Начните консультацию с юристом онлайн
Сусідка має інвалідність у зв'язку із психічним захворюванням, приймає ліки. Поводить вона себе нормально, раніше були пропуски ліків і вона трохи чудила. Але вже декілька років все ок. Раніше її поручителем була її мама, що дозволяло сусідці отримувати соціальну допомогу. Мама померла, і сусідка просить мене виступити поручителем. щоб продовжити отримувати допомогу. Підкажіть, які саме обов’язки покладаються на поручителя? Чи є юридичні чи фінансові ризики? Чи можна відкликати своє поручительство, якщо зміняться обставини?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (14)
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Відповідно до 78 Цивільного кодексу України дієздатна фізична особа,яка за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, має право обрати собі помічника.
Помічником може бути дієздатна фізична особа.
За заявою особи, яка потребує допомоги, ім’я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.
Помічник має право:
на одержання пенсії, аліментів, заробітної плати, поштової кореспонденції, що належать фізичній особі, яка потребує допомоги;
вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень.
Помічник:
представляє особу в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення;
може представляти фізичну особу в суді лише на підставі окремої довіреності.
Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника припиняються.
Послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.
Звільнення помічника від виконання обов'язків здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету сільської ради у наступних випадках:
- у разі подачі письмової заяви дієздатної фізичної особи;
- у разі подані письмової заяви помічника;
- у разі смерті дієздатної фізичної особи або помічника.
Жодних юридичних ризків Ви як помічник не несете.
Чи є юридичні чи фінансові ризики? Чи можна відкликати своє поручительство, якщо зміняться обставини?
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеЖодних юридичних чи фінансових ризків Ви як помічник не несете.
Звільнення помічника від виконання обов'язків здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету сільської ради у наступних випадках:
- у разі подачі письмової заяви дієздатної фізичної особи;
- у разі подані письмової заяви помічника;
- у разі смерті дієздатної фізичної особи або помічника.
дякую за допомогу. Гарного дня
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеБудь-ласка.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Надія!
У Вашому випадку мова йде про помічника дієздатної особи.
Згідно статті 78 Цивільного кодексу України:
"1. Дієздатна фізична особа, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, має право обрати собі помічника.
Помічником може бути дієздатна фізична особа.
За заявою особи, яка потребує допомоги, ім'я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.
2. Помічник має право на одержання пенсії, аліментів, заробітної плати, поштової кореспонденції, що належать фізичній особі, яка потребує допомоги.
3. Помічник має право вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень.
4. Помічник представляє особу в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення.
Помічник може представляти фізичну особу в суді лише на підставі окремої довіреності.
5. Послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.
6. Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника припиняються".
Питання призначення та реєстрації помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки попередньо розглядається на засіданні опікунської ради при виконавчому комітеті сільської (міської) ради з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами.
Секретар опікунської ради:
- приймає заяву та пакет документів для призначення та реєстрації помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки;
- виносить заяву на розгляд опікунської ради;
- при позитивному вирішенні питання опікунською радою, готує проект рішення виконавчого комітету сільської ради про призначення та реєстрацію помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки;
- видає заявнику рішення виконавчого комітету сільської ради про призначення помічника;
- видає помічникові дієздатної фізичної особи посвідчення з зазначенням прав помічника за зразком (додаток 1);
- реєструє посвідчення помічника в «Книзі реєстрації посвідчень помічника дієздатної фізичної особи», яка має бути прошнурована, пронумерована та скріплена печаткою (додаток 2);
Підставами для відмови в призначені помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, є:
- невідповідність поданих документів;
- виявлення в поданих документах недостовірної інформації;
- фізична особа не належить до категорії осіб, які можуть обирати собі помічника;
- особа, яка обрана бути помічником, є працівником суб’єкта, що надає соціальні послуги дієздатній фізичній особі, яка подала заяву про реєстрацію помічника;
- особа, яка обрана бути помічником, є недієздатною чи обмежено дієздатною;
- особа, яка обрана бути помічником, є неповнолітньою, крім випадків, коли така особа набула повної цивільної дієздатності в порядку, встановленому законодавством;
- особа, яка обрана бути помічником перебуває на обліку або лікується в психоневрологічних або наркологічних закладах.
При негативному вирішенні питання заявнику направляється лист про відмову у призначенні та реєстрації помічника дієздатній фізичній особі, але це не позбавляє дану фізичну особу можливості повторно звернутися до органу опіки та піклування із заявою про реєстрацію помічника, якщо перестануть існувати обставини, що стали причиною для відмови у реєстрації.
Звільнення помічника від виконання обов'язків здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету сільської (міської) ради у наступних випадках:
- у разі подачі письмової заяви дієздатної фізичної особи;
- у разі подані письмової заяви помічника;
- у разі смерті дієздатної фізичної особи або помічника.
При припиненні повноважень помічника посвідчення здається до органу опіки та піклування і знищується.
З повагою, адвокат Айвазян.
Щиро дякую!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Надія! Вдачі Вам!
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Чи визнана сусідка недієздатною у судовому порядку? Мати сусідки отримувала соціальну допомогу за догляд?
В українському законодавстві поняття «поручитель» здебільшого використовується в контексті фінансових зобов’язань, кредитування тощо. У випадку Вашої сусідки, швидше за все, йдеться про опікуна або піклувальника, або доглядальника, або помічника, що регулюється Цивільним кодексом України (ЦКУ), ЗУ «Про психіатричну допомогу», ЗУ "Про соціальні послуги" та ін.
Опікуни та піклувальники здійснюють представництво інтересів таких осіб, зокрема, у державних органах, фінансових установах, медичних закладах тощо.
Якщо Вас просять стати саме опікуном, то це відбувається виключно через суд і Ваші обов’язки будуть включати:
Якщо мова йде про піклувальника, то його функції дещо обмежені: він більше консультує та допомагає особі, яка має часткову дієздатність.
Помічник має право вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень. Помічник представляє особу в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення.
Ви відповідатимете за правомірність використання коштів вашої сусідки, що може спричинити перевірки з боку соціальних служб.
Ви не зобов’язані витрачати свої кошти на утримання підопічного, але у разі порушення порядку використання його коштів до Вас можуть бути застосовані санкції.
Якщо сусідка в майбутньому почне поводитися неадекватно, Вам доведеться з цим справлятися.
Так, відповідно до ЦКУ, Ви можете подати заяву до органу опіки та піклування або соцзахисту про відмову від виконання обов’язків опікуна/піклувальника/доглядальника. Після цього суд або орган опіки, або соцзахист розгляне питання про призначення нової особи, яка буде відповідальна за сусідку.
Проте, перед тим як погоджуватися виконувати обов'язки щодо опіки/догляду, то варто звернутися до відповідних державних органів за роз’ясненням конкретного статусу Вашої сусідки, адже в залежності від того ким саме Ви будете і залежить відповідальність за неналежне виконання свої обов'язків.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Щиро дякую!
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеБудь ласка! Успіхів Вам!
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Вітаю!
СТАТУС ПОМІЧНИКА ВКАЗАНИЙ В НАКАЗІ Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року N 34/166/131/88 "Правила опіки та піклування").
ВАША СУСУДКА ПОВИННА ЗВЕРНУТИСЯ В ОРГАН ОПІКИ ТА ПРОСИТИ ПРИЗНАЧИТИ ВАС ПІКЛУВАЛЬНИКОМ
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0387-99#Text
"Про затвердження Правил опіки та піклування"
2.3. Над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно захищати свої права і виконувати свої обов'язки, піклувальник може бути призначений лише на їх прохання.
2.4. Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
ЖОДНИХ ФІНАНСОВИХ РИЗИКІВ НЕМАЄ.
Якщо особа похилого віку дієздатна і не страждає психічними розладами, цілком може себе забезпечити, над нею встановлюється постійний догляд (або як часто кажуть піклування у формі патронажу). Варто зазначити, що визначення поняття "патронаж" в законодавстві не закріплено, а відтак воно є лише доктринальною категорією.
Процедура щодо встановлення постійного догляду оформляється досить просто, адже немає необхідності визнавати людину обмежено дієздатною або недієздатною у судовому порядку. Для цього необхідна, зокрема, заява від пенсіонера, в якій є прохання про призначення йому піклувальника (особи, яка буде здійснювати догляд).
ОБОВ'ЯЗКИ ПАТРОНАЖИ:
- дозвільні заняття
- підтримці та спілкуванні
- допомога під час прогулянок
- допомога у годуванні
- гігієнічний догляд.
РЕКОМЕНДУЮ ОФОРМИТИ ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД (СОЦІАЛЬНА ПОСЛУГА) НАД СУСІДКОЮ ТА ОТРИМУВАТИ ЗА ЦЕ ГРОШІ ТА СТРАХОВИЙ СТАЖ.
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Сусідка має інвалідність у зв'язку із психічним захворюванням, приймає ліки. Поводить вона себе нормально, раніше були пропуски ліків і вона трохи чудила. Але вже декілька років все ок. Раніше її поручителем була її мама, що дозволяло сусідці отримувати соціальну допомогу. Мама померла, і сусідка просить мене виступити поручителем. щоб продовжити отримувати допомогу. Підкажіть, які саме обов’язки покладаються на поручителя? Чи є юридичні чи фінансові ризики? Чи можна відкликати своє поручительство, якщо зміняться обставини?
Скоріше за все, але мова йде про статус "помічника" фізичної особи. На мій погляд, даний статус Вам нічого не дає. Якщо особа має психічні проблеми, рекомендую встановити опікунство через суд.
Стаття 78. Надання дієздатній фізичній особі допомоги у здійсненні її прав та виконанні обов'язків
1. Дієздатна фізична особа, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, має право обрати собі помічника.
Помічником може бути дієздатна фізична особа.
За заявою особи, яка потребує допомоги, ім'я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.
2. Помічник має право на одержання пенсії, аліментів, заробітної плати, поштової кореспонденції, що належать фізичній особі, яка потребує допомоги.
3. Помічник має право вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень.
4. Помічник представляє особу в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення.
Помічник може представляти фізичну особу в суді лише на підставі окремої довіреності.
5. Послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.
6. Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника припиняються.
Можливі юридичні та фінансові ризики
Фінансова відповідальність. У деяких випадках поручитель може відповідати за витрати підопічного, особливо якщо є фінансові операції від імені особи.
Юридична відповідальність. Якщо підопічний вчинить правопорушення або завдасть шкоди, у деяких випадках відповідальність можуть покласти на поручителя.
Зміна стану здоров'я підопічного. Якщо людина перестане приймати ліки й стане небезпечною для себе чи інших, на вас можуть покласти обов’язки щодо її госпіталізації чи нагляду.
Якщо відповідальність мінімальна і Ви готові допомогти, це добрий вчинок. Але якщо є ризики, варто добре все обдумати.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, надаю відповідь на ваше запитання:
Поняття опіки та піклуванняОпіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки (ч.1 ст. 55 Цивільного кодексу України).Опіка встановлюється над малолітніми особами (віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, які визнані недієздатними (ч.1 ст. 58 Цивільного кодексу України).Піклування встановлюється над неповнолітніми особами (віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ч.1 ст. 59 Цивільного кодексу України).Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (ч.1 ст. 62 Цивільного кодексу України).
Куди звертатисьДля встановлення опіки та піклування необхідно звертатися до суду або органу опіки та піклування за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Опікун та піклувальник призначається:
- над недієздатною чи обмежено дієздатною особою - судом за поданням органів опіки та піклування;
- над малолітньою чи неповнолітньою особою (якщо питання не стосується обмеження дієздатності) - органом опіки і піклування відповідно до ч.1 ст. 61 Цивільного кодексу України.
Підстави встановлення опіки та піклування за рішенням органів опіки та піклуванняОпіку (піклування) може бути встановлено і за життя батьків неповнолітніх (малолітніх) дітей у випадках, коли батьки:
— судом позбавлені и батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини і передачу її під опіку, незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини;
— визнані в судовому порядку недієздатними або обмежено дієздатними (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають у приватному стаціонарному лікуванні в лікувально-профілактичному закладі чи на державному утриманні і будинках-інтернатах);
— понад 6 місяців не можуть займатися вихованням своїх дітей (засуджені до позбавлення волі на тривалий час, за станом здоров’я і інваліди І-ІІ груп;
— понад 6 місяців не проживають разом з дитиною та без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ;
— відмовились від дітей у встановленому законом порядку;
— виїхали на постійне місце проживання або постійне місце роботи за кордон чи перебувають у довготривалому відрядженні;
— перебувають під слідством.
Підстави встановлення опіки та піклування за рішенням судуЗаява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду та розглядається в порядку окремого провадження за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров’я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У всіх перелічених випадках опікун та піклувальник призначається судом за поданням органу опіки та піклування.
Зверніть увагу:Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Хто має право бути опікуном та піклувальникомТакож може бути призначено одного або кілька опікунів або піклувальників.
Якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров'я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.
Опікуном або піклувальником не може бутиКрім того, відповідно до п.3.2. Правил опіки та піклування опікунами або піклувальниками не можуть бути особи, які:
- не досягли 18 років;
- визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
- перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах;
- раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено;
- позбавлені батьківських прав;
- інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню;
- засуджені за скоєння тяжкого злочину.
Права та обов'язки опікуна та піклувальникаОбов'язки з опіки та піклування опікунами та піклувальниками виконуються безоплатно (п. 4.12 Правил).
Опікун зобов'язаний:
Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного тощо.
Піклувальник зобов'язаний:
- піклувальник над неповнолітньою особою: дбати про створення для неї необхідних побутових умов, про її виховання, навчання та розвиток.
- піклувальник над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, зобов'язаний дбати про її лікування, створення необхідних побутових умов.
- дає згоду на вчинення підопічним правочинів відповідно до ст. 32 та 37 ЦКУ. Піклувальник не може давати згоду на укладення договорів між підопічним та своєю дружиною (своїм чоловіком) або своїми близькими родичами, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування на підставі договору позички.
- вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Оскарження дій опікуна, рішень органу опіки та піклуванняДії опікуна можуть бути оскаржені заінтересованою особою, в тому числі родичами підопічного, до органу опіки та піклування або до суду.
Рішення органу опіки та піклування може бути оскаржено до відповідного органу, якому підпорядкований орган опіки та піклування, або до суду. (ст.79 Цивільного кодексу України)
Правочини, які вчиняються з дозволу органу опіки та піклування1. Опікун не має права без дозволу органу опіки та піклування:
2. Піклувальник має право дати згоду на вчинення правочинів, передбачених частиною першою статті 71 Цивільного кодексу України, лише з дозволу органу опіки та піклування.
Підстави звільнення від повноважень опікуна та піклувальникаСуд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця.
Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Суд, якщо він призначив піклувальника, або орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлено піклування. За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов'язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров'я або закладу соціального захисту. (ст.75 Цивільного кодексу України)
Підстави припинення опіки- у разі передачі малолітньої особи батькам (усиновлювачам).
- у разі досягнення підопічним чотирнадцяти років. Особа, яка здійснювала обов'язки опікуна, стає піклувальником без спеціального рішення щодо цього.
- у разі поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною. (ст.76 Цивільного кодексу України)
Підстави припинення піклування