Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Предпринимательское право, 17 февраля 2025, вопрос №127422 500₴

Діяльність ФОП не відповідає КВЕД

Підскажіть будь ласка ФОП група 3 ставка 5% згідно договору оказало послугу по зберіганню ТМЦ з 01.10.2024р.
КВЕД Складське зберігання добавлений 21.01.2025р. Що загрожує ФОПу та як вийти з цієї ситуації без втрати 3 групи платника податку?

Ответы юристов (14)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Доходи ФОП від діяльності, КВЕД якої не внесено до реєстру, оподатковуються за загальними правилами для платників податку-фізосіб.

    Здійснення видів діяльності поза межами обраних може призвести до позбавлення статусу єдиноподатника.

    Про внесення змін щодо виду діяльності необхідно повідомити держреєстратора та податкову інспекцію.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, нічого страшного, скоріше за все взагалі нічого, або сплата налогу за подвійною ставкою тобто не 5 а 10 відсотків

    Більш детально за посиланням

    https://7eminar.ua/events/1983/2560

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    По-перше, доходи, отримані ФОП по діяльності, яка не передбачена КВЕД, мають оподатковуатися на загальних умовах, встановлених для фізичних осіб. Тобто не 5 % податку. Крім того, можливі санкції у вигляді переведення на загальну систему оподаткування. Все залежить від того, чи дізнається податкова про цей вид діяльності.

    З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Анна!

    Загальновідомо, що для спрощенців провадження діяльності без відповідного КВЕД є особливо ризиковим, адже вихід за межі "своїх" видів діяльності означає зміну системи оподаткування, оскільки в разі провадження видів діяльності, не зазначених у Реєстрі платників єдиного податку, вони зобов'язані перейти на загальну систему з 1 числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому вони провадили такі види діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ).

    Так в п. 177.6 ПКУ чітко зазначено, що у разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб. Тобто з таких доходів доведеться сплатити ПДФО і військовий збір. Це застереження не особливо налякає ФОПів на загальній системі, а для платників єдиного податку буде суттєвим, адже збільшить в рази податкове навантаження.

    Що стосується спрощенців групи 3, то тут питання досить спірне, адже для них визначальною умовою перебування на спрощеній системі оподаткування є те, щоб в них види діяльності не підпадали під заборонені види діяльності. Проте, все ж таки рекомендовано додавати відповідний код КВЕД до ЄДР і до реєстру платників єдиного податку, щоб не було неприємностей, оскыльки вимога покинути ряди спрощенців, у разі здійснення діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, стосується всіх платників єдиного податку, а не тільки представників груп 1 та 2.

    Як також з доходів отриманих платником групи 3 від діяльності, не зазначеної в реєстрі єдиного податку, податок буде сплачено за обраною ставкою 5%. З доходів же отриманих від заборонених для спрощенців видів діяльності, такий платник сплатить податок у подвійному розмірі

    Для платників третьої групи термінів подання заяви з приводу внесення нових кодів КВЕД до реєстру єдиного податку не визначено, але податківці не проти того, щоб новий код КВЕД, згідно виду господарської діяльності, розпочатої фактично протягом звітного кварталу, був внесений до реєстру платників єдиного податку пізніше, згідно із заявою поданою вже після закінчення такого кварталу. Тож бажано таку заяву подати разом із податковою декларацією за звітний період у якому відбулися такі зміни.

    Коли Ви подали декларацію за перший квартал 2025 року? До 21.01.2025 чи вже після?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Анна Клиент 5 дней назад

      Договір з ЮО. За послугу по зберіганню сплачено 14.02.2025р. Дохід визначається в момент отримання коштів на рахунок. Акти виконаних робіт були закриті 10.24, 11.24,12.24р. На момент оплати ці послуги ФОП може надавати. ФОП не зобовязаний зберігати первинні документи.

      • Айвазян Юрій Климентійович
        50%

        Тоді, не бачу проблем у Вашому випадку. На момент отримання доходу Ви мали відповідний КВЕД у ЄДР.

    • Анна Клиент 5 дней назад

      Договір з ЮО. За послугу по зберіганню сплачено 14.02.2025р. Дохід визначається в момент отримання коштів на рахунок. Акти виконаних робіт були закриті 10.24, 11.24,12.24р. На момент оплати ці послуги ФОП може надавати. ФОП не зобовязаний зберігати первинні документи.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Анно!

    З ким Ви заключили договір - з ФОП чи з юрособою?

    За твердженнями податківців (БЗ 107.01.01), ФОП — платник ЄП, незалежно від групи, на якій він перебуває, не має права здійснювати в межах підприємницької діяльності такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних.

    У разі порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування підприємець зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування. До таких порушень відносяться:

    • перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу;
    • наявність податкового боргу протягом шести послідовних місяців;
    • здійснення видів діяльності заборонених на спрощеній системі оподаткування або не зазначених в реєстрі платника ЄП;
    • перевищення допустимої кількості найманих працівників.

    Якщо ж підприємець не перейшов на загальну систему або не знав, що порушив умови перебування на спрощеній системі, то податкова самостійно може виключити підприємця з реєстру платників ЄП в разі проведення перевірки та виявлення таких порушень підприємцем.

    Виключення з реєстру платників ЄП проводитися за рішенням податкової з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. Слід зазначити, що нормами Податкового кодексу не передбачено установленої форми рішення про анулювання реєстрації платника ЄП. За загальними правилами таке рішення повинно надаватися підприємцю в письмовій формі за підписом начальника податкової з обов'язковим зазначенням підстав для анулювання реєстрації платника ЄП. Також в Податковому кодексі не вказані терміни повідомлення підприємця про виключення його з реєстру платників ЄП. Цим користується податкова і часто повідомляє підприємця тільки через кілька місяців після виключення його з реєстру. Тому, в разі наявності підстав для виключення підприємця з реєстру, радимо періодично самостійно перевіряти інформацію про наявність підприємця в реєстрі платників ЄП за цим посиланням.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Анна Клиент 5 дней назад

      Договір з ЮО. Оплата пройшла 14.02.2025р. Акти були закриті в 2024р. Дохід визначається в момент надходження коштів на рахунок. Тобто 21.01.25 КВЕД вже є. 14.02.25 сплата-фоп має право отримувати за дані послуги когти

      • Дерій Владислав Олегович

        В такому випадку самостійно переходити на загальну систему оподаткування або вчиняти інші активні дії Вам не потрібно.

        В разі податкової перевірки та винесення рішення не на Вашу користь Ви можете відстоїти свої права у судовому порядку.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    В п. 177.6 ПКУ зазначено, що у разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.

    Тобто з таких доходів доведеться сплатити ПДФО і військовий збір.

    АЛЕ

    Для платників єдиного податку 1-2 груп передбачена підвищена ставка єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, згідно п. 293.4 ПКУ. Та і взагалі на сьогодні Податковий кодекс вимагає від єдиноподатників усіх груп, у тому числі третьої групи, відмовитися від спрощеної системи оподаткування при здійсненні видів діяльності не зазначених у реєстрі платників єдиного податку і перейти на загальну систему з 1 числа місяця наступного за податковим періодом у якому здійснювалися такі види діяльності. Щодо спрощенців 1 та 2 групи цілком зрозуміло, адже залежно від виду діяльності визначається ставка єдиного податку. А по-друге, спрощенці 1 та 2 групи зобов’язані письмово повідомити фіскалів про зміну видів діяльності не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем у якому відбулися такі зміни. Що прямо передбачено п. 298.5 ПКУ.

    А от що стосується спрощенців групи 3, то тут питання досить спірне, адже для них визначальною умовою перебування на спрощеній системі оподаткування є те, щоб в них види діяльності не підпадали під заборонені види діяльності. Ну все ж таки рекомендуємо додавати відповідний код КВЕД до ЄДР і до реєстру платників єдиного податку, щоб не було неприємностей. Адже вимога покинути ряди спрощенців, у разі здійснення діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, стосується всіх платників єдиного податку, а не тільки представників груп 1 та 2. Тож звертаю вашу увагу на те, що з доходів отриманих платником групи 3 від діяльності, не зазначеної в реєстрі єдиного податку, податок буде сплачено за обраною ставкою 3% чи 5%. А от із доходів отриманих від заборонених для спрощенців видів діяльності, такий платник сплатить податок у подвійному розмірі (6% або 10% відповідно). А платники груп 1 та 2 зобов’язані сплатити єдиний податок за ставкою 15% із доходів, як від не вказаних у реєстрі платників єдиного податку, так і від заборонених для них видів діяльності. Тож тим, хто береже свій статус платника єдиного податку краще все ж таки КВЕДи додати. Подати заяву про зміни у реєстрі платників єдиного податку необхідно платникам 1 та 2 груп, як я вже зазначила, не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем в якому відбулися зміни. Для платників третьої групи термінів подання заяви з приводу внесення нових кодів КВЕД до реєстру єдиного податку не визначено, але податківці не проти того, щоб новий код КВЕД, згідно виду господарської діяльності, розпочатої фактично протягом звітного кварталу, був внесений до реєстру платників єдиного податку пізніше, згідно із заявою поданою вже після закінчення такого кварталу. Тож бажано таку заяву подати разом із податковою декларацією за звітний період у якому відбулися такі зміни. І не забудьте попередньо внести зміни стосовно нового КВЕД до ЄДР.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, АННА! А за яким КВЕДом Ви вказали дохід від таких послуг в річній декларації за 2024 рік чи дохід ще не отримано? Бажано нічого не робити і надіятися, що при перевірці не помітять. В будь-якому разі це не є підставою для зняття ФОП з Єдиного податку 3 групи. Ще питання хотів би задати, яким чином відбулася оплата? - На Ваш банківський рахунок? Яке вказано призанчення платежу ? Якщо щось робити, то Вам доведеться подавати нову річну декларацію з виправленням КВЕДів. Якби декларація не була подана, то можна було б повернути платіж замовнику послуг і попросити зробити вже проплату після 21 січня 2025 року, але внаслідок подання декларації і завершення строків для її виправлення - це неможливо.

    Класифікатор видів економічної діяльності - це державний статистичний довідник, основним завданням якого є саме визначення та кодування основного та другорядних видів економічної діяльності юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та самозайнятих осіб для цілей державної статистики та відслідковування статистичних параметрів розвитку економіки держави, підприємництва, виробничої сфери, сфери послуг та ін.

    Код КВЕД - це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Код КВЕД не створює прав чи обов"язків для підприємств і організацій і не спричинює жодних правових наслідків.

    Головне, щоб КВЕД за своєю суттю відповідав та не потребуав отримання додаткових дозволів, ліцензій тощо.

    Робота не за своїм КВЕДом, наприклад з КВЕДом діяльність у сфері права - робота по виробництву цегли та побудові будівель - може бути підставою для позбавлення права на спрощену систему оподаткування з боку ДПС.

    Податкова на підставі підпункту 7 пункту 298.2.3. статті 298 Податкового кодексу України вимагає від єдиноподатників усіх груп здійснювати діяльність, лише ту, яка зазначена у Реєстрі платників єдиного податку.

    Крім того, договір може розглядатися в рамках таких відносин як вдаваний.. що при значних обсягах обороту, може бути підставою для додаткової уваги контролюючих органів, бо як правило так працюють "конвертаційні центри" та інші установи по відмиванню та легалізації грошей. Але певен, що Вас це теж не стосується.

    Нагадаю, що відповідно до ч. 1 ст. 19, ст. 43 і 44 Господарського кодексу України, суб"єкт господарювання може здійснювати будь-які види підприємницької діяльності, окрім заборонених законом.

    Аналогічне положення міститься і в статті 3 Цивільного кодексу України. Але як я вже писав, якщо окремий вид діяльності потребує дозволу (ліцензії), то юридична особа має право здійснювати такий вид діяьності тільки після отримання дозволу (ліцензії), що передбачає стаття 91 Цивільного кодексу України.

    Але незважаючи на те, що Господарський кодекс дозволяє підприємцям займатися будь-якими видами діяльності, крім заборонених, Податковий кодекс України (далі - ПК України) та його "тлумачі" в особі податкових інспекторів - суворіші у своїх визначеннях.

    Так в п. 177.6 ст. 176 ПК України зазначено, що у разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПК України для платників податку – фізичних осіб. Тобто з таких доходів доведеться сплатити ПДФО і військовий збір. Це застереження не особливо налякає ФОПів на загальній системі, а для платників єдиного податку буде суттєвим, адже збільшить в рази податкове навантаження, яке може донарахувати податкова у разі виявлення таких речей при перевірці.

    Однак платників єдиного податку, в яких відсутній новий КВЕД, для таких платників небезпечною є не тільки цей пункт ПК України. Справа в тому, що для платників єдиного податку 1-2 груп передбачена підвищена ставка єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, згідно п. 293.4 ст. 293 ПК України.

    Та і взагалі на сьогодні Податковий кодекс вимагає від єдиноподатників усіх груп, у тому числі третьої групи, відмовитися від спрощеної системи оподаткування при здійсненні видів діяльності не зазначених у реєстрі платників єдиного податку і перейти на загальну систему з 1 числа місяця наступного за податковим періодом у якому здійснювалися такі види діяльності.

    Щодо спрощенців 1 та 2 групи цілком зрозуміло, адже залежно від виду діяльності визначається ставка єдиного податку. А по-друге, спрощенці 1 та 2 групи зобов’язані письмово повідомити фіскалів про зміну видів діяльності не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем у якому відбулися такі зміни. Це прямо передбачено п. 298.5 ст. 298 ПК України.

    А от що стосується спрощенців 3-ї группи, то тут питання досить спірне, адже для них визначальною умовою перебування на спрощеній системі оподаткування є те, щоб в них види діяльності не підпадали під заборонені види діяльності.

    Але припускаю, що судитися з податковою в харківських судах, які мають "своє бачення" законів (відмінне від Києва) - ніхто не схоче. Бо гарантії жодної.

    Тому все ж таки рекомендується додавати відповідний код КВЕД до ЄДР і до Реєстру платників єдиного податку, щоб не було неприємностей і провадити оплати таких послуг лише після актуалізації даних в Реєстрі платників єдиного податку.

    Це все зараз можна зробити через ДІЮ.

    https://diia.gov.ua/services/zminennya-danih-fop

    Вимога покинути ряди спрощенців, у разі здійснення діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, стосується всіх платників єдиного податку, а не тільки представників 1 та 2 груп.

    Тож звертаю вашу увагу на те, що з доходів отриманих платником 3-ї групи від діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників єдиного податку, податок буде сплачено за обраною ставкою 3% чи 5%. А от із доходів отриманих від заборонених для спрощенців видів діяльності, такий платник сплатить податок у подвійному розмірі (6% або 10% відповідно). А платники груп 1 та 2 зобов’язані сплатити єдиний податок за ставкою 15% із доходів, як від не вказаних у реєстрі платників єдиного податку, так і від заборонених для них видів діяльності.

    Тож тим, хто береже свій статус платника єдиного податку краще все ж таки КВЕДи додати. Подати заяву про зміни у реєстрі платників єдиного податку необхідно платникам 1 та 2 груп, як я вже зазначила, не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем в якому відбулися зміни.

    Для платників третьої групи термінів подання заяви з приводу внесення нових кодів КВЕД до реєстру єдиного податку не визначено, але податківці не проти того, щоб новий код КВЕД, згідно виду господарської діяльності, розпочатої фактично протягом звітного кварталу, був внесений до реєстру платників єдиного податку пізніше, згідно із заявою поданою вже після закінчення такого кварталу.

    В останні роки зміни вносяться автоматично шляхом обміну інформацією з ЄДР (ЄДРЮОФОПГФ), тому достатньо заповнити зміни у ДІЇ і дочекатися кілька днів - тиждень, поки дані підтягнуться в податковій.

    Для упевненості через Електронний кабінет платника податків можна замовити електронний Витяг з Реєстру платників єдиного податку.

    Щасти Вам у підприємницькій діяльності в такі нелегкі часи!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    • Анна Клиент 5 дней назад

      Оплата здійснена 14.02.2025р. Дохід визначається по надхлдженню коштів на рахунок, тобто дохід отримано 14.02.2025, на цей момент КВЕДи відповідають послузі. Первинну документацію ФОП не має зобовязання зберігати на 3 групі платника єдиного податку.

    Токмач Галина Миколаївна

    Добрий вечір!

    1) Що загрожує ФОПу та як вийти з цієї ситуації без втрати 3 групи платника податку? - нічого не загрожує, так як ФОП нічого не порушив. Враховується дата отримання доходу за відповідним КВЕД, а не дата надання послуги за ним. У даному випадку КВЕД Складське зберігання був добавлений 21.01.2025р., а дохід отриманий 14.02.2025р.

    ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text):

    Стаття 177. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування

    177.6. У разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб.

    ОЗНАЙОМТЕСЯ - https://7eminar.ua/events/1983/2560

    ххх

    ФОП групи 3 (3% і 5%) подають декларацію щокварталу у 40-денний календарний (п. 296.3 та пп. 49.18.2 Податкового кодексу України, далі — ПК). Якщо останній день подачі декларації припадає на вихідний або святковий день, то тоді останнім днем строку подачі вважається операційний (банківський) день, що настає за цим вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПК).

    Відтак кінцевою датою подачі декларації за весь 2024 рік є 10 лютого 2025 року включно (понеділок; оскільки останній день 9 лютого 2025 року припав на неділю, день подачі декларації переноситься на наступний день за вихідним, п. 49.20 ПК). Декларацію подаємо наростаючим підсумком, а тому включаємо суму даних за І, ІІ, ІІІ квартали 2024 року, а не лише останній IV квартал.

    ВИ ОТРИМАЛИ ДОХІД ЗА КВЕД Складське зберігання 14.02.2025р.

    ВІДПОВІДНО У ДЕКЛАРАЦІЇ ЗА 2024 РІК ЙОГО НЕ ВІДОБРАЖАЛИ,

    ЦЕЙ ДОХІД ВИ ВКАЖЕТЕ ВЖЕ У ДЕКЛАРАЦІЇ ЗА ПЕРШИЙ КВАРТАЛ 2025 РОКУ (ПОТРІБНО ПОДАТИ ДО 12 ТРАВНЯ 2025 РОКУ).

    ТОМУ ЗВИЧАЙНО ПОДАТКОВА ЖОДНОГО ПОРУШЕННЯ НЕ ПОБАЧИТЬ.

    МОЖЕТЕ НЕ ХВИЛЮВАТИСЯ ТА СПОКІЙНО ПРОДОВЖУВАТИ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України