Задайте вопрос юристу

911 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 15 апреля 2025, вопрос №134582 340₴

розшук, 2 облікових записи в базі тцк - за місцем прописки і за місцем реєстрації як ВПО, де оновлено всі дані

Вітаю! У чоловіка 2 облікових записи в базі тцк - за місцем прописки (Харків) і за місцем проживання як ВПО. Коли він проходив ВЛК за місцем проживання, у тцк бачили ці 2 акаунти, але не видалили другий. За результатами ВЛК чоловіка відпустили як обмежено придатного і поки що знову не викликали. А в січні цього року за місцем прописки чоловіку прийшла повістка, про яку ми не знали довго, і тепер на тому другому акаунті він у розшуку, про що ми дізналися на блокпосту. При цьому, при встановленні Резерва влітку, у чоловіка підтягнувся його акаунт за місцем проживання, де вказано всі актуальні дані. Додзвонившись до ТЦК за місцем прописки, там сказали, що убрати задвоєння може тільки тцк за місцем проживання. А у ТЦК за місцем проживання сказали, що вони такого не роблять, і щоб знятися з розшуку, треба пройти у них фінальне ВЛК, після чого вони направлять до києва заяву про зняття з розшуку. Підкажіть, будь ласка, який насправді механізм дій в такому випадку? Як подати заяву про зняття з помилкового розшуку, не будучи при цьому мобілізованим? І чи мають право поліцейські або ТЦК забрати людину з блокпосту за таку ситуацію, коли вони самі побачили в Оберізі, що чоловік не ховається і має 2 акаунти? чекаю відповідей НА ВАЙБЕР за вказаним телефоном або на імейл. Дякую!

Ответы юристов (3)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дарина!

    Вітаю! У чоловіка 2 облікових записи в базі тцк - за місцем прописки (Харків) і за місцем проживання як ВПО.

    Чоловіка повинні були зняти з обліку у Харківському ТЦК, коли він став на облік в ТЦК за місцем проживання, як ВПО. Військовозобов'язаний не може перебувати на обліку у двох ТЦК

    Що мається на увазі під "базою ТЦК"? Два записи у Єдиному реєстрі?

    Коли він проходив ВЛК за місцем проживання, у тцк бачили ці 2 акаунти, але не видалили другий. За результатами ВЛК чоловіка відпустили як обмежено придатного і поки що знову не викликали.

    Відповідно до пункту 81 Постанови КМУ №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період":

    "У разі призову військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

    Згідно пункту 81 Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова."

    А в січні цього року за місцем прописки чоловіку прийшла повістка, про яку ми не знали довго, і тепер на тому другому акаунті він у розшуку, про що ми дізналися на блокпосту.

    Це провина ТЦК за місцем проживання чоловіка, як ВПО. Останній повинен був внести зміни до Єдиного реєстру. Ваш чоловік неправомірно поданий в розшук, оскільки перебуває на обліку вже в іншому ТЦК й однозначно не мав змоги з'явитися за повісткою до Харківського ТЦК.

    При цьому, при встановленні Резерва влітку, у чоловіка підтягнувся його акаунт за місцем проживання, де вказано всі актуальні дані. Додзвонившись до ТЦК за місцем прописки, там сказали, що убрати задвоєння може тільки тцк за місцем проживання.

    Так, вони праві. ТЦК за місцем проживання, взявши Вашого чоловіка на військовий облік, повинен був внести зміни до Єдиного реєстру та зняти чоловіка з обліку у Харківському ТЦК.

    А у ТЦК за місцем проживання сказали, що вони такого не роблять, і щоб знятися з розшуку, треба пройти у них фінальне ВЛК, після чого вони направлять до києва заяву про зняття з розшуку.

    Це не відповідає дійсності. Саме ТЦК за місцем проживання Вашого чоловіка повинен був змінити облік з Харківського ТЦК на ТЦК за місцем обліку, як ВПО.

    Що таке "фінальне" ВЛК? Мається на увазі ВЛК, як обмежено придатному, яке чоловік повинен пройти до 5 червня?

    Заява про зняття з розшуку направляється до відділення поліції тим ТЦК, який подавав заяву про оголошення у розшук.

    Підкажіть, будь ласка, який насправді механізм дій в такому випадку? Як подати заяву про зняття з помилкового розшуку, не будучи при цьому мобілізованим?

    Таку заяву потрібно подати поштою. При тому Вашому чоловіку необхідно направити дві заяви:

    1. До ТЦК за місцем перебування на обліку, як ВПО, аби вони внесли зміни до Єдиного реєстру та зняли чоловіка з обліку в Харківському ТЦК.

    2. До ТЦК за місцем реєстрації щодо зняття із розшуку, оскільки чоловік перебуває на обліку в іншому ТЦК, що взагалі вже не передбачає направлення повістки від ТЦК за місцем реєстрації.

    І чи мають право поліцейські або ТЦК забрати людину з блокпосту за таку ситуацію, коли вони самі побачили в Оберізі, що чоловік не ховається і має 2 акаунти?

    Якщо чоловік перебуває у розшуку, працівники поліції мають право затримати його та доставити до ТЦК. Чи має Ваш чоловік право на відстрочку?

    Щодо ТЦК, то даний орган не наділений повноваженнями щодо затримання особи.

    Відповідно до статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 40-41, ст. 379 із наступними змінами):

    "5. За зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення".

    чекаю відповідей НА ВАЙБЕР за вказаним телефоном або на імейл. Дякую!

    На жаль, відповісти Вам у вайбер або на електрону пошту юристи не мають можливості, оскільки Ваші контакти не доступні.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи має чоловік право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”?

    Справа в тому, що на даний час, якщо чоловік натрапить на ТЦК та при перевірці військово-облікових документів виявиться, що він порушує правила військового обліку та перебуває у розшуку - працівники поліції, які входять в групу оповіщення можуть його затримати та доставити до ТЦК. І якщо в чоловіка немає підстав для відстрочки та по стану здоров'я його визнають придатним, то він підлягає мобілізації.

    Якщо з працівниками ТЦК немає поліцейських, то максимально, що ТЦК можуть зробити - це вручити повістку.

    Згідно пункту 54 постанови КМУ 560

    Під час перевірки військово-облікового документа:

    • уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов’язаний назвати своє прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред’явити посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина (посвідченням офіцера, військовим квитком) ;
    • поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку , визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно.

    У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

    У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення.

    Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину. Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

    У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    Отже, тепер за відмову від повістки або за відмову прослідувати до РТЦК поліцейські можуть затримати громадянина та доставити його до ТЦК.

    Але, згідно статті 261 КУпАП під час затримання повинен бути складений протокол, поліцейські повинні повідомити родичів та правозахисника військовозобов'язаного (або центр безоплатної правової допомоги)

    Крім того, всі обмежено придатні повинні пройти ВЛК до 5 червня 2025 року.

    Щоб виправити відомості в Реєстрі Оберіг, то чоловіку потрібно самостійно або укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладеного або через адвоката направити до ТЦК, де чоловік зареєстрований як ВПО, заяву з вимогою про внесення змін до Реєстру військовозобов'язаних. До заяви потрібно прикріпити нотаріальну копію військово-облікового документа та копію паспорта.

    Згідно статті 9 ЗУ " Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів"

    1. Призовник, військовозобов’язаний та резервіст має право:

    1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;

    2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

    Згідно пункту 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

    • у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
    • в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

    Зміни вносяться протягом П'ЯТИ робочих днів з дня реєстрації заяви.

    Якщо протягом цього терміну ТЦК не внесе зміни до Реєстру, то чоловік може у судовому порядку оскаржити бездіяльність ТЦК.

    Так, як чоловік нічого не порушував і ТЦК за зареєстрованим місцем проживання не повинен був направляти повістку, то виписати штраф не повинні.

    Але, якщо чоловік немає підстав для відстрочки - чоловіка можуть після проходження ВЛК мобілізувати.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    На жаль, але це доволі популярна проблема. ТЦК просто не внесли до Реєстру "Оберіг" інформацію про те, що Ви були виключені з військового обліку. У таких ситуаціях діяти варто комплексно, але почати - із заяви від Вашого імені про необхідність виправлення інформації, що міститься в Реєстрі "Оберіг". Далі, якщо цю інформацію не внесуть, подавати адвокатський запит і можливо позов до суду. Загалом займаюся такими справами та маю багато досвіду. Буду радий допомогти вирішити Ваше питання.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України