Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Уголовное право, 17 февраля 2025, вопрос №127419 340₴

Можно ли вообще открыть уголовное дело в этой ситуации?

Меня зовут Сергей.
Я гражданин Украины.
Мне 45 лет.
Инвалид 2 группы бессрочно.
В данный момент нахожусь заграницей.

Со мной произошла такая ситуация:

По объявлению через интернет я обратился к одному человеку за магической помощью и заплатил ему деньги за его услугу, где он обещал мне помочь за эту сумму, которую я ему заплатил.

Через некоторое время этот человек сказал мне, что помочь он мне не может и ему нужно обратиться к другому, более сильному специалисту, которому нужно заплатить сумму в 2 раза больше, но прямой связи с этим специалистом у меня не будет, а будет связь только через этого человека.

Когда я понял, что это мошенничество, я обратился в Киберполицию с просьбой открыть уголовное дело на этого человека, но постоянно получаю отказы, потому что я добровольно заплатил этому человеку деньги за услугу, которой не существует в законе и вообще.

Получается, что таким мошенническим способом можно получать большие суммы денег безнаказанно.

Можно ли вообще каким-то образом открыть уголовное дело в этой ситуации и наказать мошенника?
Если да, то каким образом можно хотя бы открыть уголовное дело?
Или это невозможно?

Ответы юристов (11)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так це можна кваліфікувати як шахрайство.

    Шахрайство - заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (стаття 190 Кримінального кодексу України).

    Але з досвіду скажу, що правоохоронці не охоче беруться за такі справи. Тому для відкриття кримінального провадження, треба звертатися до слідчого судді. Раджу звернутися до адвоката.

    • Сергей Клиент 2 дня назад

      На сколько я понял, придётся доказывать то, чего нет в законе и в действительности, а, именно магические услуги. Не знаю, сможет ли помочь адвокат?

      • Корнійчук Євген Іванович

        Це шахрайство, взловживання довірою. а також зайняття підприємницькою діяльністю без відповідної реєстрації, можна звернутися зі скаргою у податкову.

        • Сергей Клиент 2 дня назад

          Пробовал. Отказывают в занесении в ЕРДР и в возбуждении дела.

          • Корнійчук Євген Іванович

            Яж кажу треба звертатися до слідчого судді.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Звичайно, у Вашій ситуації є ознаки шахрайства (ст. 190 Кримінального кодексу України), але проблема в тому, що правоохоронні органи часто відмовляють у відкритті провадження, якщо особа добровільно передала кошти, а договірних зобов’язань або інших підтверджень шахрайських дій немає.

    Що Ви можете зробити:

    1. Повторно зверніться до Кіберполіції або до поліції. Напишіть заяву про кримінальне правопорушення на ім’я начальника місцевого відділення поліції (або через сайт Кіберполіції). У заяві вкажіть, що особа ввела вас в оману з метою заволодіння коштами, що підпадає під шахрайство (ч. 1 ст. 190 КК України).

    Наголосіть, що спочатку ця людина обіцяла послугу, потім заявила, що сама не може виконати обіцяне, і почала вимагати ще більшу суму. Це свідчить про завідомо неправдивий характер її дій.Додайте всі можливі докази:

    • скріншоти листування,
    • квитанції про оплату,
    • збережені оголошення про надання послуг,
    • контактні дані шахрая (телефон, банківську картку, соцмережі).

    2. Оскаржуйте відмову в реєстрації справи:

    • Якщо вам відмовили, звертайтесь із скаргою до прокурора або до суду (через слідчого суддю), посилаючись на ст. 303 КПК України (оскарження бездіяльності слідчого або прокурора).
    • Поліція зобов’язана внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) протягом 24 годин після отримання заяви, інакше це є підставою для судового оскарження.

    3. Подайте цивільний позов

    Якщо кримінальна справа не відкривається, можна подати позов про повернення коштів у суді на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України (незаконне збагачення).

    Згідно статті 1212 ЦКУ

    1. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

    2. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

    3. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:

    1) повернення виконаного за недійсним правочином;

    2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;

    3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;

    4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

    4. Якщо справа не рухається, напишіть відгуки на форумах, зверніться до журналістів, опублікуйте інформацію про шахрая в соцмережах. Це не дає 100% гарантії повернення грошей, але може допомогти попередити інших.

    Якщо шахрай діє через банківську картку, можна подати заяву в банк про шахрайські дії – іноді банки блокують рахунки або співпрацюють із правоохоронцями.

    Висновок: справа не безнадійна, але поліція часто неохоче відкриває провадження у таких випадках. Вам потрібно діяти наполегливо – писати скарги, подавати заяви та, якщо необхідно, звертатися до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Потрібно звернути увагу, що останнім часом, збільшується кількість людей, які стають жертвами злочинів, в тому числі таких як крадіжка, шахрайство та інші. Щоб захистити себе або інших людей, кожному просто необхідно знати як своєчасно повідомити про злочин і написати в поліцію заяву про нього. Тому, дуже важливо знати всі правила подачі заяви в поліцію не тільки тим, хто безпосередньо зіткнувся з вчиненням злочину або його наслідками, або якимось чином став очевидцем цього, а й кожному громадянину.

    Згідно статті 1 Закону України «Про національну поліції», центральним органом виконавчої влади, на який покладається обов'язок служити суспільству шляхом належного забезпечення охорони прав людини і його свобод, який протидіє злочинності, підтримує публічну безпеку і порядок є національна поліція України (далі - поліція) . У пункті 5 частини 1 статті 23 цього Закону зазначено, що до повноважень поліції відноситься здійснення своєчасного реагування та прийняття відповідних заходів на заяви і повідомлення про злочини або події (кримінальні і адміністративні).

    Стаття 25 Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту - КПК) покладає обов'язок на прокурора і слідчого починати досудове розслідування у разі виявлення ознак злочину. Крім цього, статтею 214 КПК позначений термін, протягом якого після прийняття заяви або отримання повідомлення про скоєння злочину, прокурор або слідчий повинні внести інформацію про такий злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (Реєстр) - і дорівнює він 24 години. Правила та порядок ведення такого Реєстру можна подивитися в Наказі Генеральної прокуратури від 06.04.2016 №139 "Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань". А після цього, протягом ще 24 годин, вищевказані особи зобов'язані почати розслідування.

    Всі дії, які ще повинна зробити поліція передбачені Наказом МВС від 08.02.2019 № 100.

    Згідно вищенаведеного Наказу МВС, передбачено кілька способів повідомити в поліцію про злочин:

    1. Людина може особисто зателефонувати на гарячу лінію на номер 102 або усно звернутися до відділення і повідомити про кримінальне порушення - усне повідомлення (заява). Після його отримання, в поліції повинні скласти спеціальний протокол про його прийняття, який підписують заявник та приймаюча особа.
    2. Особисто звернутися до найближчого відділення поліції і в письмовій формі подати заяву. В такому випадку поліція її приймає і реєструє або в спеціальній інформаційній системі, або, за її відсутності, в журналі єдиного обліку. Важливо відзначити, що заяву краще написати в двох ідентичних примірниках (якщо вона надрукована, то можна просто зробити ксерокопію, обидві повинен підписати заявник) для того, щоб один екземпляр подати органам поліції, а на іншому - поставити позначку (штамп із зазначенням дати прийняття заяви ). Після прийняття письмової заяви органи поліції зобов'язані видати заявнику спеціальний талон-повідомлення. Бланки такого талона і штампа додаються до вищезазначеного Наказу.
    3. Подача заяви поштою. Це також є подачею в
    4. письмовому вигляді, але вже не особисто, а через пошту. У такій ситуації необхідно відправляти лист рекомендований з повідомленням про вручення листа та з описом (в якому вказується, що саме відправляється, в скількох примірниках і на скількох сторінках), для того, щоб було підтвердження відправки.
    5. Заява в поліцію онлайн. З огляду на те, що на вулиці вже 21 століття, і майже все автоматизовано, то і можливість подати через Інтернет заяву також є. Така заява вважається електронною і є різновидом письмової. Подати її можна на електронну пошту найближчого відділення поліції, зазначену на їх сайті; або ж перейти на офіційний сайт Національної поліції за цим посиланням, де зазначена покрокова інструкція для подачі заяви через Інтернет. Важливо відзначити, що наявність цифрового підпису для цього не обов'язкова.
    6. Виклик поліції через мобільний додаток. З розвитком технологій з’явилась і нова унікальна можливістю повідомити про злочин через мобільний додаток. Його використовують тоді, коли людина хоче викликати поліцію на місце злочину під час його вчинення (а не через кілька днів або навіть годин після скоєння). Цей мобільний додаток називається My Pol. Його принцип роботи полягає в наступному. Якщо ви потрапили в екстремальну ситуацію і вашому життю загрожує небезпека, а часу на дзвінок в поліцію і пояснення, де ви знаходитеся, немає - достатньо натиснути кнопку «sos» в своєму телефоні. Завдяки геолокації система сама визначить ваше місце розташування і відправить дані в поліцію. Так, ваші поточні координати автоматично надходять до служби поліції 102. Цей сигнал сприймається як виклик поліції, і поліцейські будуть діяти так само, як ви б самі зателефонували на лінію. На місце терміново направляється наряд поліції.

    Особливі вимоги до написання заяви не передбачені законодавством. Але, не дивлячись на це, в ній важливо описати всі відомі факти і обгрунтувати наявність ознак злочину (так як на її підставі і відомостях, що в ній зазначені, буде вноситися інформація про злочин і до Реєстру) Тому, необхідно вказати наступні дані:

    • назва органу до якого ви звертаєтеся;
    • прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, номер телефону (можна подати і анонімну заява в поліцію у разі коли така особа боїться, що її можуть переслідувати або ж людина з інших причин не хоче щоб поліція знала про її особисті дані (бажано обґрунтувати чому особа не хоче вказати своє ПІБ); в разі анонімного повідомлення про злочин, поліція зобов'язана перевірити інформацію і за наявності ознак злочину почати досудове розслідування протягом 24 годин з моменту отримання такого повідомлення);
    • короткий виклад і опис подій і обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо подаєте заяву в поліцію про загрозу життю і здоров'ю, то потрібно описати як саме загрожують, хто може загрожувати, в зв'язку з чим, в яких діях це проявляється, як довго існує загроза і тд);
    • попередня правова кваліфікація кримінального злочину із зазначенням статті (частини статті) УКУ;
    • докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (якщо такі є; ними можуть бути, наприклад, фото з місця злочину або інші);
    • дата і підпис.

    НАЖАЛЬ, НА МОЮ ДУМКУ, ДОВЕСТИ ШАХРАЙСТВО ПЕРСПЕКТИВИ ПРАКТИЧНО НЕМАЄ - ЯК ДОКАЗУВАТИ НЕ НАЛЕЖНЕ НАДАННЯ МАГІЧНИХ ПОСЛУГ?

    ЗА ЯКИМ КРИТЕРІЄМ ОЦІНЮВАТИ МАГІЧНІ ПОСЛУГИ?

    • Сергей Клиент 2 дня назад

      Понял. Своего рода, снятие порчи и лечение при помощи магии.

    Корнійчук Євген Іванович

    Звертайтесь на пряму до поліції, кібер поліція в нас до галочки ', вони всеодно передають справу до поліції. У разі отримання відмови у відкритті. Алгоритм дій за посиланням.

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9F%D0%B...

    • Сергей Клиент 2 дня назад

      С лета 2024 года с Киберполицией и полицией ничего не получилось. Все документы есть, ответы из полиции есть. Есть ответ от ПриватБанка. Всё есть, но ничего не получается.

      • Корнійчук Євген Іванович

        пишіть скаргу. Я дав відповідь на ваше питання.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України