Задайте питання юристу

911 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Земельне право, 14 квітня 2025, питання №134508 340₴

Кому платити за куплену земельну ділянку

Доброго дня. Суть питання наступна: при купівлі земельної ділянки 1 га , цільове ОСГ, Покупець зобов'язаний оплати Покупцю вартість ділянки з власного розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок Продавця. Продавець надав нотаріально засвідчену довіреність на іншу особу, яка від його імені буде продавати ділянку. Кошти перераховувати особі тій на яку видано довіреність (вона дуже хоче щоб було саме так) чи власникові земельної ділянки?

Відповіді юристів (6)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Кошти потрібно перераховувати на рахунок вказаний у договорі купівлі продажу. В ньому повинен бути рахунок власника земельної ділянки.

    Довіреністю передбачено, що представник спеціально для цих цілей повинен відкрити банківський рахунок на ім'я власника і на нього приймати кошти.

    Відповідно до ст. 1066 Цивільного Кодексу України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

    У тексті довіреності сказано про те, що представник може "відкривати та розпоряджатися рахунками в банківських установах для проведення безготівкових розрахунків згідно з укладеним договором купівлі-продажу земельної ділянки".

    Таким чином, право розпорядження рахунком включає в себе право зарахування коштів на рахунок власника земельної ділянки. Тому, за цією довіреністю, представник повинен відкрити банківський рахунок на ім'я власника та одержати на нього кошти. Потім він може цими коштами розпоряджатися. Наприклад, зняти з рахунку та віддати власнику готівку або оплатити з них податки, та ін.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Згідно зі ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

    Аналогічне визначення міститься також у ст. 5 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з уточненням, а саме: «житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення».

    Оформлення правочинів щодо нерухомого майна, як правило, здійснюються за участю та в присутності власника майна. Але якщо власник не має можливості бути присутнім, тоді такий правочин може бути здійснений від імені власника майна іншою довіреною особою, шляхом оформлення довіреності (ст. 244 ЦКУ).

    Довірена особа повинна бути уповноважена на отримання додаткових необхідних документів та вчинення дій, а саме: довідки щодо відсутності заборгованості по сплаті комунальних платежів або мати повноваження сплачувати комунальні борги у разі їх наявності (довірена особа повинна зберегти копії всіх уповноважених засвідчувати підписи на документах, а також дійсності відбитків довідок про відсутність заборгованості по сплаті комунальних платежів та передати їх власнику майна), подавати документи щодо зняття з реєстрації місця проживання всіх зареєстрованих осіб, які проживали в об’єкті нерухомого майна (на що від них потрібні також відповідні довіреності), проводити огляди об’єкта нерухомості для потенційних покупців, підписувати від імені та в інтересах власника майна документи у нотаріуса, що посвідчують вчинення правочину щодо об’єкта нерухомого майна.

    Частіше перед укладенням основної угоди купівлі-продажу нерухомості сторони підписують попередній договір, який може бути підписаний від імені власника майна довіреною особою. Цей договір відповідно до ст. 635 ЦК укладається у тій самій формі, що й основний, отже, повинен бути посвідчений нотаріально. У цьому випадку в разі обміну сторонами розписками передані кошти будуть вважатись авансовим платежем та підлягають поверненню у разі, якщо укладення основної угоди купівлі-продажу не відбулося.

    Під час здійснення купівлі-продажу необхідно також пам’ятати, що відповідно до п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №148, фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 5000,00 (п’ятдесяти тисяч) гривень включно. Платежі на суму, яка перевищує 5000,00 гривень, здійснюються шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення та/або переказу коштів на рахунки.

    Отже, довіреність, яку Ви приклали до питання передбачає, що довірена особа має право здійснювати розрахунки та отримувати належні покупцю кошти.

    Проте, довіреність не передбачає, що Ви можете перевести кошти саме на рахунок довіреної особи. Згідно із документом, довірена особа має право відкривати та розпоряджатися рахунками для проведення цієї угоди,, але ж у довіреності не конкретизовано, що це може бути рахунок іншої особи, ані ж покупця.

    Отже, раджу Вам або переводити кошти на рахунок саме покупця, або ж покупець повинен чітко визначити у довіреності, що довірена особа може прийняти кошти за угодою саме на свій банківський рахунок, а не на рахунок продавця, звичайно, із зазначенням всіх необхідних реквізитів такого рахунку.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ПОВИНЕН В ДОГОВОРІ БУТИ ВКАЗАНИЙ РАХУНОК КУДИ ЗАРАХОВУЮТЬСЯ ГРОШІ ВІД ПРОДАЖУ.

    ПРОДАВЕЦЬ ПОВИНЕН СПЛАТИТИ ПОДАТКИ ТА МИТО.

    Доходи фізичної особи, отримані від продажу земельної ділянки, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО ) та військовим збором.

    Платниками податку відповідно до ст. 162 ПКУ є:

    1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
    2. фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

    Об’єктом оподаткування є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) ( ст. 163 ПКУ).

    Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених ПКУ.

    Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

    До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172-173 ПКУ (ст. 164 ПКУ).

    При укладені договору купівлі-продажу нерухомості разом з податком сторони повинні сплати державне мито. Його розмір визначається Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» та становить 1% суми договору, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, кошти треба сплачувати на рахунок власника земельної ділянки. У іншому випадку, це може бути шахрайство, після оплати можуть скасувати договір купівлі продажу.

    Також у договорі купівлі-продажу продажу повинен бути зазначений банківський рахунок, для перевірки чи належить він власнику вимагайте виписку по рахунку, де зазначено, що власник саме продавець. У такому випадку, все буде гаразд і не буде приводів до хвилювання.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня. Суть питання наступна: при купівлі земельної ділянки 1 га , цільове ОСГ, Покупець зобов'язаний оплати Покупцю вартість ділянки з власного розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок Продавця. Продавець надав нотаріально засвідчену довіреність на іншу особу, яка від його імені буде продавати ділянку. Кошти перераховувати особі тій на яку видано довіреність (вона дуже хоче щоб було саме так) чи власникові земельної ділянки?

    Сплачувати треба на рахунок власника земельної ділянки, а не довіреної особи. Відповідно до чинного законодавства України, при купівлі-продажу нерухомості, включаючи земельні ділянки, грошові кошти мають бути перераховані саме власникові майна - тобто Продавцю. Навіть якщо угоду укладає представник за нотаріально посвідченою довіреністю, право на отримання коштів має саме власник.

    Навіть якщо в довіреності передбачене право представника отримувати гроші, для безпеки і правильності проведення розрахунків рекомендується перераховувати кошти на рахунок власника (Продавця). Інакше у разі спору чи податкових питань можуть виникнути складнощі з підтвердженням належного виконання зобов'язань.

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Представництво за довіреностю - це правовідношення, відповідно до якого одна особа (представник) на підставі набутих нею повноважень виступає і діє від імені іншої особи, яку представляє, створюючи, змінюючи чи припиняючи безпосередньо для неї цивільні права та обов'язки.

    Договір купівлі - продажу укладається від імені Довірителя. А отже і кошти мають бути перераховані на банківський рахунок Довірителя, а не представника за довіреністю.

    Згідно з довіреністю (скріншот) представник має право на відкриття бнківських рахунків (розпорядження ними) на ім'я Довірителя.

    Тобто власником рахунку виступає Довіритель. Однак представник за довіреністю має право на розпорядження цим рахунком.

    Яким чином це відбудеться, зняття коштів через касу банку, перерахування на інший банківський рахунок, ініціювання емісії платіжної картки - вирішувати представнику за довіреністю.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України