Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день. Я громадянин росії, живу в Києві з 2011 року, маю посвідку на постійне проживання, але хотів би отримати повноцінне українське громадянство. У мене українська сім'я (дружина і син з українським громадянством), мій дід - уродженець України, тож підстави для громадянства у мене начебто є. Проблема в тому, що я не маю можливості позбутися російського громадянства без візиту до росії (де мені загрожує кримінальна відповідальність за державну зраду, дискредитацію армії тощо). Які в мене варіанти?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (23)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, нажаль на період військового стану, вам буде відмовлено у наданні громадянства України. Вам треба отримати відмову у письмовому вигляді, після чого звернутися до суду.
Проблеми з відмовою від російського громадянстваОтримуючи українське громадянство, людина отримує не український паспорт, а тимчасове посвідчення громадянина України. Юридично в Україні немає множинного громадянства. Отже, отримуючи українське громадянство, людина має протягом двох років відмовитися від попереднього.
Зробити це було складно й до повномасштабного вторгнення. Їхати в Росію для людини, яка тривалий час живе та підтримує Україну – було небезпечно ще й до 24 лютого 2022-го. Зараз відмовитися від російського громадянства стало ще складніше. А у певних випадках – просто нереально.
— На сьогодні неможливо оформити вихід з російського громадянства. А якщо цього не буде зроблено протягом встановленого законодавством терміну (протягом 2-х років здати набуття громадянства України), то людині (власнику тимчасового посвідчення громадянина України, – прим.) скасовується рішення про оформлення громадянства України, тобто особа позбавляється всіх попередніх документів, які вона мала (тобто посвідка на проживання в нього також не буде діяти). Тому зараз тільки дуже ризиковані йдуть шляхом отримання українського громадянства.
Раджу дочекатися припинення війни.
Я зрозумів, дякую! Шкода, звісно, що так. Я хотів отримати роботу в галузі розробки ударних і FPV-дронів для ЗСУ, але без українського громадянства це неможливо - служба безпеки відмовляє.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеЗ досвіду скажу, ви зможете отримати громадянство, якщо підпишете контракт із ЗСУ. Але чи буде це доцільно, вирішувати вам. І то треба буде судитись.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеПід час військового стану, держава не вчиняє будь які дії стосовно громадян Росії та Білорусії. Дуже гарно, що ви хоть маєте посвідку на проживання, бо у іншому випадку ви би не змогли отримати і її.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олексію!
Отримати повноцінне громадянство України Ви зможете лише після того, як припините російське громадянство, а в умовах воєнного часу це буде надзвичайно складно, адже для цього Вам потрібно буде виїхати в РФ.
1. Заяву про прийняття до громадянства України
2.Зобов’язання припинити іноземне громадянство або Декларацію про відмову від іноземного громадянства.
3. Посвідка на постійне місце проживання
4. Дозвіл на імміграцію в Україну
5. Сертифікат про рівень володіння державною мовою
6. Наявність законних джерел існування (заробітна плата, прибуток від підприємницької діяльності або власності, пенсія, стипендія, аліменти, соціальні виплати та допомога, власні фінансові заощадження або фінансова допомога від членів сім’ї, інших фізичних та юридичних осіб, що мають законні доходи).
Іноземці, які подали зобов’язання припинити іноземне громадянство (підданство), повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Іноземці, які мають усі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання документа про припинення громадянства (підданства), але з незалежних від них причин не можуть отримати його, подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Для прийняття до громадянства України замість зобов’язання припинити іноземне громадянство (підданство) може бути подано:
а) іноземцем, якого визнано біженцем або якому надано притулок в Україні, - декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яку визнано біженцем або якій надано притулок в Україні;
б) іноземцем, який постійно проживає в Україні та є громадянином держави, з якою Україна уклала міжнародний договір, що передбачає припинення особою громадянства цієї держави одночасно з набуттям громадянства України, - заяву про зміну громадянства;
в) іноземцем, який в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України чи який в установленому законодавством України порядку проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, контракт якого припинено, та звільнений з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б", "в" пунктів 1, 2, підпунктами "а", "б" пункту 3 частини п’ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", - декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка в установленому законодавством України порядку уклала контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України;
г) іноземцем, який має визначні заслуги перед Україною або прийняття якого до громадянства України становить державний інтерес для України, - декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка має визначні заслуги перед Україною або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України;
ґ) іноземцем, який в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України чи який в установленому законодавством України порядку проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, контракт якого припинено, та звільнений з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б", "в" пунктів 1, 2, підпунктами "а", "б" пункту 3 частини п’ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", та нагороджений державною нагородою України, - декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка в установленому законодавством України порядку проходить/проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України та нагороджена державною нагородою України;
д) іноземцем із числа осіб, зазначених у частинах двадцятій, двадцять четвертій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", - декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частин двадцятої, двадцять четвертої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства";
е) іноземцем, який є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнав у країні своєї громадянської належності переслідувань, - декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка зазнала переслідувань, разом із документом, що підтверджує переслідування;
є) іноземцем, який є другим із подружжя особи, яка в установленому законодавством України порядку проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України та загинула при виконанні службових обов’язків, - декларацію про відмову від іноземного громадянства для іноземця, який є другим із подружжя особи, яка в установленому законодавством України порядку проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України та загинула при виконанні службових обов’язків.
Отримуючи українське громадянство, Ви спочатку отримаєте не український паспорт, а тимчасове посвідчення громадянина України. Юридично в Україні немає множинного громадянства. Отже, отримуючи українське громадянство, Ви повинні протягом двох років відмовитися від громадянства РФ.
На сьогодні майже неможливо оформити вихід з російського громадянства. А якщо цього не буде зроблено протягом 2-х років з дати набуття громадянства України, то Вам, як власнику тимчасового посвідчення громадянина України, скасовують рішення про оформлення громадянства України, тобто Ви позбавитесь всіх попередніх документів, які Ви мали (тобто посвідка на проживання у Вас також не буде діяти). Тому зараз дуже ризиковано йдти шляхом отримання українського громадянства.
Як альтернативу законодавство передбачає декларативну відмова від попереднього громадянства, якщо Ви є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнали у країні своєї громадянської належності переслідувань.
Проте того, що зараз Ви живете в Україні та підтримуєте Україну – недостатньо. Потрібний документ, що підтверджує переслідування – довідка Міністерства закордонних справ, видана у затвердженому Кабміном порядку. Як правило, таку довідку отримати також вкрай складно, адже більшість немає якогось політичного переслідування.
Міграційна служба не приймає декларативний вихід з українського громадянства. Тож, щоб зберегти українське громадянство, сотні людей вимушені йти до суду. Через ці проблеми певний час тому виникла спільнота громадян України з тимчасовим посвідченням громадянина.
Люди, які зітнулися з подібними проблемами, можуть отримати допомогу, звернувшися до приймалень УГСПЛ.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олексію!
На жаль, на даний час це буде зробити вкрай складно, якщо не неможливо.
Від початку війни умови отримання українського громадянства не зазнали змін, відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про громадянство України» для того потрібно виконати наступні умови:
1) визнання і дотримання Конституції України та законів України, що засвідчується особою у поданій в установленому порядку заяві про прийняття до громадянства України;
2) подання зобов'язання припинити іноземне громадянство або декларації про відмову від іноземного громадянства;
3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років;
4) отримання дозволу на імміграцію;
5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;
6) наявність законних джерел існування.
Більшість умов прості і напрацьовані роками, проте під час війни найбільше питань виникає щодо поєднання процедур прийняття до українського громадянства з припиненням іноземного громадянства.
Процедура прийняття до громадянства України передбачає подання документа із назвою «зобов'язання припинити іноземне громадянство». Це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він/вона протягом двох років з моменту такого набуття припинить іноземне громадянство і надасть документ, що це підтверджує.
В демократичних юрисдикціях проблем з виходом зазвичай не існує. У свою чергу, вихід з громадянства РФ в сучасних реаліях - це складна та бюрократична процедура, що передбачає низку перешкод у реалізації. В деяких випадках складність може зашкалювати і переходити у практичну неможливість. Пояснюється це рядом проблем:
Законодавець ще за 2,5 місяці до війни для деяких категорій осіб спростив процедуру прийняття до громадянства, розширивши перелік осіб, які замість зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство) можуть подати документ із назвою «декларація про відмову від іноземного громадянства».
Для прийняття до громадянства України замість зобов'язання припинити іноземне громадянство декларацію про відмову від громадянства може бути подано іноземцем:
- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України або яка в установленому законодавством України порядку проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, контракт якої припинено (розірвано), та звільнена з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б" пунктів 1-3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
- має визначні заслуги перед Україною або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України;
- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України та нагороджена державною нагородою України;
- є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнала у країні своєї громадянської належності переслідувань, що підтверджується документом, передбаченим цим Законом.
Отже, процедура подачі декларації стосується лише виключної категорії осіб та потребує документів, які підтверджують таку належність.
Якщо особа не відноситься до цього переліку, а просто є громадянином РФ, що проживає на території України, то вона подає зобов'язання припинити іноземне громадянство та самостійно виходить з громадянства РФ.
Відкритим залишається питання щодо можливості подачі декларації про припинення громадянства особами, які не відносяться до вищезазначених категорій осіб, проте мають інші об'єктивні причини неможливості виходу з іншого громадянства. Зокрема, якщо громадянин РФ займає активну проукраїнську позицію і відкрито висловлює її в соціальних мережах. У такому разі поїздка такої особи в РФ для ініціювання процедур виходу може виявитися останньою - її просто заарештують за однією чи кількома політичними статтями.
https://biz.ligazakon.net/analitycs/211214_yak-gro...
Можливо Вам будуть корисні статті за наступними посиланнями, які розкривають питання більш детально саме зі сторони людей, які намагалися отримати громадянство України під час воєнного стану. Навіть за умови того, що Вам вдасться зібрати та подати всі необхідні документи, процедура набуття громадянства України може тривати понад рік.
https://www.0462.ua/news/3758479/problema-aka-ne-n...
https://www.helsinki.org.ua/articles/chomu-hromadi...
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Від початку війни умови отримання українського громадянства не зазнали змін. Ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-ІІІ) передбачає такі умови:
1) визнання і дотримання Конституції України та законів України, що засвідчується особою у поданій в установленому порядку заяві про прийняття до громадянства України;
2) подання зобов'язання припинити іноземне громадянство або декларації про відмову від іноземного громадянства;
3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років;
4) отримання дозволу на імміграцію;
5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;
6) наявність законних джерел існування.
Більшість умов прості і напрацьовані роками, проте під час війни найбільше питань виникає щодо поєднання процедур прийняття до українського громадянства з припиненням іноземного громадянства.
Вихід з громадянства РФ чи РБ в сучасних реаліях - це складна та бюрократична процедура, що передбачає низку перешкод у реалізації. В деяких випадках складність може зашкалювати і переходити у практичну неможливість. Пояснюється це рядом проблем:
Законодавець ще за 2,5 місяці до війни, ніби передбачаючи проблему, для деяких категорій осіб спростив процедуру прийняття до громадянства, розширивши перелік осіб, які замість зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство) можуть подати документ із назвою «декларація про відмову від іноземного громадянства». 19 грудня 2021 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про громадянство України” щодо спрощеного набуття громадянства України окремими категоріями осіб (далі - Закон № 1941-IX), яким і були запроваджені нові норми.
Для прийняття до громадянства України замість зобов'язання припинити іноземне громадянство декларацію про відмову від громадянства може бути подано іноземцем:
- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України або яка в установленому законодавством України порядку проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, контракт якої припинено (розірвано), та звільнена з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б" пунктів 1-3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
- має визначні заслуги перед Україною або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України;
- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України та нагороджена державною нагородою України;
- є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнала у країні своєї громадянської належності переслідувань, що підтверджується документом, передбаченим цим Законом.
Як бачимо, процедура подачі декларації стосується лише виключної категорії осіб та потребує документів, які підтверджують таку належність.
Якщо особа не відноситься до цього переліку, а просто є громадянином РФ / РБ, що проживає на території України, то вона подає зобов'язання припинити іноземне громадянство та самостійно виходить з громадянства РФ.
Відкритим залишається питання щодо можливості подачі декларації про припинення громадянства особами, які не відносяться до вищезазначених категорій осіб, проте мають інші об'єктивні причини неможливості виходу з іншого громадянства. Зокрема, якщо громадянин РФ / РБ займає активну проукраїнську позицію і відкрито висловлює її в соціальних мережах. У такому разі поїздка такої особи в РФ / РБ для ініціювання процедур виходу може виявитися останньою - її просто заарештують за однією чи кількома політичними статтями.
Щодо роботи таким громадянам закон прямої відповіді не дає. Формально такі обставини не підпадають під законодавче визначення «незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства» (тут вимагатиметься відсутність законодавчої процедури виходу або її нездійснення, в тому числі у певні строки). Також навряд можна говорити про "переслідування", коли воно ще не розпочалося або про нього невідомо.
Ймовірно, неповноту законодавства тут перекриватиме ефективне правозастосування. Наприклад, через тлумачення «очевидної загрози переслідування» як рівнозначної самому «переслідуванню». В майбутньому ж можна очікувати розширення категорії «незалежних від особи причин», що зараз закріплена в абзаці 13 ст. 1 ЗУ «Про громадянство України».
ххх
Тільки Президент може підписати Указ про надання громадянства, або прийняти рішення про відмову. Причому, якщо терміни роботи міграційної та комісії при президенті визначені законодавчими та підзаконними актами, то президент, де-факто, у часі необмежений:
У Порядку розгляду заяв про отримання громадянства є певні терміни, але ці терміни більше стосуються саме прийняття заяв органами державної міграційної служби та комісією при президентові з питань громадянства. Саме на цих ланках визначені певні строки (сумарно, без затягування термінів, це може відбуватися протягом двох років з моменту подачі заяви – це дійсно великий термін). А ось якщо комісія надає рекомендацію надати громадянство – от тут у Порядку немає визначених строків саме підписання президентом Указу про отримання громадянства. Є певні розумні строки: не може бути так, що справа тягнеться роками. Але на практиці це дійсно так й відбувається.
Втім воєнний стан не накладає якихось законодавчих обмежень щодо надання українського громадянства.
При цьому під час воєнного стану Президент продовжує надавати українське громадянство росіянам та білорусам, про що свідчить статистика Державної міграційної служби:
— Згідно з показниками відомчої статистичної звітності ДМС у період з 01.03.2022 по 29.02.2024 18 громадян Російської Федерації та 10 громадян республіки Білорусь прийнято до громадянства України за Указами Президента України відповідно до статті 9 Закону України "Про громадянство України".
ЗВЕРТАЙТЕСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ:
https://www.helsinki.org.ua/advice-centres/
Дякую за відповіді. Тоді ще кілька запитань по темі:1. Я справді можу укласти контракт із ЗСУ, незважаючи на громадянство? На початку повномасштабного вторгнення я намагався записатися в тероборону, але мені відмовили.2 Чи маю я шанси отримати статус політичного біженця і на цій підставі - громадянство?
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеТак ви маєте право укласти контракт із ЗСУ, звертайтесь у найближчий ТЦК.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеВам треба мати посвідку на проживання.
Цілодобова «гаряча лінія» Міністерства оборони України за номером 1512 — це зручний інструмент для громадян, який дозволяє звертатися з усними запитами з питань, що належать до компетенції Міністерства оборони.
Так, посвідка на постійне проживання у мене є. Дякую.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеТоді взагалі без будь яких проблем.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Олексію!
1. Так, маєте таке право. З початку повномаштабного вторгнення законодавство зазнало змін.
Щодо другого Вашого питання, то особа, яка має намір звернутися за захистом в Україні, повинна протягом п’яти робочих днів з дня легального перетину державного кордону звернутися до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Така заява подається заявником або його законним представником особисто за місцем тимчасового перебування заявника.
У випадку незаконного перетину кордону, така особа повинна без зволікань звернутися за захистом. До того ж, особа може звернутися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, до посадової особи Державної прикордонної служби України під час незаконного перетину державного кордону, проте така особа зобов'язана надати пояснення про причини незаконного перетинання державного кордону України. Після надання пояснень особа, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, повинна бути протягом 24 годин передана до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України. У такому випадку особа звільняється від відповідальності за незаконний перетин державного кордону та порушення правил перебування в Україні, якщо вона перебуває на території України протягом часу, необхідного для подання заяви.
Також особа, яка на законних підставах тимчасово перебуває в Україні, і під час такого перебування в країні її громадянської належності чи попереднього постійного проживання виникли умови, за яких така особа не може повернутися до країни свого походження і має намір бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, повинна звернутися до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, до закінчення строку перебування на території України.
Заявник, якому виповнилося 18 років, подає наступні документи:
Іншими словами, я вже не можу подати заяву на біженство, бо з моменту мого в'їзду на територію України минуло понад п'ять днів?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеСправа не тільки в строках Вашого в'їзду на територію України. Чи зможете Ви надати підтвердні документи того, що Вас переслідує влада рф чи правоохоронні органи?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДовідка, що підтверджує переслідування через політичні переконання громадянина Російської Федерації у країні своєї громадянської належності
https://guide.diia.gov.ua/view/pryiniattia-rishenn...
Потрібно подати один з таких документів, що підтверджують факти наявності переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності: документ, складений судовими/правоохоронними органами Російської Федерації; документ, складений міжнародними судовими органами; висновок міжнародних правозахисних організацій; рішення суду України; заяви, подані заявником або його законним представником до судових/правоохоронних органів Російської Федерації, міжнародних судових органів, що підтверджують/відображають факти переслідування або незаконного утримання з політичних мотивів проти України; матеріали засобів масової інформації, що підтверджують громадську чи професійну діяльність заявника, спрямовану на підтримку України та її громадян у боротьбі з агресією Російської Федерації проти України; матеріали, що підтверджують публічне засудження окупації Автономної Республіки Крим, дій Російської Федерації на території окремих районів Донецької та Луганської областей, що грубо порушують принципи та норми міжнародного права, або політики Російської Федерації, притягнення особи до юридичної відповідальності за такі дії тощо; інші матеріали, які свідчать про підтримку України та її громадян у боротьбі з агресією Російської Федерації проти України
Я зрозумів, дякую. Ні, наразі документальних підтверджень у мене немає - тільки усні свідчення. На мене щонайменше тричі писали доноси. У мене безліч публікацій в інтернеті, в яких я засуджую дії росії і підтримую Україну (включно з творами мистецтва), але, напевно, цього недостатньо. Добре, я постараюся знайти щось більш суттєве.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Олексію! Я думаю, що цього буде замало, хоча Вашу діяльність можна віднести до наступного:
матеріали засобів масової інформації, що підтверджують громадську чи професійну діяльність заявника, спрямовану на підтримку України та її громадян у боротьбі з агресією Російської Федерації проти України; матеріали, що підтверджують публічне засудження окупації Автономної Республіки Крим, дій Російської Федерації на території окремих районів Донецької та Луганської областей, що грубо порушують принципи та норми міжнародного права, або політики Російської Федерації, притягнення особи до юридичної відповідальності за такі дії тощо; інші матеріали, які свідчать про підтримку України та її громадян у боротьбі з агресією Російської Федерації проти України
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чате1. Іноземці мають можливість служити у Збройних Силах України за контрактом, відповідно до положень Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Вони можуть займати посади рядового, сержантського та старшинського складу.
Кандидатами можуть стати особи, які не мають судимостей, перебувають в Україні на законних підставах та відповідають вимогам: підходять за віком, фізично придатні до служби, пройшли професійно-психологічний відбір та мають необхідний рівень фізичної підготовки.
Для початку процесу укладення контракту іноземці звертаються до ТЦК за місцем проживання. Детальні умови прийому, професійно-психологічного відбору, форма контракту та правила його укладення визначаються Указом Президента України №248/2016. Цей документ регулює порядок укладення, розірвання контракту, присвоєння військових звань та інші правові аспекти служби іноземців.
Проте, ймовірність того, що Ви будете служити на посаді оператора FPV-дрона досить низька, скоріш за все Ви будете в піхоті.
2. Перед тим, як отримати статус біженця в Україні, необхідно надати документальні підтвердження факту переслідування. Претендувати на притулок можуть особи, яких переслідують влада держави, правоохоронні органи, армія, спецслужби.
Зрозумів, дякую. Мені 49 років, рівень фізичної підготовки у мене не найкращий, але, можливо, вважатимуть придатним. Щодо біженства: тобто мені потрібно якось знайти свідоцтва того, що на мене заведено справу в росії?
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДля отримання довідки про звернення за захистом в Україні необхідно звернутись до територіального органу Державної міграційної служби України із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Заява складається за встановленою наказом Міністерства внутрішніх справ від 07.09.2011 року №6 формою: https://bit.ly/3tPiarQ
До заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, додаються документи, що посвідчують особу заявника, а також документи та матеріали, що можуть бути доказом наявності умов для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. У разі якщо у заявника відсутні документи, що посвідчують його особу, або такі документи є фальшивими, він повинен повідомити про цю обставину в заяві про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також викласти причини виникнення зазначених обставин.
Я рекомендую додавати всі документи, які Ви маєте на підтвердження того, що в РФ на Вас чекає небезпека.
Якщо Вашу заяву не розглянуть або не нададуть письмову відмову - Ви можете оскаржити бездіяльність ДМС у судовому порядку.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеЗгідно Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» іноземці та особи без громадянства можуть бути прийняті на військову службу до Збройних Сил України за контрактом на посади рядового, сержантського і старшинського складу.
На військову службу за контрактом приймаються раніше не судимі іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах і відповідають таким вимогам проходження військової служби:
Для прийняття на військову службу іноземці та особи без громадянства звертаються до військового комісаріату за місцем їх проживання.
Процедура прийому та професійно-психологічного відбору, форма, порядок і правила укладення контракту, припинення/розірвання контракту та наслідки його припинення/розірвання, порядок присвоєння військових звань іноземцям та особам без громадянства визначаються Указом Президента України №248/2016 від 10 червня 2016 р..
Більш детальну інформацію можна отримати у військовому комісаріаті за місцем прописки або телефонуйте до кол-центру Міністерства Оборони України.
24 серпня 2024 року Президентом підписано Закон України №3897-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканості України”.
Військовослужбовців-контрактників звільнили від виконання деяких вимог для прийняття до громадянства.
Законодавець, розподіляючи нові умови, керувався оцінкою “вкладу” особи в захист країни: ті, хто пожертвував своїм здоровʼям, наприклад, матимуть менше обовʼязків при прийнятті до громадянства:- звільнених зі служби за станом здоровʼя при прийнятті до громадянства не будуть перевіряти на безперервне проживання на території України взагалі. Фактично, строк проживання на території України – один з найважливіших критеріїв у цій процедурі – не матиме значення при розгляді таких справ.
– чинні та колишні (у разі припинення контракту за станом здоровʼя) військовослужбовці не матимуть отримувати дозвіл на імміграцію для прийняття у громадянство.
– нагороджені державною нагородою, звільняються від обовʼязку підтверджувати наявність законних джерел для існування.
– військові-контрактники, що отримали українське громадянство під час воєнного стану і підписали зобов’язання скласти відповідні іспити, можуть виконати це зобов’язання протягом двох років після завершення або скасування воєнного стану.- “добровольці з 24.02.2022 року” також не зобовʼязані отримувати дозвіл на імміграцію й матимуть підстави для прийняття до громадянства при умові постійного проживання на території України протягом 3 років (при 5 роках, передбачених загальною процедурою).
Часто іноземці з обʼєктивних причин не могли припинити попереднє громадянство. Заважало ігнорування органів країни походження чи політичні переслідування проти них. Зазначимо, що наслідком невиконання зобовʼязання є втрата тільки що набутого громадянства України. Критичною донині є ситуація для громадян рф та рб, які взяли до рук зброю для боротьби проти країни-агресора.
Новим законом розширено категорію людей, що можуть подати декларацію про відмову від іноземного громадянства – документ, що засвідчує лише відмову від громадянства (підданства), а не обовʼязок це зробити.
За новим законом, декларацію про відмову від іноземного громадянства можуть подати:
До того ж, декларацію про відмову від іноземного громадянства за умови набуття громадянства у період з 01.01.2018 року по 25.08.2024 року, зможуть подати:
Іншою позитивною зміною Закону України №3897-IX є можливість подачі паспорту, що підлягає обміну чи є протермінованим. Втім, така опція доступна у випадках, якщо для отримання нового людині доведеться звернутися до органів країни, що вчинила акт збройної агресії проти України, не визнає територіальну цілісність та суверенітет України, відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України (зокрема голосувала проти Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй “Про територіальну цілісність України” від 27 березня 2014 року № 68/262).
Країн, що були проти згаданої резолюції, було 11: Росія, Вірменія, Білорусь, Болівія, Куба, КНДР, Нікарагуа, Судан, Сирія, Зімбабве та Венесуела.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеСтатус біженця ВИ навряд чи зможете отримати.