Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 15 квітня 2025, питання №134578

види і розмір податків за продаж житл.будинку і землі біля нього

Продається вперше приватизований (більше 3 років) садовий будинок, біля будинку приват.зем.ділянка 0,25га для будівництва і приват зем.ділянка 0,12га для ведення ОСГ. Скажіть будь-ласка хто (продавець.покупець), що і скільки і в яких розмірах має сплатити податків за саму нерухомість і зем.ділянки на кожну окремо. Операції із зем.ділянками також вперше протягом року

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Наталія!

    Доходи фізичної особи, отримані від продажу земельної ділянки, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за правилами, визначеними ст. 172 Податкового кодексу України, та військовим збором (ВЗ).

    Для визначення суми податку, який підлягає сплаті, необхідно врахувати такі параметри:

    — строк володіння землею,

    — розмір площі земельної ділянки,

    — кількість продажів об’єктів нерухомості за звітний (податковий) рік.

    Так, не підлягає оподаткуванню податком на дохід фізичних осіб сума доходу, отриманого фізичною особою у випадках продажу одного разу протягом звітного податкового року, та за умови перебування у власності платника податку понад три роки:

    — земельної ділянки, яка продається разом із житловим будинком (квартирою, або їх частиною, кімнатою, садовим (дачним) будинком, об’єктом незавершеного будівництва), розташованим на ній;

    — земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення;

    — земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

    Водночас умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.

    Якщо одна з вищеописаних умов не виконується, то необхідно застосовувати наступні ставки ПДФО від ціни продажу (п. 172.2. ПК України):

    • другий продаж нерухомості за рік – 5%;
    • третій та наступні продажі нерухомості за рік – 18%.

    Дохід, отриманий від продажу земельних ділянок фізичними особами-нерезидентами, оподатковується за ставкою 18%. Разом зі сплатою ПДФО відповідно до пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України з такого доходу також утримується військовий збір за ставкою 5%.

    Базою оподаткування є ціна, зазначена в договорі купівлі-продажу. Проте ця ціна не може бути нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої модулем електронного визначення оціночної вартості Єдиної бази даних звітів про оцінку, або нижче ринкової вартості такого об’єкта, визначеної суб’єктом оціночної діяльності (оцінювачем) відповідно до законодавства та зазначеної у звіті про оцінку, зареєстрованому в Єдиній базі даних звітів про оцінку.

    Сума податку визначається та самостійно сплачується через банки, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей. Якщо договір купівлі-продажу укладається між фізичними особами, то податок має бути сплачено до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни. Якщо земельна ділянка відчужена за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно, то фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження в річній податковій декларації за відповідний період.

    Отже, при укладенні договору продажі-купівлі земельної ділянки з фізичною особою важливо встановити строк володіння землею, розмір площі та цільове призначення земельної ділянки, кількість операцій із продажу об’єктів нерухомості за звітний рік для визначення податкової ставки.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України