Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго день , студентка 18 р . , маю статус дитини-сироти , хочу відкрити ФОП , тому що хочу займатися торгівлею онлайн . Хотіла запитати яку групу ФОП мені краще відкрити та які податки я повинна сплачувати ? Та чи не заберуть соц стипендію в мене після цього ?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (14)
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Вітаю!
Право на соціальні стипендії мають студенти (курсанти), які навчаються за державним замовленням у закладах фахової передвищої освіти державної форми власності за денною або дуальною формою здобуття освіти, у закладах вищої освіти державної форми власності за денною формою здобуття освіти та їх структурних чи відокремлених структурних підрозділах, що не мають статусу юридичної особи (далі - заклади освіти), та не перебувають в академічній відпустці, із числа:
ОТЖЕ ВІДКРИТТЯ ФОП НЕ ВПЛИВАЄ НА ВАШЕ ПРАВО НА СОЦІАЛЬНУ СТИПЕНДІЮ.
---
ВАМ КРАЩЕ ВІДКРИТИ ФОП 3 ГРУПИ.
Основний КВЕД для інтернет-магазинів — 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через Інтернет. Цей КВЕД слід мати всім підприємцям, які продають товари чи послуги через інтернет.
Окрім основного коду треба визначити додатковий. Він стане у пригоді, якщо ви вирішите розширити свою діяльність в обраній галузі.
Інтернет-магазину можуть знадобитись такі найпоширеніші варіанти кведів:
Останні два КВЕДи часто використовують ФОПи, які отримують додаткові доходи від реклами.
Для того, щоб продавати товари або надавати послуги через інтернет, ФОП може обрати другу або третю групу єдиного податку.
Не можна обирати першу групу ЄП, тому що таким підприємцям дозволено торгувати в роздріб і лише з торговельних місць на ринках.
Щоб обрати між другою та третьою групою, слід врахувати наступні фактори:
РРО/пРРО за законом мають використовувати всі ФОП, окрім спрощенців 1 групи. Це правило стосується всього бізнесу, у тому числі й інтернет-торгівлі.
Виключення — отримання оплати за товар або послуги одразу на розрахунковий рахунок за допомогою IBAN; оплата за товар через касу банку на розрахунковий рахунок інтернет-магазину; оплата за товар або послуги через банківський термінал самообслуговування.
Тобто касовий реєстратор обов’язково треба використовувати, коли продавець:
Після отримання оплати від покупця продавець зобов’язаний видати йому фіскальний чек.
У випадку дропшипінгу продавець, який приймає оплату за товар, повинен застосовувати розрахунковий реєстратор і видавати фіскальний чек. Податкова наголошує на тому, що той, хто прийняв на свій рахунок оплату, той і повинен видати КВИТАНЦІЮ.
ФОП може обирати між апаратними реєстраторами (РРО) та їх програмними аналогами. Вибір того або іншого варіанту залежить від потреб бізнесу. Для онлайн-торгівлі зручнішим є пРРО. Його можна встановити на будь-який комп’ютерний пристрій і використовувати будь-де, без прив’язки до певного місця.
Серед основних переваг програмного реєстратора можна виділити наступні:
Якщо підприємець, який є платником ПДВ, порушує вимоги законодавства щодо встановлення та використання РРО, податкова може встановити наступні штрафи:
Підприємець може приймати оплату за товар чи надані послуги тільки реальними грошима. Закон забороняє не грошову форму розрахунків, до якої відносяться наступні види:
ФОП самостійно визначає перелік товарів (послуг), які він буде продавати (надавати) через інтернет-магазин. Але Закон №675 встановлює окремі найменування продукції, яку категорично заборонено продавати не тільки онлайн, а і в стаціонарних магазинах.
До такої категорії товарів закон відносить:
Додатково ФОПам-спрощенцям заборонено продавати предмети антикваріату та мистецтва, організовувати торги з виробами мистецтва та предметами антикваріату.
Стосовно інших товарів підприємець повинен дотримуватись загальних правил торгівлі.
Дякую за Вашу відповідь )
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олена!
Відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України “Про фахову передвищу освіту”, статті 62 Закону України “Про вищу освіту” та статті 8 Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування” право на соціальні стипендії мають студенти (курсанти), які навчаються за державним замовленням у закладах фахової передвищої освіти державної форми власності за денною або дуальною формою здобуття освіти, у закладах вищої освіти державної форми власності за денною формою здобуття освіти та їх структурних чи відокремлених структурних підрозділах, що не мають статусу юридичної особи (далі - заклади освіти), та не перебувають в академічній відпустці, із числа
"1. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа у разі продовження навчання до 23 років або до закінчення закладів освіти".
Факт Вашого працевлаштування або відкриття Вами ФОП не може вливати на отримання Вами стипендії, оскільки остання призначається за результатами навчання. Отже, жоден нормативно-правовий акт не містить відповідної заборони чи обмеження і Ви без проблем можете відкрити ФОП на другій чи третій групі спрощеної системи оподаткування. При тому Вам буде необхідно сплачувати наступні податки:
ФОП ІІ групи:
Сплата єдиного податку та ЄСВ буде обов'язковою навіть за умови того, що в Вас не було доходу у звітний період.
ФОП ІІІ групи:
Сплата ЄСВ буде обов'язковою навіть за умови того, що в Вас не було доходу у звітний період.
Відкрити ФОП можливо дистанційно, скориставшись для цього автоматичною реєстрацією ФОП на порталі ДІЯ: https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop
Покрокова інструкція для відкриття ФОП на порталі ДІЯ:
https://www.youtube.com/watch?v=sFqBqTfbibo
Після успішної реєстрації ФОП на порталі ДІЯ Вам потрібно буде зареєструватись в особистому кабінеті податкової. Для того Вам знадобиться електронний ключ (ДІЯ підпис; електронний ключ, виданий в податковій; електронний ключ Приват Банка тощо).
https://cabinet.tax.gov.ua/login
Далі Ви можете відкривати рахунок ФОП у будь якій банківській установі на Ваш вибір і починати працювати.
2-а група у 2025 році подає річний звіт за 2024 рік до 02 березня 2025 року включно (підстава п. 296.2 і п. 49.18.3. Податкового кодексу). У Вашому випадку звіт Ви вже будете подавати у 2026 році.
3-я група подає щоквартальні звіти.
Строки подання звітів для 3-ї групи:
за IV квартал 2024 року - до 9 лютого 2025 року (включно)
за І квартал 2025 року - до 12 травня 2025 року (включно)
за II квартал 2025 - до 09 серпня 2025 (включно)
за ІІІ квартал 2025 - до 09 листопада 2025 (включно)
за IV квартал 2025 року - до 9 лютого 2026 року (включно).
По ЄСВ подається тільки річний звіт.
Строк подання річного звіту з ЄСВ за 2025 рік до 09 лютого 2026 року (включно).
На 3-й групі ФОП єдиний податок та військовий збір потрібно сплатити протягом 10 календарних днів після граничної дати подання декларації.
На 2-й групі ФОП єдиний податок та військовий збір необхідно сплатити до 20 числа поточного місяця.
Після подання декларації до податкової та сплати усіх податків Ви можете переводити кошти з рахунку ФОП на свій особистий рахунок та використовувати їх для власних потреб.
Відповідно до закону України про реєстратори розрахункових операційнього маємо наступний перелік тих, кому потрібен РРО у 2025 році:
Також РРО для ФОП треба обов’язково використовувати при низці наступних платежів:
РРО може знадобитися торговцям певних категорій у населених пунктах розміром від 5 до 25 тисяч осіб. Важливою є постанова КМУ, яка визначає строки, до яких торговці мають впровадити можливості здійснення розрахунків без готівки. Відтак, з 1 січня 2025 року цю можливість повинні мати деякі підприємці в населених пунктах із населенням менше 5 тисяч осіб.
Якщо ви підпадаєте під певні категорії з постанови, серед послуг РРО для ФОП у Смарт Каси є гарне рішення на цей випадок. Наш сервіс дозволяє приймати платежі банківськими картками і, відповідно, з легкістю виконувати норму. Здійснювати безготівкові платежі ви зможете в декілька способів:
Які винятки у використанні РРО:
Чи належите ви до тих, кому не потрібен касовий апарат, якщо отримуєте оплату за реквізитами IBAN? Є виключення. Оплата за реквізитами IBAN має відбуватися через веббанкінг, банківські термінали або касу банку. У випадку оплати за реквізитами на IBAN через небанківські термінали самообслуговування використовуються транзитні рахунки, а це вже може рахуватись небанківською, розрахунковою операцією, що вимагає фіскалізації, а отже і використання РРО (ПРРО).
Така ж логіка і з ключем-картою. Зазвичай зарахування на розрахунковий рахунок відбувається через ключ-карту через транзитні рахунки (окрім переказу в Приват24, якщо ключ-карта теж від ПриватБанку), що також зобов’язує використовувати РРО для ФОП.
Також не потрібен касовий апарат для ФОП в наступних випадках:
Відповідно до закону про застосування реєстраторів РО, фізичні особи-підприємці 3 групи загальної та спрощеної системи оподаткування також повинні використовувати програмний або класичний реєстратор. При цьому є певні виключення. РРО для ФОП 3 групи спрощеної системи не потрібно, якщо підприємці:
Перелік КВЕД, які можуть знадобитися інтернет-магазинам:
46.19 — діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту» — найпоширеніший додатковий КВЕД для Інтернет магазину;
46.42 — оптова торгівля одягом і взуттям;
46.43 — оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення;
46.51 — оптова торгівля комп’ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням» та інші КВЕД, що обумовлюють оптову торгівлю (цей КВЕД може знадобиться B2B-магазинам);
63.12 — веб-портали (КВЕД може знадобитися, якщо ФОП маєте гібридний інтернет-магазин з функціями маркетплейсу);
73.20 — дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки». Знадобиться переважно великим інтернет-магазинам, які проводять статистичні спостереження, використовуючи дані про покупки своїх клієнтів. Наприклад, з метою наступного продажу результатів таких спостережень.
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую за відповідь )
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Олена! Був радий допомогти! Вдачі Вам і не хвилюйтеся. Вас не мають права позбавити соціальної стипендії у зв'язку із відкриттям ФОП.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Обрання групи ФОП залежить від того, який орієнтовний дохід у Вас буде, хто виступатиме покупцем Ваших товарів, який код економічної діяльності відповідає Вашій діяльності, чи будете працювати по дропшиппінгу?
Наприклад, дропшиппінг - це посередницькі послуги в реалізації товару постачальника. Якщо Вашим постачальником буде юридична особа, то Вам об'язково потрібно реєструвати ФОП на 3 групі єдиного податку.
І. Для реєстрації ФОП потрібно звернутися до державного реєстратора. Це можна зробити онлайн через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop або у Центрі надання адміністративних послуг.
ІІ. Для ведення діяльності з онлайн продажів Вам потрібно обрати відповідні коди виду економічної діяльності (КВЕД). Щоб сказати, які точно КВЕДи Вам необхідні - потрібно знати більше інформації про товари та спосіб їх реалізації.
ІІІ. Вам обов'язково потрібно відкрити підприємницький рахунок в банку та отримувати оплату саме на нього. Якщо будете використовувати особисту карту фізособи, а не підприємницький рахунок - можуть бути великі штрафи та проблеми з податківцями.
Ви повинні подбати про придбання та використання реєстратора розрахункових операцій (касового апарату) якщо плануєте:
Касовий апарат можете не застосовувати, якщо:
Крім єдиного податку Вам обов'язково доведеться сплачувати:
1. ЄСВ, який становить1760 гривень на місяць (22% від мінімальної зарплати) незалежно від групи ФОП;
2. Військовий збір:
Головні відмінності між ФОП 2 та 3 групи:
1. У 2 групі єдиний податок фіксований і становить 1600 грн/міс, а у 3 групі - 5 % від доходу.
2. Військовий збір з 2025 року у ФОП 2 групи фіксований і становить 10% від зарплати , а у ФОП 3 групи - 1% від доходу
3. ФОП 3 групи звітує (подає декларації) кожен квартал. ФОП 2 групи декларацію платника єдиного податку подає 1 раз рік.
4. Сплачувати єдиний податок ФОПу 3 групи потрібно кожного кварталу (1 раз в 3 місяці) протягом 10 календарних днів після подання податкової декларації. ФОП 2 групи – кожного місяця до 20 числа (19 останній термін).
5.ФОП 2 групи може надавати послуги фізособам та юридичним особам, але тільки платникам єдиного податку.
Контрагентами й клієнтами ФОПа на 3 групі можуть бути звичайні фізособи, платники єдиного податку, ФОП і юрособи на загальній системі, іноземні компанії й фізособи та навіть комунальні підприємства.
V. Незалежно від системи оподаткування Ви можете сплачувати податки через Електронний кабінет платника податків https://cabinet.tax.gov.ua/login
VІ. Щоб не укладати з кожним клієнтом індивідуальний договір Вам потрібно розробити та розмістити на сайті або сторінці у соцмережах публічний договір оферту та політику конфіденційності.
Ви отримуєте державну соціальну допомогу чи соціальну стипендію?
Наприклад, згідно Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої провадження підприємницької діяльності не є підставою для припинення виплати соціальної степендії.
Якщо ж мова йде про соцдопомогу, то відповідно до пункту 13 постанови КМУ 552 підставами для припинення виплати державної соціальної допомоги та грошового забезпечення є :
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую за Вашу відповідь ! Але хотіла би також запитати , якщо я працюю по системі дропшипінгу та немаю доходу , тоді я можу сплачувати лише ЄСВ , доходу ж немає ? Чи все таки незалежно від того чи є в мене дохід мені доведеться сплачувати все ?
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеБудь ласка! Якщо у Вас не буде доходу, то сплачувати потрібно лише ЄСВ.
Юрист, г. Запорожье, 25 лет опыта
Общаться в чате1. Перша група відпадає, тому що торгувати можна лише на ринках.
Друга група - не можна надавати послуги Юридичним особам.
Третя група - для Вас оптимальна.
Якщо Вам до вподоби цифри, розрахунки, є вільний час та знайомі-ФОПи, можна обрати ФОП на загальній системі (будете сплачувати податки з різниці між доходами та витратами, а витрати це - сплата за інтернет, за доставку товару, відправку товару...і т.д і т.п.), а на залишок оформите послуги з ФОП на 3-й групі :).
2. Стипендію не заберуть.
Податки ФОПів у 2025 році
ФОП І групи:
ФОП ІІ групи:
ФОП ІІІ групи:
ФОПи на загальній системі:
Дякую за Вашу відповідь )
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Доброго день , студентка 18 р . , маю статус дитини-сироти , хочу відкрити ФОП , тому що хочу займатися торгівлею онлайн . Хотіла запитати яку групу ФОП мені краще відкрити та які податки я повинна сплачувати ? Та чи не заберуть соц стипендію в мене після цього ?
В Україні для онлайн-торгівлі фізичні особи-підприємці (ФОП) зазвичай обирають спрощену систему оподаткування, і вам, швидше за все, буде підходити 2 група ФОП. Ліміт доходу: до 3 758 400 грн на рік (станом на 2024 рік). Податки: єдиний податок 1600 грн, єдиний соціальний внесок 1760 грн. Таким чином, загальна сума щомісячних обов’язкових платежів - близько 3 тис грн. Але обов'язково додаємо також військовий збір 800 грн.
Згідно з чинним законодавством, соціальна стипендія для дітей-сиріт виплачується незалежно від наявності ФОП. Але є нюанс:
- Ви повинні виконувати навчальний план (тобто не мати академічної заборгованості);
- соціальна стипендія може залежати від рішення навчального закладу у виняткових випадках, але зазвичай статус ФОП не є підставою для її скасування.
Перед відкриттям ФОП все ж рекомендую звернутися до деканату чи бухгалтерії вашого вишу, щоб уточнити конкретно за Вашим Вашим закладом освіти, як вони до цього ставляться.
З повагою! Щасти Вам!
Дякую за Вашу відповідь )
Юрист, г. Харьков, 17 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ, ОЛЕНА! Стипендію однозначно не заберуть і ніхто не здійснює моніторинг Вашої підприємницької діяльності. Однак, маю нагадати, що ФОП - це підприємницька діяльність.
А підприємницька діяльність - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик, господарська діяльність задля досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
На жаль в Україні підприємницька діяльність ФОП забюрократизована. І за кожну помилку податкові органи просто фінансово знищують ФОПів, виписуючи шалені штрафні санкції.
Тому якщо плануєте таку діяльність дійсно систематично - знайти собі досвідченого бухгалтера, який знайомий з усіма сучасними тенденціями ведення ФОПів відповідної групи.
Якщо не плануєте працювати з юридичними особами, то Вам підійде ФОП спрощеної системи оподаткування 2 групи (1600,0 гривень на місяць). Якщо плануєте працювати через маркетплейси типу Розетка, Пром.UA та ін. - то бажано відкривати ФОП 3 групи спрощеної системи (5 % від доходу + 1 % військовий збір).
Я б все ж рекомендував 3 групу, адже там єдиний податок сплачується від ДОХОДУ, а не незалежно від доходу як ФОП 1-2 груп. Але тут все залежить від обсягів доходів. Комусь вигідніше одне, комусь інше. Якщо квартальний дохід перевищує 100 тисяч гривень, то вигідніше 2 група, якщо ні - то 3-тя. Якщо немає впевненості у стабільному доході - то краще ФОП взагалі не відкривати чи перебувати на 3-й групі, щоб хоча б єдиний податок і військовий збір не сплачувати.
Негативом для ФОПів з 01.01.2025 р. є повернення ще одного "прихованого податка", яким виступає Єдиний соціальний внесок на пенсійне забезпечення. А це щонайменше тягар сплати ще 5280 грн. в квартал незалежно від наявності прибутків.
До речі ще плюсом 3 групи ФОП є те, що податки сплачуються, а звітність подається раз на 3 місяці (квартал), а не щомісяця, як у ФОПів 1-2 груп.
Якщо для ФОП 3 групи - військовий збір 1 % від доходу і сплачується він теж щоквартально, то для ФОП 1-2 груп: розмір військового збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (у 2025 році — 800 грн). Сплачувати військовий збір ФОП 1-3 груп потрібно щомісяця, в ті самі терміни, що і єдиний податок.
Саме через такий здирницький характер податкової системи більшість громадян обирають шлях роботи без реєстрації таприйняття платежів на власні банківські картки, з чим активно і бореться держава останні 2 - 3 роки, закручуючи гайки по лінії так званого фінмоніторингу, який призначений зовсім не для цих цілей. а для боротьби з тероризмом та іншими речами. Але став в нагоді і в плані боротьби з так званою "тіньовою економікою".
Я усвідомлюю, що у молодому віці ми відчували в собі здатність та потенціал здійснювати підприємницьку діяльність успішнг (сам таким був у студентські роки), але щиро рекомендую зважити усі за і проти, проаналізувати чи буде така діяльність гарантовано прибутковою, бо витрати на бюрократію, бухгалтерів, дотримання законодавства, законний ухід від пасток податкової у вигляді тягаря мати касовий апарат та банківський рахунок ФОП (ні в якому разі не картки фіз.особи) для прийняття платежів. Все це коштує грошей, а за недотримання - штрафи і штрафи від податкової... Тому щоб не вийти врешті-решт в мінус і не оплачувати борги ФОП зі стипендії - подумайте. Може спочатку спробувати діяльність як є... А вже як накопичите стартовий капітал та налагодите діяльність - задуматися про її легалізацію через ФОП.
Кількість знаків під час надання консультацій на сайті обмежена, тому я не буду дублювати матеріали, які є в мережі інтернет, а надам посилання на них.
Ось матеріали, які стануть Вам в нагоді при відкритті та діяльності ФОП.
Як відкрити ФОП в Україніhttps://fondy.ua/uk/fop/#:~:text=%D0%A0%D0%B5%D1%94%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F%20%D0%A4%D0%9E%D0%9F%20%E2%80%93%20%D1%96%D0%B7%20%D1%87%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%B8,%D0%BC%D0%B8%20%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%BE%20%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BC%D0%BE%20%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B4%D0%B2%D0%B0%20%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B8).
ФОП, який не морочить голову
https://monobank.ua/fop?&utm_source=promodo_fop&ut...
Як відкрити ФОП в Україні: покрокова інструкція 2024https://vchasno.ua/fop/
Усе, що потрібно знати про ФОПhttps://bf.diia.gov.ua/articles/use-shcho-potribno...
Які податки буде платити ФОП у 2025 році: ЄСВ, єдиний податок та військовий збір
https://7eminar.ua/events/4276/9644
Щасти Вам у навчанні та підприємництві!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Степендію у Вас ніхто не забере проте реально оцініть необхідність зайняття підприємницькою діяльністю.
Податкове навантаження на ФОП у 2025 році.
ФОП І групи:
ФОП ІІ групи:
ФОП ІІІ групи:
ФОП на загальній системі: