Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Автомобильное право, 17 февраля 2025, вопрос №127405 550₴

Как грамотно провести покупку б/у машины в USDT?

Планирую покупать б/у машину, договорились на оплату в USDT, как сделать все так чтоб у продавца не было лазеек или возможности после оплаты сказать что деньги не пришли или что-то такое начать?

Ответы юристов (9)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, нажаль у вашому варіанті це не можливо. Криптовалюта не визнано законодавством України, ви не зможете довести, що передали кошти. Це схоже на шахрайство.

    Щоб це визначити домовтесь про пряму зустріч, спочатку переоформіть авто, а потім скидуйте кошти . Долучіть до справи нотаріуса, хай він підготує документи. Ви скидаєте кошти, нотаріус завіряє договір купівлі продажу.

    Не раджу з цим зв'язуватися. Лише, якщо ви домовляєтесь особисто а не онлайн, вам надано всі відповідні документи та інше.

    На перший погляд схоже на шахрайство.

    • Арсений Клиент 4 дня назад

      вже купляв машину за usdt, и в мене купляли, передача грошей як зазвичай, а тут сума бiльша i вагаюсь

      • Корнійчук Євген Іванович

        Ризик існує. Так згода ж не у законний спосіб. Вимагайте гарантії, пряму зустріч впевніться, що людина з якою ви спілкуєтеся саме та за кого себе видає. (Надання вам документів паспорт, код, вийдіть на відеозв'язок щоб ідентифікувати особу). Фіксуйте переписку.

        Ознайомтеся з тез паспортом, чи є дійсно людини власником авто.

        Перевірте фото авто, чи є такі ж самі ще в оголошеннях в мережі інтернет від інших осіб. Такі дії вас трохи перестрахує. Будьте уважні, вимагайте документи, якщо вас будуть відмовляти у ваших проханнях, то це скоріше за все шахрайство.

        Але ж наголошую ризик у будь якому випадку є.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    РОЗРАХУНОК В USDT ПРИ ПРИДБАННІ АВТО ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНИЙ.

    Згідно з статтею 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

    При придбанні вживаного автомобіля, надійним способом є укладення договору купівлі-продажу у нотаріуса. Нотаріус перевіряє достовірність наданих документів і відсутність обтяжень (арешту, заборони, наявність кредиту) на транспортний засіб. Перед підписанням договору купівлі-продажу необхідно уважно ознайомитися з його змістом.

    В даний час все більшою популярністю починає користуватися спосіб купівлі-продажу автомобіля по, так званій, «генеральній довіреності». Все більша кількість людей намагається уникнути довгої процедури виснажливого складання договору купівлі-продажу, сплати податків по ньому, і декларування доходу, отриманого в результаті даної угоди.

    Слід звернути увагу на той факт, що чинне цивільне законодавство визначає поняття довіреності тільки як письмового документа, що видається однією особою іншій особі для представництва інтересів довірителя перед третіми особами.

    Продавець повинен правильно розуміти, що передаючи автомобіль за дорученням він не передає своє право власності і де-юре залишається його власником. У зв'язку з цим його можуть надалі переслідувати такі неприємності як звернення страхової компанії до власника з регресною вимогою про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП третій особі, так само, продавець не може знати чи в законних цілях використовуватимуть відчужене їм авто.

    Зверніть увагу! З грудня 2023 року продати чи придбати автівку можна завдяки Єдиному державному вебпорталу електронних послуг (далі – Дія).

    Якщо ви продаєте авто:

    1. виберіть послугу Продати транспортний засіб або натисніть Продати автомобіль у меню техпаспорта;
    2. погодьтеся з умовами продажу та надайте гарантії (що авто не в розшуку абощо) через Дію, а також підтвердьте, що це перший продаж авто в поточному році;
    3. вкажіть договірну вартість автівки;
    4. внесіть дані про себе та ознайомтеся з проектом договору;
    5. поділіться проектом договору з Покупцем через QR-код або посилання.

    Якщо ви купуєте авто:

    1. відскануйте QR або перейдіть за посиланням, яке надасть продавець авто.
    2. ознайомтеся та погодьтеся з умовами продажу через Дію.
    3. виберіть номерний знак: залиште старий, змініть на новий чи замовте індивідуальний.
    4. зазначте, що ви ознайомилися з технічним станом, якісними характеристиками авто та погоджується із ціною.
    5. надайте згоду на перереєстрацію авто.
    6. виберіть версію техпаспорта: пластик та електронне свідоцтво в Дії / тільки електронне свідоцтво в Дії;
    7. якщо вибрали пластик або новий номерний знак, надайте дані для доставки Укрпоштою.
    8. оплатіть.
    9. ознайомтеся з проектом договору та відправте на перевірку. Вона відбудеться автоматично засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

    Після успішної перевірки зможете засвідчити договір Дія.Підписом, а потім обмінятися грошима та авто. Підписані документи надійдуть до адміністратора сервісного центру МВС, який закріпить вибрані номери та роздрукує свідоцтво про реєстрацію авто. Готовий пакет документів надійде новому власнику у вибране відділення Укрпошти. А електронні документи на автівку підтягнуться в Дії.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Відповідно до частини першої статті 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

    Стаття 317 Цивільного кодексу України, встановлює, що власнику належать права володіння, користування і розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

    Правом володіння є право фактичного, фізичного та господарського впливу на річ (майно). Право володіння притаманне тим речам, які знаходяться у власності.

    Правом користування є можливість власника та / або інших осіб вилучати з речі її корисні властивості, привласнення плодів і доходів, принесених річчю для задоволення своїх потреб.

    Правом розпорядження є можливість власника визначати юридичну і фактичну долю майна, а саме: відчуження (продаж, дарування, рента і т.д.), передача іншим особам у володіння та / або користування (оренда, застава, позика тощо) , знищення або фізична відмови від майна.

    Єдиний спосіб придбання права власності на автомобіль - це оформлення договору купівлі-продажу.

    У бланку угоди повинні бути такі положення:

    • дата і місце оформлення договору купівлі-продажу автомобіля, потрібні відомості про обидві сторони відповідно підтверджуючих особи документів;
    • інформація про транспортний засіб як предмет угоди на підставі технічної документації;
    • деталі вартості та варіантів оплати;
    • підписи, що підтверджують згоду сторін і приводять договір в дію.

    Також, не варто забувати і про акт прийому-передачі, який відображає фактичну передачу транспортного засобу із зазначеним станом на момент придбання. Повністю завершеною угода може вважатися тільки після внесення відповідних даних про нового власника в технічні документи на транспортний засіб. Також, переоформити право власності на автомобіль можна, оформивши договір купівлі-продажу з наступною реєстрацією автомобіля на нового власника в сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до частини першої статті 210 Цивільного кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

    Також при купівлі-продажу автотранспортного засобу необхідно пам'ятати і про сплату податків.

    Які податки потрібно сплатити при купівлі-продажу авто

    Оподаткування продажу авто: якщо протягом року власник перший раз продає машину, податок платити не потрібно, в інших випадках розмір податку складе 5% від вартості, зазначеної в договорі, але не нижче його середньоринкової або оціночної вартості. Оподаткування купівлі авто: податок потрібно платити при купівлі нової машини. Збір до Пенсійного Фонду складає 3-5% в залежності від вартості автомобіля та розміру прожиткового мінімуму:

    • 3% - якщо вартість машини не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного року;
    • 4% - якщо вартість транспорту від 165 до 290 розмірів прожиткового мінімуму;
    • 5% - якщо вартість авто перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму.

    ---

    Нотаріальне оформлення - це самий затратний, але і найбільш безпечний спосіб, так як нотаріус перевіряє всі можливі проблеми, пов'язані з купівлею. Право власності переходить покупцеві з моменту нотаріального оформлення угоди і вже ніякі проблеми продавця(не погашені кредити та різні обмеження що до продажу) не будуть Вам дошкуляти в майбутньому.

    Нотаріус перевіряє всі документи на автомобіль, а також «пробиває» машину по базах:

    При собі мати:

    Після оформлення угоди Вам все одно доведеться їхати до сервісного центру для реєстрації авто в Єдиній базі, але трохи за спрощеною процедурою.

    ---

    Купівля б/у автомобіля неофіційно:

    Продавець надає покупцеві нотаріально завірену відомість від свого імені. Покупець надає продавцеві обумовлену суму і отримує автомобіль.

    Цей спосіб покупки є самим не надійним, тому не рекомендуємо його використовувати з наступних причин:

    • Продавець з юридичної точки зору залишається власником.
    • Якщо у продавця виникнуть фінансові проблеми (наприклад, прострочений кредит), то на автомобіль може бути накладено арешт.
    • Після закінчення терміну дії довіреності продавець зможе розпоряджатися автомобілем на свій розсуд.
    • Продавець може в будь-який момент скасувати довіреність або видати ще величезну кількість подібних довіреностей (це передбачено ст. 249 Цивільного кодексу України), а потім зажадати повернути автомобіль.
    • у разі смерті власника (продавця), довіреність втрачає свою законну силу і транспорт переходить у власність нащадків.
    • При розлученні продавця, якщо авто було у спільній власності, Ви теж втратите право розпоряджатися машиною.
    Дерій Владислав Олегович
    50%

    Доброго дня!

    У Вас є два варіанти:

    1. Укласти у нотаріуса договір міни, де Ви обмінюєте криптовалюту на автомобіль.

    Криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, її оподаткування також не визначено на законодавчому рівні.

    Законодавство, яке має регулювати правовідносини, що виникають у зв'язку з обігом віртуальних активів, зокрема й криптовалюти, в Україні, ще не набрало чинності. Йдеться про Закон України від 17 лютого 2022 року № 2074-IX «Про віртуальні активи». Цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами. А відповідний законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обігу віртуальних активів в Україні» щойно зареєстрований у Верховній Раді України.

    Наразі діють такі умови обігу криптовалюти в Україні:

    • Операції з криптовалютами не заборонені. Але, ця сфера відносин залишається поза правовим регулюванням.
    • Криптовалюта не вважається грошима, електронними грошима або засобом платежу.
    • Законним платіжним засобом на території України є гривня.

    Згідно зі ст. 1 ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність» товар - будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі).

    Тож, криптовалюта може бути кваліфікована як різновид майна, що виступає товаром.

    Законодавство дозволяє укласти цивільно-правовий договір міни, за яким фізособа може отримати рухоме або нерухоме майно в обмін на криптовалюту.

    Однак, це також несе свої ризики і потребує правильного юридичного оформлення.

    2. Оформити договір купівлі-продажу авто в нотаріуса або сервісному центрі МВС. В договорі вказати суму у гривнях, але перед переказом USDT оформити розписку від продавця, що він отримав від Вас грошову суму, яка необхідна для укладення договору купівлі-продажу авто.

    Крім того, Ви можете переоформити на авто на себе через ДІЮ.

    Після оформлення авто - перешліть кошти USDT продавцю, а потім отримайте від нього розписку про те, що вся сума (в гривнях) була отримана продавцем готівкою та він не має до Вас претензій . В розписці потрібно вказати двох свідків та їхні персональні дані з підписами.

    При необхідності можете фіксувати весь процес на відео (з дозволу продавця).

    Тут також є свої нюанси.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Оплата за договірними відносинами в USDT на законодавчому рівні не передбачена, це суттєвий момент. У який спосіб Ви плануєте купівлю: договір у нотаріуса чи договір буде заключатися безпосередньо в сервісному центрі МВС?

    • Арсений Клиент 4 дня назад

      у сервiсному центрi мвс

      • Кирда Вячеслав Володимирович
        50%

        Сервісний центр МВС навряд чи погодиться на вказання USDT як інструменту для розрахунку. Вони вказують виключно національну валюту, як правило. Можете спробувати домовитися з продавцем, що спочатку заключите договір у сервісному центрі МВС, а потім Ви проведете оплату. Або навпаки: спочатку оплата, а потім договір, але це ризикована для Вас.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України