Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 21 февраля 2025, вопрос №127661

Вступ в спадщину під час військового стану

Вітаю. В 2021 році вмер мій батько з котрим я був зареєстрований в одній квартирі. Через якийсь час я з мамою прийшов до нотаріуса по місцю проживання щоб відкрити справу для отримання спадщини, моя мама написала відмову від частки батька на квартиру. Таким чином через півроку я міг офіційно оформити на себе долю батька. Але почалася війна, оскільки ми проживали на сході, то вирішили виїхати на захід України. В 2024 році я зайшов в державну нотаріальну контору щоб проконсультуватися, мені зробили витяг зі спадкового реєстру, я подзвонив в державну нотаріальну контору, де наразі зберігається спадкова справа. Нотаріус сказав що я можу приїхати і тільки тоді оформити спадщину. Але територія звідки я з мамою виїхав з 2022 року відноситься до території можливих бойових дій. Питав по місцю фактичного проживання на заході України в помічників державного нотаріуса, чи можливо вступити в спадщину по місцю фактичного проживання. Сказали що неможливо, ось якщо б територія відносилися до території активних бойових дій, тоді б все зробили, а можливих бойових дій не можуть, тільки їхати по місцю реєстрації. Підкажіть будь ласка, правомірна така відмова і на якій підставі, тобто чи є якісь Законодавчі рішення, постанови по цьому питанню?

Ответы юристов (6)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    Відповідно до Цивільного кодексу України:

    ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

    21. У період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування у випадку, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована Російською Федерацією територія, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення своїх повноважень органами державної влади у повному обсязі, заява про прийняття спадщини, заява про відмову від прийняття спадщини, заява про відмову від заповідального відказу, вимога кредитора спадкодавця до спадкоємців, заява про охорону спадкового майна, заява про згоду бути виконавцем заповіту після відкриття спадщини, інші заяви щодо спадщини, спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини.

    У разі якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт або території, зазначені в абзаці першому цього пункту, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення органами влади своїх повноважень у повному обсязі, а також у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини", вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви. Якщо місцем подання першої заяви є населений пункт або території, зазначені в абзаці першому цього пункту, вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви про видачу свідоцтва в населеному пункті або на території, що не зазначені в абзаці першому цього пункту.

    Положення абзацу першого цього пункту в частині місця подання заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів застосовуються також до спадщини, місцем відкриття якої є населений пункт, розташований на тимчасово окупованій території України, протягом усього періоду тимчасової окупації такої території та шести місяців після завершення тимчасової окупації.

    Положення абзаців першого та другого цього пункту застосовуються також до спадщини, яка відкрилася до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Олександр Клиент 5 часов назад

    Дякую за допомогу! Тобто в моєму випадку я не зможу оформити спадщину по місцю фактичного проживання? Мені треба їхати туди де відкривав спадкову справу?

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Прошу, Олександре!

      На жаль, так. Вам прийдеться їхати до місця відкриття спадщини.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо спадщина відкрита на території можливих бойових дій, то оформити свідоцтво про спадщину Ви зможете лише в того нотаріуса, який завів спадкову справу.

    Якщо територія набуде статусу активних бойових дій, тоді Ви зможете подати заяву про отримання свідоцтва про спадщину будь-якому нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Олександр Клиент 3 часа назад

      Дякую Владислав Олегович! Все зрозуміло. Цікаві в нас закони. Бо там звідки ми виїхали дуже часто прилітає, гинуть люди

      • Дерій Владислав Олегович

        Будь ласка, пане Олександре! На жаль, такі реалії сьогодення. Безпека громадян не завжди на першому місці.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України