Начните консультацию с юристом онлайн
Я УБД та ВПО. В березні 2024 р. мене поставили на квартирний облік. Я не писав заяву в совбес тому що думав що мої дані вони самі региструють. В цьому році я написав цю заяву і мені відмовили тим що я не звернувся в місячний термін після того як встав на квартирний облік, але коли я ставав на облік такої вимоги не було. В постанові &280 була ця вимога аж в грудні 2024 р.. Ще в постанові прописано що ті хто стоїть на обліку до червня 2024 р. мають право на отримання грошової компенсації. В мене питання. Маю я шанс в судовому порядку отримати компенсацію? Дякую.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Владиславе!
На жаль, шанси отримати компенсацію в судовому порядку дуже низькі.
Згідно пункту 13 постанови КМУ 280 Комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації з таких підстав:
"... 7-1) внутрішньо переміщена особа звернулася за призначенням грошової компенсації понад встановлений абзацом першим пункту 6 цього Порядку строк..." {Пункт 13 доповнено підпунктом 7-1 згідно з Постановою КМ № 1416 від 13.12.2024}
Згідно абзацу першого пункту 6 Порядку Заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник чи уповноважений представник подає в паперовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до структурного підрозділу районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі - місцевий орган) не пізніше ніж у місячний строк після взяття на квартирний облік.
Тобто, згідно постанови КМУ 280 відмова правомірна і соцзахист діє в межах чинного законодавства.
Інша річ, що сам Кабінет міністрів зробив усе, щоб унеможливити виплати ВПО та учасникам бойових дій, адже тепер всі хто стає на квартирний облік після 1 червня 2024 р або хто звернувся за компенсацією після 13.12.2024 р. автоматично отримають відмову.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Владиславе!
Відповідно до Постанови КМУ №280 "Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України":
1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція), включені у списки осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства станом на 1 червня 2024 р. за категоріями, встановленими цим пунктом (далі - квартирний облік), обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб та інформацію про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних), і які звернулися за призначенням грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у місячний строк після взяття на квартирний облік.
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 142 від 23.02.2022, № 851 від 29.07.2022, № 263 від 24.03.2023, № 614 від 30.05.2024, № 1416 від 13.12.2024}.
6. Заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник чи уповноважений представник подає в паперовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до структурного підрозділу районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі - місцевий орган) не пізніше ніж у місячний строк після взяття на квартирний облік.
{Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 851 від 29.07.2022, № 263 від 24.03.2023; в редакції Постанови КМ № 614 від 30.05.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1416 від 13.12.2024}".
Так, Ви праві. Дана вимога була внесена до пункту 1 Постановою КМУ №1416 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 214 і від 18 квітня 2018 р. № 280". Так само, як і вимога щодо звернення із заявою у місячний термін.
Відповідно до Постанови КМУ №280 право на компенсацію мають включені в списки особи, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства станом на 1 червня 2024 р., обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб та інформацію про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних), і які звернулися за призначенням грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у місячний строк після взяття на квартирний облік.
Нормами Постанови станом на зараз чітко визначено, коли саме Ви повинні були звернутися із заявою щодо призначення компенсації. Чи буде врахована судом, Ваша необізнаність щодо існування процедури подання заяви та змін у законодавсті, що і послугувало відмові у виплатах, - це питання наразі... Але, це Ваш єдиний варіант, оскільки оскарження в адміністративному порядку, тобто, до вищестоячого органу, Вам точно нічого не надасть.
Частиною 1 ст. 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав (п. 13 ч. 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”).
З повагою, адвокат Айвазян.