ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ ОРГАН СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ.

    • У ч. 1 ст. 58 Цивільного кодексу України (далі – "ЦК України") закріплено, що опіка встановлюється над малолітніми особами (віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, які визнані недієздатними.
    • Ч. 1 ст. 59 ЦК України передбачено, що піклування встановлюється над неповнолітніми особами (віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
    • Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (ч. 1 ст. 62 ЦК України).

    На роль опікунів і піклувальників можуть претендувати повнолітні громадяни, які є дієздатними. Також відповідно до п. 3.2 Наказу № 387/3680 від 26.05.1999 не можуть бути опікунами / піклувальниками особи, які:

    • перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах;
    • раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено;
    • інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню;
    • засуджені за скоєння тяжкого злочину.

    Окрім цього, бажаючим встановити опіку над літньою людиною необхідно пройти медичний огляд і спеціальні підготовчі курси.

    Документи, які необхідні для призначення опікуна (передбачені п. 3.3 Наказу № 387/3680 від 26.05.1999), серед них:

    • повідомлення державних, громадських організацій або заява громадянина (громадян);
    • копія свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік (копія паспорту);
    • рішення суду про визнання даної особи недієздатною;
    • акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна;
    • довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника);
    • довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку;
    • акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки;
    • довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки.

    Як бачимо, для оформлення опікунства над людиною похилого віку необхідно, зокрема, рішення суду про визнання такої особи недієздатною.

    Статтею 39 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України (далі – "ЦПК України").

    Заява про визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи (ч. 1 ст. 295 ЦПК України). Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом (ч. 3 ст. 296 ЦПК України). Окрім цього, варто пам'ятати, що до заяви мають бути додані докази на підтвердження психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби.

    Порядок розгляду справ про визнання фізичної особи недієздатною регулюється главою 2 ЦПК України.

    ---

    Щодо питання оформлення піклування.

    Зазначимо, що піклувальник повинен відповідати таким самим вимогам, що і опікун.

    Що стосується документів, за наявності яких органи опіки і піклування призначають піклувальника, то мають бути відповідно до п. 3.4 Наказу № 387/3680 від 26.05.1999:

    • повідомлення державних, громадських організацій або заява громадянина (громадян);
    • рішення суду про визнання особи обмежено дієздатною;
    • медичний висновок про стан здоров'я особи, що потребує піклування;
    • довідка про місце проживання особи, що потребує піклування;
    • заява майбутнього піклувальника про прийняття на себе обов'язків щодо піклування.

    Тобто, для оформлення піклування над людиною похилого віку необхідно, зокрема, рішення суду про визнання особи обмежено дієздатною. Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище (стаття 36 ЦК України).

    Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі - за місцезнаходженням цього закладу (ч. 1 ст. 295 ЦПК України).

    Порядок розгляду справ про визнання фізичної особи обмежено дієздатною також регулюється главою 2 ЦПК України.

    ---

    Оформлення постійного догляду за людьми, які за станом здоров'я самостійно не можуть захищати свої права і виконувати свої обов'язки, може відбуватися тільки на прохання цих осіб.

    Якщо особа дієздатна і не страждає психічними розладами, цілком може себе забезпечити, над нею встановлюється постійний догляд (або як часто кажуть піклування у формі патронажу). Варто зазначити, що визначення поняття "патронаж" в законодавстві не закріплено, а відтак воно є лише доктринальною категорією.

    Процедура щодо встановлення постійного догляду оформляється досить просто, адже немає необхідності визнавати людину обмежено дієздатною або недієздатною у судовому порядку. Для цього необхідна, зокрема, заява від інваліда, в якій є прохання про призначення йому піклувальника (особи, яка буде здійснювати догляд).

    За загальним порядком відповідно до Наказу № 387/3680 від 26.05.1999 до такої заяви потрібно додавати:

    • копії паспортів;
    • довідки про реєстрацію місця проживання, також документи, що підтверджують право власності на майно або право користування майном;
    • довідки лікарської комісії, яка підтверджує необхідність догляду за літньою людиною, а також потрібно надати довідку про стан здоров'я особи, яка бажає здійснювати догляд;
    • додатково можна надати характеристику з навчального закладу або з місця роботи.

    Співробітники органів соціального захисту (органів опіки та піклування) перевіряють достовірність поданих документів. З цією метою вони можуть виїжджати за місцем проживання, оглядати житлові умови. Заяви розглядаються приблизно у місячний термін. Після прийняття рішення може складатись опис майна, що належить особі похилого віку. У визначених законодавством випадках, також може оформлюватись договір про встановлення постійного догляду (договір про надання соціальних послуг з догляду). Працівники органів соціального захисту мають право відвідувати інваліда і перевіряти, як здійснюється турбота про нього. Також зауважимо, що питання про встановлення постійного догляду за інвалідом вирішується з урахуванням конкретних фактичних обставин та відповідно, беручи до уваги індивідуальну ситуацію людини.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ян!

    Ви маєте на увазі встановлення опіки у судовому порядку чи здійснення догляду на непрофесійній основі за Вашим дядьком на підставі того, що він потребує постійного догляду за висновком МСЕК (ЕКПФО)?

    Опіка встановлюється у судовому порядку за поданням органу опіки та піклування.

    Компенсацію ж за догляд на непрофесійній основі призначає управління соцзахисту.

    Ви надавали докази того, що Ваша матір вже довший час проживає за кордоном?

    Ви зазначаєте, що в управлінні соцзахисту Вам відмовили, чи надали Вам письмову відмову? Було б бажано бачити останню, аби розуміти у чому саме Вам відмовили.

    1. Якщо це опіка, то:

    Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.

    Опіка встановлюється над малолітніми особами (віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, які визнані недієздатними

    Для встановлення опіки та піклування необхідно звертатися до суду або органу опіки та піклування за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

    Опікун та піклувальник призначається:

    • над недієздатною чи обмежено дієздатною особою - судом за поданням органів опіки та піклування;
    • над малолітньою чи неповнолітньою особою (якщо питання не стосується обмеження дієздатності) - органом опіки і піклування відповідно до ч.1 ст. 61 Цивільного кодексу України.

    Хто має право бути опікуном та піклувальником

    • Опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених ст. 60 ЦКУ і лише за її письмової згоди.
    • Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника (ч.4 ст. 63 Цивільного кодексу України).
    2. Якщо питання стосується все ж таки постійного догляду на непрофесійній основі, то відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі:

    Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:

    • особами з інвалідністю I групи;
    • дітьми з інвалідністю;
    • громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
    • невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
    • дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306).

    7. Призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів:

    • заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
    • заяви про згоду отримувати соціальні послуги;
    • копії свідоцтва про народження дитини (у разі надання дитині соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі);
    • декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги;
    • копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю) або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи
    • висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ;
    • висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ;
    • копії медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ;
    • довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ;
    • копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);
    • копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для опікунів або піклувальників).

    Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу або центру надання адміністративних послуг, який прийняв заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги;

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Ян Клиент 4 дня назад

    чи можна оформити піклування на мене з огляду на те, що я не першої лінії спорідненості? Саме піклування а не опіка.

    Чи догляд обов'язково оформляється тільки на родичів?

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Можете, тільки не піклування, а компенсацію за догляд на непрофесійній основі, як я розумію? Піклування встановлюється над особою цивільна дієздатність якої обмежена

      Ви проживаєте разом із дядьком? Надавали документи, які підтверджують відсутність Вашої матері в Україні?

      Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

      Відповідно до частин другої та четвертої статті 3 СК сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

      Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).

    • Корнійчук Євген Іванович

      Так Ви маєте на це право не обов'язково на родичів, тим паче в нас війна а дочка кордоном. Що вона за кордоном, буде належним обгрунтуванням, чому ви.

      Щоб суд був на вашій стороні Зробіть обов'язково одну прописку, для цього вам з власником треба звертатися у ЦНАп, з документами право власності, паспорти, коди, ваш військовий обліковий документ.

      • Ян Клиент 4 дня назад

        Як довести що моя мати проживає за кордоном? (наприклад карта резидента або довідка с роботи

        • Айвазян Юрій Климентійович
          40%

          Це може бути закордонний паспорт із відміткою про виїзд з України та в'їзд до країни проживання Вашої матері. І так, це може бути карта резидента та довідка з роботи. Чим більше в Вас буде доказів, тим краще.

        • Корнійчук Євген Іванович
          40%

          Копія штампу у закордонному паспорті про виїзд з України.

          Або копія іншого документи довідка про тимчасове або постійне місце проживання.

    Ян Клиент 4 дня назад

    Всім дякую за відповіді.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України