Начните консультацию с юристом онлайн
Проблема наступна. Багатодітній родині(4ро дітей), державою було видано жилплощу. Дві квартири поруч( 3-х і 1-но кімнатну. Були під одним номером). Процес приватизаціі і розділення, (на окремі) квартири, був розпочатий матір'ю, але не завершений у зв'язку зі смертю.
Після смерті матері(2016рік) ніхто з 4ох дітей не подавав заяву на спадщину.
До недавна, окрім батька у цих квартирах були просані двоє з дітей. Нещодавно батько виписав сина з неповнолітньою дочкодю, без згоди сина.
Батько дуже крепко наступає на чарку, і частіше веде себе не адекватно. Як не дати йому пропити дві квартири? Чи є для цього якісь законні важелі впливу?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Наскільки я розумію, юридично 100% власником нерухомості виступає батько? Якщо це так, Ви ніяким чином не можете його змусити відмовитися, продати, подарувати або іншим способом відчужити нерухомість, на жаль. Як власник у нього були права на зняття з реєстрації інших осіб, наразі ця процедура доволі спрощена у порівнянні з минулим.
Можливо, як варіант, спробувати подати до суду позов про поновлення строку на вступ до спадщини, аби поборотися за майно або його частку, але просто точно не буде, адже мають бути подані вагомі докази. Стала практика судів зводиться до того, що такими поважними причинами є, серед іншого, тривала хвороба спадкоємця, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту.
Загалом ситуація не проста. Чи все таки квартири неприватизовані?
З повагою!
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ, ОЛЕГ! А яким чином батько Вас виписав? Він що власник і завершив приватизацію без Вас? Це абсолютно по законодавству неможливо, якщо він не власник і не відповідальний квартиронаймач. Може батько за Вашою спиною оформив квартиру на себе?
Особи, які проживали з померлим спадкодавцем однією родиною вважаються такими, що прийняли спадщину.
Відповідно до ч. 3 статті 1868 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК, він не заявив про відмову від неї.
Неповнолітніх дітей виписати з квартири неможливо. Якщо це було допущено некомпетентним працівником міськвиконкому, сільради, ЦНАПу або за хабар - зняття з реєстрації можна оскаржити в судовому порядку.
У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така ДИТИНА підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) РАЗОМ ІЗ ЇЇ БАТЬКАМИ або іншими законними представниками чи одним із них.
Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) ДИТИНИ не здійснюється за заявою власника житла, якщо власником такого житла є один із батьків або інших законних представників дитини. Отже, власник житла НЕ МОЖЕ виписати з житла власних дітей.
В будь-якому разі треба розбиратися чи не встиг Ваш "налягаючий на чарку" прихватизувати квартиру без Вашого відома.
У статті 405 Цивільного кодексу України зазначається, що член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом. Тобто, якщо квартира або будинок знаходиться в приватній власності, то не проживання прописаної людини протягом одного року буде підставою для “виписки” без згоди через суд.
Якщо мова йде про неприватизовану квартиру, то наймач має право на звернення до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, вже через 6 місяців відсутності (не проживання) особи за місцем реєстрації.
З таким рішенням суду людину знімають з реєстрації органи реєстрації (ЦНАП, міська рада, сільська рада).
Чи було по Вам рішення суду можна дізнатися на цьому сайті. https://court.gov.ua/fair/
9 серпня 2023 р. Верховний Суд України у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 523/20890/21 відмовив у задоволенні касаційної скарги міської ради, яка наполягала, що спадкодавець не мав права на приватизацію квартири.
Спадкоємиця першої черги звернулася до суду з позовом до міської ради про визнання права власності у порядку спадкування на нерухоме майно, посилаючись на те, що нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину з огляду на відсутність правовстановлюючого документа, що підтверджує право власності її батька на квартиру.
Зазначала, що її батько постійно проживав та був зареєстрований у вказаній квартирі. Реалізуючи право на її приватизацію, він звернувся до КП "Міське агентство з приватизації житла" та надав відповідний пакет документів, за результатом розгляду якого повідомили про недоліки, що підлягають виправленню. Надалі зазначені недоліки було усунено.
Вважала, що права на вказану квартиру увійшли до складу спадщини.
Рішенням районного суду, залишеним як і апеляційним судом, позовні вимоги задоволені за мотивами, що позивача є спадкоємицею батька, який за життя подав належним чином оформлену заяву про приватизацію квартири, але не отримав відповідного рішення про приватизацію. Рішення про відмову у приватизації спірної квартири уповноважений орган приватизації не ухвалював.
Розглянувши касаційну скаргу міської ради, Верховний Суд вказав, що у пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 р. № 20 «Про судову практику у справах позовів про захист права приватної власності» судам роз'яснено, що у разі непередання квартири (будинку) у власність наймачеві, його спадкоємці вправі вимагати визнання за ними права власності на неї лише в тому разі, коли наймач звертався з належно оформленою заявою про це до відповідного органу приватизації або власника державного чи громадського житлового фонду, однак вона не була розглянута в установлений строк або в її задоволенні було незаконно відмовлено за наявності підстав і відсутності заборон для передачі квартири наймачеві.
Якщо громадянин, який висловив свободу на приватизацію квартири, яку він займає, загинув до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, але після збігу встановленого ч. 3 ст. 8 Закону "Про приватизацію державного житлового фонду" строку, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати визнання за ними права власності на таку квартиру.
Вказаний правовий висновок висловлено Верховним Судом України у постанові від 11 грудня 2013 р. у справі №6-121цс13.
Таким чином, обов'язковою умовою переходу права вимоги до порядку спадкування до спадкоємців про визнання за ними права власності на квартиру, в якій проживав спадкодавець, але помер до вирішення питання відповідним державним органом щодо її приватизації, є звернення спадкодавця до відповідного органу приватизації з належним чином оформленою заявою.
За висновком Верховного Суду, суди попередніх інстанцій дійшли загалом обґрунтованого висновку про наявність у праві, як спадкоємиці батька, права вимагати визнання за нею права власності на таку квартиру.
Доцільно звернути увагу, що згідно з практикою Верховного Суду ненадання заявником ордеру на квартиру не може бути єдиною підставою для відмови у приватизації житла, з огляду на те, що орган приватизації не був позбавлений можливості додатково витребувати від заявника документи, яких не вистачало для прийняття рішення (такий правовий підхід застосовано Верховним Судом у постановах від 24 лютого 2021 року у справі № 296/4642/19, від 02 лютого 2022 року у справі № 524/3501/20).
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено право на повагу до житла.
Колегія Верховного Суду зауважила, що у практиці Європейського суду з прав людини визначення того чи є місце конкретного проживання «житлом», що б спричинило захист на підставі пункту 1 статті 8 Конвенції, залежить від фактичних обставин справи, а саме: від наявності достатніх триваючих зв`язків з конкретним місцем проживання. Таким чином, тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні статті 8 Конвенції (рішення ЄСПЛ у справі«Кривіцька та Кривіцький проти України» від 02 грудня 2010 року).
ТОБТО ВАМ та Вашим братам / сестрам треба зараз звернутися до нотаріуса, отримати відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину та в судовому порядку визнавати право на спадщину і якщо Ваша матуся подавала за життя заяву на приватизацію - але міськрада не прийняла рішення про це, визнавати судом право власності на таке житло в порядку спадкування як членам сім"ї відповідального квартиронаймача.
Право власності має бути визнане за усіма членами житла, які були зареєстровані на момент подання заяви про приватизацію Вашою мамою.
Якщо ж заяву подано не було, то право на приватизацію мають усі зареєстровані в житлі.
У випадку свавільного зняття з реєстрації без Вашого відома - ці речі треба оскаржити до суду і самостійно ініціювати процес приватизацію житла.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олеже!
Батько мав право виписати сина з неповнолітньою дочкою за умови того, що є власником нерухомості. Проте, Ви зазначаєте, що процес приватизації не був закінчений Вашою матір'ю, а отже, квартира у такому випадку не може належати Вашому батьку на праві власності, оскільки є власністю держави.
Якщо Всі діти були зареєстровані у квартирі на час смерті матері, то вони вважаються такими, що автоматично вступили у спадщину.
Тому, дітям необхідно звернутись до нотаріуса та прийняти спадщину. Нотаріус надасть всім дітям відмову, після чого вони матимуть право звернутись до суду із позовною заявою про визнання права власності на майно в порядку спадкування.
Потрібно мати від Вас більше діталей, оскільки зараз багато чого не зрозуміло. Перш за все, який чином батько виписав свого сина із його неповнолітньою дитиною, якщо квартира неприватизована. Ви впевнені в останньому? Хто був головним наймачем? Батько чи матір?
Якщо мова йде про неприватизовану квартиру, то наймач має право на звернення до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, вже через 6 місяців відсутності (непроживання) особи за місцем реєстрації. Важливим моментом при проведенні виписки особи у судовому порядку є поважність причин її непроживання в будинку/квартирі протягом визначеного строку. Адже якщо в процесі судового розгляду виявиться, що особа не проживає у житловому приміщенні з поважних причин, у позові буде відмовлено.
Такими поважними причинами, відповідно до чинного законодавства, є:
В цих випадках термін відсутності людини за місцем реєстрації в 6 місяців або 1 рік буде відраховуватися після закінчення дії поважної причини.
Якщо ж батько приватизував квартиру, то не зрозуміло, у який саме спосіб це сталося без згоди дітей.
Згідно Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян - до органу приватизації потрібно подати пакет документів, що визначений у п. 18 Положення, в тому числі копію ордеру про надання житлової площі.
Перелік документів котрі потрібно подати для приватизації:
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго вечора, пане Олег!
Батько точно виписав сина?
Він міг це зробити лише в тому випадку, якщо квартира є його особистою приватною власністю.
Спочатку отримайте інформацію щодо квартири через Державний реєстр речових прав на нерухоме майно https://diia.gov.ua/services/informaciya-z-derzhav... або зверніться до Державного реєстратора прав на нерухоме майно, або Приватного нотаріуса, або Державну нотаріальну контору, або Центр надання адміністративних послуг
В частині п`ятій пункту 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» зазначено, що в разі непередання квартири (будинку) у власність наймачеві, його спадкоємці вправі вимагати визнання за ними права власності на неї лише в тому разі, коли наймач звертався з належно оформленою заявою про це до відповідного органу приватизації або власника державного чи громадського житлового фонду, однак вона не була розглянута в установлений строк або в її задоволенні було незаконно відмовлено за наявності підстав і відсутності заборон для передачі квартири наймачеві.
У Вас з матір'ю було різне чи однакове місце реєстрації проживання?
Згідно ч.3 статті 1268 ЦКУ Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Тобто, якщо на дату відкриття спадщини у Вас з матір'ю було однакове місце реєстрації - вважається, що Ви прийняли спадщину автоматично і Вам не потрібно було протягом 6 місяців подавати заяву про прийняття спадщини.
Якщо ж місце проживання було різним, то згідно зі ст. 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини, він може звернутися до суду з вимогою про його продовження. Суд може задовольнити таку вимогу, якщо визнає причини пропуску поважними.
Важливо довести, що Ви не мали можливості подати заяву про прийняття спадщини вчасно. Проте, Вам та іншим дітям спочатку потрібно звернутися до нотаріуса, який завів спадкову справу, отримати письмову відмову та потім звернутись з даною відмовою до суду.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, якщо батько випиває, то скоріше за все не сплачує комунальні послуги. У такому разі на нього можуть відкрити виконавче провадження де майно буде накладеньно арешт. Якщо накладено арешт, то майно не можна продати або подарувати.
Це єдиний спосіб збереження майна від продажу. Перевірити чи є виконавче провадження на батька можна за посиланням.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text
Або у реєстрі боржників
https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Якщо Ваша мама розпочала процес приватизації спадкоємці мають право його продовжити.
Для цього необхідно звернутися до органу приватизації.
Якщо буде відмовлено - наступний крок суд.
У тому разі, коли громадянин, який висловив волю на приватизацію займаної ним квартири, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію, але після збігу встановленого частиною третьою статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» строку, до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати визнання за ними права власності на таку квартиру. Отже, обов’язковою умовою переходу права вимоги до спадкоємців, є звернення спадкодавця до відповідного органу приватизації з належно оформленою заявою.
Якщо спадкодавець не набув права власності на майно, проте розпочав процедуру його приватизації відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування – права на завершення приватизації, а не права власності.
У разі наявності доказів, що спадкодавець за життя зверталась до компетентного органу із заявою про передачу їй у приватну власність квартири, то ефективним способом захисту прав її спадкоємців є визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації.
Якщо процес приватизації був завершений Вашим батьком і він є єдиним власником житла то єдиним захистом Ваших прав знову також є звернення до суду з позовом про визнання рішення органу приватизації протиправним, скасування свідоцтва про право власності, скасування запису про державну реєстрацію прав.
Відповідно до частини третьої статті 9 Житлового кодексу України - громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Таким чином, умовою для здійснення приватизації житла є обов`язкова письмова згода всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, яка оформляється спільною заявою, а тимчасово відсутні дають письмове підтвердження.
На особу, яка звертається з заявою про приватизацію квартири покладено обов`язок надати довідку про склад сім`ї із зазначенням прописаних та проживаючих у квартирі осіб, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло.
Наслідком порушення вимог частини другої статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» є визнання приватизації недійсною.
Відповідно до ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.