Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Соціальне забезпечення, 13 березня 2020, питання №13397 100₴

Во сколько лет положена социальная пенсия

Здравствуйте,мой отец 1957 года,ему 62 года,сначала приняли документы на социальную пенсию,у него нет стажа совсем,теперь хотят отказать,говорят в 65 лет приходите.
Подскажите,пожалуйста,когда ему по закону положена социальная пенсия

Відповіді юристів (6)

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    Киншов Дмитрий Сергеевич 4 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 6 років досвіду

    Добрий ранок.

    Ваше питання регулюється Постановою КМУ «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату».

    У п. 1 Постанови вказано, що цей Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але не набула права на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.

    Також, відповідно до п. 3 Постанови - Під час досягнення пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, особа звертається до органів Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж.

    Керуючись п. 6 Постанови - Тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку.

    Тобто, така допомога призначається з моменту досягнення віку, що встановленний ч. 1 ст. 26 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

    Відповідно до ч. 1 ст. 26 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", встановлено пенсійний вік у 60 років.

    Отже, оскільки Вашому батьку вже 62 роки (а Законом встановлено 60 років), то Він має право на отримання Тимчасової допомоги для осіб, які не мають страхового стажу.

    Якщо Вам Пенсійний фонд вже відмовив, отримайте таку відмову у письмовому вигляду та оскаржуйте її до суду!

    Якщо надана консультація Вам допомогла, прошу обрати її як найкраща відповідь. Дякую!

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Доброго дня.

    ПОРЯДОК призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1098-2017-%D0%BF):

    1. Цей Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але не набула права на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.

    Під час досягнення пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (тобто 60 років), особа звертається до органів Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж.

    Висновок: якщо ваш батько має щонайменше 15 років страхового стажу, то він може оформити в управлінні соціального захисту населення цю допомогу та отримувати її по 31 грудня 2020 року.

    Після цього за відсутності необхідного страхового стажу особа, яка досягла віку 65 років, може отримувати державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1727-15).

    Державну соціальну допомогу призначають, якщо наявні 2 умови:

    - особа досягла 65 років;

    - особа не має права на пенсію відповідно до законодавства.

    Всього доброго.

    Ковальчук Владимир
    20%

    Согласно указанному Закону и Постановлению КМУ от 02.04.2005 г. № 261 «Об утверждении Порядка назначения и выплаты государственной социальной помощи лицам, не имеющим права на пенсию, и инвалидам и государственной социальной помощи на уход», право на государственную социальную помощь лицам, не имеющим права на пенсию, и инвалидам (далее — социальная помощь) имеют лица, которые отвечают следующим условиям:

    • лица, достигшие возраста 65 лет и, которые не имеют права на пенсию в соответствии с законодательством или признаны инвалидами в установленном порядке;
    • не получают пенсию или социальные выплаты, назначаемые для возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья на производстве, в соответствии с Законом Украины «Об общеобязательном государственном социальном страховании от несчастного случая на производстве и профессионального заболевания, повлекших утрату трудоспособности», и помощь, которая назначается в соответствии с Законом Украины «О государственной социальной помощи инвалидам с детства и детям-инвалидам»;
    • являются малообеспеченными лицами (кроме инвалидов I группы);
    • являются инвалидами I группы, среднемесячный совокупный доход которых за последние шесть календарных месяцев или два квартала, предшествующих месяцу обращения за назначением пособия, не превышает 115 процентов прожиточного минимума для лиц, утративших трудоспособность;Сумма государственной помощи лицам, достигшим пенсионного возраста, но не имеющим права на пенсионные выплаты, составляет разницу между прожиточным минимумом для лиц, утративших трудоспособность, и среднемесячным совокупным доходом семьи в расчете на одно лицо за предыдущие 6 месяцев, но не более 100% ПМ для нетрудоспособных гражданПерерасчет размера денежных выплат производится каждые полгода с учетом изменений имущественного положения и среднемесячного совокупного дохода получателя пособия.
    Токмач Галина Николаевна
    20%
    Токмач Галина Николаевна 4 роки тому

    Юрист, м. Мирноград, 12 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Згідно ч. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" ваш батько має право на допомогу як особа, яка досягла 65 років та не має права на пенсію відповідно до закону.

    Тому відповідно потрібно чекати 65 років

    Гончаренко Константин
    20%
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Призначення допомоги замість пенсії

    Процедура призначення грошової допомоги регламентована Постановою КМУ № 1098 від 27.12.2017 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату». При цьому отримати допомогу замість пенсії можуть тільки ті, хто на момент оформлення соціальних виплат має не менше 15 років страхового стажу. Гроші будуть виплачуватися до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на пенсійну виплату.

    Як пенсіонеру отримати соцдопомогу?

    Для призначення тимчасової фінансової допомоги, особам без необхідного пенсійного стажу, необхідно звернутися в органи соціального захисту населення за місцем прописки або за адресою фактичного проживання. До заяви на оформлення допомоги потрібно додати такі документи:

    • документ, що засвідчує особу пенсіонера і його місце проживання + ІПН
    • довідку про наявний страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит пенсіонера — протягом 5 робочих днів)
    • декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні півроку, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги

    Якщо тимчасова грошова допомога (соціальна пенсія) оформляється не за адресою прописки, а за місцем фактичного проживання пенсіонера, до перерахованого вище списку документів повинна додаватися довідка про неотримання такої допомоги в УПСЗН за зареєстрованим місцем проживання.

    Строки виплати допомоги пенсіонерам

    Тимчасова фіндопомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, встановленого ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за умови, що звернення за оформленням грошових виплат відбулося не пізніше ніж через 3 місяці після досягнення такого віку.

    Якщо терміни не були дотримані і пенсіонер звернувся в органи соцзахисту через тримісячний період, грошова допомога призначається з дня звернення за нею, тобто з дати подання всіх необхідних документів та довідок.

    Рішення про призначення пенсіонерам, яким не вистачає стажу, тимчасової допомоги або про відмову в її наданні приймається управлінням соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подачі заяви. Про відмову повідомляється письмово у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення.

    Хто з пенсіонерів не отримає грошову допомогу?

    Відповідно до законодавства України не всі пенсіонери, яким не вистачає трудового стажу для оформлення пенсії, мають право на отримання тимчасової фінансової допомоги від держави. Так, відповідно до п. 12 Постанови Кабміну № 1098 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» від 27 грудня 2017 року, соцдопомога пенсіонерам не призначається в разі, якщо:

    • особа отримує пенсію (в т.ч. соціальну), працює або веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу
    • хто-небудь з членів сім’ї протягом року перед зверненням за тимчасовою допомогою здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. гривень
    • середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб
    • в результаті вибіркової перевірки виявлені додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані тощо)
    • у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на 1 члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму)

    Однак, як і з оформленням субсидії, тимчасова фінансова допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч деяким вищевказаним обмеженням за висновком комісії, якщо в складі сім’ї є людина з інвалідністю. Рішення приймається після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася за призначенням такої допомоги. Оскаржити рішення соцзахисту можна в органі виконавчої влади вищого рівня або у суді.

    Розмір допомоги пенсіонерам, яким не вистачає стажу

    Сума державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше 100% ПМ для непрацездатних громадян. Таким чином, максимальний розмір соціальних виплат пенсіонерам у 2020 році становить:

    groshova-dopomoga-pensioneram-bez-stazhu.png

    Перерахунок розміру грошових виплат проводиться кожні півроку з урахуванням змін майнового стану та середньомісячного сукупного доходу одержувача допомоги.

    Звертатися в УПтаСЗН для зміни суми раніше призначеної тимчасової допомоги через затвердження нового розміру прожиткового мінімуму немає необхідності. Співробітники соцзабезу самостійно проведуть перерахунок з місяця встановлення нових державних соцстандартів.

    А ось повідомити управління соцзахисту населення про зміну обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання соціальної пенсії, необхідно не пізніше ніж через 10 днів з моменту настання змін.

    Виплата державної соціальної допомоги

    Згідно із законодавством соцдопомога від держави виплачується в грошовій формі щомісяця на поточні рахунки в банках або через національного оператора поштового зв’язку. Вибір способу отримання виплат залишається на розсуд отримувача допомоги.

    Коли припиняється виплата тимчасової допомоги?

    Як і з іншими соціальними допомогами в Україні, виплата тимчасової грошової допомоги пенсіонерам, що не мають необхідної кількості років трудового стажу, може бути скасована з наступних причин:

    • приховано відомості або навмисно представлені недостовірні дані про доходи та майновий стан — з місяця, наступного за тим, в якому виявлені зазначені факти
    • працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю — з місяця оформлення на роботу або реєстрації підприємцем
    • виїзд на постійне місце проживання за кордон — з першого числа місяця, наступного за місяцем виїзду
    • смерть одержувача допомоги — з місяця, наступного за тим, в якому людина померла
    • оформлення пенсії — з дати її призначення

    Крім того, якщо протягом півроку не забирати нараховані кошти, виплата допомоги буде призупинена.

    Як відновити виплату грошей?

    Для відновлення виплати допомоги необхідно звернутися в управління соцзахисту з письмовою заявою із зазначенням причини неотримання грошей. Відновлення виплат провадиться з дня припинення, якщо за відповідний період особа мала право на їх отримання, і при відсутності обставин для їх припинення.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Костромина Виктория
    20%
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    особа, яка не має права на пенсію, - дитина померлого годувальника (у тому числі народжена до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника), який на день смерті не мав страхового стажу, необхідного для призначення пенсії для особи з інвалідністю III групи (далі - дитина померлого годувальника), особа, яка досягла 65 років та не має права на пенсію відповідно до закону. До досягнення зазначеного віку до осіб, які не мають права на пенсію, належать жінки 1960 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

    {Абзац третій статті 1 в редакції Законів № 3668-VI від 08.07.2011, № 1836-VIII від 07.02.2017; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017}

    58 років - які народилися до 30 вересня 1953 року включно;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1953 року по 31 березня 1954 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    59 років - які народилися з 1 квітня 1954 року по 30 вересня 1954 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1954 року по 31 березня 1955 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    60 років - які народилися з 1 квітня 1955 року по 30 вересня 1955 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    60 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1955 року по 31 березня 1956 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    61 рік - які народилися з 1 квітня 1956 року по 30 вересня 1956 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    61 рік 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    62 роки - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    62 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011}

    63 роки - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

    {Статтю 1 доповнено абзацом згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017}

    63 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

    {Статтю 1 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017}

    64 роки - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

    {Статтю 1 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017}

    64 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

    {Статтю 1 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017}

    65 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 31 грудня 1960 року;

    {Статтю 1 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017}

    одинока особа - особа, яка не має працездатних родичів, зобов'язаних за законом її утримувати.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України