Начните консультацию с юристом онлайн
Військовослужбовець, загинув у травні 2024 року. В перші дні повномасштабного вторгнення він повернувся до України на авто на іноземній реєстрації. Вступив відразу до ЗСУ, авто перебуває в Україні. Зараз, після загибелі, спадкоємцями є батьки. Чи можуть вони цю машину оформити? Є всі документи, які підтверджують його придбання за кордоном, але воно перебуває на консульському обліку
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, так ви маєте на це право. Більш детально за посиланням.
https://hsc.gov.ua/index/poslugi/faq/reyestratsiya...
Таке авто потрібно буде обовʼязково розмитнити, чи можливо поставити на тимчасову реєстрацію
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеТак треба розмитнити, але якщо це не було зроблено раніше у вас це не вийде поки ви не отримаєте спадщину. Взагалі питання доволі складне, на мою думку вам легше просто користуватися автівкою по тех паспорту.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
БАТЬКИ МАЮТЬ ПРАВО ОТРИМАТИ ЦЕ АВТО В СПАДЩИНУ.
АЛЕ, ДЛЯ ТОГО ЩОБ ЇМ КОРИСТУВАТИСЯ, НЕОБХІДНО АВТО РОЗМИТНИТИ ТА ПОСТАВИТИ НА УКРАЇНСЬКУ РЕЄСТРАЦІЮ. НАЖАЛЬ, ЖОДНИХ ПІЛЬГ У ВАШІЙ СИТУАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО.
Порядок спадкування на території України за загальним правилом проводиться на підставі положень глави 84 Цивільного кодексу України. Але у разі якщо, в процесі спадкування буде встановлено наявність іноземного елемента. В положеннях пункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про міжнародне приватне право" поняття іноземний елемент - ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній або кількох з таких форм:
То процедура спадкування буде проводиться з урахуванням положень статті 70 та 71 Закону України "Про міжнародне приватне право". Та з урахуванням договору про правову допомогу та правові відносини, якщо Україною та державою з якої походить іноземний елемент був такий договір підписаний.
Перелік документів необхідних для звернення:- свідоцтво про народження;- свідоцтво про шлюб;- витяги з державних реєстрів актів цивільного стану громадян;
- договір купівлі – продажу; договір міни; договір дарування; договір довічного утримання;- свідоцтво про право спадщину за законом або заповітом; свідоцтво про право власності.
- квитанції про сплату; договору купівлі-продажу; гарантійна документація;сертифікат на право власності; цінні папери тощо.
---
Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування та причіп до нього, (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
---
Відповідальність за порушення порядку використання транспортних засобів на іноземній реєстрації.Визначена статтями 481-485 Митного кодексу України.
Будь-які автомобілі на іноземній реєстрації можуть перебувати в Україні чи “у митному режимі транзиту”, чи “у митному режимі тимчасового ввезення”. Перше – це автомобілі, які проїжджають країною, друге – автомобілі, що використовуються всередині країни тимчасово. Обидва режими мають визначені проміжки часу, за порушення яких передбачені штрафи.
По-перше - за перевищення встановленого відповідно до цього Кодексу строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України:
По-друге - перевищення строку тимчасового ввезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 34000 грн.
По-третє – перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України:
Четверте – дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тягнуть накладення штрафу від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів
Зберігання, перевезення, придбання чи використання транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскацію
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Так, батьки як спадкоємці можуть оформити автомобіль у спадщину, але процедура має певні нюанси через його іноземну реєстрацію та перебування на консульському обліку.
Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України, у спадщину переходять усі права та обов’язки спадкодавця, зокрема і право власності на транспортний засіб.
Якщо є документи, що підтверджують право власності (договір купівлі-продажу, техпаспорт, чеки тощо), авто можна успадкувати.
Якщо авто на іноземній реєстрації, потрібно визначити статус перебування в Україні:
Пільгове (нульове) розмитнення було дозволене у період з 1 квітня по 1 липня 2022 року (звільнення від оподаткування ПДВ, акцизним податком та мита операцій з ввезення на митну територію України транспортних засобів у митному режимі).
Наразі в Україні не діє безплатне розмитнити автомобілів, тобто пільги не передбачені жодній категорії громадян.
Якщо авто перебуває на консульському обліку, то воно має статус тимчасово ввезеного. У такому разі, щоб оформити авто на спадкоємців в Україні, треба пройти процедуру розмитнення та сплатити всі митні платежі за ввезення автомобіля.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Михайло!
Якщо фізична особа не залишила заповіту, або заповіт виявився недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна настає спадкування за законом. Отже, спадкування за законом має місце тоді, коли і оскільки не існує заповіту.
При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених в законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно.
В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Батьки спадкують після смерті своїх дітей на підставі правового зв'язку з дітьми, доказом чого є запис про народження у книгах запису актів цивільного стану, крім випадків, коли вони усуваються від спадкування (позбавлення батьківських прав тощо).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Спадкоємцю за законом або за заповітом, для прийняття спадщини у встановлений законодавством термін потрібно подати заяву нотаріусу, в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування. Оформити спадщину можна як у державного, так і приватного нотаріуса, за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. Разом з цим, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Отже, батьки мають право оформити вищезгадане авто на себе, але потрібно розуміти, як саме було ввезене авто? Якщо авто перебувало на тимчасовій реєстрації, то останнє, скорше за все, прийдеться спочатку розмитнити.
Крім того, батьки вже подавали заяву на вступ у спадщину? Чи вступили у спадщину автоматично?
Для перереєстрації транспортного засобу, яке перейшло в розпорядження за спадщиною на іншу особу, необхідно звернутися до територіального сервісного центру МВС з відповідними документами:
(у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка)
* висновок/відомості про експертне дослідження транспортного засобу, що вносяться до електронного реєстру працівниками експертної служби МВС (не є обов’язковим та проводиться за бажанням при перереєстрації транспортного засобу).
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Військовослужбовець, загинув у травні 2024 року. В перші дні повномасштабного вторгнення він повернувся до України на авто на іноземній реєстрації. Вступив відразу до ЗСУ, авто перебуває в Україні. Зараз, після загибелі, спадкоємцями є батьки. Чи можуть вони цю машину оформити? Є всі документи, які підтверджують його придбання за кордоном, але воно перебуває на консульському обліку
Прийміть мої щирі співчуття. На жаль, але питання доволі не просте.
У будь-якому випадку, на мій погляд, його вирішення залежить від декількох факторів:
- потрібно однозначно звернутися до нотаріуса із заявою про відкриття спадщини. Також можливо проконсультуйтеся в нотаріуса, яке його/її бачення по цьому ТЗ.
- потрібно вирішувати питання зі зняттям ТЗ з консульського обліку.
Корисне посилання: https://munich.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/4081-...
- після зняття з консульського обліку, вирішення питання щодо розмитнення ТЗ та сплати митних платежів та сплати податків.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі правата обов`язки,що належалиспадкодавцеві намомент відкриттяспадщини іне припинилисявнаслідок йогосмерті. ( ст. 1218 ЦК України).
Спадкування, тобто перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України), є підставою для універсального правонаступництва у цивільних правовідносинах. У такому разі відбувається зміна суб`єктного складу у правовідношенні, тобто цивільні правовідносини існують безперервно, не припиняючись, відбувається лише заміна одного із їх учасників.
Основною метою універсального правонаступництва є збереження стабільності цивільного обороту за допомогою забезпечення заміни третіми особами особи, яка вибула зі складу учасників цивільного обороту.
Законодавством визначено, що у подібних випадках відбувається припинення одних правовідносин і виникнення інших, при цьому правовідносини за змістом і природою продовжують існувати за основними своїми характеристиками.
Спадкоємець, в порядку спадкування, може набути лише той обсяг цивільних прав та обов`язків, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. ЦК України не передбачено можливості переходу до спадкоємців більшого обсягу прав, ніж ті, які належали спадкодавцю.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У разі смерті спадкодавця спадкоємці, які прийняли спадщину, не відмовилися від її прийняття, замінюють його особу у всіх правовідносинах, що існували на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті спадкодавця, в тому числі, за даних обставин продовжити процедуру розмитнення в відповідному митному органі і реєстрації права власності на автомобіль у відповідному РСЦ ГСЦ МВС України.