Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Мені 20,я відрахувався з ВНЗ.І маю приписне з 2022 року.Можуть мобілізувати?І що мені потрібно робити.Тому що була інформація що потрібно проходити ВЛК так далі тому подібне.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Якщо Ви маєте статус призивника, придатні за станом здоров'я до служби - до 25 років Ви не підлягаєте мобілізації.
Тому до 25 років хвилюватися не потрібно.
Також в період воєнного стану призивника проходять ВЛК лише добровільно.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ЮРІЙ! Ви під час приписки були визнані придатрим до військової служби? Який запис у приписному?
Формально, якщо Ви не "обмежено придатний", то до 25 років Вас мобілізувати не можуть. І відстрочки по навчанню Ви до 25 років не мали.
Мало того, з вересня 2025 року має початися обов"язкова базова загальновійськова підготовка у всіх закладах освіти.
Звісно зараз така ситуація, що будь-кого можуть зловити на вулиці і під тиском та тортурами змусити підписати бажання бути добровольцем.
Але це вже за межами юридичних питання, бо це відвертий бандитизм та використання збройного формування в порушення статті 17 Конституції України - проти народу та громадян України.
Але повернемся до Вашої ситуації.
Станом на зараз призовників ЗАБОРОНЕНО направляти на ВЛК. Існує пряма норма.
Але ТЦК це не бентежить, тож кожен сам за себе і від Вас залежить - чи відправлять Вас в окопи з грубим порушенням закону, змусивши підписати все чи самі розпишуться за Вас.
Виходить фактично так, що краще взагалі не попадати під поле зору ТЦК, бо гарантії непорушення Ваших прав ніхто в Україні не може дати.
Відповідно до пункту 22 ПОРЯДКУ організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 (у редакції від 16.01.2025 р.).
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
{Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Юрію!
Вас не можуть мобілізувати до 25 років, незважаючи на відрахування з ВНЗ, оскільки Ви є особою призовного віку, придатні до проходження військової служби та маєте приписне свідоцтво.
Вам нічого не потрібно робити, так як Ви не підлягаєте призову за мобілізацією.
Не чув такої інформації. Крім того відповідно до законодавства Вас не мають права направляти на ВЛК.
Відповідно до ПОРЯДКУ організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів:
22. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
Згідно Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу":
1. Для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.
Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.
2. Громадяни України, які перебувають на військовому обліку призовників, у добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на умовах, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, та в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.
3. Направлення громадян України для проходження базової військової служби включає:
4. Організація направлення громадян України для проходження базової військової служби здійснюється районними державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та органами місцевого самоврядування.
5. Порядок організації підготовки та направлення громадян України для проходження базової військової служби визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
6. Строки направлення та чисельність громадян України, які направляються на базову військову службу, а також обсяги видатків для забезпечення направлення на базову військову службу, визначаються Кабінетом Міністрів України.
7. Керівники підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування та форми власності сприяють прибуттю громадян України до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (збірних пунктів) шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів.
8. У разі неявки призовника без поважних причин за викликом відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на комісію з питань направлення для проходження базової військової служби він несе відповідальність, установлену законом.
9. Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба призовника, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів".
1. Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, які:
визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;
навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, вищої духовної освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти, в інтернатурі або докторантурі (зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку);
обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову службу;
мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 цього Закону.
2. Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, до прийняття відповідного рішення.
3. У випадках, не передбачених цим Законом, відстрочка від направлення для проходження базової військової служби може бути надана призовникам згідно з рішенням комісії вищого рівня за поданням районних (міських) комісій з питань взяття на військовий облік.
4. Призовники, яким надано відстрочку від направлення для проходження базової військової служби у зв’язку з навчанням у закладах освіти або через сімейні обставини, зобов’язані щороку, до 1 жовтня, подавати до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують їхнє право на відстрочку".
1. Від проходження базової військової служби звільняються призовники:
які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах".
Згідно Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 38, ст. 324 із наступними змінами):
"Стаття 10-1. Базова загальновійськова підготовка.
«1. Базова загальновійськова підготовка проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
2. Базова загальновійськова підготовка проводиться у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, а також у закладах вищої освіти всіх форм власності.
Для проведення базової загальновійськової підготовки залучаються громадські організації та об’єднання, у тому числі громадські об’єднання ветеранів війни.
3. Порядок проведення базової загальновійськової підготовки визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
4. Базова загальновійськова підготовка включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна.
Базова загальновійськова підготовка у закладах вищої освіти всіх форм власності проводиться з громадянами України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно).
Від проходження базової загальновійськової підготовки у закладах вищої освіти всіх форм власності звільняються громадяни:
які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
які проходили військову службу.
5. Під час практичних занять, передбачених навчальними планами базової загальновійськової підготовки, на громадян України, які проходять таку підготовку, поширюються права та обов’язки, встановлені законами для військовозобов’язаних, призваних на навчальні (перевірочні) збори"».
для громадян, які здобувають вищу освіту, - в закладах вищої освіти всіх форм власності, а також закладах освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських;
для громадян, які планують вступити вперше на державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, зайняти посади в органах прокуратури, а також інших громадян (за бажанням) - у навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВИ ДО 25 РОКІВ МАЄТЕ СТАТУС ПРИЗОВНИКА - ТОМУ МОБІЛІЗАЦІЇ НЕ ПІДЛЯГАЄТЕ.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіТЕ ЩО ВИ ВІДРАХУВАЛИСЯ З ВНЗ НІЯК НЕ ВПЛИВАЄ НА ВАШ СТАТУС ПРИЗОВНИКА.
Призовники не підлягають призову на військову службу за мобілізацією! На сьогодні призовники можуть бути призвані на базову військову службу (коли / якщо призов буде оголошено) або ж направлені на базову загальновійськову підготовку.
Далі до вашої уваги загальний алгоритм визначення того на який вид служби можуть призвати призовників та військовозобов’язаних.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Якщо у Вас є посвідчення про приписку до призовної дільниці, то до 25 років Вас не мають права мобілізувати незалежно від того навчаєтесь Ви чи ні, адже на даний час Ви маєте статус "призовник".
Згідно Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» під час мобілізації здійснюється призов військовозобов’язаних та резервістів.
Згідно ч. 9 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
Законодавством передбачено, що призовники до досягнення 25-річного віку повинні пройти базову загальновійськову підготовку (якщо призовник вчиться у ВНЗ) або базову військову службу (БВС). Після проходження БЗП або БВС громадянина беруть на військовий облік військовозобов'язаних.
Проте, частиною 5 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
Тому, якщо Ви находитесь у статусі призовника - на даний час Вас не мають права мобілізувати до досягнення 25 років, незалежно від здобуття освіти та БВС.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Мені 20,я відрахувався з ВНЗ.І маю приписне з 2022 року.Можуть мобілізувати?І що мені потрібно робити.Тому що була інформація що потрібно проходити ВЛК так далі тому подібне.
Не можуть, якщо все дійсно так, як Ви написали. Але є важливий нюанс. Чи маєте Ви Резерв+? Чи уточнювали загалом дані? Якщо по Резерв+ Ви призовник, Ваша мобілізація виключається.
Усі нормативно-правові акти, які стосуються питання мобілізації, передбачають мобілізацію лише військовозобов'язаних та резервістів. Це, зокрема, наступні:
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу"
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Постанова КМУ від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період".
Постанова КМУ від 30.12.2022 № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів".
З повагою! Щасти Вам!