Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 18 квітня 2025, питання №134678 500₴

Працевлаштування/бронювання без ВОС

Добрий день!

Після універу в армію не призивали, про необхідність обміняти приписне взагалі не знав (мабуть як і багато хто). У результаті зараз маю таку ситуацію: на руках лише приписне.

Резерв+ я оновив вчасно, однак там місяцями висвічувався статус "Не на обліку". Я давно туди не заходив. І раптом, пів року потому, десь у грудні 2024 заходжу в Резерв+, а там статус змінився: "На обліку. Дані уточнено вчасно", і адреса обліку - ТЦК за місцем реєстрації (живу в іншому місті багато років). Однак, звісно, немає відміток про ВОС і ВЛК.

Я працюю за велику "білу" зарплату (кратно більше 20 тисяч) на підприємстві, яке бронює своїх співробітників. Є інші пропозиції від іще більш критичних підприємств. Однак мій роботодавець не може оформити бронь, мотивуючи це відсутністю відміток про ВОС та ВЛК, хоча в усьому іншому його не бентежить відсутність цих даних і проблем із своїм поточним працевлаштуванням я не маю. Потенційні роботодавці також вказують на це як на проблему: за їх словами, вони не зможуть мене ні найняти, ні забронювати. Питання:
1) Чи дійсно за відсутності відміток про ВОС та ВЛК забронюватися неможливо? Законодавство начебто це прямо не забороняє, але кажуть, що Дія не пропустить таку заявку без ВОС.
2) Якщо я захочу пройти ВЛК та отримати паперовий ВОД із ВОС, я повинен звертатися лише до ТЦК за місцем реєстрації чи підійде будь-який найближчий?

Відповіді юристів (6)

    Айвазян Юрій Климентійович
    70%

    Доброго дня, Дмитро!

    1) Чи дійсно за відсутності відміток про ВОС та ВЛК забронюватися неможливо? Законодавство начебто це прямо не забороняє, але кажуть, що Дія не пропустить таку заявку без ВОС.

    Законодавство не передбачає обов'язкову наявність ВОС, звання та ВЛК для бронювання, як це було раніше при поданні списків до Мінекономіки. Маю декількох клієнтів, які були заброньовані без відповідних даних, хоча Ваше питання я чую не вперше. Тож, роботодавць має право та можливість подати Вас на бронювання без ВОС, звання та ВЛК.

    У Резерв+ відсутня "червона стрічка" із написом "порушення правил військового обліку"?

    Відповідно до Постанови КМУ №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час»

    27. У списку зазначаються такі відомості щодо:

    1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:

    • повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
    • код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
    • місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом);
    • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;

    2) військовозобов’язаного:

    • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
    • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
    • строк дії відстрочки;
    • відмітка про виконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку.

    29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:

    • перебуває на військовому обліку;
    • перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
    • уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
    • не перебуває у розшуку.
    2) Якщо я захочу пройти ВЛК та отримати паперовий ВОД із ВОС, я повинен звертатися лише до ТЦК за місцем реєстрації чи підійде будь-який найближчий?

    ВЛК Ви повинні проходити в тому ТЦК, у якому перебуваєте на обліку. Ви можете обрати й інший ТЦК для проходження ВЛК, проте, спочатку Вам прийдеться стати у тому ТЦК на військовий облік військовозобов'язаних.

    Однак, головна проблема в тому, що Ви повинні будете з'явитись до ТЦК без оформленої відстрочки, якщо Ваше питання стосується отримання паперового ВОДсаме до того моменту, як Ви будете заброньовані. Тобто, Ви прийдете до ТЦК, Вас направлять на ВЛК та з великою вірогідністю видадуть мобілізаційне розпорядження. При тому не варто разраховувати на гарантійні листи від підприємства.

    Як варіант Ви можете пройти ВЛК за направленням, сформованим через Резерв+ (також неможливо пройти за Вашим вибіром), що не передбачає персональної явки до ТЦК, але паперовий ВОД дистанційно Вам отримати все одно не вдасться, на жаль.

    Тож, єдина можливість зробити все задумане Вами - спочатку забронюватись, а вже потім вирішувати питання з ВЛК та паперовим ВОД.

    Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    "17. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    19. Зміни до військово-облікового документа на бланку вносяться за письмовим зверненням громадянина України протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви, поданої громадянином України, крім відомостей щодо проходження військової служби, якщо її строк потребує уточнення у військовій частині (установі) або архівній установі.

    20. Військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку".

    Згідно Постанови КМУ № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період":

    "74-3. У разі коли військовозобов’язані та резервісти самостійно виявили бажання пройти медичний огляд, вони можуть подати запит засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    "За наявності підстав для проходження медичного огляду направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі формується з використанням відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, протягом одного календарного дня з дня подання військовозобов’язаним або резервістом такого запиту з урахуванням вимог абзацу першого пункту 74-1 цього Порядку.

    Сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів направлення надсилається до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.Сформоване на запит військовозобов’язаного або резервіста направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду вважається отриманим таким військовозобов’язаним або резервістом у день надсилання цього направлення в електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    У сформованому направленні на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду зазначаються інформація згідно з вимогами законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

    У разі коли військовозобов’язаному або резервісту було надіслано або вручено повістку з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби і таким військовозобов’язаним або резервістом в межах строку прибуття за такою повісткою було подано запит про формування в електронній формі направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, вважається, що з часу отримання в електронній формі направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду військовозобов’язаний або резервіст підтверджує отримання повістки про виклик з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. У такому випадку військовозобов’язані та резервісти можуть не з’являтися у строк та місце, зазначені в повістці для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби

    76. Документально оформлені результати проходження резервістом або військовозобов’язаним медичного огляду військово-лікарської комісії доставляються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не пізніше ніж протягом наступного дня після винесення рішення (постанови) про придатність резервіста або військовозобов’язаного до військової служби.

    77. Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов’язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Дмитро Клієнт день тому
      • уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
      • не перебуває у розшуку

      А хіба можливо одночасно мати вчасно оновлені дані та перебувати у розшуку? Справа в тому, що на мене кілька разів приходили повістки з ТЦК про уточнення даних з ТЦК за місцем реєстрації роботодавця (не за місцем моєї реєстрації). Утім, оскільки я фізично знаходився в іншому місті, роботодавець просто складав акт відмови від вручення (я нічого не підписував ні ЕЦП ні тим більше власноруч, бо фізично там не перебував). Це було дуже давно, ще влітку 2024. Після цього якийсь час Резерв+ відображав, що я не на обліку і потім взимку статус змінився на поточний.

      Взагалі-то я очікував, що буду в розшуку по факту цих відмов. Тому то я й здивований, що в Резерв+ зараз усе ОК: відображається зелена галочка "Дані уточнено вчасно", та на коричневій стрічці - "На обліку". Якби я перебував у розшуку в реєстрі Армор (здається так він називається), я б це бачив і в Резерв+ (реєстр Оберіг)?

      На вулиці якщо мене зупинить ТЦК, а в мене формально Резерв+ в порядку, вони мають законні підстави фізично мене доправити на ВЛК (це називається "супроводити") чи можуть лише виписати повістку на проходження ВЛК? З ТЦК не конфліктую, законні вимоги виконуватиму.

      • Айвазян Юрій Климентійович
        А хіба можливо одночасно мати оновлені дані та перебувати у розшуку?

        Звичайно можливо. Класичною підставою подання в розшук може бути неявка за направленою Вам належним чином повісткою чи оповіщенням на роботі.

        Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

        28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

        31. Повістки мають право вручати:

        представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки — в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

        представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) — в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідної районної, міської держадміністрації (військової адміністрації);

        представники виконавчих органів сільських, селищних, міських,районних у містах (у разі їх утворення) рад — в адміністративних межах населених пунктів та територій, на які поширюється повноваження відповідних виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;

        представники підприємств, установ, організацій — на території підприємств (установ, організацій) та в місцях виконання працівниками робіт (обов’язків);

        представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ (тільки резервістам та військовозобов’язаним, які перебувають в зазначених органах на військовому обліку) — на усій території України.

        34. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання...

        37. За місцем роботи або навчання резервісти та військовозобов’язані можуть бути оповіщені:

        представниками підприємства (установи, організації) на (у) якому (якій) він працює;

        представниками закладу освіти, у якому він навчається;

        представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

        групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), підприємства (установи, організації), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та поліцейські.

        41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

        1) у разі вручення повістки — особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

        2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

        день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

        день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

        Справа в тому, що на мене кілька разів приходили повістки з ТЦК про уточнення даних з ТЦК за місцем реєстрації роботодавця (не за місцем моєї реєстрації). Утім, оскільки я фізично знаходився в іншому місті, роботодавець просто складав акт відмови від вручення (я нічого не підписував ні ЕЦП ні тим більше власноруч, бо фізично там не перебував). Це було дуже давно, ще влітку 2024. Після цього якийсь час Резерв+ відображав, що я не на обліку і потім взимку статус змінився на поточний.Взагалі-то я очікував, що буду в розшуку по факту цих відмов. Тому то я й здивований, що в Резерв+ зараз усе ОК: відображається зелена галочка "Дані уточнено вчасно", та на коричневій стрічці - "На обліку".

        Власне, я теж щиро здивований, що після оповіщень на роботі і неявки за ними до ТЦК Вас не спробували подати у розшук, як зазвичай роблять в ТЦК в таких випадках. Думаю, Вам просто поталанило. Можливо, однією з причин тому були акти відмови про вручення, складені представником Вашого підприємства. Хоча, як показує моя власна практика, це далеко не завжди заважає ТЦК подавати особу у розшук за згаданих обставин.

        Тим більше, варто тим скористатися таою вдачею і прискорити своє бронювання, звернувшись до керівника свого підприємства або спеціального представника, що уповноважений вирішувати такі питання. Зараз це робиться підприємством швидко через застосунок Дія. Причин для відмови у бронюванні, як я і наголошував у своїй попередній відповіді на Ваші питання, в ТЦК немає жодних. Головне, аби у Вас у Резерві чи у Дії підтягувався електроний військово-обліковий документ. Він має таку саму юридичну силу, що і паперовий. Тобто для бронювання Вам не обов'язково мати паперовий ВОД.

        Якби я перебував у розшуку в реєстрі Армор (здається так він називається), я б це бачив і в Резерв+ (реєстр Оберіг)?

        Тут Ви не помиляєтесь. Якби Ви перебували у розшуку, у Вас би була про це відмітка в Резерві+ на фоні так званої червоної стрічки. Ось наочний приклад:

        PGXmn3NlvNpPrAHpe83f.jpg

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    1.

    ВСЯ ПРОБЛЕМА В ТОМУ, ЩО ЕЛЕКТРОННИЙ ВОД БЕЗ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ВОС НЕДІЙСНИЙ.

    А ПРОВЕСТИ БРОНЮВАННЯ ПО НЕДІЙСНОМУ ЕЛЕКТРОННОМУ ВОД - НЕМОЖЛИВО.

    У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5,8, 13 та 14 електронного військово-облікового документа не відповідають відомостям, що містяться у Реєстрі «Оберіг», він вважається недійсним. Про це йдеться у постанові Кабміну від 16 травня №559, яка набула чинності 18 травня, і якою затверджено нову форму ВОД.

    Про які саме відомості, невідповідність яких з Реєстром «Оберіг», буде означати недійсність військового квитка, йде мова?

    Відповідно до додатку до постанови 559, у графі 1 зазначається належність до військового обов’язку (призовник, військовозобов’язаний, резервіст). У разі коли громадянин України виключений з військового обліку, зазначається категорія військового обліку, з якої він був виключений.

    У графі 2 зазначається номер картки платника податків, у разі його відсутності – серія та номер паспорта.

    У графі 3 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається склад відповідно до положень статті 5 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» (рядовий, сержантський і старшинський, офіцерський), для призовників – не заповнюється.

    У графі 4 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається військове звання (для громадян, виключених з військового обліку, зазначається військове звання на дату виключення з військового обліку), для призовників – не заповнюється.

    У графі 5 цифрами зазначається військово-облікова спеціальність, визначена громадянину відповідно до переліків, які затверджені Міноборони (для військовозобов’язаних та резервістів СБУ зазначається профіль відповідно до переліку, затвердженого СБУ).

    У графі 8 - наявність відстрочки.

    У графі 13 зазначаються дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського ТЦК або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу».

    Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» у разі: зняття з військового обліку з таких причин, як призов, направлення чи прийняття на військову службу або вступ на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти; направлення на альтернативну (невійськову) службу; направлення для відбування покарання до установ виконання покарань; виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі.

    ЯК БАЧИМО, НАЯВНІСТЬ ВЛК НЕ Є ПЕРЕШКОДОЮ ДЛЯ БРОНЮВАННЯ.

    2.

    ПОСТАНОВА КМУ 560 КАЖЕ:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    "74-3. У разі коли військовозобов’язані та резервісти самостійно виявили бажання пройти медичний огляд, вони можуть подати запит засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    "За наявності підстав для проходження медичного огляду направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі формується з використанням відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, протягом одного календарного дня з дня подання військовозобов’язаним або резервістом такого запиту з урахуванням вимог абзацу першого пункту 74-1 цього Порядку."

    В РЕЄСТРІ У ВАС ВКАЗАНО МІСЦЕ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ.

    ОТЖЕ, ПРОЙТИ ВЛК ТА ОТРИМАТИ ПАПЕРОВИЙ ВОД ВИ МОЖЕТЕ ТІЛЬКІ ЗА МІСЦЕМ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.

    Дерій Владислав Олегович
    30%

    Доброго дня!

    1) Чи дійсно за відсутності відміток про ВОС та ВЛК забронюватися неможливо? Законодавство начебто це прямо не забороняє, але кажуть, що Дія не пропустить таку заявку без ВОС.

    Для бронювання ВОС та ВЛК вказувати не потрібно, тому Вас повинні забронювати через ДІЮ і з Вашим електронним ВОД з Резерв+. Це вже перевірено на практиці.

    З 1 грудня 2024 року працівників бронюють виключно через ДІЮ. Сам процес займає до трьох днів.

    Військовозобов’язані підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

    Для бронювання підприємство подає через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/bronyuvannya-pracivni... список, в якому зазначаються такі відомості щодо військовозобов’язаного:
    • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
    • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
    • строк дії відстрочки;
    • відмітка про виконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку.

    ОТЖЕ, як бачите, для бронювання Ваш ВОС та ВЛК вказувати не потрібно.

    Відповідно до п.29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний ча протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
    • перебуває на військовому обліку;
    • перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
    • уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
    • не перебуває у розшуку.

    Тобто, якщо Ви перебуваєте на військовому обліку, працюєте на критичному підприємстві, уточнили дані, не перебуваєте у розшуку, то Вас повинні забронювати незалежно від того є ВОС та ВЛК чи немає.

    Зверніться до роботодавця з проханням оформити бронювання через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/bronyuvannya-pracivni...

    Щодо отримання ВОС, то як правило, це вирішується при особистій явці до ТЦК, але можна спробувати і направити їм рекомендованим листом заяву про те, що у Вас не підтягнулась військово-облікова спеціальність. На жаль, існує ризик, що у відповідь на лист Вам направлять повістку на уточнення даних.

    Поки Ви не маєте оформленого бронювання або інших підстав для відстрочки згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” - похід до ТЦК може закінчитися направленням на ВЛК та врученням повістки на відправку.

    2) Якщо я захочу пройти ВЛК та отримати паперовий ВОД із ВОС, я повинен звертатися лише до ТЦК за місцем реєстрації чи підійде будь-який найближчий?

    Пройти ВЛК та оформити паперовий ВОД Ви зможете лише у ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку. Проте, Ви можете спробувати стати на військовий облік за новим місцем проживання, тобто в той ТЦК, що поближче до роботи.

    Для цього Вам потрібно буде подати заяву про взяття на військовий облік та документ, який підтверджує нове місце проживання - договір оренди, або документ про право власності на житло, тощо. Проте, деякі ТЦК беруть на військовий облік без зайвих питань лише на підставі заяви про взяття на облік.

    Згідно правил військового обліку призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    • перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов’язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
    • особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

    Згідно пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для ЗНЯТТЯ або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів НЕ ОБОВ'ЯЗКОВА.

    Згідно частини 1 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" взяттю на військовий облік військовозобов’язаних - підлягають військовозобов’язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.

    Згідно частини 5 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" зняттю з військового обліку військовозобов’язаних - підлягають військовозобов’язані, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання.

    Як бачите - Вас повинні спочатку взяти на облік в новому ТЦК, а потім автоматично зняти з попереднього РТЦК без Вашої присутності. Проте, якщо Ви підете до ТЦК без оформленого бронювання - Вас направлять на ВЛК, а потім можуть вручити мобілізаційне розпорядження.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    1) Чи дійсно за відсутності відміток про ВОС та ВЛК забронюватися неможливо? Законодавство начебто це прямо не забороняє, але кажуть, що Дія не пропустить таку заявку без ВОС.

    Це не правда, забронюватися звісно можливо і мені відомий не один такий випадок на практиці.

    Для бронювання зовсім не обов'язково мати паперовий військово-обліковий документ. Достатньо лише згенерувати е-ВОД через Портал Дія або Резерв+. Якщо у Вас буде зазначено статус "військовозобов'язаний", Вас вже можуть бронювати, навіть якщо там не буде ВЛК та інших позицій.

    https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    З юридичної точки зору так звані прочерки в позиціях за постановою КМУ щодо бронювання ні на що не впливають.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 2023 р. № 76 Київ

    Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час

    3. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), в електронній формі засобами Порталу Дія.

    Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

    24. Керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а саме про:

    прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);

    реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);

    дату народження;

    ознаку військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний);

    дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.

    25. Бронювання військовозобов’язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.

    29. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:

    перебуває на військовому обліку;

    перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;

    уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;

    не перебуває у розшуку.

    ...

    2) Якщо я захочу пройти ВЛК та отримати паперовий ВОД із ВОС, я повинен звертатися лише до ТЦК за місцем реєстрації чи підійде будь-який найближчий?

    Ви маєте звернутися до ТЦК та СП за місцем обліку. Але йти до ТЦК без бронювання така собі ідея.

    ВИСНОВОК: наразі Ви маєте всі шанси бути заброньованим. Головне, аби Вас подали на бронювання.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України