Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 17 березня 2025, питання №128755 350₴

Прописка Херсонская на оккупированной территории, хочу купить квартиру в Киеве

Добрый вечер, я из Херсонской области,на данный момент проживаю в Германии, планирую купить квартиру в рассрочку в Киеве, но у меня прописка в Херсонской области на оккупированной территории. Мне сказали что нужно оформить ВПО для заключения договора при покупки недвижимости . Но я приеду на неделю и потом вернусь обратно и мне нужно будет снять себя с учёта . Целесообразно ли в данной ситуации оформление ВПО?

Відповіді юристів (7)

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович місяць тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Здравствуйте!

    РЕГИСТРАЦИЯ ВПЛ НЕ ОБЯЗАТЕЛЬНА ДЛЯ КУПЛИ КВАРТИРЫ.

    САМОЕ ГЛАВНОЕ, ЧТОБЫ БЫЛ ДЕЙСТВУЮЩИЙ ПАСПОРТ.

    Если вы хотите купить квартиру (или дом с участком земли) за свои деньги, не используя кредитов – пакет документов вам понадобится небольшой. Кроме того, он одинаковый как для покупки квартиры в новостройке, так и для жилья на вторичном рынке. Итак, чтобы оформить сделку купли-продажи, вам нужно подготовить такие документы:

    • оригиналы паспортов и свидетельств о рождении всех покупателей, если паспорта старого образца – с вклеенными фотографиями по достижению 25 и 45-летнего возраста;
    • оригиналы идентификационных кодов всех покупателей;
    • оригиналы свидетельства о браке, разводе или смерти одного из супругов;
    • если вы состоите в браке и ваш супруг/супруга не могут присутствовать при сделке – нужно письменное согласие, заверенное нотариусом.

    Этого списка документов будет достаточно, чтобы нотариус смог оформить покупку квартиры.

    Вывод: для покупки недвижимости наличие регистрации не обязательно.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Валентина!

    Хто саме вимагає в Вас оформлення ВПО для укладання угоди купівлі-продажу нерухомості?

    Згідно Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”:

    свобода пересування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом;

    вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати;

    місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об’єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

    Ви купуєте квартиру за якоюсь державною програмою? Наприклад, є-Оселя, кредит на житло для ВПО тощо? Чи просто берете останню в іпотеку?

    Зазвичай надаються наступні документи, які можуть змінюватись залежно від банківської установи у якій Ви берете кредит:

    1. Паспорт громадянина України.
    2. Для ID-паспортів — Виписку з Єдиного державного демографічного реєстру або довідку про реєстрацію щодо місця проживання.
    3. РНОКПП.
    4. Свідоцтво про шлюб та/або народження дітей (для клієнтів, що перебувають у шлюбі, та за наявності дітей до 18 років).
    5. Копії технічного паспорта та документу про право власності на нерухомість.
    6. Довідка з ЖЕК/Управляючої компанії/ОСББ про дату введення в експлуатацію будинку, в якому придбавається нерухомість або Витяг з реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва з адресою будинку, у якому придбавається нерухомість.
    7. Документ, що підтверджує доходи:- довідка про доходи з місця роботи для найманих працівників (за 6 місяців);- декларація про доходи для ФОП.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    У Вашій ситуації оформлення ВПО може бути виправданим, адже:

    • деякі банки, забудовники чи нотаріуси можуть вимагати довідку ВПО для ідентифікації особи та підтвердження місця проживання, якщо Ваша реєстрація (прописка) – на окупованій території.
    • для укладення договору у Вас повинні бути актуальні українські документи. Якщо у Вас лише стара реєстрація з Херсонської області, це може ускладнити процедуру.
    • Довідка ВПО може спростити фінансові операції (відкриття рахунків, перекази, іпотека).

    Якщо нотаріус чи забудовник прямо вимагає ВПО, доведеться її оформити.

    Оформлення ВПО займає 1 день (через ЦНАП або Дію https://7eminar.ua/news/2004-yak-oformiti-dovidku-...), а зняття з обліку відбувається також дуже швидко через ДІЮ (https://diia.gov.ua/services/skasuvannya-statusu-v...) або ЦНАПи/органи соціального захисту https://bf.diia.gov.ua/articles/yak-zniatys-z-reie....

    Якщо ВПО Вам потрібна лише на тиждень – її можна швидко оформити і потім так само швидко скасувати.

    Про зміну місця реєстрації проживання та скасування довідки ВПО Вам потрібно буде повідомити всі сторони договору купівлі-продажу нерухомості.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Валентино!

    Добрый вечер, я из Херсонской области,на данный момент проживаю в Германии, планирую купить квартиру в рассрочку в Киеве, но у меня прописка в Херсонской области на оккупированной территории. Мне сказали что нужно оформить ВПО для заключения договора при покупки недвижимости . Но я приеду на неделю и потом вернусь обратно и мне нужно будет снять себя с учёта . Целесообразно ли в данной ситуации оформление ВПО?

    Насправді наявність ВПО не є прям таки категоричною умовою для правової можливості укладення договору купівлі-продажу нерухомості. Головне, аби Ви мали дійсні документи, що підтверджують Вашу особу. Хто сказав Вам, що укладенню договору має передувати оформлення статусу ВПО?

    Рекомендую заздалегідь уточнити всі вимоги банку/іншої сторони/нотаріуса, щоб зрозуміти, чи дійсно довідка ВПО є необхідною. Якщо так, то варто її оформити на час перебування в Україні. Якщо ж є можливість обійтися без неї, то це заощадить Вам час і зайву бюрократію.

    Оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО) у Вашій ситуації може бути виправданим лише за умови, що цього вимагають кредитні установи або забудовники для укладення договору купівлі-продажу нерухомості. Враховуючи, що Ваша реєстрація знаходиться на тимчасово окупованій території, Ви маєте право на отримання відповідного статусу згідно з чинним законодавством України.

    Проте варто звернути увагу на такі аспекти:

    1. Відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", статус ВПО надається громадянам, які залишили місце постійного проживання у зв’язку з військовими діями, окупацією або іншими надзвичайними обставинами.

    2. Фактичне місце проживання. Відповідно до вимог державних органів, особа, яка отримала статус ВПО, повинна фактично проживати за місцем тимчасової реєстрації. У випадку, якщо Ви після короткочасного перебування в Україні повертаєтеся за кордон, зберігати статус ВПО буде юридично некоректно, що вимагатиме його анулювання.

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Законодавство цього прямо не вимагає.

    Угода купівлі - продажу квартири має відповідати наступним вимогам:

    • укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню;
    • посвідчується нотаріусом за місцем знаходження майна або за юридичної особи, або за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи – однієї зі сторін договору;
    • посвідчується за умови подання документів, що підтверджують право власності або за наявності державної реєстрації права власності на таке майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
    • у випадку, коли квартира є спільним майном подружжя, а документ, що посвідчує право власності, оформлений на ім’я одного з подружжя, нотаріус вимагає письмову згоду іншого з подружжя, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчена;
    • у разі якщо подані документи не містять усіх передбачених законодавством відомостей або в таких документах міститься суперечлива інформація, нотаріус може запитувати від відповідних суб’єктів (органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які видавали такі документи) інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для вчинення нотаріальної дії;
    • у разі виявлення з поданих документів, що право власності або право користування відчужуваною квартирою або її частиною мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи, нотаріус повинен витребувати у продавця дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину;
    • посвідчується за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна;
    • посвідчується за наявності документа про сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчисленого з ціни, зазначеної у договорі, але не нижче вартості такого нерухомого майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності – у випадку продажу об’єкта нерухомості, що перебуває у власності менше трьох років (крім майна, отриманого у спадщину) або продажу протягом податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості;
    • перед посвідченням договору нотаріусом перевіряється відсутність податкової застави, заборони відчуження або арешту майна.

    Встановлення особи нотаріусом здійснюється за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи громадянина, який звернувся за вчиненням нотаріальної дії. Це можуть бути:

    - паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

    - дипломатичний чи службовий паспорт;

    - посвідчення особи моряка;

    - посвідчення члена екіпажу;

    - посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні;

    - національний паспорт іноземця або документ, що його замінює;

    - посвідчення особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни;

    - посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так отримати довідку ВПО самий найкращій варіант. Це не є проблемою, це швидку зручно та ефективно. Після укладення угоди, потім скасуєте статус ВПО..це все можна зробити онлайн.

    https://bf.diia.gov.ua/articles/yak-zareiestruvaty...

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, панІ ВАЛЕНТИНА! Це звісно ж маразм і сепаратизм з боку нотаріуса, якщо таке пропонується. Нотарус не визнає тимчасово окуповану територію Україною?! Тоді навіщо така вимога?!

    Статус ВПО - добровільний і пов"язаний виключно з виплатами, які надаються ВПО.

    Хоча жодних проблем немає в тому, щоб його оформити навіть дистанційно через ДІЮ.

    На жаль цю подачку від держави не гребують отримувати судді, які втікли з Маріуполя, Херсонщини та ін. територій... 3000 грн. для них важливі... Плюсом до зарплат і пенсій в мільйони гривень. Але це таке вже.

    Внутрішньо переміщена особа (ВПО) – це громадянин України, іноземець або особа без громадянства (яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні), котрі були змушені залишити своє місце проживання у результаті збройного конфлікту або тимчасової окупації місцевості.

    Важливий нюанс – всі ці люди залишаються жити в Україні.

    Статус ВПО не набувається особою автоматично, а потребує реєстрації. Отримання статусу підтверджується довідкою.

    Уряд України прийняв рішення про те, що нині довідку внутрішньо переміщеної особи можуть отримати громадяни, які після 24 лютого 2022 року виїхали з Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва*. Окрім того, довідку отримати можуть й ті, хто був там офіційно працевлаштований або вів підприємницьку діяльність, але не мав реєстрації місця проживання.

    Довідка про взяття на облік ВПО – це документ, який підтверджує факт внутрішнього переміщення. Реєстрація внутрішньо переміщеної особи відбувається за її бажанням.

    Разом з тим, більшість державних програм спрямовуються саме на тих осіб, які стали на облік, що ведеться Міністерством соціальної політики України. Уряд зробив таку можливість для того, аби громадяни вчасно отримували пенсії, пільги, субсидії та державну соціальну допомогу, щоб продовжити строки виплат всіх раніше призначених видів допомоги на час дії воєнного стану без звернення людини, а також для залучення та розподілу гуманітарної допомоги.

    Зареєструватися та отримати довідку в умовах воєнного стану можна особисто в органах соціального захисту населення; в уповноваженої особи територіальної громади; в ЦНАПі або ж за допомогою порталу "Дія". Послуга в “Дії” доступна для українців, які раніше не мали статусу ВПО.

    З собою необхідно мати документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або ж документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або ж свідоцтво про народження дитини. Якщо ви втратили документи, що посвідчують особу, то спочатку їх треба відновити, а потім звертатися щодо довідки.

    Довідка ВПО отримується на кожного члена сім’ї. За документом для дитини може звернутися її законний представник (один із батьків, опікуни/піклувальники, прийомні батьки або батьки-вихователі тощо). Якщо дитина прибула сама від її імені може звернутись інший родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, в яких проживає (перебуває) дитина.

    Видається довідка одразу в день звернення. Вона діє безстроково.

    Для того, щоб отримати послугу онлайн, треба виконати кілька нескладних кроків (відеоінструкція). Найперше – оновити застосунок “Дія”. Далі обрати меню “Послуги” – “Отримати статус ВПО”. Варто вказати свою актуальну адресу та підтвердити місце перебування (геолокацію). Наступний пункт стосується дітей: якщо у “Дії” є свідоцтво про народження дитини, можна отримати статус переселенця і для неї; якщо ж ні, то варто натиснути “зареєструватися без дітей”. Далі йде етап оформлення фінансової допомоги. Після обробки заявки довідка ВПО зʼявиться в “Дії” поряд з іншими цифровими документами.

    Важливо! Якщо ви повертаєтеся до покинутого постійного місця проживання або виїжджаєте закордон, необхідно обов’язково повідомити уповноваженому органу за місцем отримання довідки про добровільний виїзд не пізніше як за три дні до від’їзду. Або скасувати дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на поталі “Дія”.

    ЩИРО НЕ РОЗУМІЮ НАВІЩО НОТАРІУСАМ ДОВІДКА ВПО ДЛЯ ВКАЗАННЯ У ДОГОВОРІ КУПІВЛІ_ ПРОДАЖУ БУДЬ_ЯКОЇ АДРЕСИ ЗАЗНАЧЕНОЇ ВАМИ ЯК ФАКТИЧНОЇ / КОНТАКТНОЇ. ВСЕОДНО ЯКЩО ВИХОДИТИ З ПОТРЕБИ ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ - ПОДАННЯ ПОЗОВУ ЗА АДРЕСОЮ ВПО - НЕЗАКОННЕ і ПОЗОВ БУДЕ ПОДАВАТИСЯ ДО СУДУ ЗА ЗАРЕЄСТРОВАНОЮ АДРЕСОЮ, навіть якщо це тимчасово окупована територія.

    Наприклад для Каховського району - це Нововоронцовський районний суд Херсонської області.

    Згідно з листом Державної судової адміністрації України від 16.01.2025 р. № інф/Т-40-25-43/25 «Про розгляд запиту на публічну інформацію від 13.01.2025» повідомлено, що рішенням Вищої ради правосуддя від 30.05.2023 № 566/0/15-23 «Про відновлення роботи Херсонського міського суду Херсонської області, зміну територіальної підсудності судових справ окремих судів Херсонської області, відтермінування початку відновлення роботи Білозерського районного суду Херсонської області», зокрема, змінено з 01.06.2023 територіальну підсудність судових справ Каховського міськрайонного суду Херсонської області на Нововоронцовський районний суд Херсонської області.

    Я у своїй практиці маю купу справ в яких особи зареєстровані на ТОТ, і спокійно за адресою цією звертаються до суду про розірвання шлюбу, поділ майна подружжя, визначення місця проживання дитини з матір"ю тощо.

    Згідно з правовою позицією Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, відступаючи від попередніх позицій Верховного Суду, в постанові від 24 червня 2024 року по справі № 554/7669/21 (провадження № 61-5805сво23), «Цивільним процесуальним кодексом передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.»

    Зокрема, у мотивувальній частині постанови ОП КЦС ВС від 24.06.2024 р. суд вказав:

    «Суть підсудності за вибором позивача, або альтернативної підсудності, полягає у тому, що за визначеними критеріями цивільних справ позивачу дається можливість обрати з кількох передбачених у законі судів той суд, до якого він пред'являтиме свої позовні вимоги. Законодавець установлює вичерпний перелік позовів, на які поширюються правила цього виду підсудності, а також передбачає конкретні суди, до яких можна з такими вимогами звернутися.

    Аналогічні положення визначені і Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265, який набрав чинності 14 березня 2022 року.

    У пункті 4 вказаного Порядку в чинній редакції передбачено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.

    Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.

    Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.

    Положення частини першої статті 27, частини першої статті 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи – сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.

    Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.

    Отже, в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.

    З огляду на викладене, використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.»

    ТОМУ, відсутність довідки ВПО не може бути перешкодою для укладення правочину і є нічим іншим як перестраховуванням нотаріуса або злочинною некомпетентністю. Якщо таке вимагають, то у мене великі побоювання по здатності нотаріуса адекватно посвідчити договір, тому краще такого нотаріуса змінити, щоб потім не мати клопоту.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України