Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Суть справи: я відповідач у позовному провадженні по заборгованості комунальній службі. 02.04.2025 судом винесено рішення -призначено склад суду. Позовної заяви в електронному кабінеті нема. Поштою не надходила. На сайті судової влади досі значится-призначено склад суду. 16.04.2025 ені на ел.пошту приходить повідомлення -по справі надійшов документ-Ухвала. Про відкриття провадження і призначення судового засідання на 24.04.2025р. Як мої діх в данному випадку? Відзив я не надавала, так як нема позовної заяви. 17.04.2025р. подала через електронний суд заяву на ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Згідно ст. 191 ЦПК:
1. У строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати:
1) суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову;
2) позивачу, іншим відповідачам, а також третім особам - копію відзиву та доданих до нього документів.
2. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов’язку.
Згідно з ч. 2 ст. 190 ЦПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 272 цього Кодексу. Одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи надсилається копія позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Згідно з ч. 2 ст. 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
В Вашому випадку необхідно буде після ознайомлення з матеріалами справи подати клопотання щодо продовження строку для подання відзиву з ініціативи суду якщо такий строк буде Вами пропущений.
Дякую за відповідь! А як бути з тим, що позовну заяву не бачила, а на 24.04.2025р. вже призначено засідання.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіПодайте клопотання щодо відкладення розгляду справи з огляду на необхідність ознайомлення з матеріалами справи та сформування своєї правової позиції щодо позовних вимог.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Леся!
При поданні позовної заяви до суду позивач завжди надає два пакеті документів: один для суду та один для відповідача.
Суд, в свою чергу, повинен надіслати Вам матеріали справи (позовна заява із додатками) на адресу реєстрації Укрпоштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Добре, що Ви подали заяву через Електронний суд про ознайомлення із матеріалами справи. Тепер Вам необхідно чекати, коли суд надасть Вам відповідні документи, а вже після того, Ви маєте право звернутися до суду із клопотанням щодо продовження строку подання відзиву з причини неотримання Вами позовної заяви. Як також можете подати клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку із вищезазначеними обставинами.
Після того, як позовна заява надходить до канцелярії суду секретар суду на першому аркуші позовної заяви проставляє реєстраційний штамп суду, в якому зазначаються дата реєстрації, реєстраційний номер (та за необхідності - найменування суду) і підпис особи, яка здійснила реєстрацію документа, а в разі необхідності - і час подання документа.
Після реєстрації спеціаліст суду присвоює кожній позовній заяві єдиний унікальний номер справи і провадження, який формується автоматично в автоматизованій системі документообігу суду. У кожного суду номери справ різні. Для прикладу, номер справи і провадження в Апостолівському районному суді Дніпропетровської області виглядає так:
Номер справи: 171/1563/19
(171-код суду, 1563 - порядковий номер, 19-рік)
Номер провадження: 2/171/5689/19
(2-індекс, 171-код суду; 5689 порядковий номер, 19-рік).
Визначення судді здійснюється також автоматично модулем автоматизованого розподілу. При розподілі програма враховує коефіцієнт складності справи, навантаження судді, особливості процесуального законодавства та інші аспекти.
Результатом роботи модулю автоматизованого розподілу є протокол. Всі протоколи невідкладно публікуються на веб-порталі.( https://court.gov.ua/fair/) Кожен може ознайомитись з протоколом розподілу своєї справи та дізнатись, якого суддю призначено для розгляду справи.
Коли номер справи та суддю визначено, її сканують. Сканування документів необхідне для можливості їх надсилання в електронному вигляді сторонам по справі та іншим учасникам процесу в передбачених законодавством випадках, а також для ведення судової справи в електронній формі.
Зареєстрована позовна заява передається судді старшим секретарем суду не пізніше наступного дня після реєстрації.
У разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності, суд звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Запит даної довідки передбачено законодавством і є обов’язковим.
Суд може розглядати Вашу справу в порядку спрощеного чи загального позовного провадження. При вирішенні цього питання суд враховує категорію і складність справи, кількість сторін та інших учасників справи, думку сторін, обсяг та характер доказів у справі та інші фактори, передбачені ч. 3 статті 274 Цивільного процесуального кодексу України.
Спрощене провадження має свої особливості, наприклад, суд може розглядати справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
В ухвалі про відкриття провадження у справі суд пропонує відповідачу подати до суду відзив на позовну заяву та, у відповідності до ч. 7 ст. 178 ЦПК України встановлює строк його подання, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
Подання відзиву на позовну заяву – це право, а не обов’язок відповідача, проте подання відзиву на позовну заяву є дуже важливим, оскільки у відзиві відповідач викладає свої заперечення проти позову.
В ст. 178 ЦПК України містяться вимоги щодо змісту відзиву на позовну заяву, а саме: найменування (ім’я) позивача і номер справи; повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв’язку, офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти, за наявності.
Окрім того, у відзиві повинно бути зазначено у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем; обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується; заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання; заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач поніс та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв’язку із розглядом справи.
Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
До відзиву повинні бути додані докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи, а до відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.
Наслідком неподання відповідачем відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин, є те, що суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Суть справи: я відповідач у позовному провадженні по заборгованості комунальній службі. 02.04.2025 судом винесено рішення -призначено склад суду. Позовної заяви в електронному кабінеті нема. Поштою не надходила. На сайті судової влади досі значится-призначено склад суду. 16.04.2025 ені на ел.пошту приходить повідомлення -по справі надійшов документ-Ухвала. Про відкриття провадження і призначення судового засідання на 24.04.2025р. Як мої діх в данному випадку? Відзив я не надавала, так як нема позовної заяви. 17.04.2025р. подала через електронний суд заяву на ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.
Ви все зробили грамотно - якщо позовна заява вам не надходила (ні в кабінет, ні поштою), подали клопотання про ознайомлення з матеріалами справи. Загалом Ви маєте гарантоване чинним законодавством право на подачу відзиву на позовну заяву, але без ознайомлення з останньою це зробити неможливо. Що рекомендую зробити
Для початку все ж таки дочекайтесь відповіді на Вашу заяву про ознайомлення з матеріалами справи. Зазвичай її задовольняють, і в кабінеті мають з’явитися скановані матеріали. Якщо до дати судового засідання Ви не отримаєте позовну заяву - можна підготувати клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку з відсутністю можливості належно ознайомитись із позовом і підготувати відзив.
Загалом на саме судове засідання 24.04.2025 краще з’явитись (чи через відеозв’язок, якщо є така опція), і повторно озвучити це клопотання.
З повагою! Щасти Вам!