Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 28 березня 2025, питання №129849 340₴

Переоформлення землі,, чи можливе дистанційне?

Вітаю, ситуація, є земельні діляники, але власник моя мама на окупаваній території, документи всі там, можна зробити фото чи скан їх, чи є така вірогідність чи можливість переоформити землі на доньку? Якщо власник на окупованій території і виїхати не може. Але в дистанційному порядку може все робити. Як що так, то бажаю навіть найняти юриста щоб з цим допоміг в найкоротший термін.

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олена!

    Вітаю, ситуація, є земельні діляники, але власник моя мама на окупаваній території, документи всі там, можна зробити фото чи скан їх, чи є така вірогідність чи можливість переоформити землі на доньку? Якщо власник на окупованій території і виїхати не може. Але в дистанційному порядку може все робити. Як що так, то бажаю навіть найняти юриста щоб з цим допоміг в найкоротший термін.

    На жаль, без виїзду Вашої матері з ТОТ на підконтрольну територію або ж до третьої країни, в якій є консульство України, вирішити це питання буде неможливо, оскільки для того, аби переоформити земельні ділянки Вашій матері потрібно оформити на Вас дарчу.

    Матір може не бути присутньою при укладанні договіру дарування, проте, у такому випадку прийдеться оформити довіреність на іншу особу в Україні, яка буде представляти її інтереси (не на Вас). Проте і в даному випадку цей варіант не можливий, так як українськи нотаріуси не приймуть довіреність видану на ТОТ окупаційною владою.

    Крім того, для укладання угоди знадобляться саме оригінали документів, тобто ані ксерокопій, ані скани не підійдуть.

    Отже, для того, аби реалізувати задумане, Вашій матері необхідно виїхати з ТОТ. На жаль, інших варіантів не існує.

    Відчуження земельної ділянки – це передача права на земельну ділянку (тобто права володіння, користування та розпорядження землею) її власником іншій фізичній чи юридичній особі, територіальній громаді чи державі.

    Відчуження може бути платне (купівля-продаж, міна) і безоплатне (дарування, спадщина тощо).

    Документи, які підтверджують, що особа є власником земельної ділянки можна розділити на дві групи:

    1. Документи, видані до 1 січня 2013р.:

    • державний акт на право приватної власності на землю;
    • державний акт на право власності на землю;
    • державний акт на право власності на земельну ділянку.

    2. Документи, які видавалися після 1 січня 2013.:

    • свідоцтво про право власності на нерухоме майно;
    • витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
    • При зміні власника право власності на земельну ділянку без зміни її меж та цільового призначення також посвідчується договором купівлі-продажу або свідоцтвом про право на спадщину.

    При укладанні договіру дарування при собі необхідно мати оригінали таких документів:

    - документ, що посвідчує особу та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

    - звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;

    - документи, які підтверджують право володіння земельною ділянкою;

    - витяг з Державного земельного кадастру.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Законодавство України передбачає кілька способів передачі нерухомого майна іншій особі, однак через війну та окупацію існують обмеження щодо вчинення нотаріальних дій та доступу до державних реєстрів.

    Дистанційне переоформлення земельних ділянок можливе лише за умови нотаріального посвідчення довіреності, але тут є складність, оскільки українські нотаріуси не можуть засвідчувати документи, видані на окупованих територіях.

    Якщо мати має чинний український паспорт та ІПН, вона може видати генеральну довіреність на свого представника, щоб переоформив на Вас земельні ділянки.

    Оформити довіреність можна:

    • в українського нотаріуса (якщо мати може виїхати хоча б на підконтрольну територію).
    • в консульстві України (якщо є можливість виїхати за кордон).
    • у іноземного нотаріуса (крім РФ та РБ)

    Після оформлення довіреності представник зможе оформити договір дарування або купівлі-продажу на Ваше ім’я.

    На жаль, якщо мати не може виїхати на підконтрольну територію, цей варіант неможливий.

    За допомогою адвоката також не можливо переоформити землю на Вас.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    НАЖАЛЬ, ПО СКАНКОПІЯМ ДОКУМЕНТІВ НЕМОЖЛИВО ПЕРЕОФОРМИТИ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ.

    ЄДИНИЙ ВИХІД - ВИЇХАТИ ЧЕРЕЗ РФ В ТРЕТЮ КРАЇНУ (НАПРИКЛАД:ТУРЦІЯ), А ВЖЕ ТАМ В КОНСУЛЬСТВІ УКРАЇНИ ЗРОБИТИ ДОВІРЕНІСТЬ НА ТРЕТЮ ОСОБУ НА РОЗПОВСЮДЖЕННЯ МАЙНОМ.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Вітаю, ситуація, є земельні діляники, але власник моя мама на окупаваній території, документи всі там, можна зробити фото чи скан їх, чи є така вірогідність чи можливість переоформити землі на доньку? Якщо власник на окупованій території і виїхати не може. Але в дистанційному порядку може все робити. Як що так, то бажаю навіть найняти юриста щоб з цим допоміг в найкоротший термін.

    На жаль, але це неможливо. Як мінімум, треба довіреність від матері на іншу особу. Як максимум - особиста присутність матері на підконтрольній території. Легального способу переоформлення земельних ділянок за такого стану речея я не бачу.

    Згідно з чинним законодавством України, для здійснення правочинів щодо нерухомого майна необхідна наявність оригіналів правовстановлюючих документів або належним чином засвідчених їхніх копій. Скановані копії таких документів не мають юридичної сили та не можуть бути використані для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно або укладення відповідних договорів (купівлі-продажу, дарування, спадкування тощо). Оскільки нотаріальна діяльність на окупованих територіях здійснюється поза межами українського правового поля, будь-які документи, видані органами окупаційної адміністрації, не визнаються компетентними органами України. Відтак, для переоформлення земельної ділянки необхідно або отримати оригінали документів, або відновити їх через процедури, передбачені українським законодавством.

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Послідовність проведення державної реєстрації земельної ділянки визначається Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051.

    Першим кроком у процесі проведення реєстрації земельної ділянки є подання державному кадастровому реєстратору заяви про державну реєстрацію земельної ділянки.

    Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

    особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

    власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об’єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

    органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

    замовника технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву);

    замовника документації із землеустрою, за якою здійснюється формування земельної ділянки державної, комунальної власності, у випадках, коли розроблення такої документації відбувається без дозволу органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування;

    власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв);

    особи, визначені частиною першою статті 118 Земельного кодексу України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця.

    До заяви в обов’язковому порядку додаються:

    документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки та електронний документ;

    у разі якщо відповідно до закону поділ, об’єднання земельних ділянок здійснюються за погодженням з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, фізичними чи юридичними особами, до заяви про державну реєстрацію земельної ділянки, сформованої в результаті поділу або об’єднання земельних ділянок, також додаються документи, що належним чином підтверджують таку згоду.

    Заява з доданими документами надсилається заявником засобами телекомунікаційного зв’язку.

    Заява про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом із документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, може подаватися за бажанням заявника в паперовій або електронній формі.

    Подання Державному кадастровому реєстратору заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом із документацією із землеустрою чи документацією із оцінки земель здійснюється розробником такої документації, якщо інше не встановлено договором на виконання робіт із землеустрою чи оцінки земель.

    Державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про державну реєстрацію земельної ділянки перевіряє:

    повноваження особи, що звернулася з такою заявою;

    наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

    придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

    У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, визначеним законодавством, державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її шляхом реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй реєстраційного номера та фіксацією дати її реєстрації.

    Заява реєструється в день її надходження в порядку черговості.

    Дата реєстрації заяви у Державному земельному кадастрі є датою її прийняття.

    Законодавством визначено строк проведення державної реєстрації земельної ділянки, який становить 14 календарних днів з дня реєстрації заяви (7 днів – у разі здійснення державної реєстрації земельної ділянки за принципом екстериторіальності).

    Протягом визначеного строку державний кадастровий реєстратор опрацьовує подані документи і за результатами проведеної роботи здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

    – за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

    – відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

    – робить позначку на титульному аркуші документації із землеустрою про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру та повертає заявникові таку документацію.

    Проставлення державним кадастровим реєстратором зазначеної позначки є підставою для передачі відповідної документації на затвердження органу державної влади або органу місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню відповідним органом).

    На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки державний кадастровий реєстратор на безоплатній основі надає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

    Державний кадастровий реєстратор може приймати рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки в разі:

    – невідповідності поданих документів вимогам законодавства;

    – розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

    – подання заявником документів не в повному обсязі.

    У таких випадках державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025