Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! Шановні юристи/адвокати, будь-ласка надайте розгорнуту відповідь (з посиланням за законодавчі/нормативні акти) на такі запитання:
На даний час свої персональні дані не поновлював, а ні через ТЦК, а ні через додаток «Резерв+», в ЗСУ раніше службу не проходив, 1984 року народження, на обліку по місцю проживання – не стою. Маю на руках Тимчасове посвідчення (форма № 3) «не придатний у мирний час, обмежено придатний у військовий стан», маю відмітку «знятий з військового обліку згідно наказу МО України № 342 від 09.06.2006 року».
1) Яким саме актом/нормативом скасовано чинність зазначеного Тимчасового посвідчення (за формою № 3) ??
На даний час планую стати на облік в Дарницькому ТЦК м. Києва, по місцю свого фактичного проживання та отримати оновлений військово-обліковий документ (за новою формою), розумію, що під час перебування/оновлення своїх даних в ТЦК, вони видадуть мені направлення на проходження медичного огляду для встановлення придатності до проходження військової служби. На скільки я розумію, що для постановки на облік та поновлення військо-облікових документів – медичний огляд законодавством не передбачено. Оскільки навіть без відміток про результати медичного огляду (ВЛК) військо-обліковий документ – буде вважатися чинним (підстава абзац 4 пункт 7 Порядку.. затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 559).
2) Яким саме актом/нормативом передбачена обов’язковість проходження медичного огляду з метою постановки на облік в ТЦК ??
Дякую.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
На даний час свої персональні дані не поновлював, а ні через ТЦК, а ні через додаток «Резерв+», в ЗСУ раніше службу не проходив, 1984 року народження, на обліку по місцю проживання – не стою. Маю на руках Тимчасове посвідчення (форма № 3) «не придатний у мирний час, обмежено придатний у військовий стан», маю відмітку «знятий з військового обліку згідно наказу МО України № 342 від 09.06.2006 року».1) Яким саме актом/нормативом скасовано чинність зазначеного Тимчасового посвідчення (за формою № 3) ??
Такого нормативно-правового акта немає, навпаки Ваше тимчасове посвідчення форми № 3 є дійсним військово-обліковим документом.
Що підтверджує факт дійсності Вашого ВОД.
1. Постанова КМУ від 30.12.2022 № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" більше не передбачає форм належних ВОД.
Раніше пункт 20 мав наступний вигляд:
"...20. Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є:
для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов’язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
для резервістів - військовий квиток..."
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", де сказано, що:
"...Військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа...".
3. ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку
II. Прикінцеві та перехідні положення
...
12) військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
2) Яким саме актом/нормативом передбачена обов’язковість проходження медичного огляду з метою постановки на облік в ТЦК ??
Дуже цікаве питання, насправді. Жодним нормативно-правовим актом прямо це не передбачено. Але такою є усталена практика, в більшості випадків. Мені відомі одиничні кейси, коли взяття на військовий облік здійснювалося без проходження особою ВЛК, але підкреслюю - це одиничні кейси.
Оскільки Ви проходили медичний огляд доволі давно, ТЦК точно буде наполягати на проходженні ВЛК, у них це за замовчуванням. Як правило, вони б'ють на те, що ВЛК дійсна протягом воєнного стану 1 рік.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
3.8. Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов’язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов’язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов’язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов’язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.
Постанова ВЛК при ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов’язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Очевидно, що медичний огляд є обов’язковим для визначення придатності особи до військової служби. Тому, на мій погляд, оскаржити дії ТЦК щодо направлення Вас на ВЛК навряд чи вийде.
Чи маєте Ви право на відстрочку від мобілізації?
Загалом цікаво переглянути відомості, що містяться про Вас в Реєстрі "Оберіг".
З повагою! Щасти Вам!
Взагалі на скачував собі додаток «Резерв+», на разі не відомо, що там про мене є в Реєстрі "Оберіг". Ніколи повісток не отримував, за фактичним місцем проживання в Києві (я на обліку ВПО в Києві з 2014р) повісток не приходило, на адресу мого місця реєстрації вони теж не могли відправляти повістки, оскільки моє місто з 2024 року в окупації. Передбачаю, що тільки я скачаю та пройду верифікацію в «Резерв+» є вірогідність, що з’явиться статус «Мабуть у вас є порушення правила військового-обліку, зверніться в ТЦК», або «Ви в розшуку» )
Чи є вірогідність, що я звернусь до місцевого ТЦК із заявою про заміну свого старого тимчасового посвідчення на новий військово-обліковий документ (на підставі п. 14 Постанови КМУ від 16 травня 2024 р. № 559) вони мені його просто замінять, оновлять персональні дані та відпустять, без ВЛК ?? )
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіНа мій погляд, така вірогідність доволі низька. Якщо Ви не маєте права на відстрочку, вони можуть Вас просто мобілізувати.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Артеме!
Ваше тимчасове посвідчення є чинним і це не скасовано, а навпаки підтвереджено:
1. Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 3633-IX, згідно яких військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
2. Постановою КМУ 559 установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Вас 100% направлять на ВЛК, адже:
1. Згідно Пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 3621, установлено , що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
2. Згідно п.69 постанови КМУ 560 Особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.
3. У разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.
Тобто, якщо Вас, навіть, не направлять на ВЛК, то щоб уникнути порушення правил військового обліку - Ви зобов'язані його самостійно пройти до 05 червня, адже Вас визнали обмежено придатним до військової служби у воєнний час. А з 4 травня минулого року цей термін вже не застосовується.
Щоб Вас не мобілізували після проходження ВЛК Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
З повагою, юрист Дерій В.О.!Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Артеме!
У 2017 році був прийнятий Наказ МОУ №610, який затвердив нову форму тимчасового посвідчення, але у 2024 році і цей Наказ втратив чинність. Проте, це не зазначає, що Ваш документ втратив чинність, це зазначає тільки те, що такі тимчасові посвідчення даної форми більше не видаються.
Наказ МОУ №510 "Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 610 та від 20 грудня 2017 року № 684":
Відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства України НАКАЗУЮ:
1. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 610 «Про тимчасове посвідчення військовозобов’язаного», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 грудня 2017 року за № 1511/31379;
наказ Міністерства оборони України від 20 грудня 2017 року № 684 «Про затвердження Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов’язаних», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17 січня 2018 року за № 73/31525.
2. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування".
Відповідно до Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
"55. Військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа".
Не існує конкретного нормативно правового акту, який би чітко зазначав, що для взяття на облік Ви повинні пройти ВЛК. Проте, у запасі військовозобов'язаних перебувають придатні за станом здоров'я громадяни. Крім того, Ви були визнані обмежено придатним, а отже, Вам у будь якому випадку не вдасться уникнути проходження комісії.
Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"
9. Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
Стаття 27. Зарахування в запас. Категорії запасу
1. У запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Наказу МОУ №402:
"3.8. Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов’язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист":
II. Прикінцеві та перехідні положення
2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
Згідно Постанови КМУ №560:
"63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії".
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1.
ВАШЕ ТИМЧАСОВЕ ПОСВІДЧЕННЯ ЧИННЕ.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 559Київ
"Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа"
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ№ 721 від 18.06.2024}
Відповідно до частини дев’ятої статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” Кабінет Міністрів України постановляє:
2. Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
---
2.
ПРЯМОЇ ВКАЗІВКИ ПРО ОБОВ'ЯЗКОВІСТЬ ВЛК ПРИ ПОСТАНОВЦІ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК НЕ ІСНУЄ.
АЛЕ, У ВАШОМУ ВИПАДКУ ВАС НАПРАВЛЯТЬ НА ВЛК:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист"
Верховна Рада України постановляє:
1. Пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" (Відомості Верховної Ради України, 2024 р., № 22, ст. 196) викласти в такій редакції:
"2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
2. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4235-20#Text
ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. № 560
ПОРЯДОКпроведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...
69.
...
Особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.
3.
Є В ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ ПОЗНАЧКА ПРО ЗНЯТТЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, А Є ПРО ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.
Є велика різниця між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку на підставі норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами від 18.05.2024 року та Постанови Верховної ради України № 560 від 16.05.2024 року.
«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.
«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.
ВСІ ХТО БУВ ЗНЯТИЙ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТАКИМ ЧИНОМ ЯК ВИ ( ПО НАКАЗУ МОУ 342), ПОВИННІ БУЛИ БУТИ ПОНОВЛЕНІ НА ОБЛІКУ.
Додаток №2
до мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 22 червня 2015 року №322/2/2180дск «Організаційно-методичні вказівки щодо порядку проведення призову військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, в особливий період та його документального оформлення».
Пункт 11. Поновлення громадян на військовому обліку військовозобов`язаних, які були виключені (зняті) з нього за старим законодавством, проводяться у такому порядку:
на підставі отриманої інформації про місце реєстрації (перебування) громадянина на території яку обслуговує Р(М)ВК і який повинен за віком перебувати на військовому обліку, військовий комісар Р(М)ВК здійснює його виклик за допомогою повідомлення до Р(М)ВК;
перевіряє наявність військово-облікових документів, вилучає з архіву особову справу та обліково-послужну картку офіцера запасу (облікову картку рядового, сержанта, старшини запасу) та уточнює підстави виключення з військового обліку (якщо під час уточнення військово-облікових ознак буде встановлено, що громадянин був виключений з військового обліку за діючим законодавством, він на військовому обліку не поновлюється) і робить запис у військово-облікових документах про постановку громадянина на військовий облік військовозобов`язаних;
направляє громадянина для проходження військово-лікарської комісії для встановлення його придатності до військової служби за станом здоров`я;
за умови встановлення придатності громадянина за станом здоров`я до військової служби здійснюється оформлення військового квитка та облікових документів. Після оформлення військово-облікових документів військовий квиток повертається його власникові, а особову справу офіцера запасу та обліково-послужну картку або облікову картку рядового, сержанта, старшини запасу долучається до відповідних діючих картотек Р(М)ВК;
якщо за результатами військово-лікарської комісії було встановлено, що громадянин визнаний непридатним для проходження військової служби зі зняттям з військового облік, у військово-облікових документах робляться відповідні записи стосовно виключення даного громадянина з військового обліку за станом здоров`я.
НАКАЗ МОУ 342 ВІДМІНЕНИЙ.
ОСЬ РІШЕННЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ З ЦЬОГО ПРИВОДУ:
https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/87...
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіЩЕ РАЗ ДОБРОГО ДНЯ, АРТЕМЕ! Який у Вас в тимчасовому посвідченні статус придатності до служби? Непридатний зі зняттям з в/о? Обмежено придатний у воєнний час?Проблема не у Вашому тимчасовому посвідченні. Воно чинне. А у відмітці про зняття з військового обліку та у придатності до служби.
Як уже зазначав у попередній відповіді на Ваше інше питання https://uristy.ua/ua/question/134663
щоб однозначно визначити порядок дій у такій ситуації бажано розуміти, які дані про Вас внесені до Єдиного державного реєстру військовозобов"язаних, призовників та резервістів.Це можна визначити двома способами.
1. Через застосунок Резерв+ на телефоні (примусово доведеться авторизуватися через Bank-ID і уточнити дані).
https://reserveplus.mod.gov.ua/
2. Через ДІЮ (безпечніше, так як повідомлення про реєстрацію на відміну від Резерв+ не йде до ТЦК під час примусового уточнення даних внаслідок авторизації у застосунку).
https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Як Ви слушно зазначили, згідно з пунктом 55 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, Військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
Аналогічні положення містить:
Підпункт 12 пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”,
Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
{Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 721 від 18.06.2024 - застосовується з 18 червня 2024 року}
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа", Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Водночас, пункт 3 Порядку, затверженого Постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в чинній редакції від 15.02.2025 р.) визначає, що:
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов’язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
А пункт 9 зазначеного Порядку встановлює, що Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
{Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 721 від 18.06.2024 - застосовується з 18 червня 2024 року}
АЛЕ ПРОБЛЕМА В ТОМУ, ЩО ДЕРЖАВА ВДАЛАСЯ ДО ШАХРАЙСТВА І ОСІБ, ЯКИХ у 90-2000-ні знімали з військового обліку за непридатністю до служби, тепер ВИКЛЮЧАЮТЬ з ОБЛІКУ.
Ну фактично це шахрайський схематоз держави як з "Пропискою" (визнаною неконституційним радянським рудиментом за рішенням Конституційного Суду України у 2001 році) та "Реєстрацією місця проживання", яка фактично та сама прописка, але перейменована. І вже 24 роки від держави слухаємо, що "Це інше".
Тобто у Вашому випадку факт зняття з обліку, а не виключення - використовує ТЦК як один із силових органів держави, який діє всупереч ч. 4 ст. 17 Конституції України (заборона використання збройних сил і інших військових формувань для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу) з метою забезпечення мобілізації осіб, які раніше були зняті з військового обліку. Мало того, зараз знахабніли і навіть через бомажку якогось слідчого - двійочника, що він підозрює корупцію у складі якогось ТЦК чи ВЛК, без вироку суду та інших формальностей - нахабно поновлюють на обліку навіть виключениз з нього, а не лише знятих.
Тому, іграшки з державним апаратом закінчились. Усі хто не працює на режим та не обслуговують державний апарат - на думку останніх мають бути в будь-якому разі мобілізовані.
Без ВЛК на облік Вас міг поновити лише сам ТЦК.
Якщо Ви звернетеся для постановки на облік, Вас обов"язково відправлять на ВЛК.
Крім того - не факт, що Вас приймують на облік без реєстрації в м. Києві. Ця опція формально доступна лише ВПО.
Але ТЦК засосовує закон по-різному.
Тепер чим формально передбачено проходження ВЛК.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу"
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані:
Згідно з ч. 4 ст. 37 цього ж Закону, У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов’язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов’язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи
Аналогічні положення містять і Правила військового обліку, які є додатком № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 .
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
{Абзац другий підпункту 1 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 563 від 16.05.2024}
{Абзац четвертий підпункту 1 пункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 563 від 16.05.2024}
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;
{Підпункт 3 пункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 563 від 16.05.2024}
4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров’я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;
{Підпункт 4 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 563 від 16.05.2024, № 675 від 07.06.2024}
5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;
{Підпункт 6 пункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 563 від 16.05.2024}
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
{Підпункт 7 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 563 від 16.05.2024}
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов’язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;
{Підпункт 8 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 1558 від 31.12.2024}
9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
10) звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:
Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:
{Абзац п'ятий підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
{Абзац шостий підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
{Абзац підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв’язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
{Абзац підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.
{Абзац підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
Абзаци п’ятий - дев’ятий цього підпункту не застосовуються до працівників системи органів дипломатичної служби України.
{Абзац підпункту 10-1 пункту 1 в редакції Постанови КМ № 675 від 07.06.2024}
{Пункт 1 доповнено підпунктом 10-1 згідно з Постановою КМ № 563 від 16.05.2024}
11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.
ОСЬ ТАКИМ ЧИНОМ протягом 3-х років було "закручено гайки" військового обліку, який наразі існує виключно для:
Третього для осіб, які перебувають в Україні та не мають відстрочки / броні (поки що) не існує.
Наявність броні чи відстрочки, на жаль, тепер не звільняє від ВЛК якщо особа раніше була визнана обмежено придатною та підлягає перекомісії за існуючими правилами.
В інших випадках якщо наявна бронь або відстрочка чи подана заява на відстрочку - ВЛК проведена не має бути.
Але в ТЦК на це майже завжди плювали.
Формально згідно з Постановою № 560 від 16.05.2024 р. в редакції від 04.03.2025 р.
63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.
{Абзац перший пункту 63 в редакції Постанови КМ № 1558 від 31.12.2024}
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
{Абзац третій пункту 63 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 91 від 28.01.2025}
68. У мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов’язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п’ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов’язаним вручається мобілізаційне розпорядження.
69. Резервісти та військовозобов’язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров’я. Резервісти або військовозобов’язані, у яких відсутні скарги на стан здоров’я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.
Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
{Абзац третій пункту 69 в редакції Постанови КМ № 91 від 28.01.2025}
У разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.
{Пункт 69 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}
70. Порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов’язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.
71. Медичний огляд резервістів та військовозобов’язаних може проводитися у закладах охорони здоров’я, що мають відповідний договір із НСЗУ за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік.
72. Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов’язаного для проходження військової служби за станом здоров’я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у разі (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
Отже Ваше ТП є чинним ВОД.
Згідно Порядку №559 військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:
взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;
якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного;
зміни категорії щодо військового обов’язку;
відсутності місця для внесення змін;
невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;
втрати (зіпсування);
виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Призовникам військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.
Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, надсилаються до інформаційно-комунікаційної системи «Медична інформаційна система Збройних Сил України» шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Контроль за направленням та проходженням військовозобов’язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Згідно Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов’язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров’я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;
особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
Виходячи з Вашого питання - Ви порушили правила військового обліку. Як наслідок будете притягнуті до адміністративної відповідальності. Також Ви будете направлені на проходження ВЛК.