Задайте вопрос юристу

910 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Земельное право, 09 апреля 2025, вопрос №133845

Як правильно поступити,якщо орендар не платить орендну плату?

Отримала в 2021році в спадок після смерті мами 2 паї по 2 га,які мама здала в оренду.В 2021 році орендар сплатив орендну плату за один пай,іншу частину сказав після оформлення документів.Коли я отримала право власності,то орендар сказав,що борг оплатить тільки після переукладання договору який, як мені пояснили,без переукладання є дійсний.При згадці про борг почалась розмова з погрозами,що він зробить так,що винна буду я йому і щоб за борг забула (є переписка у вайбері ).З того часу намагалась спілкуватись через адвоката,відправляли листи з врученнями,але він їх не отримує.Відповідно з 2021 року орендну плату не платить,мотивуючи тим,що я не переуклала договір.

Ответы юристов (2)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Звертайтесь з претензією, а потім до суду.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    В такому випадку Вам необхідно звертатись до суду з вимогою розірвати договір оренди, стягнути з орендаря борг за орендну плату та пеню.

    1. Вам не потрібно перекладати Договір оренди, адже згідно статті 32 ЗУ "Про оренду землі" Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

    2. Згідно із ч. 1 ст. 526 ЦК, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

    Якщо договір оренди не містить застереження про його припинення зі смертю орендодавця – власника землі, такий договір продовжує діяти. Спадкоємці набувають прав і обов’язків орендодавця за договором оренди земельної ділянки в силу самого факту прийняття ними спадщини. Тобто має місце заміна сторони у зобов’язанні.

    Згідно статті 148-1 ЗКУ До особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов’язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Внесення змін до договорів оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту чи застави із зазначенням нового власника земельної ділянки не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

    Тож орендар вправі користуватися землею на підставі договору, укладеного зі спадкодавцем, без укладення додаткової угоди про заміну сторони орендодавця.

    Важливий момент! Оформлення додаткової угоди є обов’язковим лише у випадку, якщо:

    • про це прямо вказано в договорі оренди земельної ділянки
    • сторони бажають внести такі зміни до договору .

    4. Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК орендар зобов’язаний належним чином виконувати умови договору оренди землі, у тому числі й нараховувати та сплачувати орендну плату за таким договором, включаючи період з дати смерті орендодавця і до моменту оформлення спадкоємцями права власності на земельну ділянку.

    Невиконання цього обов’язку може потягнути за собою розірвання договору оренди у судовому порядку з причини систематичної несплати орендної плати (ст. 32 Закону про оренду землі, п. п. «г», «ґ» «д» ч. 1 ст. 141 ЗК).

    5. Як що орендар добровільно не сплачує орендну плату - розірвіть договір оренди в судовому порядку. Верховний Суд у постанові від 06.02.19 р. у справі № 134/1676/16-ц (ЄДРСР, реєстр. № 79958076) зазначив, що право на отримання орендної плати у спадкоємця земельної ділянки виникає одразу після відкриття спадщини (тобто з дати смерті спадкодавця).

    6. Крім того, у Вас є підстави вимагати сплату орендної плати за 2021–2024 роки, пеню, інфляційні втрати та 3% річних — як компенсацію за прострочення згідно зі ст. 625 ЦК України.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України